Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Ludvík I.

Vykupminci.cz
Numisargo

Ludvík I.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
V současné době eviduji tato rozdílná razidla Ludvíkových grošů:
Gotická majuskule avers: 14ks
Gotická majuskule revers: 5ks
Renesanční majuskule avers: 4ks
Renesanční majuskule revers: 7ks
Moderátor
Mne hlavně zaráží to číslo (v průměru) 450 kop grošů za den. Technicky by se to asi zvládnout dalo při dostatečném počtu dílen a lidí, ale proč by to takhle dělali? Podle počtu rozdílných razidel (a to nemusíme vědět o všech) to každopádně vychází více než na zmiňovaných 54 000 grošů (anebo tu máme velmi šikovné padělatele :) ).
Moderátor
super, dekuji za odpovedi, o vasem clanku vim a jsem moc rad, ze vznikl (ted uz mit jen to stesti a narazit na nejakeho Ludvika, klidne uz i popsaneho).

to tedy mame aktualni pomer 18/12 coz je pomer vypadajici rozumne (celkem to zapada do situace mezi grose Ferdinanda (viz prvni graf). Tu regresi berte s velmi znacnou rezervou (ostatne to doklada scestny regresni koeficient), ale jakas takas kumulace tech pomeru se tam byt ukazuje (neni to vylozene strelba z brokovnice). Razidla aversu Ludvika se proste nestihla diky malemu objemu razby opotrebovat do te miry, aby svym poctem vice prevazila nad reversy (i ty by slo statisticky rozpitvat). Bohuzel pocty razidel u grosu Ferdinanda nesledoval Chvojka vylozene do detailu (jejich pocty odvozuje co do nuanci opisu).

Zde se ukazuje jedna vec - Ti, co napadaji grosovinu pro filatelii apod. by se meli zamyslet nad tim, ze zde nutne nemusi jit pouze o to, kolik grosu toho ci onoho panovnika si ma numismatikou hluboce postizeny clovek zaradit do sbirky, ale ze pri znalosti nekterych skrytych udaju se da pokusit dopatrat se i dalsich veci. Tudiz - typologie a jeji tvorba by samozrejme mela byt vytvarena s rozumem, ale mozna by nebylo od veci v budoucnu do typologie presto zarazovat informace (napr. k odhadu cetnosti ci produkce), kolik odlisnych raznic dane varianty bylo zaznamenano (ted mne kamenujte).

Druhy graf jen ilustruje produkci grosu (na zaklade poctu znamych razidel) v letech 1516-1547 (prvni dva sloupce jsou pro delsi casova obdobi) - kdyz uz jsem to mel v rukach, tak jsem to pridal.

Pokud je tady nekdo vzdelanim statistik, doufam, ze omluvi me plebejske vystupy.

Berte to jen jako takove vikendove zpestreni (vrtam se konecne ve svem Ferdinando-Ludvikovi) a premyslel jsem, zda je skutecne opodstatnene zdecimovat produkci kutnohorskych Ludvikovych grosu do dvou nedel. proc ne - werkovni registra se nedochovala a III. typ se ikonograficky lisi (sice ne hrube a zasadne) od I. a II. - to byly vylozene "dojizdaci" po Vladislavovi (tedy napul Vladisla-Ludvik). Je tedy mozne, ze se vyuzilo prvnich dvou typu o prvni nedeli (1523). Vsechny se asi nerozbily, takze se pouzily i druhou nedeli (1524). No a treti typ se mohl pro tu druhou nedeli samozrejme dodelat - proto jina ikonografie. A nebo se taky mohl udelat i nekdy pozdeji (1524-1526) "mimo zaznam" - napr. pro prilezitostne dorazby nebo se planovalo razit v roce 1527 a neplanovalo se umrit. To se asi zjisti tezko, kazdopadne prijimam existujici fakta s (vnitrnim) konstatovanim, ze muj pouhy dojem, ze je to divne nestaci k jejich zpochybneni a musim je tedy dal (alespon zatim) povazovat za spravna.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) oliver v 25. 1. 2014, 12:07. »
Moderátor
jen technická : kolega Kucera vysvělí lépe, ale výklad záznamu v registrech se velmi pravděpodobně nevztahuje k práce provedené v jednu a druhou neděli, ale "při neděli", v praktickém významu slova v týdnu následujícím po dané neděli
Moderátor
taky sem si rikal, ze by tehdy delali v nedeli... to by bylo hodne divne

