Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Moravské drobné mince grošového období

Vykupminci.cz
Numisargo

Moravské drobné mince grošového období

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Su rád,že se líbí nejenom mně.Doplním určení.Peníz s šrafováním-Sejbal MMDH č.44.1422-1423. První dvojice-Rad 10,9.1439-1452.
Druhá dvojice-Rad3,4.1424-1435. Pokud jsem je určil špatně,rád uvítám upřesnění.
Ti další brňáčci jsou taky pěkní. :mrgreen:
Ještě k Zikmundově orlici.Na uherských mincích se hodně vídá.Nejenom na Zikmundových,ale i Ladislava V.
Registrovaný uživatel
... a jeste neco brnenskeho.
Urcit jeste neumim, protoze jsem jeste nenasel cas jit do knihovny (viz nahore), ale to uz bude ...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Zdravím z Vídně
Registrovaný uživatel
Hezky se to rozbíhá.Chtělo by to míry a váhy,aby šly rozlišit penízy od haléřů.Někdy jsou uváděny haléře a půlhaléře.Škoda,že to názvosloví není pevně dáno.Někdy,hlavně v zahraničí, jsou zbytečná nedorozumnění a potom zbytečné reklamace.Připomínka p.Kučery je samozřejmě na místě. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
bertik-b1 napsal
Někdy,hlavně v zahraničí, jsou zbytečná nedorozumnění a potom zbytečné reklamace.


Jo, jo, my cizinci :-D Ale mas pravdu. Jednoho mych znojemskych penez np. jsem koupil jako husitsky haler a druheho jako peniz Zigmunda Lucemburskeho (zakoupene v A prip. v D). Aspon jsem dostal, co jsem chtel, takze jsem upustil od reklamaci ;-)
P.S.: u mne jak s literaturou tak i s vahou - jeste nemam. Nase kuchynska bohuzel nestaci ;-)
_______________
Zdravím z Vídně
Registrovaný uživatel
Pochlubím se dvěmy méně běžnými kousky:
peníz s kroužky, Zikmund, Olomouc (Sejbal řada VII/D, snad typ 59)
a
peníz z písmenem H na hrudi orlice, Brno, městská mincovna, za vlády Albrechta (Sejbal XV/287)

U toho třetího si nejsem jistý určením a prosím o váš názor. Je to Jošt s nezřetelným šachováním nebo Albrecht?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkné kousky,gratuluji.Ta parádní Olomouc je podle mně 46,ostatní Albrecht.Ale jistě jsou tu povolanější ke konečnému verdiktu.Těm by se u mně líbilo. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Zdravím vespolek, když tu tak hezky ožilo tohle téma rád bych znal vaše názory na identifikaci litery u brněnské slípky. díky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
prvni asi spis pokus o S (?), druhe B
Registrovaný uživatel
možná sem se překouk ale Sejbal B neuvádí. mohl bych se o čtyrrázu s orlicí a literou B někde dočíst?
Moderátor
to je pravda, podle Sejbala to bude S, ma tam ruzne provedene varianty, omlouvam se za mystifikaci, nejak mne nenapadlo se do nej podivat a zamyslet se. oboji sou dle Sejbala S - staci si vybrat s tech nekonecne mnoha variant nebo si vymyslet novou, miliontou prvni.

dalsi moznosti dle Sejbala jsou R, S-G, h, n a N.
Registrovaný uživatel
Tady jedno R.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..moje orlice... (nejen Brno)
Určené je nemám, tak se omlouvám, že je tu mám bez určení.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkná sestava.Ta předposlední orlice má písmeno"B" ? A to druhé Znojmo má parádní Z.Ta první jihlavská orlice má perfektní hlavu.Gratulace.
Registrovaný uživatel
Tiež sa mi to veľmi páči. :) Mince s jednoduchým motívom vyzerajú super, keď ich je viac pokope na jednej fotke. Človek sa môže kochať a zároveň porovnávať odchýlky v ikonografii a hľadať rozdiely.
Registrovaný uživatel
Ta poslední orlice je Zikmundova?Zdá se mi že tam vidím šrafování.
Registrovaný uživatel
Tie písmená sú značky mincmajstrov?
Registrovaný uživatel
Mám za to,že to mají být značky podle hejtmanů husitských banditů okupujících Brno.
Registrovaný uživatel
No tak to som nečakal. Takže toto sú husitské razby? Objavujú sa takéto značky aj na znojemských a jihlavských?
Registrovaný uživatel
Vzhledem k tomu, ze podle Sejbala S je nejpocetnejsi pismeno, jsem si myslel, ze S by mohl znamenat proste Stadt prip. städtisch jako znacka, ze to nejsou vladni ale mestske mince. Byl to ale jen spotanni napad bez dalsi indicie...
_______________
Zdravím z Vídně
Registrovaný uživatel
sigur napsal
No tak to som nečakal. Takže toto sú husitské razby? Objavujú sa takéto značky aj na znojemských a jihlavských?


Pokud vim, vsechny zname jihlavske a znojemske mince jsou z doby pohusitske.
_______________
Zdravím z Vídně
Registrovaný uživatel
bertik-b1 napsal
Mám za to,že to mají být značky podle hejtmanů husitských banditů okupujících Brno.

o tom silně pochybuju , že to jsou mince husitů. proč by razily v Čechách měděné flútky a na Moravě, která vlastně byla skoro pořád katolická(nepřátelská) kvalitní stříbrné mince a to ještě v obsazeném vydrancovaném městě. když si vezmeme jako příklad Bratříky na Slovákoch tak jejich mince jsou z 95% také měděné postříbřené nebo pocínované falza a Bratříci byli zbytky Husitů co se stáhli po husitských válkách do Horních Uher.
Registrovaný uživatel
tak ještě doplním abecedu
jedno starší a mladší n-ko
vzácnější haléř s S
a jeden víceráz asi S
To R výše je pěkně vyraženo, asi jedno z nejlepších co jsem zatím viděl gratuluji.
Omlouvám se za chybějící metrologii ale postrádám dostatečně přesné váhy.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ta druhá slepice je úžasná. :lol:
Registrovaný uživatel
Krásné mincičky. :mrgreen:
Moderátor
Já když si vzpomenu že jsme (teda já osobně ne, leč byl jsem u toho taky) něco podobného prosívali na Petrově ...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Moravské drobné mince grošového období

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1