Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Mince a doba Františka II.

Vykupminci.cz
Numisargo

Mince a doba Františka II.

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Jestli budete mít zájem, podívejte se ještě na půlku 1813 A. Dražila se před několika lety u Raucha a je v opravdu krásné zachovalosti. Tento typ z let 1811- 15 je velice podhodnocený, možná z důvodu, že je zde zastoupen nejběžnější ročních 1815 A, ale vídeňské ražby z let 1811- 14, byly raženy v pár tisících kusech a vidět téměř nejsou. I když se jedná až o čtvrtý typ, podle mého názoru je nejzajímavější a já mu dávám přednost před ostatními staršími ražbami. Vím, že jsem se o tuto minci také pokoušel, ale pouze v intencích katalogového záznamu a tedy zákonitě jsem nemohl mít šanci jí získat.
Registrovaný uživatel
Blíží se podzim a s ním i začátek aukční sezóny. I když jsou mince Františka II v myslích mnoha sběratelů brány jako modernější mince, v poslední době najít nějaký lepší aukční soubor je téměř nemožné. Jeden velký sběratel ražeb tohoto panovníka tvrdí, že se tak stává jednou za deset let. Možná, že na tomto tvrzení bude hodně pravdy, protože jak v poslední době sleduji, není snadné vidět i v renomovaných aukcích slušnější kolekci. Spíše se jedná o jednotlivé kusy, které vyprovokují adekvátní zájem. Prostě nejsou to mince FJI, které se pravidelně draží ve velkých souborech, včetně největších rarit i několikrát ročně. Ale i ten, kdo draží starší mince, tak musí být vcelku spokojen například i s nabídkou mincí Leopolda I.
Byl jsem zvědavý na zářiovou aukci Künkra, ale bohužel jsem s nabídkou mincí Františka II hodně zklamán, protože je na takovou vyhlášenou aukci téměř nulová. Sezóna se teprve rozjíždí, tak jsem zvědavý, jak se vyvine, jestli se situace zlepší, nebo se potvrdí stávající trend zvýšeného zájmu o tyto mince.
Moderátor
Sice to krome prazskych razeb uplne podrobne nesleduji ale pokud mohu soudit tak i slusnou nabidku minci Frantiska II. miva Frühwald v Salzburgu, jednu aukci na podzim bude jeste mit.
Registrovaný uživatel
Früwald má v nabídkách nějaké ražby, ale má to vše nehorázně nadhodnocené z hlediska kvality. On kupuje po Evropě horší zachovalosti a ve svých je nadhodnocuje a samozřejmě i s patříčnou vyšší vyvolávací cenou. Teď například v poslední aukci byl jeden velmi vzácný desetikrejcar, který se u něj před časem vydražil za nějakých 350 EUR v kvalitě 2. On ho asi koupil a nyní u něj byl v zachovalosti 1/0, i s odpovídajícím nárůstem ceny. Známý ho chtěl dražit, ale včas jsem ho upozornil na pravou skutečnost. Mince byla již omytá a na fotce měla lepší zdání, než ve skutečnosti opravdu byla. Dalším jeho oblíbeným sportem je to, že neprodané mince uvede jako prodané i s odpovídající cenou. Dost mincí u něj běhá stále dokola a vždy se naoko vydraží za vyšší cenu. On se příště někdo chytí. Kolikrát jsem dražil minci, kterou jsem nedostal a v katalogu bylo následně uvedeno, že se neprodala. Prostě si představoval vyšší cenu, moje ho neuspokojila, tak to zahraje tímto spůsobem do ztracena. Těch připomínek, které vůči němu mám je více, tak zde nedražím. Stejně jeho materiál v poslední době za moc nestojí, nebo pokud ano, tak se snaží ze sběratelů setřít nejrůznějším způsobem kůži.
Moderátor
Tak to jsem mel asi stistko, vydrazil jsem u nej v poslednich trech letech 4ks a kvalita odpovidala, dokonce u kiproveho 150 krejcaru Ferd.II. me mile prekvapila.
Registrovaný uživatel
Samozřejmě, že se zde nechají některé mince vybrat, ale bohužel, já mám úzké období, tak to je problém a pokud jsem něco našel musel jsem se smířit s vyšší cenou. Jestli se mohu zeptat. Jak se cena lišila od Vašich limitů? Mě se dost často stávalo, že jsem minci vydražil natvrdo za limit.
Moderátor
Za plny limit jsem zadnou nemel, tak 80-90%. Drazil jsem vickrat nez na ty 4ks, takze na nektere kusy jsem svym limitem nedosahl. Co se tyce toho kolovani tak na to jsem u toho co me zajimalo nenarazil, je vsak pravda ze databazi na kusy ze zahranicnich aukci si vedu pouze poslednich 5 let a neco mi take mohlo samozrejme utect.
Registrovaný uživatel
Například v květnu 2009 se vydražilo v Dorotheu luxusní velmi vzácné 5 centesimo za 1450 EUR. V říjnu téhož roku ho nabízel za vyvolávací cenu 2500 eur a vydražlolo se ještě o 100 více. V únoru následujícího roku se dražilo znovu a udělalo 2800 EUR. Pak se již neobjevilo, tedy již ho někdo vydražil do sbírky. Bylo ale normální, že u něho stále znovu a znovu vydražené věci kolují, když je jasné, že by na ních museli prodávající prodělat? Ano samozřejmě, že se tak v některých případech dít může, ale né v tak masivních počtech. Některé mince takto kolují například čtyří aukce a cena se stále zvyšuje a kvalita vylepšuje. Rekord je u jednoho desetikrejcaru, kdy se během jednoho roku cena dostala z 260 na 1000 EUR.
Další příklad: V únoru 2010 se v Německu prodalo velmi vzácné scudo 1822 A ve stavu 2 za 800 Euro. V červnu téhož roku u něho za 2300 EUR.
V Dorotheu jsem dražil jeden vzácný desetikrejcar proti poměrně mladému člověku. Později jsem se dozvěděl, že to byl jeho syn. Kdyby ho vydražil on, okamžitě by byl u něho za cenu určitě o 500 EUR vyšší.
Atd. atd....
Moderátor
Trochu jsme si asi nerozumeli, ja to nezpochybnoval, pouze jsem uvedl ze u kusu ktere zajimaly mne (nebyly to mince Frant.II) jsem na to u nej nenarazil. Ale to o cem pisete je nekdy videt i na nasich aukcich, mohl bych dolozit nekolik podobnych pripadu kdy treba mince vydrazena na jare v CNS se na podzim objevi v otevrene aukci za vyvolavaci cenu rovnajici se te drive dosazene.
Registrovaný uživatel
Spíše jde o to, jak dokáže mince zhodnocovat, když je na otevřeném trhu v aukcích kupuje za ceny obvyklé, nejsou to tedy výhodné nákupy. Proč si to zájemci nekupují jinde a laciněji a u něho nehorázným způsobem některé věci přeplácejí. Možná to je také tím, že pokud se neprodají, on je jako prodané vykáže a tím určí cenu, kterou jsou kupující příště ochotni respektovat. Prostě jenom zneužívá normální sběratelsko- psychologické pochody. To je ten případ stále kolujících vydražených mincí v jeho aukcích, kdy se cena stále drží na nějaké, pro něho výhodné ceně.
Moderátor
Evropa1 napsal
Kolikrát jsem dražil minci, kterou jsem nedostal a v katalogu bylo následně uvedeno, že se neprodala. Prostě si představoval vyšší cenu, moje ho neuspokojila, tak to zahraje tímto spůsobem do ztracena.

