Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rakousko » Modry Merkur

Vykupminci.cz
Numisargo

Modry Merkur

Moderátoři: babygulka, kolo101, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 >

Autor Příspěvek
Moderátor
Evropa1 napsal
Pokud se člověk poctivě věnuje nějakému oboru, bylo by špatné, aby se mu jeho nákupy časem nezhodnotily. Chce to ale věnovat tomu hodně času a to bude problém, protože většina začátečníku si myslí, že se v pátek rozhodnou sbírat známky a v pondělí bude mít jejich sbírka dvojnásobnou cenu. Samozřejmě bez jakékoli námahy. A pokud si nevědí rady, on jim někdo nezištně poradí. To jsem v životě zažil mnohokrát. Prostě kupuj si literaturu za desetitisíce, věnuj tomu tisíce hodin času a až se něco naučíš, tak mně budeš radit. Mezitím já si budu užívat života. Že je to přehnané? Možná trochu ano, ale ...

Je to přesně tak, jak píšete.
Já jsem uvedl konkrétní příklad, tedy informace, které si většinou sběratelé nechávají sami pro sebe.
Pokud by se někdo chtěl investicemi do známek živit, musel by tomu věnovat veškerý svůj čas a stát se filatelistickým obchodníkem. To znamená celý život studovat.
Vím o tom svoje, jako šéfredaktor Merkur Revue, který vydává Jan Klim, jeden z největších filatelistických obchodníků v zemi, se kterým jsem stále v kontaktu.
A záleží na vývoji trhu, který často bývá neodhadnutelný (kolik se objeví nových investorů) a neustálém boji s padělky. I velice zkušení filatelisté, obchodníci včetně znalců si už naběhli s padělky.
Pokud bude kterýkoliv obchodník či znalec tvrdit, že si nikdy nenaběhl s padělky, tak lže. Stačí přetisky PČ 1919.
I já jsem kdysi koupil drahé padělky známek Afghánistánu. Ironie je, že onen prodejce tyto padělky prodává stále. Když jsem na to upozornil, tak mi prodejce tvrdil, že známky jsou pravé a ať mu dokážu, že jsou to padělky. Tuším, že prodejce byl z Taiwanu. Přitom jsou to padělky tištěné na kvalitní inkoustové tiskárně. Na skenech o rozlišení 600 DPI nebylo nic poznat.
Ale prodej padělků nikoho nezajímá, stačí ostatně, jak jsme dopadli s adminem, když jsme odhalili padělky našich nejdražších známek PČ1919.
Nejhorší bylo, že to absolutně nikoho nezajímalo z vedení SČF, který má boj proti padělkům přímo ve svých stanovách.
Takže, toto je další varování pro případné investory.
Moderátor
Někdy se sběratelský duch s investičním může i vhodně doplnit. Taky jsem kdysi koupil za obrovské peníze (jsem si na to musel půjčit) pár známek a dodnes toho nelituju a nemám strach že bych tratil. A jindy jsem naslepo (protože z popisu tehdy nebylo celkem nic poznat) koupil za 150 Kč (možná ještě s) položku, která se každému sběrateli dané oblasti (a Maďarům zvlášť) líbí a to i přes to, že jeji stav není 100%. No a jindy se mi podařilo koupit něco pěkného už díky získaným znalostem.
Ale, hlavně dřív, jsem se párkrát spálil, i když to zase nebylo o nějakých velkých sumách.
Ty moje přetisky jsou jako s tím Afghánistánem - je míň sběratelů, jsou nižší ceny a hlavně když jsem začínal, tak drtivá většina cen byla doslova směšná (až na PČ 1919, Šrobára a Skalické a vlastně i Chust a, byť jsem s tím "začal" až později i ta Z-U), na druhou stranu nebyl nikdo, kdo by mi byl schopen poradit či označit pravé od levého (zase až na ty v závorce), takže jsem kupoval prakticky vše co sem viděl. V cenách 50 hal, koruna, dvě, pět, 20 už bylo dost a 200 Kčs za kus, to už byla pálka! (Tak nějak jsem zaplatil za 10 K Parlament Fiume "Maschinenaufdruck" s obtiskem přetisku.) A ti staří matadoři si ze mne zčásti dělali srandu. Jo, to byly časy! 8) No, až se mi podařilo oddělit zrno od plev - ne že bych nepoznal že mezi jednotlivými přetisky jsou rozdíly, to bylo často vidět i z protějšího kopce, ale nebylo čeho se chytit, že zrovna tohle je pravé a tohle padělek; a někde mi to není jasný dodnes, u těch kvalitních padělků a často u Fiume je to vůbec problém - a předvedl obchodníkům rozrůstající se a seřazenou sbírku s tím "jestli mají nějaké další", tak uznali že to je zajímavý a u takového Lajtabánságu II. emise většinou přiznali, že to ani nikdy neviděli. No a dnes to, aspoň na úrovni známkových zemí, sbírá i u nás mnohem víc lidí, ale ty "staré fondy" už moc nejsou. Naposledy, a to bylo hodně zajímavý, byly v prodeji části archů Fiume tuzemského původu* asi před 5, 6 roky u Beneše, ale to už bylo tehdy vysoko nad moje možnosti.

