Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Námětové bádání a tvorba tématických exponátů

Vykupminci.cz
Numisargo

Námětové bádání a tvorba tématických exponátů

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
K tomu srovnání s numismatikou - filatelie je takový koníček "lidových mas", má různá pravidla, pořádají se, i soutěžní, výstavy a není problém založit a vytvořit sbírku. Problémem jsou sice některé položky, ale i bez nich lze vytvořit kvalitní sbírku, akorát bude dotyčnému chybět Modrý Mauritius nebo Lloyd, může mít ale jiné stejně vzácné, byť ne tak drahé, kusy. Dá se to a dá se to bez problémů a při dodržení veškerých zákonů.

Numismatika, co vím, žádné podobné výstavy jako filatelie nepořádá (aspoň o tom nevím), je to věda spíše muzejní a, ruku na srdce, hodně sbírek je dnes založeno na rabování archeologických nalezišť (a to nepopírám, že některé filatelistické vzácnosti bývají rovněž odněkud ukradené, ale ta míra je prostě jiná a v mnoha případech se krádež rovnala záchraně, když se pálily či dávaly do sběru archivy).

Yrjo
Já bych zase tak přísný nebyl. Určitě se dají nalézt styčné body mezi druhou světovou válkou a karibskými státy nebo šejcháty. Ale k zařazování známek z těchto oblastí do tématických exponátů by se měl vyjádřit někdo fundovanější. Třeba Pavlínka by nám mohla napsat jestli by do Zelené lékárny (nebo i do Čertoryjí,jestli tam roste) zařadila známku s plavuní vidlačkou, která je, teoreticky, na známce například Rovníkové Guinei nebo Bequia, či Malediv. (Se, jak trávím čas u toho kolování, občas dívám do nějakých katalogů a je to tak, že do určité doby normální stát najednou zešílí a za rok vydá najednou i 500, ale někdy i skoro 1000, funkčně naprosto zbytečných známek.)

A co se týče USA a Ruska - USA před 150 vraždilo Indiány, Rusko (CCCP) před 95 lety nechalo pochcípat hlady milióny Ukrajinců. A zatímco se u nás v srpnu 1968 beztrestně proháněly sovětské tanky, v USA v klidu mlátili Černochy. Nicvíce, pro nás je v současnosti mnohem akutnější nebezpečí z Ruska než z USA a zatímco USA posledních 100 let věcně neanektovali území cizího státu, Ruská politika je na tom přímo založena. Že USA taky poserou co se dá, je problém jiný, na druhou stranu se obvykle angažují otevřeně, kdežto Rusko to dělá tajně.

