Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » Maďarský zábor 1938

Vykupminci.cz
Numisargo

Maďarský zábor 1938

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, dejvy, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Nazdar! Má niekto nejakú informáciu v akom pomere sa zamieňali čs. koruny na prinavrátenom území Maďarsku? Našiel som oficiálne vyhlásenie, že to bolo 1 pengo za 7 korún, v dobovej tlači som čítal, že to však bolo aj 10 korún za 1 pengo. Pred Mníchovom mi konverzia vychádza na cca 6 korún za 1 pengo...
Potrebujem to vedieť kvôli celistvostiam, kde mi nesedí maďarský tarif. Frankatúra: 4 fillér + 10 hal + 10 hal, je to pohľadnica zo zabratého územia do Pešti, takže tarif je 8 fillérov. Sedelo by to, ak by konverzia bola 5 halierov za 1 fillér...Alebo poštmajster nemal iné známky, tak to vyfrankoval takto.
Budem vďačný za každú informáciu, diky
Registrovaný uživatel
Je tu niekto, kto sa týmto obdobím zaoberá? Alebo aspoň zabratím Sudet? Mal by som zopár otázok, ale je to na dlhšiu debatu. Ďakujem!
Registrovaný uživatel
Ve druhé polovině osmdesátých let (minulého století - zní to dost děsivě) jsem se situací Československé republiky v říjnu a listopadu 1938 z hlediska poštovní historie dosti podrobně zabýval, době navzdory.
První práce "Okupace československého pohraničí v roce 1938 beckovským Polskem z hlediska poštovní historie" byla vydána na přelomu let 1988/1989 v Londýně v rámci monografií vydávaných Společností sběratelů československých známek ve Velké Británii. Zde - vzhledem k tématu - byla vydána až po revoluci v letech 1991/92 v rámci tzv. Filatelistických sešitů, jako příloha časopisu Filatelie. Kromě okupace vlastního Slezska či Těšínska se práce zabývala i odstoupení pohraničních území na Slovensku (Čadca, Spiš, Orava...).
Druhá část "Okupace československého pohraničí v roce 1938 hitlerovským Německem z hlediska poštovní historie" byla vydána, alespoň její část, na pokračování v různých poštovně-historických Zpravodajích na přelomu osmdesátých a devadesátých let, souhrnně doposud vydána nebyla.
Třetí část "Okupace československého pohraničí v roce 1938 horthyovským Maďarskem z hlediska poštovní historie" zůstala nedodělána, díky změně režimu jsem to již nedotáhl do konce a zůstal jsem pouze u shromažďování podkladů.

Do cca poloviny příštího roku mám již zaplněný "harmonogram" literárního poštovně-historického zpracování některých témat z oblasti filatelie, pak bych měl mít "volno". Možná by stálo za to rok 1938 "oprášit"...

Pokud budete mít nějaké dotazy, na které budu moci odpovědět "z hlavy", rád tak učiním. Bohužel, směna korun na odstoupeném území Maďarsku v to rozhodně nepatří...
Registrovaný uživatel
Zdravím vás! Ďakujem za reakciu, super, že sa s tým niekto aj odborne zaoberá. Je toho viac, možno by to bolo skôr na nejaký mail ako komunikáciu tu...
Čo by som však potreboval súrnejšie vedieť je porto, ktoré Maďari rátali za zásielku z prinavrátených území. Uplatňovali sa nejaké výhody v poštovom styku s prinavrátenými územiami? Na aukciách v Maďarsku je vidieť mnohé celistvosti s rôznymi frankatúrami (1f, 3f, napriklad 3f+50h)... Čo sa zámeny halier/fillér týka, tam som odpoveď už našiel :-D. Narýchlo toľko, je toho však viac a je to na dlhú diskusiu, preto by sme mohli mailovo komunikovať.
Ináč vo filatelii tie vaše články viem nájsť? Diky
Registrovaný uživatel
Můj e-mail je: jirineumann@centrum.cz , odkazy na články zašlu.
Registrovaný uživatel
super, ďakujem, akonáhle to bude možné, píšem vám
Registrovaný uživatel
Nevie niekto poradiť, kde nájdem maďarske poštové tarify z roku 1938? Diky
Registrovaný uživatel
http://www.hpsgb.com/postalrates.html
(prípadne prejsť kurzorom myši nad tlačítko Postal Rates a vybrať z rozbaľovacieho menu)
Moderátor
Já bych potřeboval rumunské tarify z let 1918 - 1921!
Registrovaný uživatel
Brett dakujem velmi pekne moc mi to pomohlo!
Moderátor
Neumann napsal
...
Druhá část "Okupace československého pohraničí v roce 1938 hitlerovským Německem z hlediska poštovní historie" byla vydána, alespoň její část, na pokračování v různých poštovně-historických Zpravodajích na přelomu osmdesátých a devadesátých let
...

Na bližší seznam těchto zpravodajů by jste si vzpomněl?
Registrovaný uživatel
O víkendu se pokusím dohledat...
Registrovaný uživatel
No, konecne som sa k tym celistvostiam cez víkend dostal... mám však probém, že mnohé ceslistvosti, ktoré mám ( listové zásielky, pohľadnice) majú frankatúru 2 fillére, sporadicky dolepená nejaká československá známka... nechápem tomu, vie mi niekto pomôcť? diky

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » Maďarský zábor 1938

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1