*Tuzemský původ - tady je dobré vědět jak se k tomu u nás přišlo ve větším množství. Jednoduše tak, že našinci v řadách R-U armády (často námořníci), kteří se vraceli opožděně domů a měli už tehdy ke známkám nějaký vztah si to dovezli jako suvenýr a dokonce prý tam byl zaměstnán nějaký Čech na poště, který se musel vrátit domů. Taky s těmi přetisky kvetl obchod a místní nabízeli známky i do ČSR. Po druhé válce se už toto nepěstovalo. Jednak v době vydání se u nás ještě roztahovali nacisti a tvrdě se válčilo, dvak zanikla většina těch vztahů co byla do roku 1918 a trak, nebylo v podstatě ani co nabízet, protože náklady jsou povětšinou velmi nízké, takže lokální vydání z roku 1944/5 jsou u nás zastoupeny prakticky jen a pouze těmi z území Československa.

(Jsem se asi chtěl vykecat. :oops: )
Registrovaný uživatel
Ja som si to so záujmom prečítal.Aj to vyššie.
Dotaz: Po trak ide čo? Quattrak? :P
-s-
Moderátor
Nebo tetrapak? :)
Moderátor
Po trak? Asi čtyřak nebo čtverak, pak patak, sextak, sedmak, osmak, ale tolik možností už ani nebévá!! :P
Registrovaný uživatel
Sextak je dobrý,niekedy je lepší šesták.... v hrsti.
Tetrapak nie je radová číslovka.To je krabica... :P
-s-
Moderátor
to se to tu ale pekne rozjelo... od merkuru po investicni filatelii. Tak take prispeji svoji troskou.

Ja si myslim, ze investicni filatelie ma svoje nezastupitelne misto. I Bill Gates ma svoji investicni sbirku zname... samozrejme, ta je nekde jinde, ale je. A je dost zname, ze investice fo filatelie jsou velmi volalitni a relativne stale. Ale ma to svoje pro a proti.
V podstate jsou dve moznosti ( pokud se zajemce rozhodne jit touto cestou ).
A) jednodussi cesta: zeptam se , on mi nekdo poradi. To je cesta do pekla, pokud budete verit "hlasu lidu".
B) jit vlastni cestou - to chce hodne casu a take dost prostredku.

Nebudu rozpitvavat jednotlive varianty, bylo k tomu napsno hoodne zajimaveho ( hlavne k bodu B ). Jen chci rici, ze se plne stotoznuji s Evropa1, ktery to zhodnotil velmi vystizne. Nicmene i varianta A) ma neco do sebe, ale dotycny potencialni investor si musi najit, pokud mozno, jednoho "poradce, mentora,.." a tomu musi verit. A to byva kamen urazu.

Ona Varianta B) je urcite zajimavejsi pro nas, kteri jsme si cestou poznani prosli a predpokladam, ze valna vetsina by tu cestu nemenila, protoze je to uzasna adventura :-)

p.s. ja bych u Burdy sel, pokud bych mel chechtaky navic, misto do Merkura, spise do novinyvych - emise 1877 - ultramarinova, co ma vyvolavacku 50T. Tam by ale bylo potreba pocitat s nutnym atestem. Sam jsme mel tu moznost tuto znamku koupia a po case i prodat. Byla s atestem od Fe., ale byla v katastrofalnim satvu. Ale i tak se koupila za 1.100,-€ a prodala za 1.200,-€. Ale jak podotykam, mela atest... a ten neco stoji.

