Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Markofilie

Vykupminci.cz
Numisargo

Markofilie

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím vespolek.
Jsem nově zaregistrován a zatím jen pročítám fórum. S radostí zde shledávám přehršle nejen filatelisticky relevantních informací, a chtěl bych se zeptat, zda existují samostatné markofilistické servery, blogy, weby, ..., nebo je to vždy jen okraj filatelie, coby sběratelství známek. Díky za info.

Razítka jsem chtěl sbírat od mala, asi za tomůžou rychlé šípy (komix 207. "Rychlé šípy sbírají razítka", překvapivě.. :) Dostávám se k tomu víc jak po dvaceti letech. Doma jsem shromáždil několik krabic starých pohledů a dopisů, takže něco do začátku by bylo. Zatím jsem nevolil žádnou specializaci, chci si to utřídit, znovu srovnat a uvidíme, co vlastně mám.. :)
Teď bych potřebovat nasát informace. Dá se ještě sehnat 13. a 14. díl katalogu, o němž se tu občas hovoří? Resp. můžete mi doporučit literaturu?

Předem děkuji.
_______________
s úctou
pan Psax
Moderátor
Určitě se najde pár sběratelů, kteří razítka sbírají. Málokdo sbírá pouze razítka, většinou jde o součást poštovně historické nebo místopisné sbírky.
Na denní razítka je Votočkova monografie asi nejlepší, obsáhne období od nejstarších razítek na našem území až do roku 1939 (díly 13 - 17). Rovněž na razítka z roku 1945 existuje literatura. Občas se dá sehnat v aukcích nebo u obchodníků.
Registrovaný uživatel
Jestli mohu jednu začátečnickou radu - z pohlednic a dopisů známky s razítky nevystřihuj. Sbíráš sice razítka, ale celistvost má často mnohem větší hodnotu (a nejen co se týká ceny).
Registrovaný uživatel
Jo jo, nestříhám nic (kvůli místu?).
První co udělám je, že se pokusím splašit ty Votočkovy monografie..
_______________
s úctou
pan Psax
Registrovaný uživatel
Psax napsal
Jo jo, nestříhám nic (kvůli místu?).
První co udělám je, že se pokusím splašit ty Votočkovy monografie..


Nyní na Aukru jsou v sekci filatelie- katalogy, Votočkovi monografie, ale konec je dnes odpoledne.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Díky za info, porozhlédnu se ještě později.
Koukal jsem, že i antikvariáty je mají.
_______________
s úctou
pan Psax
Registrovaný uživatel
Jestli se mohu zeptat, o jaké razítka máte zájem? Jestli pouze o československé, nebo z doby R-U atd.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Jako začátečník si myslím můžu dovolit váhat. :D
Chtěl bych kompletně obsáhnout určitě jednu konkrétní obec, možná jich bude o pár víc, ale zatím bych se soustředil jen na tu jednu (Želeč u Tábora - viz. moje ico).
Jinak zatím sbírám všechno, co se mi připlete do cesty. R-U jsem zatím viděl jsem na obrázcích, snad se to v budoucnu zlepší..
_______________
s úctou
pan Psax
Registrovaný uživatel
Sbírání razítek je velmi rozšířené. Mě kdysi přitahovaly razítka na známkách I emise z let 1850-58. Dnes je dělá také dost sběratelů, jsou oblíbenou oblastí, protože na zajímavé dopisy většině budou chybět peníze a známky samotné se nepreferují. Proto do sbírání razítek můžeme schovat kompletaci typů, vad, barevných odstínů, druhů papírů atd., na výstřižcích pak několikanásobné, nebo více barevné frankatury atd.
Když bych někdy začal opět sbírat známky, pak toto by byla oblast, do které bych se pustil.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Kdysi když jsem měl více času, dělal jsem si na razítka takovéto listy s texty... :)
Jen to zabere docela čas, než dohledáte z více míst potřebné informace.
Doporučuji si zvolit období sbírání např do r.1867,1890,1918,1918-39,atp. nebo sbírat celou pošt.historii regionu, okresu, kraje. ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Tady plně souhlasím s kolegou Dráčkem, protože sbírání razítek není pouze o razítku samotném, ale je to hlavně snaha získat co nejvíce informací, které se za konkrétním razítkem konkrétního místa schovávají.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Díky za inspirativní odpovědi.
Pár let se zabývám rodinnou genealogií, díky třeboňskému archivu víceméně úspěšně. Psaní rodové kroniky je vlastně i popis lokální historie. Takže mi to je blízké.

Ty průvodní listy se mi líbí. Žádné scany razítek k tomu vytištěny nejsou? Počítám, že originály jsou přiloženy na celistvostech.
_______________
s úctou
pan Psax
Registrovaný uživatel
No vzhledem k tomu, že jde o samovýrobu, tak si tam můžeš dávat co chceš, tedy třeba i ty scany razítek, jen brzy zjistíš, že získat kvalitní obrázek razítka není jednoduché a pokud jsou na stránce dole vždy umístěna pěkná razítka tak i trochu zbytečné.