P.S.: Oblíbený pseudoargument s bombardováním Srbska neberu. Milošević přece nemusel vést agresivní válku proti polovině Balkánu. S tím nemělo USA ani NATO vůbec nic společného, ale podporovali ho v tom z Ruska (i když ne otevřeně, od dob Tita takoví kamarádi zase nebyli).
Registrovaný uživatel
Debata sa v posledných príspevkoch zvrtla z pôvodnej témy na tému dnešnej "popularity" filatelie v zberateľských kruhoch, aj u laickej verejnosti (s ohľadom na "pritiahnutie" nových a mladých záujemcov o filateliu).
Pokúsim sa k tejto téme "popularity" tiež prispieť a napísať svoj pohľad. V inej téme na tomto fóre (prśpevok #27) píšem o tom, že ma filatelia láka a že som stále na "vážkach" či do toho ísť, alebo nie. Pri mojom rozhodovaní zvažujem za verzus proti. Je dosť veľa toho, čo v mojom rozhodovaní hovorí proti. Okrem toho, čo som uviedol v tom príspevku #27 v hore uvedenej téme (posledná časť príspevku) je to "zafixovanie", "zakonzervovanie" niektorých pravidiel, ktoré vo filatelistických kruhoch vznikli pred desaťročiami.
Ja som vo svojej podstate konzervatívne zmýšľajúci človek, ale v niektorých prípadoch som toho názoru, že nastal čas niečo zmeniť. Filatelia je príkladom toho, že zodpovedný (vyššie postavený predstavitelia a členovia fil. organizácii, klubov, jurymani a podobne) ak im na budúcnosti filatelie záleží, by sa mali zamyslieť nad tým prečo sa filatelia dostala tam kde je – teda na okraj záujmu...
Každý kto sa v oblasti filatelie pohybuje sa k nej nejako dostal. U mňa tým podnetom (záujem o filateliu) bola filokartia / pohľadnice. Pohľadnice zbieram a dostalo sa mi do rúk pár pohľadníc so zaujímavou frankatúrou a začal som si viac všímať známky, pečiatky, poštové nálepky a teda filatelistický materiál na pohľadniciach. Je to paradox, ale mám v zbierke pohľadnice, ktoré považujem skôr za veľmi zaujímavé celistvosti. Niečo na túto tému som písal v sekcii Filokartie – pohlednice (príspevok 157 a ďalej). Potom si prečítam v sekcii filatelia príspevok dejvyho #22 v tejto téme a začínam uvažovať nad tým, či som "pomýlený" ja, alebo niekto iný. Tým nemyslím konkrétne dejvyho, ale všetkých, ktorý sa bezvýhradne podrobili určitým pravidlám a ktorý tvrdošijne odmietajú akúkoľvek zmenu pravidiel, alebo niečoho, čo je vo filatelii zaužívané desaťročia a čo by možno pomohlo záujem o filateliu oživiť. Teda tých, ktorý v oblasti filatelie určujú pravidlá a trendy.
V tej téme v sekcii pohľadníc som sa zameral na jednu konkrétnu pohľadnicu a napísal som o nej niečo v tom zmysle, že by bola určite pýchou zbierky každého filatelistu venujúceho sa emisii Oslobodená republika (Pof. 151-161) a že by bola ozdobou každého exponátu OR. Potom po krátkom čase narazím na ten dejvyho príspevok a zistím, že takáto pohľadnica je pre odborníka-filatelistu "nefilatelistický materiál". V tom momente sa u mňa pomyselné váhy pri rozhodovaní, či sa filatelii venovať serióznejšie začínajú nakláňať na stranu, ktorá hovorí proti ...
Ešte pridávam ten dejvyho citát z #22.

V exponátu je k dokumentaci využita pohlednice = nefilatelistický materiál, tedy pro mě menší filatelistické znalosti a body dolů.

PS: Pre mňa je toto konštatovanie proste mierne povedané nepochopiteľné :shock: :roll:
PS2: Tým, ktorý tento môj príspevok dočítali až sem ďakujem a ostatným, ktorých svojimi príspevkami obťažujem sa ospravedlňujem.
Moderátor
brett ale takto sa Ta opytam chces zbierat pre seba, ze Ta ten konicek naplna alebo pre inych resp. chces v buducnosti vystavovat atd? Ja osobne mozem povedat, ze nikdy ma vystavovanie nebavilo a ani sa k tomu neodhodlam.
_______________
Moderátor
Brett: Palec hore.

Osobne si myslím, že podstata problému zástancov negatívneho postoja k námetovej filatélii je ten, že väčšina rozmýšľa v rovine výstavného exponátu, kde pochopiteľne sú oveľa prísnejšie pravidlá.
Ale pritom filatélia nie je len o vystavovaní. Každý má právo si zvoliť svoj obor záujmu, a podľa toho si tvoriť vlastnú zbierku.
Ja napríklad zbieram aj poštovú históriu mesta Senec. A viem, že má pár dokladov o fungovaní pošty v SC, ktoré by neobstáli v prípadnom exponáte, ale pritom pre mňa sú zaujímavé, práve z dokumentačného hľadiska.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
U té pohlednice- jako nefilatelistického materiálu, se jedná jen o OBRAZOVOU část! Nejedná se v žádném případě o známky na ní! Exponát je o filatelistickém materiálu a tím prostě není obrázek na pohlednici. Toť vše. ;)
Registrovaný uživatel
Veľmi zaujímavá diskusia. Chcem sa opýtať, ako sa pri exponáte námetovej filatelie reálne hodnotí aj obsahová časť. Konkrétne otázka - ak niekto spraví exponát o rezervácii Čertoryje a má filatelisticky veľmi zaujímavú známku kvetinky, ktorá ale nerastie tam, ale niekde inde v Čechách a rozhodne sa ju zaradiť do svojho exponátu, tak aká je pravdepodobnosť, že to niekto na výstave v Ázii zistí?