( text neprosel jazykovou upravou :-D )
Moderátor
jeste dodatek
To neme razitko na Merkuru, jak pise Evropa1, by bylo lepsi na znamce z I. emise, .... jooo, ale to by muselo byt vubec nekde videt. Zde je, podle me, investicni prostor. Toto s proda vzdy a vsude a kterekoli dobe, a vzhledem ke kvalite, ktera je predkladana si myslim, ze jde o ojedinelou nabidkou.

nicmene je to jen a jen muj pohled na vec.
Moderátor
jeste jedna malickost. Byly tu zmineny clanky pana Mgr. Koprivy o investovani. Me to prislo malinko k pousmani. V podstate tyto poucky jsem cetl uz v literature z 30.let. Ciste znamky I.emise,.... LaB nepujd. ....
me se kuprikladu libi Jirka z Velkeho Mezirici a ta jeho rarita na VI.emisi 50kr. To je k zastaveni a zamysleni ...
A investorovi naskauje pot na cele,... jak to ohodnotit. Nema to zadnou PR, tak o tom nikdo nevi. A to je ONO !!! NIKDO o tom nevi, tak to neni atraktivni. Anglicky mluvici cast zemekoule sbira GB, USA, CA, AUS, INDII, kolonie vseobecne .... to jsou potencialne stovky milionu lidi. To je potom PR !!!
Ale to je realita zivota a realita trhu.
Pro je klasika RU super a nehodlam se ji vzdat :-)

jinak se mi uz v teto branzi 100x oplatilo heslo: Stesti preje pripravenym !!! Kdo ma nastudovano, objevi netusne poklady .... a v klasice zvlast !
Moderátor
Cituji:
"jinak se mi uz v teto branzi 100x oplatilo heslo: Stesti preje pripravenym !!! Kdo ma nastudovano, objevi netusne poklady .... a v klasice zvlast !"
Přesně tak!
Ta obálka Afghánistánu s chybotiskem známky, kterou jsem koupil za 203,50 USD a byla později oceněná na 5.000 GBP je pouze ukázka, jak se dá nakoupit, když má člověk nastudováno.
Mně se totiž zadařily ještě lepší nákupy, hlavně s největší afghánskou raritou - největšího dochovaného archu s "razítkovanými" známkami.
Je to srovnatelné s kompletním archem Modrého Merkura o 100 známkách. Jenže v případě Modrého Merkura nejde o unikát (jeden arch má můj redakční kolega z MR a druhý arch má Ottavio Arlenghi z Itálie), který vystavoval na WIPA 2008, článek i fotografie zde: http://www.infofila.cz/vystava-znamek-wipa-2008-ve-vidni-r-2-c-2965 .
Co se týká afghánského největšího dochovaného archu poštovních známek, tak jde o unikát a navíc o výplatní poštovní známky, na které se v hierarchii filatelie hledí trochu lépe, než na známky novinové.
Tento arch jsem též koupil za pakatel na normální aukci, kdy se prodával celý soubor archů a obálek a z aukční firmy nikdo neznal skutečnou vzácnost těchto materiálů, stejně tak, jako se na aukci neobjevil nikdo, kdo by těmto známkám rozuměl.
Jako raritní položky tohoto losu totiž byly uváděné padělky obálek, což aukcionář nevěděl a nabízel je jako pravé (tyto obálky byly uváděné na titulní straně nabídky). Já jsem měl jakousi intuici a požádal jsem aukcionáře, aby mi zaslal skeny všech položek.
A když jsem je uviděl, tak se o mne pokoušely mdloby a říkal jsem si, tohle mi nemůže vyjít. Přesto to vyšlo.
Cenu tohoto unikátního archu si netroufnu stanovit, ocenění nikde není, třebaže je tento arch zdokumentovaný v literatuře i s historií.
Vím jen, že doposud nejdražší položka známek Afghánistánu (rekonstrukce archu z II. emise o 4 známkách složená ze 2 dvoupásek) byla vydražena za 47.500 CHF. Pro zajímavost: není to unikát a i já mám tuto kompletní rekonstrukci složenou z jedné dvoupásky a ze dvou jednotlivých známek a je k vidění v Chlubírně Pořídil jsem ji cca za 2.500 GBP, což je též výrazně pod cenou.
Pro další orientaci, kompletní arch Modrého Merkura se vydražil tuším za 33.000 Eur.
Takže, tímto příspěvkem potvrzuji slova "štěstí přeje připraveným a objeví netušené poklady."
Znovu opakuji pro případné investory, že toto jsou údaje, kterými se žádný sběratel nechlubí, ale rozhodl jsem se trochu odkrýt "pokličku" nákupu vzácných materiálů a dát inspiraci, jak sběratelům, tak investorům.
Registrovaný uživatel
Dakujem vsetkym za reakcie. Rozumiem tomu, ze niekto ma hodne nastudovaneho, dal do toho moc casu a nechce sa podelit o info, rozumiem tiez tomu ze niekto by sa aj podelil ale nechce, lebo je to len jeho subjektivny nazor a ten nemusi byt spravny. Mne islo len o to, ze ano, robim to pre radost, ale ked uz to robim, nech to niesu vyhodene peniaze. Ako napriklad niekedy dievcata zbierali servitky :D Ale rozumiem, vo filatelii, ked to clovek robi dobre, zbierke sa venuje, ma nastudovane, nemali by to byt vyhodene peniaze.
Inak priznam sa, tak moc sa mi pacil ten dopis carskeho Ruska u Burdy, ze som nevydrzal a prihodil. Tak bud pojdem v tomto smere, alebo predsa len do Merkurov? :D pekny den diskutujucim
Registrovaný uživatel
minusko napsal
Inak priznam sa, tak moc sa mi pacil ten dopis carskeho Ruska u Burdy, ze som nevydrzal a prihodil. Tak bud pojdem v tomto smere, alebo predsa len do Merkurov? :D pekny den diskutujucim