V tom případě to chtělo nevzdat se a požadovat minci, případně proplacení nákladů na zakoupení stejné mince za vyšší cenu kvůli zmaření aukce ze strany dražitele - pokud potvrdil limit a mince byla dražena, tak nemá právo od toho odstupovat. Kdyby to mělo soudní dohru, tak ho ta ostuda přijde na daleko víc, než kolik ušetří na "neprodaných" mincích.
Moderátor
Jinak obrana proti někomu, kdo vydražuje většinu mincí "náhodou" za limit je jediná - už nikdy u něj nekupovat a dát o této skutečnosti vědět ostatním.
Registrovaný uživatel
To tenzor.
V situacích nevydražených mincí jdou tyto případy zahrát do autu. Já nemohu vědět, jestli jsem nabídnul nejvyšší částku a potom je jednoduché zdůvodnění v podobě toho, že vítěz si po aukci druhý den přišel pro minci do obchodu a zpochybnil jí z hlediska kvality. Jednoduché a nenapadnutelné vysvětlení.
Do sběratelství zasahuje obchodní hledisko a bude záležet pouze na nás abychom se s tímto zjištěním naučili žít. Na trhu existují aukcionáři, obchodníci atd. a všichni se snaží vydělávat na úkor sběratelů. Jsou aukce, kam pošleme limit na tisíc korun a mince nám přijde za sto korun, protože to je skutečně dosažená cena a jsou jiné aukce, od kud by nám tato mince přišla za náš limit. Tak to funguje v cizině, takové případy existují i u nás a stačí se podívat kolem sebe. Proto musíme být na tento boj připraveni nejrůznějšími znalostmi a přehledem o skutečném stavu trhu. Možná, že většina zde přítomných se aukcí nezúčastňuje, ale většina se účastní aukcí Aukra a bylo by naivní si myslet, že tyto aukce probíhají naprosto férově, protože jsou neviditelné. Není nic jednodužšího, abych dal do aukce minci a kamarád mě natahoval cenu. Znám i rodiny, kdy jsou na Aukru registrvaní skoro všichni a pak táta dá do aukce minci a jeho žena a jeho syn sedí u svého počítače a přihazují. Musíme si zvyknou na to, že vše je jenom otázka důvěry a pokud nás někdo jednou zklame, pak ať si nechá svoje mince a my svoje peníze utratíme u někoho solidnějšího.
Moderátor
Evropa1 napsal
To tenzor.
V situacích nevydražených mincí jdou tyto případy zahrát do autu. Já nemohu vědět, jestli jsem nabídnul nejvyšší částku a potom je jednoduché zdůvodnění v podobě toho, že vítěz si po aukci druhý den přišel pro minci do obchodu a zpochybnil jí z hlediska kvality. Jednoduché a nenapadnutelné vysvětlení.

