Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Mince a doba Františka II.

Vykupminci.cz
Numisargo

Mince a doba Františka II.

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Taky jednu mám, ale žlutou, mosaznou

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Petr: No konečně mince pro ty krasofily tady:-D :-D :-D
Registrovaný uživatel
:-) Kdysi jsem měl známého a ten si kupoval hi-fi soupravy za zhruba tehdejší ekvivalent půlročního platu. A plánoval, jak tu soupravu prodá a koupí si lepší, dražší. Ptám se ho, proč to dělá, vždyť už mezi tím nemůže být rozdíl a on tak zkroušeně povídá. "Ale je, jak Ti jednou narostou uši, už si nemůžeš pomoct"

Já oči tak narostlý nemám, všiml jsem možná určitých známek opotřebení na lístcích věnce..

Mince se válí na známém internetovém odkladišti za 100€
« Poslední úpravu provedl(a) elsky v 16. 12. 2017, 11:59. »
Registrovaný uživatel
Ale vše je závislé pouze na zkušenostech. Než budete kupovat mince, musíte mít představu o nabídce různé zachovalosti mincí a jejich cenách. Až získáte přehled budete schopen určit kvalitu, kterou budou vaše nároky respektovat. Nemůže se vám tedy stát, že budete chtít koupit něco, co by se vám později po získání přehledu nelíbilo.
To samé v otázkách cen. Pokud vyrazíte na obyčejné burzy, zjistíte, že odřené mince se válejí za jednotnou cenu pár korun. Také zjistíte, že hezčí mince již stojí více a hezkých uvidíte za stejnou dobu pouze omezené množství za ceny v tisících korun. Po určité době také získáte určitou podvědomou automatiku, kdy se oči budou dívat na určité body a podle nich okamžitě budete schopen určit zachovalost.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
TomL napsal
Fotka toho D je v hodně malém rozlišení a úplně jinak nasvícená, to se asi porovnávat nedá. Ale tu Vaši minci si uložím jako určité měřítko.

Já po dokonalých stavech netoužím- to by se pak člověk bál na to sáhnout, ale tahle za 15€ bez zájmu ležící na Ebayi už mi asi stačit nebude :)

https://www.ebay.de/itm/RDR-Osterreich-Kaiser-Franz-II-1-Kreuzer-1800C-A8073/253229616316?hash=item3af5a94cbc:g:pOUAAOSwawpXuFYq


Zde máte příklad.

Uvádíte, že se nedá u krejcarů 1800 A a 1800 D určit, který je hezčí.

Podle mého názoru určitě ano a to v ohledu k zachovalosti razidla. Zde se dá určit kvalitnější ražba ve prospěch salcburské ražby. Vídeňská ražba již byla ražena opotřebovanějším razidlem líce, naopak u salcburské ražby jsou patrny např. vlasové detaily. Atd.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
No jo, ještě zachovalost razidla :-), vidím, že na tuhle minci jsem bez šance. Ale díky, je to s Vámi zajímavý exkurz do světa (z mého pohledu) novějších mincí.
Registrovaný uživatel
Ale určité názory na mince platí ve všeobecnějším pohledu. Zde neplatí škatulkování. Např. vždy je vše odvislé pouze od znalostí a přehledu.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Jak jsem napsal dříve, musíte získat přehled o výskytu kvality, v jakém koridoru se na trhu u konkrétních nominálů, či ročníků vyskytuje.
Zde máte zástupce tolarů z běžnějších typů. Oba dva lze hodnotit za mimořádně zachovalé. Na druhé straně lze vidět odřené kusy. Mezi těmito dvěma extrémy se nacházejí další různé kvality. Na předešlé stránce jsem vytvořil část žebříčku kvality u poltury. Podobný žebříček si můžete vytvořit např. u měděných krejcarů a poté se zamyslet, v jakém rámci zachovalosti se chcete pohybovat

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Až pochopíte atributy, které přísluší k jednotlivým kvalitám, můžete se věnovat cenovým hladinám, které přísluší k těmto kvalitám.

Zde máte nádherný 1/2 tolar, který se vyznačuje zrcadlovými plochami a decentní patinou.