Ale takto se sběratel nemůže chovat.

Sběratel si přeci zvolí svojí oblast zájmu, ke které má blízko. Naučí se veškeré technikálie a až následně vyrazí na trh kupovat položky svého zájmu.

Vy všechno děláte zcela obráceně. Nevíte co chcete sbírat, z filatelie neznáte ani základní teorii, ani praxi. Nemáte přehled o cenách a pouze střílíte podle momentální nálady.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
minusko napsal
Rozumiem tomu, ze niekto ma hodne nastudovaneho, dal do toho moc casu a nechce sa podelit o info, rozumiem tiez tomu ze niekto by sa aj podelil ale nechce, lebo je to len jeho subjektivny nazor a ten nemusi byt spravny.


Mezi slušnými sběrateli existuje jistá kolegialita, ale znalosti se předávají pouze z určitých oblastí. Jistě dostanete odpověď na otázku, zda se jedná o typ známky X, či Y, ale cenové otázky vždy zůstanou pouze "majetkem" každého jednotlivce. Pokud bude někdo vidět v oblasti svého zájmu dalšího konkurenta, byl by proti sobě, aby mu předával svoje názory. Mohlo by se pak stát, že tyto jeho dlouho nabyté zkušenosti další zájemci využijí ve svůj prospěch a to proti zájmům člověka, který jim poradil.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
minusko napsal
Dakujem vsetkym za reakcie. Rozumiem tomu, ze niekto ma hodne nastudovaneho, dal do toho moc casu a nechce sa podelit o info, rozumiem tiez tomu ze niekto by sa aj podelil ale nechce, lebo je to len jeho subjektivny nazor a ten nemusi byt spravny. Mne islo len o to, ze ano, robim to pre radost, ale ked uz to robim, nech to niesu vyhodene peniaze. Ako napriklad niekedy dievcata zbierali servitky :D Ale rozumiem, vo filatelii, ked to clovek robi dobre, zbierke sa venuje, ma nastudovane, nemali by to byt vyhodene peniaze.
Inak priznam sa, tak moc sa mi pacil ten dopis carskeho Ruska u Burdy, ze som nevydrzal a prihodil. Tak bud pojdem v tomto smere, alebo predsa len do Merkurov? :D pekny den diskutujucim

