Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Nejstarsi ceske mince

Vykupminci.cz
Numisargo

Nejstarsi ceske mince

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 21 22 23 24 25 26 27 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
A přinejhorším můžete s nápovědou odsud zkusit třeba http://www.numismatikforum.de/index.php , také už jsem se tam ptal..
Registrovaný uživatel
Ok zkousim vse
Registrovaný uživatel
Moc by som sa netrapil nad tym kolieckom...dotycny nalezca uz nereaguje...neodpoveda....tak ktovie, kde uz denarik skoncil....
Registrovaný uživatel
jv64 napsal
PS: Možná by vystavovatel mohl napovědět - kde to vzal, je-li to nález tak odkud, s čím jiným, atd.

Majitel poskytl tyto udaje: nalez Jihomoravsky kraj, rozmery 17 x 18mm, hmotnost 0,86g
Moderátor
jsem zvedavy, co se z toho vyklube, kazdopadne si myslim, ze by takova vec stala alespon za kratkou zpravu - zaznamenani (i kdyz predpokladam, ze s tim by asi majitel komfortni nebyl)
Moderátor
Já prolezl vše, co mám k Německu. Nejblíž je asi Kolín, ale podobnou jsem taky zatím nenašel.
Jenom drobná myšlenka. Vidím tam pozůstatek čtyřrázu. Takže možná od věci by nebyl ani starý Salzburg. Prošel jsem štýrské feniky, ale i když podobnost by na reverzu byla, averz jsem zatím nenašel.
Moderátor
no tos nevedomky nakous neco, co mi vrta hlavou delsi dobu.

vim, co myslis tim ctyrrazem. otazka je, kde je ta hranice, kdy jsme schopni rozlisit, ze se bezpecne jedna o ctyrraz tak, jak je definovan nebo kdy je to neco mezi. napr. nize uvedeny denar lze videt jak v provedeni pekne kulatem, tak i v provedeni takoveho osmistenu. razbou (bez snahy o nejaky x-raz) se to muze rozplacnout celkem uspesne samo.

pak se nabizi otazka, jak moc casto se pro jeden nominal vyuzivaly odlisne technologie a proc? technicke problemy? inovace? opomneni? snaha zlevnit/zrychlit proces?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
pavelgregor napsal
Já prolezl vše, co mám k Německu. Nejblíž je asi Kolín, ale podobnou jsem taky zatím nenašel.
Jenom drobná myšlenka. Vidím tam pozůstatek čtyřrázu. Takže možná od věci by nebyl ani starý Salzburg. Prošel jsem štýrské feniky, ale i když podobnost by na reverzu byla, averz jsem zatím nenašel.