Tak pokud pri aukci sla mince zpet, aniz by to dal limitu, tak by tezko mohl tvrdit. ze to nekdo vydrazil, ale nelibilo se mu to. Nebo snad slo o ciste internetovou aukci? I pak by ale mel nabidnout minci druhe nabidce v poradi.
Neco jineho by samozrejme bylo, kdyby mince byla po prozkoumani limitu stazena z aukce, ale kdyby se to delo u prilis mnoha kousku, tak by to duveryhodnosti aukcni firmy take neprospelo. Anebo kdyby se pouzil fingovany limit (ale kdyz se prodana mince objevi opet na dalsi aukci, opet to neni nic co by prospivalo duveryhodnosti).
Moderátor
Jeste s tim Aukrem - tak jednoduse to nefunguje, prihozy ze stejne IP se odhaluji a aukce z toho duvodu rusi automaticky (i v pripade ze jde o jednu IP jen proto, ze jde o 2 pocitace za stejnym rooterem a ti lide se ve skutecnosti vubec neznaji). Musi se to delat pres kamarada a i tyto praktiky maji sve uskali. Osobne si myslim, ze kazdemu prodavajicimu, ktery se snazi podvadet, se tyhle veci vetsinou casem vrati a to tak, ze se mu to celkove nevyplati ani financne...
Registrovaný uživatel
To tenzor.
Při některých aukcích existuje kouzelný telefon, kterým mohu podvádět jak se dá. Na toto téma by toho šlo napsat ze skušeností některých sběratelů také mnoho. Prostě to vydražím příhoz výše než je limit, telefonem.
Ještě k případu Aukra. Jaká bude situace, pokud budu mít několik notebooků?
Co se týká podvádění, tak jsou známé manipulace s celým trhem a to se vyplácí v řádu statisíců. Stačí se zamyslet nad možností skoupení části zlatých mincí jablonecké mincovny a vytvoření umělých cen na Aukru. To není pohádka, to se skutečně stalo.
Moderátor
Ad Aukro a notebooky - zalezi samozrejme na zpusobu a mistu pripojeni. K prekonani ochrany v podstate staci jiny nicka prihazovat z prace anebo treba z internetove kavarny. Ale z jednoho compu (anebo vice pripojenych ke stejne siti) to nepujde.
Jinak pokud nekdo nakupuje podle drive dosazenych cen na Aukru, tak dobre mu tak :)
Registrovaný uživatel
Ono ale stačí mít stolní počítač připojený k pevné lince a notebook s mobilním internetem. Tuto duální techniku má v dnešní době již dost lidí.
Registrovaný uživatel
Pánové, zapomněli jste na anonymní http proxy...