Laco
Moderátor
V Ázii budou mnozí přemýšlet, kde je Česká republika a né jestli ta a ta rostlinka je na nějaké Čertoryji. Jenže než se dostaneš do té Ázie, tak musíš projít mnoha výstavama u nás a ubezpečuju tě, že zrovna Čertoryje prošla velmi tvrdou kontrolou- včetně botaniků, kteří mají na starosti tuto louku, jako své povolání. (Jen na okraj- člen předsednictva Svazu filatelistů- pan Šolc, byl zakladatelem ochránců přírody na tomto území a exponát prošel doslova mikroskopicky ;) ) No a na té louce roste 550 druhů rostlin, takže není potřeba nějak zvyšovat hodnotu exponátu nějakou jinou rostlinkou na zajímavém materiálu, která se tam nevyskytuje. Věřím tomu, že i ostatní exponáty jsou z jistého pohledu pod drobnohledem různých zoologů a floristů a jiných odborníků. Je pravda, že třeba u letadel, používaných u nás, bys velmi rychle narazil při užití jiného letadla, které tady třeba nelétalo, protože je zde hodně odborníků na dané téma. U kytiček je ta kontrola asi menší, ale konkrétně třeba mně, došla hromada mailů po vystavení na Exponetu k obsahu a pár věcí jsem poopravila. Co se týče druhého exponátu-Zelená lékárna, tak se mně normálně ozývají lidé, že se inspirují exponátem v léčení svých nemocí přírodníma lékama. A to bylo pro mě teda překvapení veliké. No a o tom je ten tématický výzkum a předání získaných znalostí tématu lidem, kteří mají zájem si ten exponát prohlédnout. Filatelistický výzkum je spíše určen "poučeným" filatelistům.
Moderátor
Prošel jsem si celé vlákno ještě jednou a přemýšlím, zda má vůbec smysl reagovat. Téměř vše, co jsem chtěl napsat, se už tady víceméně objevilo. Navíc ani nevím, pro koho bych to psal, protože ten, co je zde nejvíc proti námětové filatelii, podstatu reakce nikdy nepochopí, protože v tomto ohledu uznává pouze svůj názor.

Věnuji se námětové filatelii celkem dlouho, takže nemůžu být úplně nezaujatý. Díky tomu ale třeba můžu napsat, že kdo si pod pojmem Námětová filatelie představuje jakési shromažďování známek s kytičkami nebo auty, ten se hluboce mýlí. Námětová filatelie pracuje se všemi druhy filatelistických materiálů a vyžaduje tedy mj. hluboké filatelistické znalosti. Možná dokonce ty největší ze všech oborů filatelie, protože jde napříč všemi obory bez ohledu na časové či místní omezení; navíc vyžaduje i znalosti příslušného námětu.

Skutečnost, že ve filatelii existuje obor námětová filatelie (jako soutěžní výstavní třída), zatímco třeba v numismatice ne, může být dána mnoha důvody. Nesleduji příliš numismatiku, takže netuším, jak je to třeba s výstavní činností, ale určitě jsou v této oblasti omezenější možnosti prezentace než ve filatelii. Také emisní činnost je odlišná, což je dáno charakterem "komodity" - mince jsou ve své podstatě oběživo určené k opakovanému použití, zatímco u poštovních cenin jde o jednorázové použití k uhrazení poštovních poplatků.

Marně přemýšlím, jak bych definoval svoji sběratelskou činnost. Když se podívám na "jediný správný názor na filatelii", který zde prezentoval Evropa1, pak nejsem ani filatelista, ani shromažďovatel. Anebo jsem možná obojí?
Moderátor
laco777 napsal
Veľmi zaujímavá diskusia. Chcem sa opýtať, ako sa pri exponáte námetovej filatelie reálne hodnotí aj obsahová časť. Konkrétne otázka - ak niekto spraví exponát o rezervácii Čertoryje a má filatelisticky veľmi zaujímavú známku kvetinky, ktorá ale nerastie tam, ale niekde inde v Čechách a rozhodne sa ju zaradiť do svojho exponátu, tak aká je pravdepodobnosť, že to niekto na výstave v Ázii zistí?

