Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Mám ho koupit?

Vykupminci.cz
Numisargo

Mám ho koupit?

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, v jedné galerii nabízejí obraz Josefa Raszky, slezského malíře z Košařisk, což je malá osada u Jablunkova na Českotěšínsku. Je to malíř spíše neznámý, trochu známější je jeho synovec Pavel Raszka, který žil na Pustevnách taktéž v Beskydech. Je to olej na plátně, rozměry i s rámem 80 x 100 cm. Obraz čitelně signován, nedatován. Malíř žil 1875 - 1929. Byl také fotografem. Na obrazu mě fascinuje i dobový rám - pravděpodobně ho vyřezával nějaký tamní amatérský řezbář - prosté přírodní vzory a přesto opravdová nádhera. Obraz stojí 6 785 Kč (je tam 15 % poplatek galerii, 5900 pro majitele, proto taková zváštní cena). To na co se vás všech chci pozeptat je to, co si myslíte o ceně. Mně se zdá za neznámého malíře příliš vysoká. Já bych si představoval tak 3000 až 4000,- Na druhou stranu se mi obraz velmi líbí, dokonce si myslím, že sálá pozitivní energii - malíř byl duchovně založený a prý trávil celé dny v lese o samotě - to jsem se ale dočetl až poté, co mi začalo připadat, že mě obraz přitahuje svou pozitivní energií, takže to určitě není autosugesce. Co vy na to? Koupili byste ho za 6 785 Kč?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Já myslím, že je to špatná otázka, protože většina lidí by si to možná nekoupila (třeba já bych si řekl, že babička jako amatérská malířka svého času namalovala z hlediska techniky i imprese lepší věci a skoro zadarmo :) ), nicméně to je subjektivní. Lepší otázka by byla, jestli je to přiměřené tržní ceně, ale zase, když ho tolik chcete... :)
Jinak ten rám vůbec není špatný. Možná amaterismus, ale je to originální.
Registrovaný uživatel
Pane,jsem uz stary "kotrmelec"a tak tedy vezte:chytne - li Vas neco za srdce,pak nevahejte,je mozne ze ta prilezitost zmizi v nenavratnu...to plati nejen o obrazich,ale ale o vsem v zivote,zenskych inkluzivne...
mne osobne se tento obraz take libi,zcela zjevne to nebyl zadny spatny malir.To byl muj prisne privatni nazor,
na fundovane zhodnoceni si pockejte..
Moderátor
Serge Nubret napsal
Dobrý den, v jedné galerii nabízejí obraz Josefa Raszky, slezského malíře z Košařisk, což je malá osada u Jablunkova na Českotěšínsku. Je to malíř spíše neznámý, trochu známější je jeho synovec Pavel Raszka, který žil na Pustevnách taktéž v Beskydech. Je to olej na plátně, rozměry i s rámem 80 x 100 cm. Obraz čitelně signován, nedatován. Malíř žil 1875 - 1929. Byl také fotografem. Na obrazu mě fascinuje i dobový rám - pravděpodobně ho vyřezával nějaký tamní amatérský řezbář - prosté přírodní vzory a přesto opravdová nádhera. Obraz stojí 6 785 Kč (je tam 15 % poplatek galerii, 5900 pro majitele, proto taková zváštní cena). To na co se vás všech chci pozeptat je to, co si myslíte o ceně. Mně se zdá za neznámého malíře příliš vysoká. Já bych si představoval tak 3000 až 4000,- Na druhou stranu se mi obraz velmi líbí, dokonce si myslím, že sálá pozitivní energii - malíř byl duchovně založený a prý trávil celé dny v lese o samotě - to jsem se ale dočetl až poté, co mi začalo připadat, že mě obraz přitahuje svou pozitivní energií, takže to určitě není autosugesce. Co vy na to? Koupili byste ho za 6 785 Kč?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Vezmu-li to přísně tržně, tak je ten obraz značně předražený. Na aukcích se Josef Raszka vůbec nevyskytuje a jeho známější synovec Pavel tam dociluje ceny do 4000 Kč.
Samotný obraz se nejeví zle, rám je stylový, takže na Vašem místě bych dal dotyčné galerii protinávrh ve výši 3 000 Kč (ať nežeru tak 3 500 Kč), berte nebo neberte...
A propos, momentálně na Aukru visí 3 dílka Pavla Raszky (zatím v řádu stokorun) a počkáte-li si a budete to tam chvíli sledovat, tak se tam tutově časem objeví i nějaký ten Josef Raszka... Právě obrazy podobného typu tam lidi hodně dávají - do renomovaných aukcí je málokdo vezme a bazary, starožitnictví a vetešnictví jsou jimi přeplněná...
Registrovaný uživatel
Pokud to chceš jako investici poslechni Wjema ale mně se víc líbí Maxmilianův názor. ;)
Moderátor
turtleoverhead napsal
Pokud to chceš jako investici poslechni Wjema ale mně se víc líbí Maxmilianův názor. ;)