Je vidět, že Vás sběratelství chytlo a na dopis z carského Ruska jste přihodil, protože se Vám líbí.
Já, v době kdy jsem ještě neměl ujasněnou svoji filatelistickou oblast zájmu, jsem si koupil aršíky KDM, protože se mi velmi líbily. Později, když jsem se již spcializoval, jsem zjistil, že se mi do mojí sbírky nehodí, tak jsem je zase prodal. Ale i tak jsem z nich měl několik roků radost a z investičního hlediska to bylo tak, že jsem je prodal za stejnou cenu, za jakou jsem je koupil. Takže zde nešlo o zhodnocení investice.
Dokonce jsem nějakou dobu sbíral Německo, než jsem pochopil, že k vybudování průměrné sbírky jsou potřeba miliony, ke špičkové sbírce desítky milionů, protože tato oblast je perfektně zmapovaná a možnot, že se k něčemu člověk dostane výrazně pod cenou, je minimální. Tak jsem svoji sbírku Německa prodal též přibližně za cenu, za jakou jsem ji pořídil.
Přitom jsem neustále sbíral známkové země, které mne bavily již od dětství. Jenže po sesbírání všech ZZ podle FAZZ od Hlinky a Muchy (byli jsme pouze 3 sběratelé z ČR a SR, kteří měli všech 783 ZZ v originálech) jsem najednou nevěděl, jak dále. Protože mi vždy byla blízká oblast Indie, tak mi najednou padl zrak na velice zajimavé známky tygřích hlav Afghánistánu (tehdejšího Království Kábul). A bylo to.
První co následovalo je samozřejmě pořízení odborné literatury, protože katalogy jsou naprosto nedostačující.
Afghánistán sbírám pro radost, ale kdybych jej měl zhodnotit jako investici, tak sbírku prodám v zisku stovek procent, než za jakou cenu jsem ji pořídil, díky tomu, že jse měl "nastudováno."
Takže, až si trochu ujasníte, co se vyprofiluje jako oblast Vašeho zájmu, tak si pořiďte literaturu a potom již přeji hodně zdaru. Pokud chcete sbírat Merkury, nic proti tomu, ale pokud je budete kupovat na aukcích, tak to bude spíše pro Vaši radost, ale jako zhodnocení investice nevím... Konkurence je totiž obrovská.
Když jsem viděl sbírky Rakouska našich špičkových sběratelů, tak mi přecházel zrak. Škoda jen, že nevystavují.
A úplně na závěr.
Vzhledem k tomu, že Afghánistán již mám sesbíraný a přibývají mi pouze vzácné jednotlivosti, tak jsem si na stará "kolena" koupil velkou sbírku Československa 1945-92, kterou jsem se přebíral přes půl roku.
Byly tam snad statisíce známek. Z nich jsem si udělal pěknou reprezentační sbírku na albových listech v deskách, které jsem získal zde na Infofile. Mám jich 20 a pouze prohlížení vezme celé půldne (od roku 1970 jsou tam téměř všechny známky v celých arších). Ale je na co se dívat, protože naše známky jsou po výtvarné stránce snad nejvydařenější na světě.
A vím, že i toto je pro mne kromě radosti i docela dobrá investice, protože tuto sbírku jsem koupil cca za 10% katalogu, kdy pouze prodej přebytků mi zaplatil celý nákup sbírky a to jsem je též nechával výrazně pod cenou.
Takže, zde máte něco z mého filatelistického života a třeba Vás to inspiruje.
« Poslední úpravu provedl(a) Jaromir v 2. 3. 2018, 9:31. »
Registrovaný uživatel
Dnešní sbírání stojí hodně peněz, ceny se stále zvyšují, protože podstatným způsobem narůstá zájem. Pokud budeme chtít vybudovat kvalitní sbírku, musíme mít v záloze připravené peníze, které nemůžeme utrácet za všechno možné. Příležitosti totiž přicházejí znenadání a v některých případech se vyskytují sporadicky, či jednou za život. Pak můžeme být osloveni tímto způsobem. "Mám zde toto, je zájem?" A samozřejmě ten náš zájem musí být projeven hned, nikoli dlouhou dobu, do okamžiku, než prodáme některou nepotřebnou věc. Mnohokrát jsem přišel k dobré věci, kdy jsem byl u prodejce o pár vteřin dříve, než konkurence. Nebo naopak jsem přišel o pár vteřin dýl a jen jsem mohl se závistí koukat.