Na tomto příkladu si můžeme ukázat užší cenová ohodnocení. Tato mince, v této zachovalosti, má nějakou cenu. Pokud tuto minci omyjeme, snížíme tím její cenu. Pokud by se vyskytla stejně zachovalá mince, ale již z opotřebovanějšího razidla, i zde by se tato okolnost projevila v nižší ceně.
Atd.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
TomL: zvlášť pokud jste sběratel-začátečník, doporučuji tyhle krasofilní úlety brát spíše s rezervou, resp. vytvořit si poněkud reálnější kritéria pro mince do sbírky. Tyto, v předchozích příspěvcích zde prezentované mince, jsou opravdu krásné, ale pokud byste je vzal jako vzor toho, co chtete mít ve sbírce, budete rád, pokud za pár let budete mít “sbírku” o dvou, třech kusech. “Sbírku”, na kterou sice bude radost pohledět, ale na které nebudete moci ukázat, co se v dané době razilo / čím se platilo. Smysluplnější je dle mého názoru sbírka mincí vytčeného období / území, která odráží strukturu oběživa, ale i reálný stav mincí, ve kterém se tyto nacházely v oběhu, resp. ve kterém vycházely z mincovny.
Podle toho, co bylo výše napsáno, je zřejmé, že pokud budete do sbírky vybírat mince i s ohledem na “zachovalost razidla”, ze kterého byly vyražené, jedná se o výjimečné ražby a že jich nebude mnoho. Je to samozřejmě každého věc, ale stále zde opakovaná snaha po dokonalosti exemplářů, které nelze ani omýt vodou, natož se jich dotknout, hraničí s patologickou obscesí - jako by nestačilo, že už sběratelství samo o sobě je psychiatrickou diagnózou;-)
« Poslední úpravu provedl(a) patason v 16. 12. 2017, 18:48. »
Registrovaný uživatel
Ale zde bylo jasně řečeno, že toto je jeden extrém a na druhé straně je druhý, nečitelný extrém. Mezi těmito dvěma extrémy pak existuje celá škála kvalit. A že jsem zde uvedl krásné ražby, je snad pochopitelné. Šrotu je na trhu nadbytek. Zároveň bylo také řečeno, ať si každý najde svojí parketu kvality.

To, že když kásnou původní patinu někdo omyje, dopustí se jistého zločinu, je snad jasné. To jsem slyšel od velkého počtu sběratelů mnohokrát. Proto velká část našich sběratelů kupuje mince v cizině, protože tam se dokáží k památkám minulosti chovat trochu jinak. Původní patina se někdy tvoří stovky let a je tak jednoduché jí za pár minut zničit. Nebo to je podle vás v pořádku?
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 16. 12. 2017, 18:59. »
Registrovaný uživatel
TomL
No jo, ještě zachovalost razidla :-), vidím, že na tuhle minci jsem bez šance.
Jsou i jiné mince v kvalitě: "very well struck from fresh dies. "
Tahle by se Ti nelíbila? Není to moderna, jako František. Ale je to "abstraktní moderní umění". ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Díky všem za reakce. Ano, můj "sběratelský plán" mě odsuzuje do role věčného začátečníka. Mince nehromadím, mám na ně strašně málo místa. Na celé devatenácté století mám jenom tři pozice, z toho jednu jsem vyhradil právě pro jednokrejcar FII.

Tím je právě dané, že se zdráhám tam dát úplně běžnou kvalitu za 15€. Na druhé straně pak musím projít celé martyrium "nakoukávání" různých kvalit a porovnání je s cenami, jak píše Evropa. Nakonec je to většinou stejnak finančně ztrátová záležitost, protože se ani tak se znalostmi nedostanu na úroveň specializovaného sběratele.

Ale to jsem zrovna tak musel u Ferdinanda II., Boleslava I., Václava II. .. a nějak to vždycky dopadlo.

