Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Hradčany » "Nefilatelisticka" celistvost u p. Cernika v aukci

Vykupminci.cz
Numisargo

"Nefilatelisticka" celistvost u p. Cernika v aukci

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, blazek007, doddie, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
doddie napsal
Sorry OskarOto, ale ja osobne nič pekného na tejto hromade makulatur nevidím. Samozrejme proti gustu žiaden dišputát. Niekomu sa to môže páčiť. Aj mne sa to páčilo nejaký ten mesiac niekedy v prvej polovici osemdesiatych rokov...
Ono by to bolo zaujímavejšie, keby to bolo, nejakým spôsobom popísane a tento materiál mal nejakú študijnú či výpovednú hodnotu. Takto sú to iba bez ladu a skladu polepené makulatury rozdelené podľa nominálnych hodnôt. Nič viac.


Jenomže, jak se pořád o ZT zmiňuješ tak mě začaly hodně zajímat a skupuji je pomalu a jistě. Momentálně mám 50 ks z USA zaseklý na celnici.
Moderátor
Tak to ti držím palce. Máš čo robiť. Lešetický ich údajne pre pražský klub filatelistov odkupil niekoľko stoviek kilogramov... :-)
Moderátor
Já se také přikláním k názoru Doddieho. Netvrdím že pro někoho nemají svoji cenu, ale: V naprosté většině na nich nelze nic poznat, ani kdy byly různé hodnoty tištěny zároveň, protože arch s jedním tiskem mohl půl roku - rok ležet někde na hromadě než se přetiskl podruhé, potřetí jinou nebo jinými hodnotami a dokonce emisemi. Jo, jednou projetá makulatura to je už jiná káva. Na nich lze určit tiskovou desku, známkové pole, lze na nich tedy poznat jestli ta která vada byla již v počátku tisku nebo se objevila až během něj, i když se jedná o makulaturu. Já osobně právě z toho důvodu jen jednou přetištěnou makulaturu řadím už mezi zkoušky tisku, protože na nich už lze poznat markantní nedostatky tiskové desky. I když samozřejmě tzv. černotisky jsou už zase o třídu výše. Ale v žádném případě tímto nechci snížit nebo nějak pomluvit sbírku OskarOto - prostě sbíralo se to, sbírá se to a pokud se podíváme na různé aukce, počínaje Aukrem, tak svoji hodnotu to zajisté má. Záleží už na samotných sběratelích jakou a jak pro koho. Kdyby to bylo úplně bez hodnoty, tak ty metráky makulatury, které Lešetický vyvezl z tiskárny, by dodnes ležely někde zapomenuté a zaprášené v kůlně.
Moderátor
smith napsal
Stan napsal
Obchodný tah ??? :( Tak to by byl spíš podvod. Začátečník nebo odborník to je jedno. Když si půjdeš koupit Mercedesa za 2 mega tak tomu musíš rozumět ?


No auto a zberateľský predmet sú veci, ktoré sa nedajú porovnávať.
Auto je vec denného používania, kým táto celistvosť je "investícia", ktorému by sa patrilo trošku aj rozumieť, inak dopadneš ako Zdenda.


Tak obecně z hlediska prodejce by to byl ale hodně alibistický přístup.
"Jo Vy tomu až tak moc nerozumíte, tak to máte blbý, to já Vám zpátky nevezmu. Když tomu nerozumíte, neměl jste to kupovat. To je jedno, co tam mám v popise, dyť je to poznat...." To je cesta filatelie do pekel.
Moderátor
Na čem rýžovat, když po revoluci zmizelo 80% filatelistů a zůstaly tady po nich hromady sbírek, čímž klesla jejich cena na minimum. Budou to makulatury. Je to takové neokoukané, vypadá to jak zkusmý tisk (svým způsobem je) a filatelisté to rádi zaplatí ;) U mého učitele- pana Kopřivy, jich bylo ve skříni lodní kufr a jeho slovy:"Pocákaný papír barvou", s nima i tak nakládal.
Registrovaný uživatel
Pavlínka napsala

Citovat
vypadá to jak zkusmý tisk (svým způsobem je)


Tak na to já už si nezvyknu. :D
Nevím jestli si to dobře pamatuji ale makulatura vznikala nějak při čištění válců.
To co se považovalo za ZT byly černotisky na křídovém papíru. Ale asi nemám úplnou pravdu.
Moderátor
Zkusmé tisky nemusejí být jen na křídovém papíru. Pokud je mě známo - tedy v literatuře se uvádí - tiskárna České grafické unie trpěla při tisku Hradčan poválečným nedostatkem vhodného papíru, lepu, téměř všeho co je k tisku známek potřeba. Černotisky vznikly podle mého až v konečné fázi detailní kontroly stavu tiskových desek a jednotlivých štočků, protože křídový papír není zrovna nejlevnější záležitostí a v tiskárně se jím šetřilo. Při prvotní kontrole vystačil papír, který dnes označujeme jako makulaturní. A myslím si že jednou jetou "makulaturu" mohu v klidu označit jako zkusmý tisk. Asi by to bylo plýtvání, kdyby např. při čištění válců nechali papír projet jen jedenkrát a pak jej vyhodili do odpadu. Něco jiného je dvakrát, třikrát i vícekrát projetý papír tiskařským strojem, který opravdu sloužil ke kontrole navalování barvy na tiskovou formu, ke kontrole správně rozmíchané barvy a podobně. Ovšem chtěl bych zdůraznit že je to pouze můj názor, se kterým se ne všichni musejí ztotožnit.
Registrovaný uživatel
Monografie Pavla Hirse o Rakousku, str. 187

