Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Morava - nepřidělné denáry

Vykupminci.cz
Numisargo

Morava - nepřidělné denáry

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
nepřidělené moravské denáry
Registrovaný uživatel
přesouvám sem starší diskuzi z původního vlákna k nepřiděleným moravským denárům 40. let 12. stol.

turtleoverhead napsal
No sláva. Konečně téma o doopravdických mincích,
už jsem měl strach že denáry nikdo nesbírá.
Když už jsme u toho chlubení....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


kacuro napsal
Šmerda ho přisuzuje Vladislavovi, synovi Soběslava (1137-40) nebo Vladislavovi II. Videman ho uvádí jako nepřidělený do 40. let 12. stol.



denar napsal
Hoši, kde ty zachovalosti berete?
C644 nádhera, jedna z nejhezčích co jsem viděl
...
Registrovaný uživatel
přesouvám sem dva denáry, které šly nedávno na aukru, byla by škoda, kdyby zmizely v nenávratnu ... první je bez cimbuří, druhý s cimbuřím

V-P 229 (uvádí ho jako nepřiřazenou ražbu 40. let. 12. stol.)
Šm. 426 (přiřazuje ho Vladislavovi, synu Soběslava nebo Vladislavovi II.)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 26. 3. 2013, 17:29. »
Registrovaný uživatel
I já sem vložím svůj denárek.. Je to sice zcela běžný typ, ale opět.. Ta krásná ikonografie... Žena se loučí s mužem, který svírá v rukou meč a štít...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
moc pěkný kousek, doplň váhu ;)
Registrovaný uživatel
Prodejce uvadel 0,7 g. Rozmery jsou od 15,5 do 16,5.
Registrovaný uživatel
Jaky vubec byva opis u tohoto typu? DVX WLADIS(Z)LAVS; SCS WENCEZLAVS?
Registrovaný uživatel
hurley: to nikdo neví. Zatím se celý opis nepodařilo dát dohromady (aspoň co já vím). Tahle mince byla ražena při příležitosti II. křížové výpravy, v letech 1146/1147.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
U tohoto typu nejsou jména v opisech vůbec srozumitelně vypuncována. Je tam vždy jen nějaká sestava písmen, která představuje zkrácený náznak jména, někde je na začátku DVX, ale počet písmen je vždy nižší než by odpovídalo nějakému jménu, které pro tu dobu připadá v úvahu. Např. tady - vyražená je většina, ale vyčíst z toho moc nejde.
A samozřejmě na různých exemplářích je to různé, takže nejde ani jednoduše udělat skládačku. Občas to opravdu vypadá na zkráceného Vladislava.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Připojím moje kousky,dvě různá provedení.Váha0,77 a 0,58 g.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
z opisů není vidět taky skoro nic, snad + OV na rubu mince vlevo, vpravo pocínované (?) Cu jádro, evidentně ovšem ražba z oficiálních razidel
Registrovaný uživatel
Těchto typů denáru se v poslední době vyrojila spousta, na aukru snad není den, aby tam nějaký kousek nebyl vystaven ...
Moderátor
Nejspíš nějaký slušný detektorář co nepochybně pořídil podrobnou dokumentaci nálezu. *rýp*
Moderátor
Pavel III: prosimte, uz radsi na tohle tema nic nepis.. pred par dny jsem na policii (pritom ne jako obvineny) musel odpovidat na otazky jako kde beru mince a komu je prodavam a jestli overuju puvod minci apod. Vypada to, ze se kvapem blizi doba, kdy bude trestne nejen hledani, ale i sbirani minci (krome moderny) a psani odbornych clanku :roll: Takze pokud nekdy budu nucen emigrovat, muzes si pak na to pripit.
Moderátor
hm, tak uz aspon znam dalsiho experta, co mi vyzobava falza ke zkoumani (neni toto z te hradecke aukce? tam bohuzel selhala domluva). doufam, ze to alespon neskonci "na dozivoti" v supliku a bude o tom neco napsane ;)
Registrovaný uživatel
První je od p.Hadyny hodně let zpět. Druhý od p. Veselého,52. aukce ze dne7.12.2013,pol.491.Pokud je zájem o zkoumání,není problém,je k dispozici.
Moderátor
diky, rec je o tom druhem. je velmi pravdepodobne pocinovany, jak bylo spravne receno (od pohledu se ale neda jiste rici, zda zarove ci amalgamacne). navic se lze, sice vyjimecne, ale stane se, setkat s postribrenim, ktere vypada uplne stejne jako toto (Ag s nekolika malo procenty olova). takze bez analyzy je treba zodpovedne rici "pravdepodobne pocinovano". souhlas s tim, ze se zda byt z oficialnich razidel (byt moje posouzeni muze byt v tomto ohledu stezi tak sofistikovane, jako od jv64).

pokud by to bylo mozne, rad bych si jej na prozkoumani s umyslem vysledky opublikovat (at dilcim zpusobem nebo v nejake sirsi studii) casem pujcil, jeste jednou diky za nabidku, ktere rad vyuziji. co se publikovani tyce - obecne plati, ze pokud ma zapujcujici osoba publikacni ambice a neco k tomu sama napise, neni problem to opublikovat jako studii jedne ci nekolika malo minci urciteho typu. aukce jsem si popletl, ale mel jsem na mysli tuto, bylo to opravdu koncem roku. mam ted ale popujcovane nejake jine vzorky a rad bych nejdrive doresil ty a dodelal jeste nejaka dalsi falza, co uz mam zmerena. nerad bych u sebe soustredil vice zapujcenych veci, nez je nutne. tato mince mne ale zajimala, takze na ni rad mrknu. podrobnosti dojedname pozdeji.