František II. bych řekl je težší, je to jiná disciplína. I proto, že kvalitnější měďáky se u nás prakticky neprodávají.

opal: Kelta beru, je super. Na toho si taky místo udělám :)
Registrovaný uživatel
Kelt už je pryč - za 420chf.
Ty máš systém sbírání jak tabulku prvků :D Přesně určené chlívky podle valenčních elektronů.
Registrovaný uživatel
Jo, je to takovej sběratelskej bizar :)
Registrovaný uživatel
TomL napsal
Jo, je to takovej sběratelskej bizar :)


A nepřemýšlel jste, že byste svůj sběratelský záběr trochu ohraničil? Takto budete mít podchyceno téměř vše, ale ve skutečnosti nic. Můj názor berte jako názor člověka, který spíše preferuje užší specializaci.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Myslím si , že ta šíře specializace záleží i na povahových vlastnostech. Někoho neuspokojí sbírka stejných "koleček", které se liší jenom ročníkem nebo mincovnou. (Já třeba sbírám acháty a opály, protože každý kus je originál.)
Spíš mě zaráží ta přesnost a naplánování dopředu. Na 19. století 3 mince - a ne třeba 2 nebo 5.
Registrovaný uživatel
opal napsal
Myslím si , že ta šíře specializace záleží i na povahových vlastnostech. Někoho neuspokojí sbírka stejných "koleček", které se liší jenom ročníkem nebo mincovnou. (Já třeba sbírám acháty a opály, protože každý kus je originál.)
Spíš mě zaráží ta přesnost a naplánování dopředu. Na 19. století 3 mince - a ne třeba 2 nebo 5.


Např. v 19. století na našem území platilo několik měnových systémů s mnoha nominály, které se nakonec dělily na několik základních typů. Prostě pouhé tři mince v rámci tohoto období naprosto nic neukazují o platidlech té doby. Pokud bych si např. zvolil zmapování konvenční měny pouze podle typologie, byly by to desítky ražeb a tímto postupem bych pouze shrnul to nejzákladnější.

Asi by mělo platit- čím užší záběr, tím větší specializace a čím širší záběr, tím povrchnější znalosti.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Přesně jak píše Evropa, já mám v jedný kazetě všechno a nic. Kdybych to všechno vysypal na jednu hromadu a vyfotil, vyšla by z toho klasická obálka na knihu o českém mincovnictví.

Ale vždycky mě to přivede do jiného období, jednou si něco přečtu o Baltazaru Zwirnerovi, pak si koupím knížku o nejstarších denárech. Soběslava I. jsem si zase pořídil kvůli bitvě u Chlumce..

Krejcar FII. občas najdu v katastrofálním stavu na poli, tak asi proto bych chtěl nějaký pěkný.
Registrovaný uživatel
TomL napsal
Krejcar FII. občas najdu v katastrofálním stavu na poli, tak asi proto bych chtěl nějaký pěkný.


To že si kupujete knížky z různých období se zaměřením na numismatiku je v pořádku. Všeobecný rozhled by měl být základem, ale pak si můžeme zvolit ke sbírání mincí a speciálnějšímu zaměření pouze určité užší historické období. To se nevylučuje.

Co se např. stane až si koupíte hezký krejcar s letopočtem 1800 a objeví se stejně hezký 6 krejcar? Koupíte si ho? Bude to začátek budování speciálnější sbírky, nebo odoláte?
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Já myslím, že odolá.
Registrovaný uživatel
Jasně, z mého (uznávám, extrémního) pohledu jsou to v podstatě identické mince a vlastnictví té druhé by mi nejspíš pocitově už nic nedalo.
Registrovaný uživatel
Jenomže někoho nezajímá mapování měnových systémů.Zajímá ho hlavně historie a bere mince jako doklad té které doby.A tak má jednu mincičku jako fyzického svědka z tohohle zajimavého místa a doby,jinou dobu a místo zastupuje další mincička.Nepotřebuje sbírat např. další a další mince jednoho panovníka.Finance jsou omezené a historie je nepřeberná...Že nemá šanci sesbírat nějaký ucelený soubor ho nezajímá.Prostě si může celý život dělat občas radost tím,že si pořídí nějakého svědka z doby,co ještě nemá.Vím,že se takový člověk nemá právo nazývat numismatikem :)
Registrovaný uživatel
A sběratelem nejspíš taky ne, ale ani to nevadí :)
Registrovaný uživatel
Sběratelem ano.
Co je skoro v každém muzeu? Expozice od pravěku po současnost. Na takové sbírce není nic špatného.
« Poslední úpravu provedl(a) opal v 17. 12. 2017, 12:36. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 42 43 44 45 46 47 48 49 50 ... > »

Sběratel.com » Mince Habsburků » Mince a doba Františka II.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1