Evropa1 napsal
Ještě k případu Aukra. Jaká bude situace, pokud budu mít několik notebooků?

Pokud budou připojený pod stejným routerem - stejná IP adresa. Jak už tenzor podotknul, většina lidí je schována za NATem a tedy neznámí lidé mají stejnou IP.
Registrovaný uživatel
Každý cenový katalog je pouze subjektivní názor autora, se kterým se nemusíme stotožnit a proto si každý z nás svými zkušenostmi vytváří svůj. Pozorujeme trh, jeho nálady a zapisujeme si dosažené ceny z aukcí. Je to asi ten nejjednodužší způsob, jak zjistit ceny jednotlivých ročníků, ale i zde existuje jedno úskalí, které si část sběratelů neuvědomuje. Bylo by chybné, pokud bychom pouze věřili aukcionářům z hlediska jejich serioznosti v popisování kvality, protože ta se hlavně v poslední době úmyslně nadhodnocuje a z toho důvodu by naše zápisky ztratily jakoukoli vypovídací hodnotu. Proto si zaznamenávejme ceny, ale také dobře pozorujme kvalitu mincí a ohodnocujme si je sami. Jenom tak budou mít ceny v našem katalogu nějaký smysl. Pouhým zapisování vydražených cen a deklarovaných kvalit bychom dostali hodně zkreslené informace, které by nemohly splnit hlavní poslání našeho snažení, které by pak bylo naprosto zbytečné.
Registrovaný uživatel
To Kucera.
Nedávno jsme se bavili o posledním českém půltolaru, ročníku 1827 C. Na netu je aukční katalog Tábora a zde se tato mince draží, i když bohužel pouze v horší zachovalosti.
Moderátor
Dekuji za upozorneni ale jak pisete, skoda te horsi zachovalosti
Registrovaný uživatel
Inu, to je hezké téma :) Díky za něj.

Za Františkovy autokratické vlády bych ale žít nechtěl, když si shrneme nějaké ty fakta - cenzura, byrokracie, válka, inflace, bída, průměrný věk mužů - 36 až 40 let, mizivé mzdy, žádná zdravotní péče... A panovník vždy žil jen v tom svém uzavřeném světě. Doba to nebyla jednoduchá...

Ale co se týče numismatiky tak mi také asi nejvíce učarovala. Kdysi jsem Františka začal sbírat hlavně kvůli cenám, kdy se nádherné mince daly pořídit za pakatel :)... což dneska už dávno neplatí...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Všiml jsem si, že na začátku tématu jste se bavili o falzech, popř. o různých odchylkách v ražbách. Také nějaké mám - je mi jasné že jejich původ už nikdy nikdo neobjasní, ale vzhledem k tomu že tu je konečně shluk lidí co do tohoto období vidí, tak bych rád znal názor ostatních.

První dvě mince jsou mé, ty jsem koupil tuším na aukcích, poslední obrázek mi kdysi poslal jeden pán, který se dotazoval oč se vlastně jedná, tenkrát jsem nebyl schopen dát nějakou konstruktivní odpověď.

Falza? Přece tak neumělá díla nemohla nikoho oklamat a přeci jsou tak precizní - vroubkovaná hrana, precizní detaily - i přesto chyby v opisech jako by je tvořil negramotný padělatel. Materiál snad ani nejde určit - směs mědi a cínu? Vyhotovení? Otiskem? Vyrytím? Opisy dělané ručně - ale nač všechna ta práce, když v originále jsou přeci tyto mince stříbrné?

Mince na hraní? S proporcemi běžných mincí těžko... Nevím... Co si myslíte vy?


R. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Tady jsem porovnal originál a falzum Ferdinandova dvacetníku.

AVERS

Original:

REX.LOMB.ET.VEN.DALM.20.GAL.LOD.ILL.A.A.1841.

Kopie:

REX.LOM .ET.VEN.DAL 20.GAL.LOD.ILL.A.A.1841

REVERS

Original:

FERD.I.D.G.AVSTR.IMP.HVNG.BOH.R.H.N.V.

Kopie:

FERD.I.D.C.AVSTR.IMP.HVNC.BOH.R.H.N.

Víc jsem takových mincí už nikdy neviděl, ani jsem neměl možnost je zakoupit a prozatím na důvod těchto ražeb nikdo nenalezl logickou odpověď.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... > »

Sběratel.com » Mince Habsburků » Mince a doba Františka II.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1