Turtle, poopravil bych Tě...Pokud to chceš za přiměřenou cenu, poslechni Wjema :P V nejhorším si pár týdnů či měsíců počká a pak vydraží na Aukru podobného Josefa Raszku za tisícovku... A mezitím může za ušetřených cca 5000 Kč nasávat pozitivní energie do álelůja :mrgreen:
Registrovaný uživatel
No vzhledem obrázku mi cena přijde silně nadsazená. Ještě bych to chápal, kdyby třeba na obrázku byla moje chalupa nebo rodný dům apod. Však on se jiný obrázek od toho autora pravděpodobně ukáže i za rozumnou cenu.
Nejednou se mi sice stane, že i já některé věci v mnou sbírané oblasti přeplatím, ale vše by mělo mít své meze. Zaplatit skoro 7000Kč v tomto případě mi přijde jako velký úlet...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Dracek napsal
No vzhledem obrázku mi cena přijde silně nadsazená. Ještě bych to chápal, kdyby třeba na obrázku byla moje chalupa nebo rodný dům apod. Však on se jiný obrázek od toho autora pravděpodobně ukáže i za rozumnou cenu.
Nejednou se mi sice stane, že i já některé věci v mnou sbírané oblasti přeplatím, ale vše by mělo mít své meze. Zaplatit skoro 7000Kč v tomto případě mi přijde jako velký úlet...


Souhlas...
Registrovaný uživatel
Obraz se nakonec v aukci vydražil za 7360,-
Moderátor
Serge Nubret napsal
Obraz se nakonec v aukci vydražil za 7360,-


Tož zamáčkni slzičku a kup si na AUKRu jeho známějšího synovce Pavla za 1500,- Sice menší format, ale zato čistá beskydská příroda bez roubenek:-)
Registrovaný uživatel
Není o něj zájem tak koupím až zlevní:-)
Registrovaný uživatel
Ale že se tento Josef Raszka tak dobře prodá, to jste nikdo nečekali (já teda taky ne). Holt trh se starožitnostmi a uměním, resp. kupující těchto věcí jsou nevyzpytatelní.
Moderátor
Lokální patrioti jsou někdy ochotni zaplatit za dílka regionálních "hvězd" nadstandardní sumu. Předpokládám, že se to nedražilo v Praze v nějakém Dorotheu, ale na nějaké menší regionální aukci...
Registrovaný uživatel
Byl to aukční dům v Ostravě. Raszka žil v Košařiskách, což je od Ostravy 50 km, takže více méně to asi bude tím.
Moderátor
Na Aukru si z toho řada překupníčků udělala živnost. Koupí to tam za pár švestek a na regionálních aukcích či v malých místních galeriích to pak prodají lokálním nadšencům někdy až o řád výše...
Registrovaný uživatel
Zdravím, měl bych pro vážného zájemce galerijního P. Raszku na plátně, pastózní malba ( + komb. technika- enkaustika ) v původní adjustaci. Nádherný kousek. Žádný domky, " Pohled do krajiny " Zašlu foto> petr.bernard@email.cz
Registrovaný uživatel
Klidně dejte foto i sem, ať se můžeme všichni pokochat.
Registrovaný uživatel
Zde je.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
docela pěkné, ale je to asi i o požadované ceně...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Pre folwi: odporúčam najprv si prečítať pravidlá tohot fóra. Hlavne tento bod:

7 ) Pokud zde chcete prodávat své sběratelské předměty, vždy uveďte pevnou cenu, není povoleno zakládat zde netransparentní aukce typu „kdo dá víc“.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Pavla Raszku sbírám, ale jen malé formáty... málokdo ví, že nemaloval štětcem, ale tzv. špachtličkoval. Bude doba, kdy se bude prodávat za dost peněz v galeriích. Já bych tu cenu odhadl kolem 5000 Kč jestli to tazateli pomůže. Občas se takový formát prodá za 5000 Kč a jindy za 1500 Kč v aukcích, jako je Aukro a je to těžké tu cenu odhadnout .... Aukro, ale není spolehlivý barometr prodeje. Jinak Pavel R. je nejlepší ze tří Raszků, tedy byl malířem on, jeho otec a strýc, ale i oni nejsou špatní.
Registrovaný uživatel
Raszka Pavel


* 23.4.1907 Místek, Frýdek-Místek


+ 8.1979


malířství


Malíř z rodu Raszků, jeho otec i strýc byli výbornými malíři, pracoval u svého strýce, slezského malíře Josefa Raszky, dále vedl více než dva roky ateliéry profesora Sokiranského v Petřvaldě. Pak měl vlastní ateliér v Ostravě a nakonec se natrvalo usadil na Radhošti Pustevnách. Tvořil kopie starých mistrů a dekorativní malby, v portrétní technice a figurální kompozici se zdokonaloval ve Francii.


VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

2003, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2003 (XII. Por - Rj).
Registrovaný uživatel
Rozum mi nebere, proč moderátor Smith reaguje s odstupem 4 a něco let na tak starý příspěvek s poučením.
Registrovaný uživatel
Aha, už vím - spletl se a odeslal to jinam. I to se stane.
Registrovaný uživatel
Našel jsem na půdě 3 obrazy od Raszky, kdyby měl někdo zájem jsou k prodeji...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » Mám ho koupit?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1