Pavle, starý Salzburg to určitě není (je v úvodu CNA). Podle líce to bude spíš světský vydavatel.
Na německý středověk je z obecných katalogů základ Dannenberg, tam není, z novějších prací Kluge, také ne.
Mince může být publikovaná v nepřeberném množství nálezů z německých území za poslední desetiletí, některé jsem namátkou prošel. Nové typy mincí se samozřejmě objevují pořád a odevšad.
Pak jsou dobré významné aukční katalogy sbírek středověku, Slg.Bohnhof, z poslední doby de Witt.
Ze specializovaných knih by za letmou kontrolu stál středověký Magdeburg, co vyšel před pár lety, nemám.
Zaevidovat minci jako nález z našeho území určitě pěkné, ale to by muselo být o dost víc informací.
Kdysi dávno se našel atypický depot v Praze na Skořepce, Nálezy II. č.1583, kde bylo podle popisu spousta mincí z téže doby a z oblastí, které připadají v úvahu. Mám nejasný dojem, že ten nález před pár lety někdo zpracoval, nevybavím si ale kde. Tam by se dalo z pohledu fabriky a motivů hledat srovnání.
Dejte minci na německé numismatikforum jak bylo doporučeno, třeba ji někdo pozná.
« Poslední úpravu provedl(a) jv64 v 11. 11. 2017, 7:42. »
Registrovaný uživatel
Diskuse o minci běží kromě lovce pokladů již i na rakouském foru. Zatím také bez úspěchu :'(
_______________
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Moderátor
Obě mince, které jsou tam použity pro srovnání, jsou sice blízké ikonograficky, ale fabrika je o něco jiná.
Kolín je hodně jiný, pro Neunkirchen/Formach by sedělo spíš srovnání s o něco mladšími ražbami, viz zde:
https://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/dnes-se-darilo-107572/
https://www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/dnes-se-darilo-107728/
Tyto dvě citace z LP naznačují, že cca před rokem hoši něco na Moravě kopli, ale aspoň na můj dotaz tehdy nulová reakce.
Teď zůstala polovina mého dotazu zase bez odpovědi, kdyby bylo jasné, že je to součást souboru, zúžil by se třeba okruh na Podunají.
Registrovaný uživatel
To je právě problém lovců pokladů. Našlo se něco vzácného, ale neví se kde, v jaké hloubce, jestli u toho bylo ještě něco....
Na druhou stranu bez lovců by se nenašlo nic.
Moderátor
Bez lovců by se to našlo třeba později při řádném výzkumu, pakliže to našli na nějakém hradišti. Těmito výkopy se nenávratně ztrácí mnohdy až 75% informací. A jestli to je nějaký konvolut, který jo rozfrcán, tak i přes 90%.
Registrovaný uživatel
Neházel bych všechny do jednoho pytle !
Moderátor
bossi napsal
Neházel bych všechny do jednoho pytle !


to ja taky ne. a do jakyho pytle bude patrit tenhle se treba brzo ukaze.
Registrovaný uživatel
K tomu řádnému průzkumu.
Jak je možné, že archeologové prošli s detektorem známé hradiště u Litoměřic teprve loni? Já se divím, že ještě něco našli a našli toho celkem dost.
Registrovaný uživatel
Neházel bych všechny do jednoho pytle !
To určitě ne. Nedávno se tady probíralo čištění pokladu v muzeu. Kila citrónů!
Moderátor
opal napsal
K tomu řádnému průzkumu.
Jak je možné, že archeologové prošli s detektorem známé hradiště u Litoměřic teprve loni? Já se divím, že ještě něco našli a našli toho celkem dost.

Neházel bych všechny do jednoho pytle !
To určitě ne. Nedávno se tady probíralo čištění pokladu v muzeu. Kila citrónů!


tak o tomhle pytli tu prece rec vubec nebyla a timhle tematem bych to tady fakt nezasemenoval. nebudme detinsti. navic, tohle nezmenime pokrikovanim hesel a ostentativnim postojem (hlavne byt za kazdou cenu proti vsem). jsou lidi (z obou stran), co uz pochopili, ze to nejsou nepratelske tabory a snazi se o spolupraci. protoze jakkoliv se vnimame dulezite a sebestredne, nejde o nikoho z nas. ani o profesora z muzea, ani o Pepika s detikem. jde o ty nalezy, co tise septaji, zatimco vsichni kolem hulakaj jak pominuti a obvinuji cely svet z toho, ze to oni je donutili, ze jednaji, jak jednaji. vzdycky, znovu a znovu, je ta volba udelat veci dobre nebo spatne.

pojdme na fakta: jsou tu lide, kteri pri trose ochoty ze strany nalezce odvedou i bez blbych kecu a kila citronu dost prace na to, aby se alespon neco zachranilo. jestli si to pak nalezce necha, proda nebo odevzda, to je na jeho rozhodnuti. treba ja si muzu myslet, ze to vykopala jeho praprababa za doby nevolnictvi na panskym poli a je to rodinej poklad, kterej se dedi. tedy cas nalezu je nejmene dulezity (ale i ten by mel byt pravdivy). 100% dulezita je presna lokalita a slozeni - tam i zamlceni drobnosti ci nezmineni jednoho zniceneho zlomku muze znamenat uplne jinou interpretaci.

