Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Míšeňské groše

Vykupminci.cz
Numisargo

Míšeňské groše

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, měl bych na zdejší odborníky dotaz. Tenhle grošík jsem si určil jako:
Margareta s Fridrichem II. ( 1463 - 1464 )
mincovna Colditz, mincm. Peter Schwabe
mečový groš, Krug - 1203/?

Je to správně? Dle Kruga se nedá určit typ za lomítkem, v knize jsou pouze dva a ani jeden to není.
Jsem teprve začátečník a s Krugem se zatím učím pracovat. :oops:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Sakryš nějak se mi nepovedlo vložit obrázek, tak ještě jednou. :roll:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
určení sedí ... to, že se objeví další opisová varianta, nepopsaní v Krugovi, není nic neobvyklého ..... :-)
Registrovaný uživatel
Aha, tak moc díky. Alespoň jsem o trošku chytřejší. Jestli Vám to nebude vadit dám sem opět foto nějakého toho grošíku u kterého si moc nevím rady s určením.
Registrovaný uživatel
Tak tady posílám další grošík, sice už tu je jeden takovej na str. 5 ale tenhle je zvláštní tím že má nepřerušený kruh přes erb.
Jenom pro úplnost je určen jako Friedrich II. a Vilém III., mincovna Lipsko, mincmistr Hans Borner, 1451 - 1454, Krug 1054/13.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Vondrejs v 31. 1. 2013, 21:54. »
Moderátor
je docela hezkej. pokud tam neni divneho nic jineho, ten kruh bude jen rytecka chyba. navic byl zrejme nejdriv vyryt a potom dodelan perlovec a ten v tom stite nevidim. je to tak?
Registrovaný uživatel
Jo je to přesně tak, perlovec je pouze mimo štít.
Moderátor
vidim, ze se zajimas o misenske grose. pokud bys nekdy v budoucnu mel neco navic v rozumnem stavu a za rozumnou cenu, budu rad, kdyz mi nabidnes. nehledam zadne speciality. sam mam jen ctyri a nijak zazracne (prezentoval jsem je tusim nekde zde na zacatku)
Registrovaný uživatel
for Oliver: jo klidně se můžem domluvit, budu v dohledné době dávat pryč nějaké groše a drobáky které mám víckrát. Něco chci dát na aukro, ale když budeš mít zájem není problém se domluvit.

Koukám že to tu nějak vázne s fotkama tak zase nějaký kousek u kterého si moc nejsem jistý určením:
Margareta s Fridrichem II.
raženo v letech 1457 - 1463
mincovna Colditz, mincm. Peter Schwabe
mečový groš, Krug - 1186/70

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Vondrejs: Jestli se budeš zbavovat drobáčků, tak se taky můžeš ozvat. Olimu bych újmu určitě vykompenzoval. :lol:
Registrovaný uživatel
..už mi tu nějaký ten pátek leží tento činžovní groš ( stav nic moc, ale tenkrát udělal radost) a dosud jsem nebyla schopna si k němu napsat popisek, až teď. Prosím proto o kontrolu, poř. opravu. Děkuji ;)
Sasko - Míšeň Fridrich III. + Iohan + Georg 1507 - 1525, Zinsgrosch - Schneeberg

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
i ty brute... teda greggy...

Vondrejs - tak znacka dvojkrizek je jasna, to nas smeruje na Colditz, tam mame shodu. s ohledem na zacatek opisu (F) to prislusi do obdobi 1456 - 1464 (Fridrich II a Margareta), mecove grose s titulem samotneho Fridricha pak byly vybijeny 1457-1463 - tedy opet souhlas.

avers: na fotce to sice primo videt neni, ale slovo DEI by se neveslo, takze opis je F°DI°GRACIA°TVRInGE°LAIIG, coz odpovida 1153 nebo 1179 (tvoje 1186 to byt nemuze, ta nema dvojkrizek, ale sesticipou hvezdu). rozdil mezi 1153 a 1179 je, spociva v tom, ze lev ma krouzek mezi nohama (u 1179) - tedy pokud to s moji bidnou nemcinou spravne chapu...

revers: typicke je to M nahore, ktere nam to zuzuje. je bez rozdelovacich znamenek, opis je: MGROSSVS°IIARCh°IIISn(En)SIS, coz je 70 (E je spojeno s n) - tato varianta muze byt pro oba nalezene aversy - to mas stejne, opet souhlas

muj zaver tedy je Krug 1179/70

mincmistra jsem nehledal, snad ho mas spravne. nekdo by to mel po mne zkontrolovat, stejne tak, jak ta moje starsi urceni...

pokud bys poustel nejaky misenaky (resp. obecne neco z grosoviny), posli mi prosim fotky s cenami. zajimaji mne uplne bezne obycejne veci, o nic draheho a vzacneho nemam zajem. v zachovalosti zhruba jako je ten tvuj - tj. aby to slo spolehlive urcit, nemusi byt spickove, ale nechci nic olamaneho. prednost davam necistenym kusum.

