Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Mince Františka Josefa I. - dotaz

Vykupminci.cz
Numisargo

Mince Františka Josefa I. - dotaz

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ahoj, mám pár dotazů na mince období Františka Josefa I. Tak rovnou začnu:

1) Jaký používáte katalog pro toto období? Novotný nic moc neříká.

2) Co znamená zkratka KB u mincí? Tipuji, že to je uherská ražba. Tak proč se tam využívá KB a né UR.?

3) Je toto správně nebo tam něco chybí či přebývá?
RAKOUSKÁ MĚNA (1857-1892)
Materiál: měď
Čtvrtkrejcar
Půlkrejcar
Krejcar
Dvoukrejcar
Tříkrejcar
Čtyřkrejcar

Materiál: stříbro
Pětikrejcar
Šestikrejcar
Desetikrejcar
Dvacetikrejcar
Čtvrtzlatník
Zlatník (100 krejcarů)
Dvouzlatník

Materiál: zlato
Čtyřzlatník
Osmizlatník

4) Chápu dobře, že Spolková koruna byla jakýmsi ekvivalentem Zlatníku? Nedokážu si ji nikam zařadit.

5) Můžete mi někdo napsat jaké mince se používaly v době KONVENČNÍ MĚNY (1753-1857)? Vím, že tam byl groš, půltolar a tolar. Bohužel nechápu souvislosti.

Budu rád za každou odpověď.
Registrovaný uživatel
1) Polívka
2) Körmöczbánya = Kremnica v maďarštině, co znamená vaše zkratka, netuším
3) Nevím - mělo by to být ve všech katalozích
4) Pokud vím, spolková koruna byla jen obchodní mince a nebyla běžně v oběhu
5) opět viz katalogy

Jinak na spoustu otázek odpoví kniha "Od pražského groše ke koruně české" od P. Vorla
Moderátor
1. doplnil bych jeste J.Moravec: Mince F.J.I. a Karla I. (podrobne i vcetne variant)

5. Dne 7.11.1750 vydala M.Terezie narizeni o nove uprave meny kdy byl stanoven hodnotovy pomer stribra ke zlatu 14 a 11/71 : 1 a dale bylo narizeno razit 10 tolaru z ciste kolinske hrivny. 21.9.1753 se k teto uprave meny rozhodlo i Bavorsko (pozdeji i dalsi rimsko-nemecke zeme) a byla nazvana menou konvencni. Dohoda zahrnovala stribrne mince od tolaru po grose a tyto mince konvencni meny se zacaly oznacovat burgundskym krizkem za letopoctem.
Registrovaný uživatel
Ještě malé doplnění - na studium českého mincovnictví doporučuji knihu "Peníze v Českých zemích, přehled mincí a papírových peněz v dějinných a hospodářských souvislostech od 10. století dodnes" - Jaroslav Staněk za spolupráce Jana Bajera. Jako ukázku scan tabulky mincí, které byly raženy po zavedení konvenční měny, nejsou zde uvedeny zlaté ražby - dukáty a jeho násobky a nebo jeho části.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Já bych měl další dotaz na tyto mince. Někde ted´nevím už kde jsem viděl v aukčním katalogu minci FJI typ V. Dotaz: Kolik existuje typů. čím se liší a je někde ukázka těchto typů na internetu? Zatím se mě nepodařilo nic najít. Děkuji předem za osvětlení jak to s těmi typy je.
Registrovaný uživatel
když není vidět v jakém kontextu, lze je hádat...
změna portrétu FJI, jak stárnul?
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Tak jsem to snad konečně po hodině našel kde jsem to viděl. Dávám odkaz.

https://zlataky.cz/zlata-investicni-mince-4-dukat-frantiska-josefa-i-1915-novorazba?cPath=164&;
Moderátor
Je to popsáno v katalogu V.Novotný: Mince Františka Josefa I.
Jedná se o základní typy portrétů na mincích FJI (Typ I.-VII.). V katalogu jsou vyobrazeny s uvedením autora a také od kterého roku byly jednotlivé typy použity.
Registrovaný uživatel
Díky. Vyobrazení jednotlivých typů na internetu asi nenaleznu ?
Moderátor
Pokud Vám bude stačit toto:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Stačí.Zase jsem chytřejší, děkuji.
Registrovaný uživatel
2) Körmöczbánya = Kremnica v maďarštině, co znamená vaše zkratka, netuším

je to jednoduché

K örmöcz B ánya
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
předem se omlouvám za tento dotaz ale nikde jsem podobné téma zde na fóru nenašel .

Chtěl bych poprosit o radu.

V dostupných článcích o ražebních technikách jsem se dočetl, že vlis se provádí v samostatném procesu rolírování střížku (kde dojde k vlisu písma a značek do hrany ) a od tohoto rolírovaní k ražbě není zajištěna jednotná poloha a tudíž směr toku textu na hraně mince je náhodný .

Platil tento ražební postup (pro vlis textu na hranu) i pro mince ražené v období FJ I ?


Víťa
« Poslední úpravu provedl(a) Vita v 13. 8. 2017, 11:38. »
Registrovaný uživatel
Tento postup náhodnosti platil i v době vlády císaře FJI.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Tento postup náhodnosti platil i v době vlády císaře FJI.


Moc Vám děkuji za odpověď !

Víťa

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Mince Františka Josefa I. - dotaz

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1