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
Registrovaný uživatel
Koukám, že matoucí nepřesnosti se vyskytují všude, na rekomandačních nálepkách nebyla zkratka Nr ale No. Taky na zmiňovaných celistvostech jsou razítka s písmenem R a zkratkou No.
Registrovaný uživatel
Tady v tom pdf strana 2 - na Jicinske poste meli razitko s No (jony druh) i razitko s Nr (pripomina to na Praze 12)
http://files.jdfilatelista.webnode.cz/200000003-40dd941d74/RAZ%C3%8DTKA%20%20JI%C4%8C%C3%8DNSK%C3%89%20%20PO%C5%A0TY%201794%20-%201918%2C%20druh%C3%A1%20%C4%8D%C3%A1st.pdf
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
Registrovaný uživatel
Díky za odkaz. Na obrázku 2 jsem nenašel razítko R No, jen R Nr. U druhého dopisu jsem to nerozluštil.
Cituji z otištěného Hirše : V roce 1883 byla zavedena jednotná razítka s velkým písmenem R se zkratkou pro pořadové číslo zakázky Nr. Prohlížel jsem si ukázky na Exponetu a zatím jsem našel jen jednu celistvost po roce 1918 s razítkem R Nr. Název poštovního úřadu si už nepamatuju, ale určitě to nebyla Praha 12. Rekomandačních nálepek spoustu, se zkratkou No, dvojjazyčné se zkratkou No-čís. a pak jen samotné R plus název poštovního úřadu, ale žádnou s Nr jsem neobjevil. Proto mi text z Monografie přišel dost matoucí. Ale pro zkušenějšího sběratele jde určitě o zajímavou oblast sbírání.
Registrovaný uživatel
stefanos532 napsal
Díky za odkaz. Na obrázku 2 jsem nenašel razítko R No, jen R Nr. U druhého dopisu jsem to nerozluštil.

Je nerikal, ze tam je "R No", jen ze tam je pouzity "No" (u razitka "Recommandirt No"). Tzn ze Nr a No se zrejme pouzivalo oboji.

stefanos532 napsal
žádnou s Nr jsem neobjevil

Tady na tom Jicine str. 4 jsou dva kousky z r 1885 a 1886.

Kazdopadne budu sledovat hlavne, zda existuje nekde pouziti po roce 1889. A zrejme, kdyz enco takoveho uvidim, tak to bude velka indicie nejake nekalosti.
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
« Poslední úpravu provedl(a) Zdenda-Kubik v 28. 6. 2017, 6:08. »
Registrovaný uživatel
A na str. 186 Hirse je taky celistvost s "R Nr", mozna si to "R No" nechali vyrobit pro tyhle polofalza. To by bylo zajimave zjisteni.
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
Registrovaný uživatel
Zdenda – Tvoj prístup k filatelii a vystupovanie tu na fóre sa dosť zmenilo. Držím palce. ;)
A stále platí to čo som napísal v inej téme príspevku #41
Registrovaný uživatel
Brett napsal
Zdenda – Tvoj prístup k filatelii a vystupovanie tu na fóre sa dosť zmenilo. Držím palce. ;)
A stále platí to čo som napísal v inej téme príspevku #41

Ve skutecnosti jsem porad stejny. Klidne zase potrolim :)

Pan Vrba chybu uznal, napise clanek do Filatelie, dal si s tim tentokrat hodne prace a i pan Pytlicek a pan Burda to uznali a ja dostanu zpatky penize.
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
Registrovaný uživatel
... ono aj ten Tvoj podpis - citujem:
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL. - začína byť pomaličky/postupne neaktuálny ... Sa mi zdá, že sa už o tých "nasyslených" veciach chceš dozvedieť aj niečo viac (súvislosti vzniku) a že aj poštová história začína byť u Teba predmetom záujmu.
Ale dosť. Aby ti tá chvála nestúpla moc do hlavy :)
PS: Pytlíček, Burda, Černík ... Myslím, že ak sa odteraz niekde objaví na aukcii Kubík, tak to nebude až taká ľahká korisť a istý zdroj príjmu...
Registrovaný uživatel
Ještě malou poznámku k razítkům "R No" nebo "R Nr". I po zavedení R-nálepek roku 1886 se mohou na celistvostech objevit, v dobrozdání jsem to nezmínil, neboť se o tento případ nejednalo.