Laco

Pavlínka už v podstatě odpověděla, ale záleží na více faktorech. Každý juryman dostane před výstavou seznam exponátů a záleží pouze na něm, jak se na hodnocení připraví. U nás se v posledních letech zkoušelo jakési "předhodnocení" pomocí Exponetu, kdy jsme se mohli s elektronickou verzí exponátu seznámit předem a trochu více se v něm "pošťourat", takže se i odborné věci daly více pohlídat. Na samotné výstavě toho času na hodnocení není mnoho, ale i tak se dají námětové nesrovnalosti najít. A obecně platí, že čím je exponát lepší a aspiruje na vyšší hodnocení, tím důkladněji je zkoumán.
Moderátor
smith napsal
Brett: Palec hore.

Osobne si myslím, že podstata problému zástancov negatívneho postoja k námetovej filatélii je ten, že väčšina rozmýšľa v rovine výstavného exponátu, kde pochopiteľne sú oveľa prísnejšie pravidlá.
Ale pritom filatélia nie je len o vystavovaní. Každý má právo si zvoliť svoj obor záujmu, a podľa toho si tvoriť vlastnú zbierku.
Ja napríklad zbieram aj poštovú históriu mesta Senec. A viem, že má pár dokladov o fungovaní pošty v SC, ktoré by neobstáli v prípadnom exponáte, ale pritom pre mňa sú zaujímavé, práve z dokumentačného hľadiska.

Jj, kdybys viděl, co všechno mám ve sbírce :roll: .
Moderátor
Brett napsal
...
Ešte pridávam ten dejvyho citát z #22.

V exponátu je k dokumentaci využita pohlednice = nefilatelistický materiál, tedy pro mě menší filatelistické znalosti a body dolů.

PS: Pre mňa je toto konštatovanie proste mierne povedané nepochopiteľné :shock: :roll:
PS2: Tým, ktorý tento môj príspevok dočítali až sem ďakujem a ostatným, ktorých svojimi príspevkami obťažujem sa ospravedlňujem.

Pavlínka už na to odpověděla, ale pro jistotu - správněji by mělo být uvedeno:
"V exponátu je k dokumentaci využita obrazová část pohlednice = nefilatelistický materiál, tedy pro mě menší filatelistické znalosti a body dolů."
Moderátor
Citovat
Já bych zase tak přísný nebyl. Určitě se dají nalézt styčné body mezi druhou světovou válkou a karibskými státy nebo šejcháty. Ale k zařazování známek z těchto oblastí do tématických exponátů by se měl vyjádřit někdo fundovanější. Třeba Pavlínka by nám mohla napsat jestli by do Zelené lékárny (nebo i do Čertoryjí,jestli tam roste) zařadila známku s plavuní vidlačkou, která je, teoreticky, na známce například Rovníkové Guinei nebo Bequia, či Malediv. (Se, jak trávím čas u toho kolování, občas dívám do nějakých katalogů a je to tak, že do určité doby normální stát najednou zešílí a za rok vydá najednou i 500, ale někdy i skoro 1000, funkčně naprosto zbytečných známek.)

(Se musím připomenout.)
Moderátor
Já osobně si myslím, že Evropě 1 uniká jedna pro mne velice podstatná věc, a to je sbírání známek především pro svoji vlastní radost a potěšení. Vlastně sbírání čehokoliv. Kolik se této diskuze zúčastní sběratelů, kteří mají krásné sbírky - a při tom nikdy nevystavovali a ani vystavovat nebudou? Čili nemusí se řídit žádnými zaběhnutými pravidly a nemusejí být vystaveni kritice ostatních. I když já sám tematicky nesbírám, uznávám tyto sbírky jako plnohodnotné a uznávám hluboké znalosti těch, kteří je tvoří. Žádný z diskutujících zde - předpokládám - není školák, který by své sbírky budoval bezmyšlenkovitě ze známek, které mu právě přišly pod ruku. Někdo v příspěvcích výše přirovnával tematické sbírání ke sbírce francouzských imresionistů. Vždyť i tohle je přece tematická sbírka - právě francouzských imresionistů, a nikdo se nepozastavuje nad tím, že každý obraz pochází od jiného autora. Stejně tak v tematické sbírce známek jsou známky z různých států. Myslím si, že by to chtělo více tolerance ke sbírkám druhých a nebýt jen zahleděný do sebe a do své sbírky, jako se můžeme dočíst v příspěvcích Evropy 1. Možná by mu neuškodilo přečíst si, co vlastně slovo "filatelie" znamená ve svém původu.
Registrovaný uživatel
dejvy napsal
Prošel jsem si celé vlákno ještě jednou a přemýšlím, zda má vůbec smysl reagovat. Téměř vše, co jsem chtěl napsat, se už tady víceméně objevilo. Navíc ani nevím, pro koho bych to psal, protože ten, co je zde nejvíc proti námětové filatelii, podstatu reakce nikdy nepochopí, protože v tomto ohledu uznává pouze svůj názor.
Marně přemýšlím, jak bych definoval svoji sběratelskou činnost. Když se podívám na "jediný správný názor na filatelii", který zde prezentoval Evropa1, pak nejsem ani filatelista, ani shromažďovatel. Anebo jsem možná obojí?


