Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Neznámá moderna

Vykupminci.cz
Numisargo

Neznámá moderna

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den prosím vás mohl by mě někdo poradit co to je za autora? Nebo je to nějaký amatér? Předem děkuji za váš čas který jste mě věnoval.
Registrovaný uživatel
Dobrý den prosím vás mohl by mě někdo poradit co je to za autora? Předem děkuji za váš čas který jste mi věnoval.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nevím, o jakého autora se jedná, ale je to nepochybně Velké Umění s velkým V a U.
Ve 20. století byla spousta uměleckých směrů, které se různě svářily, obdivovaly navzájem atd., ale bylo jim společné to, že jejich představitelé uměli malovat a na jejich obrazech je to vidět. Byla zde touha po originalitě, ale pro prosazení této originality schopnost umět malovat byla conditio sine qua non (podmínka, kterou nelze vynechat).
Ve Velkém Umění, které (mám dojem) se silně prosazuje ve 21. století, se necení schopnost malovat, ale pouze originalita. Vezmu pisoár, otočím ho o 90 stupňů, podepíši a mám umělecké dílo. Stačí, když budu originální. Nedávno proběhla jakási zpráva, že na prestižní výstavě někdo ztratil brýle a hned se kolem nich sešli obdivovatelé touhy po originalitě a začali si je fotografovat jako umělecké dílo. Originální nápad stačí.
Zde máme něco podobného. Vezmu plátno, natřu ho na červeno, případně vzadu proříznu a slepím, dole nechám flek, vedle dám podpis a mám originální dílo.
Když to někde cení, ať to má. Já nemusím. Já mám rád, když z uměleckého díla na mne promlouvá nejen originalita, chcete-li genialita, ale i zvládnuté řemeslo a práce. Prezentovaný obraz bych si dovolil sám pro sebe pokládat za podvod.
Registrovaný uživatel
prosim vas děkuji vam za projev.ale vůbec jsem nepochopil a jakej podvod tam melete ? jako z me strany ? to jste nemyslel važně že ano ??????????
Registrovaný uživatel
Takže stručně. Malíř, který to namaloval je podvodník, protože k natření plátna na červeno nemusí umět malovat. Podvedený je ten, který to koupí.
Registrovaný uživatel
Oojiko napsal
prosim vas děkuji vam za projev.ale vůbec jsem nepochopil a jakej podvod tam melete ? jako z me strany ? to jste nemyslel važně že ano ??????????


To nic, pán jenom zastydnul v 19 . století.
Registrovaný uživatel
Ale za sebe mohu říct, že toto dílo se snaží tvářit, jako moderna, ale nic hlubšího v tom není.
Registrovaný uživatel
Artman, buďte na mne hodnější prosím. V devatenáctém století ne, až ve dvacátém.
Registrovaný uživatel
to se netváří jako moderna, dle mě jde o realismus- jedná se o detail dveří chaloupky babičky Červené Karkulky poté, co se do nich dobýval vlk(odlak)...
nebo tak něco
Registrovaný uživatel
Bez rámu.. :D
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hilaris napsal
Artman, buďte na mne hodnější prosím. V devatenáctém století ne, až ve dvacátém.


To, co jste popsal, je století 20. s kořínky na konci 19 . století, kdy malba přestávala suplovat fotografii. Takže zůstanete v tom 19.
Registrovaný uživatel
U tohoto obrazu nemůžete říct, že autor uměl malovat. Je to z roku 1930.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Artman, to je moc barevný...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kazimir_Malevič
Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Artman, jen náhodně vybírám jména: František Tichý, Oskar Kokoschka, Josef Čapek, Georges Braque, Emil Filla, na druhé straně Josef Jambor, Max Švabinský a obrovská spousta dalších - každý maloval jinak, od naprostých realistů po všechny možné ismy, ale na každém je vidět, že to uměli (i ti, co nesuplovali fotografie) - a to pokládám pro 20. století za typické. Takže si dovolím nebrat ohled na Váš názor to dvacáté století si ponechám.
Registrovaný uživatel
Právě jsem začal číst nového Dana Browna (Počátek) a narazil jsem na úryvek, který souvisí s touto diskusí. Dovolil jsem si zkopírovat:
„Nechci, aby to vypadalo neuctivě, Winstone, ale musím vám říct, že dost často jen těžko rozeznám, co je moderní umění a co je prostě jen divné.“
Winstonova odpověď zněla zcela nevzrušeně. „Ano, to je docela častá otázka. Ve vašem světě, tedy ve světě klasického umění, se jednotlivá díla vyzdvihují pro umělcovu schopnost realizace – tedy podle toho, jak zručně klade štětec na plátno nebo jak dobře umí tesat do kamene. U mistrovských děl moderního umění jde ale často spíš o nápad než o provedení. Tak například symfonii sestávající z jednoho akordu a ticha mohl úplně jednoduše složit kdokoliv, ale ten nápad dostal jen Yves Klein.“
Registrovaný uživatel
Profa napsal
... Tak například symfonii sestávající
z jednoho akordu a ticha
mohl úplně jednoduše složit kdokoliv,
ale ten nápad dostal jen Yves Klein.“