a vic tuhle zbytecnou diskusi neni potreba omylat, bylo to tu uz stokrat a pokazde zbytecne, argument, ze nekdo, kdo ma delat veci nejak, je dela spatne, prece nemuze byt pro mne duvod chovat se stejne?! a navic jak vim, ze na to mam spravny nazor, ze znam vsechny okolnosti? nevim, radeji nesoudim. kazdy preci mame svuj rozum, svoje svedomi a svoje chapani sveta. navic koukani se po ostatnich, co delaji (a domyslenim se toho, co maji delat a nedelaji) a co si mysli mi sice muze nekdy usnadnit trochu zivot, ale stoji to ve finale tolik casu a energie, ze je to v zivote zbytecnou ztratou casu.

k veci tedy. mohl by nekdo povolany lehce popremyslet, zda by prece jen nebylo mozne ten praprababiccin objev poskytnout k prostudovani nekomu daneho obdobi znalemu (zde se zcela jasne nabizi jv64)?

no a pokud ne, tak uz tu o tom nijak nemluvme, byla by to zbytecna ztrata casu, je spousta jinych veci, ktere vyzaduji nasi pozornost.
Registrovaný uživatel
Chlapy diky za odpovedi chtěl sem kolegovi pomoci s určením ta mince se mi zdála zajimava a nespletl sem se zda se ze ji zrejme neurcime ja bližší udaje neznám chce to kontaktovat na lp kesam to je jeho nick možná da vic info jinak sem taky majitelem detektoru a rozhodne neminim plenit historii a uz vubec archeo.lokality zachranuji pouze orana uzemi a to fakt stoji zato nekdy se najdou pekne veci a nechat je tam diskům je skoda tam zadny archeolog nebude smatlat a ja s nima spolupracuji i kolegove z lp jak rikate najdou se vykukove ale to je v kazdem koníčku a hledat badat mi ustava nezakazuje pouze divný zakony co sou spatne nastavene i spoluprace s archeo.je spatne diky tomuto konicku sem se vic ponořil do historie na nasem uzemi a i tu přírodu a nemarnim chvile doma nebo v hospode jako dřív za mlada diky za vasi snahu
Registrovaný uživatel
Tak dejte vědět jak pátrání dopadlo. Koukám, slibovaní dva "profesionální kolegové" na rakouském fóru se nehlásí..
Registrovaný uživatel
Ja si uz ted myslim ze pude do zapomnění protoze to neni normalni ze nikdo nema sajn co to je psal sem kesamovi to je jeho mince jak to všechno to zjistovani zatim dopadlo moc vam děkuje
Registrovaný uživatel
Musim říct že bych takovou minci chtel mit taky kdyz i kapacity tapou muze byt 1 jedina a ostatni treba prerazeny nebo roztaveny nemusi byt nikde uvedena
Registrovaný uživatel
Dobrý den, mohlo by se jednat o českou ražbu?
děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ne nejedná
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
děkuji za rychou reakci. Dokázal byste přibližně poznat opisy a do které země byste minci zařadil?
Moderátor
Jedná se o pozdější napodobeninu podle prototypu základní evropské denárové mince, karolinského denáru Ludvíka Pobožného (814-840) typu XRISTIANA RELIGIO / HLVDOVICVS IMP, zde s barbarizovanými opisy.
V německé literatuře se tomu říká "immobilisierte serien". Razily se dlouhá období na různých místech.
Zde další příklad, ražba dokonce až z 12. či 13. stol.:
https://www.sixbid.com/browse.html?auction=4390&category=119857&lot=3600779

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 21 22 23 24 25 26 27 > »

Sběratel.com » Denárové období » Nejstarsi ceske mince

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1