P.S. Do třeboňského archivu jsem jezdil kdysi s rodokmeny také, ale v nedávné době to naštěstí začali digitlizovat, tak cesty za matrikami už odpadají a časem nejen k nim.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dračku, všiml jsem si, že na jiném místě jsi zmínil svoji práci na rodokmenu, kde jsi se dostal dost hluboko do minulosti. Můj děda se dopátral až do roku 1704, kdy se do mého současného bydliště přistěhovali moji předci, ale bohužel nezjistil odkud. Dokázal v archivech zjistit dost informací na všechny popisná čísla celé obce, kdy nejstarší záznami pocházejí z let 1685. Na pár číslech již žijí rodiny více než třista let.
Své výzkumy dělal za první republiky a do archivu měl přes některé známosti otevřené dvěře, tedy asi nemám šanci zjistit více, pokud by se nejednalo o nějakou náhodu. Dnes jsou některé informace již hodně zavádějící, protože za protektorátu se hodně informací padělalo, aby se například zakryl židovský původ atd.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Jo je to pěkná zábava i poznání o mnohém, bohužel hodně náročná na čas(ono nekdy jen se naučít číst některého faráře je síla). Ve své hlavní větvi jsem se zasekl v 18.století kde se mi nedaří dohledat jedno narození(navíc se někdy v té době psal občas předek i místo příjmení s názvem povolání), ale další před ním mám v téže obci doložené již kolem roku 1680. Nejdál jsem se dostal v jedné vedlejší větvi(téže oblati v JČ) kdy mám doloženo narození předka matrikou v roce 1655 a v tom zápisu je uvedem i otec(narozený kolem roku 1630) a matka narozená kolem 1635 u které je pozmámka i jména a přímení jejího otce který byl tedy narozen asi kolem roku 1610 - magická 13.generace nazpět). Sice zatím žádná "modrá krev", ale hrdost na zjištěné obrovská... :D
Ale zdaleka nemám ještě hotové všechny vedlejší větve, ani prostudované všechny možné archiválie, takže kdo ví?!?...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Někdy Ti pomůže náhoda, mně emailovala paní z Anglie že viděla na internetu moje fotoalbum a tam mého pradědečka Kruchera z babiččiny strany a jestli prý není náhodou z Kasejovic.
Odepsal jsem jí že ano a ukázalo se že jeden z Krucherů se odstěhoval do Rakouska, ona je jeho pravnučka, do Anglie se provdala a dává dohromady rodokmen. :P
Registrovaný uživatel
Občas je to napínavé, nejdál jsem se dostal k roku 1656 a jeden nepotvrzený záznam v matrice zemřelých, kdy narození tohoto se datuje někdy kolem roku 1590. Většinou jsou to svobodníci, modrá krev žádná, i když se v rodině traduje, že by tam měl být nějaký modrokrevný levoboček.
Z matčiny strany mám problém s dohledáváním díky stěhovavému povolání učitelského rodu.
Na rodokmen využívám geni.com, jenže tam to teď zpoplatnili, basic účet pro 100 přidaných osob a já už to několikanásobně překračuju.. :)


Každopádně - pokud by se mi to podařilo, rád bych zpracoval razítkovou historii výše zmiňované Želče, dále pak Borotína a Smilových Hor. Uvidíme, jak to půjde..
_______________
s úctou
pan Psax
Registrovaný uživatel
Pokud žije rodina stále na jednom místě, pak se nechá vypátrat hodně do minulosti, ale pokud je tam stěhování, nastane problém, protože obvykle je nemožné zjistit odkud prapředci přišli. V těchto situacích by musel mít člověk velké štěstí, aby náhodou narazil například v jiné obci, ve stejném roce, na stejné příjmení rodiny, která se neznámo kam odstěhovala. Dalším problémeme mohou být komolená příjmení, nemanželské děti, které se zamlčovaly, záznamy psané švabachem atd.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Do pátrání po předcích jsem se chtěl taky pustit, leč fakt, že pocházím ze Slovenska a jezdím tam maxim. jenou za rok to bohužel komplikuje... ale snad se zmiňovanou digitalizací by se to mohlo změnit
Registrovaný uživatel
Měl bych tu dotaz na razítko. Když jsem byl v Rožnově, ve skanzenu, posílal jsem pár pohledů příbuzným. Paní v městečku po ploše pohledu nabušila jejich velká razítka a přes známku jedno klasičtější. Měl jsem to jen tak tak, paní říkala, že s tím mým a dalšími pohledy pak běží na poštu. Pošta už ale další razítko, své, nepřidala.

Můj dotaz tedy zní - dá se toto razítko považovat za denní poštovní razítko?
Díky.

(náhled - foceno mobilem)
Obrázek vložený uživatelem
_______________
s úctou
pan Psax
Registrovaný uživatel
Jaa-chym napsal
Do pátrání po předcích jsem se chtěl taky pustit, leč fakt, že pocházím ze Slovenska a jezdím tam maxim. jenou za rok to bohužel komplikuje... ale snad se zmiňovanou digitalizací by se to mohlo změnit

A co mám říkat já? Vyřešil jsem to tím že jsem si nešel na internetu genealoga v důchodu a ten mi to oběhal a vyhledal až do roku 1667.
A nebylo to ani tak drahé jak jsem čekal.
Registrovaný uživatel
bohužel na mnohé z těchto hledačů "na zakázku" se nedá spolehnout a dle informací od více lidí nejsou výjimkou zamněny osob stejných jmen apod.(ať již úmyslné či nikoliv)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Psax napsal
Můj dotaz tedy zní - dá se toto razítko považovat za denní poštovní razítko?

Ano a je to razítko novodobé poštovny.
Registrovaný uživatel
Mate mne to, že pohled razítkovala v historické poštovně skanzenu a pak jej odnesla na poštu k odeslání... :)
_______________
s úctou
pan Psax
Moderátor
Psax napsal
Mate mne to, že pohled razítkovala v historické poštovně skanzenu a pak jej odnesla na poštu k odeslání... :)

Nejezdí tam dvakrát denně poštácké auto vybrat schránku, tak to jednou za den hodí dámy ve městě na poštu. ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Markofilie

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1