To je další pohled. Pokud bude převládat spíše obchodní duch, pak bude vlastně jedno, co budeme kupovat, protože prvotním důvodem bude pouze zisk.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Jaromire a ten afganistan u Burdy drazite Vy? Nech Vam to nekazim, uz som po nom pokukoval, len ta znamka je rozttrhnuta a preto som sa vydal ruskou cestou :D
Moderátor
Jako zajímavost sem kopíruji příspěvek z Chlubírny, jako ukázku, když má sběratel nastudováno (v tomto případě má nastudováno Ikanek, i když se Afghánistánem nezabývá) a koupí za 10USD známky, které mají katalog téměř 1.000 GBP - cituji:
"Přikládám další známky, které byly v celkové ceně 10USD s předchozí ukázkou
2. obrázek
Nahoře vlevo 4 zelené balíkové známky 3 shahi - katalog 4,20 GBP
Nahoře vpravo 2 šedé balíkové známky 1 rupie - katalog 60 GBP
Dole vlevo 4 žluté výplatní známky 2 abasi - 1910 - 12GBP
Dole vpravo 6 modrých známek 1 abasi - 31,5 GBP
1. obrázek
Nahoře 1 rupiové známky v zelené a modrozelené barvě v celkovém katalogu 780 GBP (ty modrozelené mají katalog 150 GBP/ks, ale v tomto čtyřbloku se vyskytují výjimečně)
Dole 6blok známek 2 abasi - katalog 39 GBP

Celkem tedy za 10 USD nákup známek podle katalogu Gibbonse 926,70 GB
Takže ještě jednou Ikankovi díky"
Obrázky jsou ve 2 příspěvcích zde: https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/afghanistan-3847x28
To je jen další ukázka toho, na co všechno se dá ve světě filatelie narazit, když má sběratel "nastudováno"
Moderátor
minusko napsal
Jaromire a ten afganistan u Burdy drazite Vy? Nech Vam to nekazim, uz som po nom pokukoval, len ta znamka je rozttrhnuta a preto som sa vydal ruskou cestou :D


Ne, tuto obálku nedražím, protože ze známek z této TD mám již dvě obálky.
To, že je známka utržená, je v pořádku, protože Afghánci takto běžně znehodnocovali známky a tudíž se to bere jako razítkovaná známka.
« Poslední úpravu provedl(a) Jaromir v 2. 3. 2018, 11:30. »
Registrovaný uživatel
To Jaromír,
můžete se mi ozvat na můj email. Chtěl bych Vás na něco upozornit.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Pocatek 80.000,-
emise 1877 100.000,-

jojo ... trh je mocna carodejka. Pro me OK :-)
Registrovaný uživatel
kolo101 napsal
Pocatek 80.000,-
emise 1877 100.000,-

jojo ... trh je mocna carodejka. Pro me OK :-)


Ceny to jsou vysoké, ale kolik jste němých razítek na novinových známkách první emise v životě viděl? Navíc zde jistě hrála svojí roli i kvalita!!

Proto se tomu nedivme. Pokud někdo tuto oblast dělá vážně, tuto šanci si nechtěl nechat ujít.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
A červené razítko na položce 400 bylo ještě dražší. Ale opět se nejednalo o nic běžného.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Zajímavá diskuse o investicích. Když jsem procházel staré příspěvky, narazil jsem ne několik podobných dotazů. Bohužel nikdo se po letech nepochlubil jak dopadl.
K tématu doplním 2 odkazy na "klasickou literaturu":
Řekněte mi tedy. Co mám dělat abych do 3 let zbohatl?
To je špatná otázka příteli!
(Mrtvé duše. Gogol)
B) jit vlastni cestou - pěkný název knihy:
Mein Kampf.
Registrovaný uživatel
Každý chce sice zbohatnout, ale většina tazatelů není ochotna něco dělat.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
No veru ceny riadne. Ja som prihodil na tu carsku obalku, ale niekto zo saly ma prebil. Keby tam nebola navyse provizia 19%, tak este prihodim ale takto som to nechal tak. Aj som bol rad ze usetrim, aj ma to mrzelo , lebo bola naozaj pekna. No musim veru postudovat, aby to nebolo len strielanie naslepo nabuduce...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 >

Sběratel.com » Rakousko » Modry Merkur

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1