jedine, co by mne mohlo zajimat trochu vic je, pokud bys mel navic nejaky helmovy gros.

na greggyho urcite smeruj ruzne drobne nemecke razby, ktere nesouvisi s ceskymi zememi. kdyby v tom melo byt neco jako napr. slezsko apod. asi bych se ale take rad podival.

korunko, na tvuj uz nemam cas, sam mam ve fronte jeste dva na urceni, pritom ani jeden muj :( navic na ten ten tvuj se vubec necitim, nic takoveho jsem jeste nedelal... i kdyz vsechno je jednou poprve :mrgreen:
Moderátor
a protoze mam toho Kruga otevreneho a je tu jeste jeden rest, tak ho sem zrovna vlozim, protoze dokud to mam v hlave bude to rychle. tohoto (pro mne krasavce) jsem poridil za velmi dobrou cenu o vikendu, bohuzel vsak zkoncil ve sparech me pritelkyne jako utecha za to, ze musela do skoly a nemohla jet se mnou (ovsem to neni fer, protoze na podobne reparace mam narok i ja a ja nic nedostal - sic!)

tedy k veci, situace podobna jako predchozi, opis: ‡F°DEI°GRACIA:TVRInGE°LAnG - 1141 (drik u A nevidim)

.M.GROSSVS°MARCh°MISIIEIISS - 49

tedy Krug 1141/49

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
a je, už to začíná :D
Registrovaný uživatel
korunka napsal
Sasko - Míšeň Fridrich III. + Iohan + Georg 1507 - 1525, Zinsgrosch - Schneeberg


vůbec tomu nerozumím, ale co jsem koukal, tak vydavatele a období máš určitě správně, jen jsem nedohledal přesně tuto variantu, ale v těch ražbách je několik opisových variant, jukni třeba sem (pokud už jsi ho tam neporovnávala):

http://www.mcsearch.info/search.html?search=Schneeberg&view_mode=1&en=1&de=1&fr=1&it=1&es=1&ol=1&sort=&c=&a=&l=#2
Registrovaný uživatel
..dík, hlavně že vím o koho jde, na variantu se to raději nebudu pokoušet, jdu si to napsat...
Registrovaný uživatel
For Oliver: díky moc za upřesnění, mě právě mátl ten kroužek pod lvem. Teď už v tom mám jasno. Helmový grošík bohužel žádný nemám.
Moderátor
Keď tu prítomným ide tak dobre určovanie týchto grošíkov, požiadam o pomoc s určením toho míšenského groša. Snažil som sa určovať podľa Kruga, môj predpoklad Krug 880/7. Ak sa mýlim, prosím opravte ma, ďakujem. :)

Obrázky:


Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No já jsem tedy pouze začátečník, ale řekl bych že to určení dle Kruga sedí.
Registrovaný uživatel
měl bych jednu otázku jedná se dobové falzum?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
spise ne. takova nazlatla patina se muze ukazat i na stribru. a mohu-li posoudit se svymi srkovnymi zkusenostmi obraz, na prvni pohled se mi zda v poradku
Registrovaný uživatel
klidně to může být mosazný odražek ... v literatuře jsou popsány a sám jeden mám ...
Moderátor
i to byt muze - jsou v te literature i fotky? ale poznat to z teto fotky jen na zaklade toho, ze se mince tvari nazlatle, by mohlo vest k omylu.

idealne by bylo dobre mit na jedine fotce nejakou stribrnou razbu a vedle tuto, tim bych zacal.

pak je samozrejme mozne provest nejake zkousky, pokud by se o tom premyslelo, rozhodne minci NIJAK necistit - tim by si nic nevyresilo a hodne pokazilo

a asi bych zkusil z kekuleho vytahat tu literaturu :D

jinak jeho gros je o kousek zpet (pro srovnani)

nereflektovana nabidka analyz a spoluprace na sepsani clanku plati stale a zahrnuje pripadne i tento druhy kus - paklize se samozrejme jedna o mince, jez jsou "mosazne"
Registrovaný uživatel
Tak jsem sehnal nějaké doplňující informace k mému příspěvku ze dne 19.03.2013 o kousek výše. Míšeňský groš Fridricha II. Dobromyslného s manželkou Markétou, jedná se skutečně dle Kruga o 1186/70. Pod lvem je kroužek.
Tohle jsem vyčetl z rozboru jednoho mincovního nálezu přímo od Militkého:
Krug uvádí při popisu míšeňských grošů - opisových variant č. 1184 - 1190 jako první znak lícního opisu šesticípou hvězdu na místo jinak běžného patriarchálního kříže. Domníváme se, že se zde jená o tiskovou chybu prvého vydání Krugovy práce. Dokazují to i vyobrazení, kde je na obou vyobrazených mincích těchto variant zřetelně vidět patriarchální kříž.
Moderátor
Vondrejs: to prvni vydani je z roku 1974?

listopad: bylo by mozne ponekud kvalitnejsi a detailnejsi fotografie toho "mosazneho"? neco mne napadlo.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Míšeňské groše

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1