jinak z te statistiky by se vlastne mely (z jisteho duvodu ano, z jisteho ne) vyjmout ty reversy, ktere byly pouzity uz za Vladislava
Moderátor
jv64: diky za vysvetleni, myslel jsem si, ze to bude zacatek razby, pripadne jeji konec a ze se to realne muselo razit aspon tyden, coz jsem nejspis trefil :)
Moderátor
Jenom malé doplnění. Údaje o tom že registra werková jsou vlastně "zápisníky týdenní" a poskytují "obraz týdenní agendy v minci" jsou uvedeny v Památky archeologické a místopisné r.XII z roku 1884, a to v článku E.Lemingera: O českém mincovnictví za krále Vladislava II.
Tento a navazující článek - O mincování v Kutné Hoře za krále Ludvíka - je možné volně shlédnout zde (str.37 a 49):
http://www.cms-kh.cz/sites/default/files/books/leminger-stara_kutna_hora_3.pdf
Registrovaný uživatel
http://is.bivs.cz/th/6521/bivs_b/Razba_stribrnych_minci_v_Kutne_Hore_a_v_Jachymove_zaverecna_verze.txt
nesouvisí to přímo s ludvíkem ale je to zajímavý.jestli to nebude souviset s tématem tak to klidně vymažte.
Moderátor
jeste sem to necetl, ale dovolim si dat lepsi format:

http://is.bivs.cz/th/6521/bivs_b/Razba_stribrnych_minci_v_Kutne_Hore_a_v_Jachymove_zaverecna_verze.pdf
Moderátor
jen prvni postreh - citovani internetovych zdroju otresne (jak muze nekdo citovat dokument ze sve plochy proboha?!). Celkove prace s prameny je nedostatecna (jestli k pokryti tematu staci odcitovat 2x Vorla, 1x Petrane a 5 dalsich tak bych se divil), ale na strane druhe na soucasnou bakalarku je to jinak celkem pekne. no treba k tomu nekdo neco dodate, ja ted nemam cas to cist, takze jsem si pouze zalozil na "manana".
Registrovaný uživatel
Ne moc kvalitní kompilace, studentka si téma nejspíš vybrala proto, že je i pro laika zajímavé a zpracovatelsky schůdné (mohla si třeba vybrat nějaké šťavnaté téma typu: Monitorování úrovně hospodaření klienta banky s cílem minimalizace rizika). Přitom se na základě stylu práce domnívám, že tématu a historickým souvislostem spíše nerozumí než rozumí a s drtivou většinou faktů a reálií se seznámila až psaním této bakalářky. Nalezneme tam věty i zcela nesmyslné, kde je patrno že byly opsány bezmyšlenkovitě, viz str. 11, kap. 2.1: "České mince, které nechává Václav II. razit před rokem 1300 je považován střední brakteát s vyobrazením orlice s korunovanou lidskou hlavou (tzv. harpyje). Jsou ražené z kvalitního stříbra ve velkém množství koncem 13. století."

Jsou zde dokonce pasáže, které nejsou téměř vůbec ozdrojovány a moc bych se divil, kdyby to byly vlastní myšlenky a znalosti dotyčné studentky. (Kde je hranice mezi kompilací a plagiátorstvím?)

Ale na druhou stranu.. Na soukromou školu typu Bankovní institut to asi není tak hrozné, četl jsem i jiné, naprosto katastrofální bakalářské práce o celkovém rozsahu 32 stran (od titulní strany k pramenům!), polovina práce mimo téma, otřesná forma a styl, plno gramatických chyb a vedoucí práce v posudku, světe div se, doporučil práci k obhajobě. Bohužel si už nepamatuju o jakou školu a obor šlo..
Moderátor
Hurley napsal
Ale na druhou stranu.. Na soukromou školu typu Bankovní institut to asi není tak hrozné, četl jsem i jiné, naprosto katastrofální bakalářské práce o celkovém rozsahu 32 stran (od titulní strany k pramenům!), polovina práce mimo téma, otřesná forma a styl, plno gramatických chyb a vedoucí práce v posudku, světe div se, doporučil práci k obhajobě. Bohužel si už nepamatuju o jakou školu a obor šlo..