Pokud bylo u poštovního úřadu podáváno větší množství úřední korespondence (obecní či městské pošty, soudní pošty, či pošty jiných státních úřadů) a byla-li taková pošta osvobozena od poštovného (placeného podavatelem), mohlo být za určitých podmínek razítka "R No" nebo "R Nr" použito. Ale znovu zdůrazňuji, že se jednalo o dopisy (celistvosti) z moci úřední a nevyplacené...

Pokusím se (výhledově) najít i nějaké celistvosti, které jsou takto vypraveny, ale zatím ví bůh, v které krabici skončily...
Registrovaný uživatel
Tady jsem nasel dalsi vyrobek ze stejneho zdroje:
http://aukce.filatelie.cz/data/img/0057.jpg
R No 882
To jsou ty z prvniho dne.
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
Registrovaný uživatel
Zdenda-Kubik - Tady jsem nasel dalsi vyrobek ze stejneho zdroje - podla coho vies urcit ze su z rovnakeho zdroja.
Registrovaný uživatel
jansvi napsal
Zdenda-Kubik - Tady jsem nasel dalsi vyrobek ze stejneho zdroje - podla coho vies urcit ze su z rovnakeho zdroja.

Zdroj Praha 12, poznam podle razitka na kterem je napsano Praha 12
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
Registrovaný uživatel
Nuz ale, je to ten isty odosielatel - vyrobca, alebo prijimatel tychto "raritiek"?

Praha 12 je peciatka posty.
Registrovaný uživatel
jansvi napsal
Nuz ale, je to ten isty odosielatel - vyrobca, alebo prijimatel tychto "raritiek"?

Praha 12 je peciatka posty.

Tohle pismo mam dojem ze jsem videl i na jinych celistvostech, ale to by asi vyzadovalo analyzu odbornika na pismo. Mozna to jednou posbiram po internetu i od znamych a necham zanalyzovat.

Cokoliv co bych se domnival, by byly jen hypotezy, nejake mam ale ty nejsou dulezite. Co je dulezite, jsou fakta: na poste Praha 12 nebyly ani 18.12. ani 19.12. k dispozici tyto znamky, ty byly jen na poste Praha 1. Rekomandacni razitko se dle predpisu nepouzivalo od roku 1889, po tomto datu se pouzivalo vyjimecne jen na hromadne zasilky posilane statem zadarmo.

Dale tento dopis ma v levem hornim rohu cislo 18, dopis na Fr. Saska ma cislo 5 http://sedop.cz/dopisR813.jpg
Zavery psat nebudu, samozrejme jsem si nejake udelal.

Dopisy 810 a 813 orazitkovane 19.12. IX byly oba adresovany na Fr. Saska a adresy vypadaji jako vyplnene stejnym pismem (potvrdil by asi pismoznalec)
http://sedop.cz/dobrozdani.pdf

Atd., to se da rozebirat dloho, neco jsou fakta, neco jsou domnenky. Neni to veda, je to historie.
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
« Poslední úpravu provedl(a) Zdenda-Kubik v 4. 7. 2017, 7:57. »
Registrovaný uživatel
Priznám sa nečítal som všetko podrobne, ale všetky uvádzané celistvosti Praha 12, sú podľa štýlu výroby z rovnakého zdroja.

Podľa spracovania to vyzerá, že adresy boli dopisované až dodatočne.

882 a Šašek-ovské písala jedna ruka, 949 písala iná ruka.

Zaujímavé sú aj tie vysoké čísla, videli ste niekto tieto výrobky aj s nižšími číslami?
« Poslední úpravu provedl(a) shareman v 4. 7. 2017, 8:59. »
Registrovaný uživatel
Jeste to dam sem:
celistvost ted v aukci u p. Cernika se zfalsovanym razitkem
http://www.pac-auction.com/pozvanka/a0786.jpg

Stejnym razitkem, ktere bylo pouzito na te celistvosti s 30h meziarsim
http://www.burda-auction.com/cz/news/show/881/padelane-denni-razitko-praha-1--4a/
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.
Registrovaný uživatel
Tady nejake pocty:
Citovat
Pokud vyjdu ze svých výzkumů, obchodník Černý odeslal pouze dne 18. prosince 1918 minimálně 10 kusů doporučených dopisů vyplacených známkami emise Hradčany (mně známá čísla R nálepek poštovního úřadu Praha 8 na jeho celistvostech jsou 3417 a 3426), obchodník Šašek pak minimálně 9 kusů doporučených dopisů vyplacených známkami emise Hradčany (mně známá čísla R nálepek poštovního úřadu Praha 12 na jeho celistvostech jsou 732 a 740) a sběratel J. Baumgarten odeslal minimálně 16 kusů doporučených dopisů (do Vídně ; mně známá čísla R nálepek poštovního úřadu Praha 1 na jeho celistvostech jsou 6651 a 6666) .

http://czechphilatelist.tripod.com/hradcany/hradcz.htm
_______________
Nejsem sberatel. Jsem SYSEL.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 > »

Sběratel.com » Hradčany » "Nefilatelisticka" celistvost u p. Cernika v aukci

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1