Jestli jste si nevšiml, vedu zde celkem slušnou formou diskusi na téma výhrad k námětové filatelii v té nejjednodužší podobě. Bohužel není to pouze můj názor, ale setkal jsem se s ním již na více místech, nezávisle na sobě od více různých filatelistů. Zde zastávám své názory a nevystupuji zde jako někdo, kdo má jediný správný názor. Pouze jsem chtěl slyšet argumenatace, které mají námětovou filatelii, v podobě kytiček, motýlů atd. obhájit. Bohužel zjednodušený závěr vždy skončil v argumentaci, která se pouze schovávala za oficiální rozhodnutí, se kterým se nepolemizuje, nebo na mou hloupost, která vychází z mého nepochopení nových trendů a úžasnosti této vědecké discipliny.

Úmyslně jsem vždy uváděl téma kytičky, nebo motýli, protože chápu, že jistý druh námětové filatelie má svojí vysokou přidanou hodnotu a jistě jí lze do filatelie zařadit. Podle mého názoru by se ale mělo na námětovou sbírku, která tyto hlediska nesplňuje, dívat jiným způsobem. Já si představuji filatelii jako soubor znalostí k danému území v daném historickém úseku, který se vztahuje k poštovní přepravě a k jejím nástrojům, tedy známkám. To je základní, nosná myšlenka. Samozřejmě nejsem proti následným znalostem například o tématech zkoumaných známek.
Pokud vytvořím soubor známek, které pocházejí z mnoha zemí celého světa, z různých historických období a jediným hlediskem je jednotný motiv, který vědecky zvýrazním, pak tato kolekce nemusí nést ani náznak toho podstatného, z čeho by měla podle mého názoru filatelie vycházet.
Filatelie není nic vyjimečného, je to pouze součást našeho života a tedy jako vše má mít určitá kriteria, která nemají být v rozporu s podstatou věci. Pokud potřebuji opravit stěnu, objednám si zedníka a předpokládám, že danou práci zvládne. Pokud narazím na sběratele známek, předpokládám, že se zajímá o jistou část filatelistického okruhu zájmu. Pokud ale vyndá zásobník, kde bude spousta známek s obrázky pouze jedné konkrétní kytičky a dostanu přednášku z botaniky, nejsem přesvědčen o tom, že je to správně. Ano uvedl jsem úmyslně extrémní příklad, ale i ten do oficiální námětové filatelie patří a má reakce směřovala právě do této oblasti.
Když shrnu některé názory, ty směřují do myšlenky, že nám již není dvanáct let, kdy jsem si kupovali ve stáncích PNS obrázky a se stejně starými děvčaty jsme měnili lodě za kytičky.
Ano to jsou mé výhrady k námětové filatelii, které mají jistý reálný základ a na základě tohoto jsem se snažil dobrat nějakého vysvětlení.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Právě že Váš názor na tematické sbírání žádný reálný základ nemá. Nebo si myslíte, že když před někým rozevřete zásobník (sbírku) stále se opakujících známek ve stovkách exemplářů, že pro každého to musí být přitažlivé? Jste schopný Vy tohle obhájit? Možná by jste si opravdu měl přečíst význam slova "Filatelie", např. v MČE. Tak, jako Vy ohrnujete nos nad sbírkou kytiček, stejně tak mnozí ohrnou nos na Vaší sbírkou, pro ně velice nudnou.
Registrovaný uživatel
blazek007 napsal
Právě že Váš názor na tematické sbírání žádný reálný základ nemá. Nebo si myslíte, že když před někým rozevřete zásobník (sbírku) stále se opakujících známek ve stovkách exemplářů, že pro každého to musí být přitažlivé? Jste schopný Vy tohle obhájit? Možná by jste si opravdu měl přečíst význam slova "Filatelie", např. v MČE. Tak, jako Vy ohrnujete nos nad sbírkou kytiček, stejně tak mnozí ohrnou nos na Vaší sbírkou, pro ně velice nudnou.