a o tom mluvim, presne tak. o jakou? to je jedno. dnes o jakoukoliv. kdo zna z druhe strany, vi, jaky je tlak z "vedeni". ale to uz by bylo mimo tema.
Moderátor
zde odkazovanou bakalařskou práci jsem ještě nečetl
ale pročetl jsem si předcházející zdejší dnešní příspěvky a zdá se, že se opět máme na co těšit - prima
Registrovaný uživatel
..ježkovy oči, když to tak čtu, tak si říkám, zaplať pán bůh že tohle už mám dávno za sebou (diplomku), na druhou stranu vzpomeňte si, když jste něco psali vy a přiznejte se, kdo jste byl dokonalý?
No, vraťme se raději zpět k Ludvíkovi, ne? ... :D
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 26. 1. 2014, 15:55. »
Moderátor
rad bych poprosil ochotne majitele PG Ludvika (pouze kutnohorskych razeb) o spolupraci na vyzkumu tykajiciho se techto grosu. predmetem vyzkumu je fotodokumentace a provedeni prisne nedestruktivnich analyz. dana zalezitost vyzaduje kratkodobe zapujceni mince. dalsi podrobnosti emailem v mem profilu. predem dekuji za ochotu a projevenou duveru.
Registrovaný uživatel
Hrůza. Ani nezná na KH základní Lamingerovu práci.
Jáchymov - otřesné. Opět bez znalosti základní literatury.
Spíš to jsou citovány jen takové ty "populárně" naučné". :twisted: :evil: :evil: :evil:
oliver napsal
jen prvni postreh - citovani internetovych zdroju otresne (jak muze nekdo citovat dokument ze sve plochy proboha?!). Celkove prace s prameny je nedostatecna (jestli k pokryti tematu staci odcitovat 2x Vorla, 1x Petrane a 5 dalsich tak bych se divil), ale na strane druhe na soucasnou bakalarku je to jinak celkem pekne. no treba k tomu nekdo neco dodate, ja ted nemam cas to cist, takze jsem si pouze zalozil na "manana".
Registrovaný uživatel
Přiznám se, že nejsem zastánkyní kritiky na něčí práce- asi to vyplývá z mé tolerance a uvědomění toho, že neexistuje dokonalá práce, ani dokonalý člověk.
Moderátor
trosku nam tu bylo zamluveno rok (sic!) starym tematem to, oc jsem prosil aktualne. nemohl by napr. Garfield52 prispet k vetsimu numismatickemu poznani a stastnejsim zitrkum? ja verim, ze je to v jeho moci.

Takze opakuji. Prosim, pokud mate k dispozici kutnohorsky gros Ludvika, zamyslete se nad tim, zda byste nebyli ochotni prispet k lepsimu poznani techto bezesporu zajimavych razeb. Jednalo by se o provedeni prisne nedestruktivnich analyz. Za zapujcku by bylo ruceno dle osobni domluvy.

Prosim, mate-li moznost a duveru, ozvete se (na mail v profilu). Predem diky (a predem diky za ohleduplnost v tom smyslu, ze to tu hned zase nezaspamujeme nesouvisejici diskusi a nechame zde tuto vyzvu alespon par dni viset - vzhledem k tomu, ze se tu rok nic nedelo to tu snad par dni zustat muze). Diky za pochopeni.
Registrovaný uživatel
Nepučil. Koupějí si svoje za svoje. :twisted: :twisted: :twisted:
oliver napsal
trosku nam tu bylo zamluveno rok (sic!) starym tematem to, oc jsem prosil aktualne. nemohl by napr. Garfield52 prispet k vetsimu numismatickemu poznani a stastnejsim zitrkum? ja verim, ze je to v jeho moci.

Takze opakuji. Prosim, pokud mate k dispozici kutnohorsky gros Ludvika, zamyslete se nad tim, zda byste nebyli ochotni prispet k lepsimu poznani techto bezesporu zajimavych razeb. Jednalo by se o provedeni prisne nedestruktivnich analyz. Za zapujcku by bylo ruceno dle osobni domluvy.

Prosim, mate-li moznost a duveru, ozvete se (na mail v profilu). Predem diky (a predem diky za ohleduplnost v tom smyslu, ze to tu hned zase nezaspamujeme nesouvisejici diskusi a nechame zde tuto vyzvu alespon par dni viset - vzhledem k tomu, ze se tu rok nic nedelo to tu snad par dni zustat muze). Diky za pochopeni.
Registrovaný uživatel
Ach jo, to je úplně zbytečný příspěvek :-(
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
I tak ale musim podekovat za reakci. Clovek se musi spokojit s malem a navic je k tomu jako bonus zdarma dobra rada. Ty jsou vzdycky nad zlato.

Pro ostatni. Cena provedenych analyz se pohybuje v radu nekolika tisic na minci. Mimo to, ze zapujcenim minci nesobecky prispejete k lepsimu poznani historie, ziskate vysledky techto analyz zdarma. To prece take neni uplne k zahozeni. Budu rad, kdyz se zde najde jeste nekdo, kdo to zvazi.

Vyzva tedy stale jeste plati! Diky a omlouvam se za svuj zbytecny prispevek.
Registrovaný uživatel
Olivere přeji Ti mnoho štěstí, já tu kdysi škemral jen o fotku a zcela marně. ;)
Registrovaný uživatel
Ne pokaždé spekulace na prodej za vyšší cenu vyjde..

http://aukro.cz/prazsky-gros-ludvik-jagellonsky-od-koruny-rrrr-i6051577521.html
« Poslední úpravu provedl(a) elsky v 23. 3. 2016, 18:35. »
Registrovaný uživatel
Přesně tak, toto byla velmi trapná exkapáda a jsem rád, že po roce a čtvrt konečně skončila.
Registrovaný uživatel
I tak je to drahý...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Sběratel.com » Pražské groše » Ludvík I.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1