tech falz obecne, bez jakehokoliv rypani, se ukazuje v posledni dobe strasne moc. predevsim uherskych, ktere se doslova daji prehazovat lopatou. ceskych je mene, ale videt se tez nechaji a rovnez i ta maji, rekl bych, narustajici tendenci co se poctu tyce.

mozna to nektere zde urazi ci zarmouti, ale mne puvod takoveho falza nezajima. proste si ho koupim nebo pujcim (samozrejme mne mrzi, ze neznam nalezove okolnosti, protoze ty by mohly casto mnohe objasnit), ale alespon se informace o techto mincich dostane do povedomi numismaticke verejnosti. a proc bych se mel o puvod starat? aby si mne fizlove za to, ze delam praci za jine (kterou stejne nikdy neudelaji), tahali po vyslesich? podobnych pocinovanych falz hnije v muzejich jiste velka hromada a reknete mi - kolik z nich bylo za dlouha desetileti adekvatne analyzovano a popsano? jedine, na co se zmuzou je tak max RFA, pripadne difrakce, ktere jsou zde dost casto k nicemu (nebo nepodaji uplny obraz). neobhajuju zde nici postoj ani stanoviska. pouze konstatuji svuj postoj.
Registrovaný uživatel
..zabloudila jsem sem a koukám... nojo, ten je tak běžný, že už ho snad má každý, ..tedy i já.. :D

.. ukazuje se opravdu hodně často, určitě je to jeden z finančně nejdostupnějších... to byl i tenkrát důvod, proč jsem si jej koupila i já, jako první denár na ukázku do sbírky... ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
chovanecst napsal
Neví někdo,prosím, co to je za minci?


Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


jv64 napsal
Moravský denár, cca 40.léta 12.století. Zajímavý.


denar napsal
fíha, zajímavá mince. Schválně, co vidíte na rubu (počítám tedy že rub je ta druhá fotka)?


kekule napsal
já tam normálně vidím nějaké žehnající procesí, včetně jedné postavy s berlou .....


kacuro napsal
Možná investitura biskupa (Jindřicha Zdíka ?)?


chovanecst napsal
kdysi jsem četl o minci,kde měl být Adam a Eva u stromu poznání a na druhé straně měl být strom života.Nevím bohužel,kde jsem to četl.Netvrdím ale,že je to ona.


kacuro napsal
Nevidím tam postavu knížete, takže možná i výjev biskupského svěcení od biskupů ve Wormsu?


kacuro napsal
A povíte nám něco k původu toho denáru?


kekule napsal
Jindřicha Zdíka určitě ne .... na to nesedí datovaní ani .. (uveden do úřadu 1126)


kacuro napsal
Já vim, ale pokud by to byl skutečně výjev biskupského svěcení, tak by nikdo jiný nepřipadal v úvahu. Leda by se jednalo až o Jana III. r. 1150.


jv64 napsal
Diskuze bude možná na déle ... Prozradím jen, že neznámý typ to není.


jv64 napsal
Na rubu je zřejmě poněkud nedbale, neuměle, či hrubě napodobený motiv ze soudobého českého denáru.
Palmová ratolest na líci je tradiční atribut mučedníka.
« Poslední úpravu provedl(a) kacuro v 11. 2. 2015, 20:11. »
Registrovaný uživatel
chovanecst napsal
K otázce Kacura-je to nález detektorem na jižní Moravě


Proč mě to nepřekvapuje :D
Registrovaný uživatel
Ratolest = mučedník - to ano, ale kdo by pro tuto dobu a místo přicházel v úvahu?
Registrovaný uživatel
Mně to teda stylem ztvárnění připomíná některé mince z nálezu Ladná, ale v katalogu tohle myslím není.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
Na prvním místě mě napadá sv.Vojtěch, poněvadž kromě palmové ratolesti má na sobě oděv, který by mohl představovat biskupský plášť, roucho.
Pěkná souvislost by se najít dala, je to ale jen první nápad. Mince fabrikou časově odpovídá skupině denárů VP 238-241, i některých dalších, je to doba 2.křížové výpravy 1147-48. A je známo, že Zdík byl velkým propagátorem této výpravy, sám se ale ze zdravotních důvodů nepřipojil k hlavní výpravě do Svaté země, ale k vedlejší větvi výpravy, která směřovala na sever, proti Polabským Slovanům. Takže ne úplně ve stopách sv.Vojtěcha, ale podobným směrem a ve stejném zájmu, šířit křesťanství mezi pohany. K propagaci na minci to ale mohl být dobrý důvod.
Samozřejmě - pracovní hypotéza.
Moderátor
denar : V dodatcích jej mám již zařazený, pracovně pod č.55 z 67 (k dnešnímu datu).
chovanecst: Byl by jsi ochoten minci zapůjčit k podrobnější dokumentaci ? Čestně vrátím.
Registrovaný uživatel
jv64: S tím Vojtěchěm to zní docela logicky, kdo by byl ten druhý človíček?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Denárové období » Morava - nepřidělné denáry

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1