Zde uvedu jiný druh moderní filatelie, jak ho chápou jiní. Základem jsou celistvosti, tedy neopakovatelný doklad doby, který se vztahuje k poštovnímu provozu.
Pokud narážíte na sběratele, kteří například zkoumají jednotlivá pole tiskových desek, pak to obhajitelné je zcela jednoduše. Zde dochází ke zkoumání známek (možná jedné emise), které patří do poštovního provozu jedné konkrétní pošty, v jednom konkrétním období. Pokud mám vedle sebe známky jednoho konkrétního druhu kytičky z USA z roku 1930, Francie z roku 2000 a Brazílie z roku 1950, pak mám vedle sebe soubor známek, které s ohledem ke zkoumání poštovní přepravy k sobě nepatří.
Je zajímavé, jak predikujete mé aktivity za nudné, když nevíte o jaké se jedná?
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Nápodobně, stejně tak jako Vy predikujete aktivity tematických sběratelů jako nudné. Rád bych Vás ovšem upozornil, že se studijně zabývám pouze emisí Hradčany, takže vím o čem mluvím. Ale nikdy bych si nedovolil tematické sbírání považovat za něco nudného až méněcenného, jako to činíte Vy, zřejmě jste jich moc neviděl.
Registrovaný uživatel
blazek007 napsal
Nápodobně, stejně tak jako Vy predikujete aktivity tematických sběratelů jako nudné. Rád bych Vás ovšem upozornil, že se studijně zabývám pouze emisí Hradčany, takže vím o čem mluvím. Ale nikdy bych si nedovolil tematické sbírání považovat za něco nudného až méněcenného, jako to činíte Vy, zřejmě jste jich moc neviděl.


Pozor, to mě vkládáte něco, co nebylo úmyslem.
Já se primárně pozastavuji nad oficiálním zlegalizováním námětové filatelie v podobě absence jistých souvislostí, které jsou nahraženy studováním naprosto nesouvisejících oborů.
Pokud se toto sbírání někomu líbí, nedovoluji si říci, že je nudné, pouze si myslím, že již nemá s filatelií (jako vědou) nic společného.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
No, tahle debata může být nekonečná. Ale proč se z filatelie snažíte dělat "vědu", to dost dobře nechápu. Filatelie je především koníček, záliba.
Registrovaný uživatel
blazek007 napsal
Ale proč se z filatelie snažíte dělat "vědu", to dost dobře nechápu. Filatelie je především koníček, záliba.


Ano, filatelie je koníček a záliba, která dokáže v jistém směru naplnit naše potřeby, ale zároveň je pro každého z nás jistou vědou, kdy máme snahu se o podstatě známek něco dozvědět. To je také jistý druh našich potřeb, který vychází z podstaty člověka. Tento komplet jednotlivostí se nevylučuje.
Ano znám lidi, kteří mají krásné sbírky, ale vlasně nic o nich nevědí, jsou to prostě obyčejní shromažďovatelé vzácností. Ano mají raritní kusy, ale podle mého názoru to filatelisté nejsou. Tím je pro mě například naprosto obyčejný člověk, který vybuduje sbírku za malý peníz, ta neobsahuje žádné vzácné položky, ale v mých očích bude filatelista, protože té své sbírce dal nějakou přidanou hodnotu v podobě adekvátních znalostí.
A proč preferuji vědecký pohled? Možná ze své více než dvacetileté sběratelské zkušenosti, kdy z některých znalostí mám větší radost, než z koupené položky.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Cituji: "A proč preferuji vědecký pohled? Možná ze své více než dvacetileté sběratelské zkušenosti, kdy z některých znalostí mám větší radost, než z koupené položky". No, na tomhle jsme se zhodli již při jiném tématu. Ale vybudování tematické sbírky předpokládá také spoustu znalostí. Ovšem ty "shromažďovatele vzácností - známek" jste popsal docela přesně, ale tematické sběratele bych k nim nepočítal.
Registrovaný uživatel
Ale rozcházíme se v jedné podstatné věci, kdy říkám, že určité znalosti mají svojí různou hodnotu.

V mém podání to je budování ohraničené sbírky z pohledu území a historického období.
1) Znám historii doby dané země a její poštovní firmy.
2) Znám poštovní tarify.
3) Znám důvody vydání jednotlivých emisí.
4) Znám námětovou politiku pošty.
5) Znám typologii daných známek.
Atd. A to vše v rámci nadřazenějších znalostí výše popsaných, nad znalostmi, které primárně s těmito znalostmi nesouvisí. Proto já nejsem schopen přijmout tezi, že je v pořádku, pokud je vedle sebe série známek ČSR z roku 1950 a Japonska z roku 2000 a nosnou myšlenkou je botanický popis konkrétní kytičky.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Neměl by jste být tak zahleděný pouze do kytiček :-)) Body č.1 - č.5 možná znáte, ale na druhé straně neznáte určitou kytku, její český a latinský název, její výskyt, použití k lékařským nebo průmyslovým účelům, její původní výskyt, stav, jestli se kytka nenachází na seznamu chráněných atd. atd. Odtud možná pramení Vaše averze vůči tematickému sbírání :-))
Registrovaný uživatel
Téma kytičky je samozřejmě extrémní případ, ale uvedl jsem ho sem v této podobě jako křiklavý příklad, který oficiální filatelie toleruje.

Samozřejmě i další, například botanické znalosti se dají tolerovat, ale v mém žebříčku by měly být podle důležitosti zařazeny v zesnamu pod čísly 6 a dále. Pokud bude mít tato informace v žebříčku důležitosti číslo 1, pak budu mít vždy výhrady.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
pavlinka napsal
Pánové! Jsem ráda, že tato diskuse proběhla, probíhá a bude doufám probíhat, bez invektiv a osobního napadání. Jsem zvědavá, co sem napíše Dejvy a jak se vyklube reakce na jeho příspěvek. Už teď je to pomalu jak antická filozofie ;)


No ty se pavli moc netěš, jsi v podstatě jen mastičkářka a shromažďovatelka obrázků s kytkama:) Ne Evropo, to byla jen sranda, ale je pravda, že v této diskuzi se každý drží své pravdy a ten druhý pohled nění schopen plně akceptovat. Přijde mi, že u vás by stačilo, kdyby se náš obor nejmenoval filatelie, ale tibrofilie a tím by se to rozseklo, ne? žádné tarify a souvislosti, ale ZNÁMKY. Ano, samozřejmě opět přeháním, ale nějak mi přijde, že se mezi těmi všemi tarify a celistvostmi a razítky a deskovými vadami ztrácí to, co si všichni představují pod filatelií - ZNÁMKY. Samozřejmě, kdo se tomu chce věnovat, pořádně, stejně se k detailům a souvislostem musí dostat. Ale když někomu nezávislému ("laikovi") řeknete, že jste filatelista, co vám na to řekne - "jo aha, tak to se zajímáš o poštovní historii , tarify, námětovou politiku a typologii jednotlivých známek"..? Asi ne, spíš - "jo tak to sbíráš známky! já měl taky takový kytky, z Kuby, když sem byl malej". Ano, chápu, že toto není filatelie, jak si ji představujete vy, ale zdá se mi, že zde již 4 stránky hledáme nějaký problém někde, kde není. Za mě - námetová filatelie by mě nebavila, ale beru ji jako plnohodnotnou část filatelie. Nechybí jí totiž ten podstatný základní faktor, či medium - ZNÁMKA. (a propos, vaše přirovnání ke sběratelům aut, ke kterým přijde někdo se sbírkou známek s tímto autem nebylo moc přesné, co se týče vystižení situace - jedná se totiž o zcela jiný předmět sběratelství. tzn o něco přesnější by podle mě bylo, kdyby za sběrateli klasických meziválečných bugatek přišel někdo s neovým Veyronem - ano, asi by ho většina vypoklonkovala, ale někteří by jej třeba pochválili, i když to není to, žemu se věnují a co si představují pod klasickou bugatkou). Nebo ještě jinak - co taková "moderní vážná hudba"? (strašný termín). Dle vašich teorií bych si představoval, že to hudbou nelze nazvat - jsou to sice různé tóny (= známky), to ano, ale zcela nesouladně naskládané vedle sebe (= soubor, ne sbírka) a chybí tomu to podstatné, tedy melodie (=filatelistická pravidla)... nebo ne?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 > »

Sběratel.com » Námětová filatelie » Námětové bádání a tvorba tématických exponátů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1