otazka je,
kto je na takuto symfoniu zvedavy.
pravdepodobne nikto plus par jedincov.
_______________
Registrovaný uživatel
Moderní malíři (no, spíše konceptualisti) prominou, ale já jsem ze staré školy. Výtvarník má umět nakreslit hlavu a ruku (to je nejtěžší). Pokud to umí, pak není omezen vlastním neuměním a může tvořit svobodně. Picasso např. začal zcela realisticky a dobral se ke kubismu. Tak je to v pořádku. Ale začít tím, že v rohu galerie zabodnu vidle do hromady hnoje, to nemá s uměním (od slova uměti) nic společného. Je to jenom odraz dnešního bláznivého světa, i když odraz relativně nejméně znechucující.
Ale berte to jako názor zkostnatělé mysli, která se pohybuje mezi obrazy, na kterých se většinou dá poznat, kde je spodek a kde vršek ;) :mrgreen: :P
« Poslední úpravu provedl(a) Kolemjdouci v 13. 2. 2018, 22:21. »
Moderátor
Monochromní malba...
Autor se nepochybně inspiroval již zde zmiňovaným Yves Kleinem.

Tento styl a podobné hypermoderní směry mě moc neberou a uznávám jen ty tvůrce, kteří přijdou s něčím originálním (byť třeba i "praštěným") jako první.
U nás třeba Vladimír Boudník a jeho "explosionalismus"...
Registrovaný uživatel
Vladimír Boudník je přesně příkladem člověka, co získal vzdělání v oboru a tu hlavu nakreslit uměl... to, kam dospěl, byl pak logický vývoj jeho hledání výtvarné cesty... takže u něj solidní základ plus řemeslně zmáknutý materiál. Palec nahoru.
Registrovaný uživatel
Ano , slavný Piet Mondrian.
Artman napsal
U tohoto obrazu nemůžete říct, že autor uměl malovat. Je to z roku 1930.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
Moderní malíři (no, spíše konceptualisti) prominou, ale já jsem ze staré školy. Výtvarník má umět nakreslit hlavu a ruku (to je nejtěžší). Pokud to umí, pak není omezen vlastním neuměním a může tvořit svobodně. Picasso např. začal zcela realisticky a dobral se ke kubismu. Tak je to v pořádku. Ale začít tím, že v rohu galerie zabodnu vidle do hromady hnoje, to nemá s uměním (od slova uměti) nic společného. Je to jenom odraz dnešního bláznivého světa, i když odraz relativně nejméně znechucující.
Ale berte to jako názor zkostnatělé mysli, která se pohybuje mezi obrazy, na kterých se většinou dá poznat, kde je spodek a kde vršek ;) :mrgreen: :P


Názor to zkostnatělý je, ale to jsem si zde už zvykl. Neexistuje žádný důvod, proč by se měl umělec drápat v tvorbě přes realismus. Ten má všude kolem sebe a může ho zpracovávat jinak. To, že umi nakreslit ruku a hlavu ho nikam neposune.
Registrovaný uživatel
Možná neposune, ale neomezí.... na výtvarném umění je nejtěžší ztvárnit vlastní představu, což bývá omezeno vlastními schopnostmi. Omlouvám se, ale podle mě není umění zakokrhat na Karlově mostě. Happening možná, ale ne umění. Vylít kýbl barvy na plátno je dekorace, ale ne umění.
Umělec by se měl vždycky drápat!
Jak krásně napsal Vladimír Komárek (asi nebudu citovat přesně): "Každej chce být van Gogh, ale ucho aby si za něj uřízl někdo jinej..."
Krásná zkratka!
Registrovaný uživatel
V každém případě pěkná , fundovaná debata . Díky za ni oběma táborům .
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
Možná neposune, ale neomezí.... na výtvarném umění je nejtěžší ztvárnit vlastní představu, což bývá omezeno vlastními schopnostmi. Omlouvám se, ale podle mě není umění zakokrhat na Karlově mostě. Happening možná, ale ne umění. Vylít kýbl barvy na plátno je dekorace, ale ne umění.
Umělec by se měl vždycky drápat!
Jak krásně napsal Vladimír Komárek (asi nebudu citovat přesně): "Každej chce být van Gogh, ale ucho aby si za něj uřízl někdo jinej..."
Krásná zkratka!


A když někdo vylije kýbl barvy na plátno po letech pachtění se s krajinkami a akty, pak to umění je?
Registrovaný uživatel
Artman napsal
A když někdo vylije kýbl barvy na plátno po letech pachtění se s krajinkami a akty, pak to umění je?


To je zavádějící otázka... to by nebyl posun v tvorbě, ale rezignace ;)...

Já přece nikde nepsala, že se musí Umělec s velkým U "pachtit s krajinkami a akty". Psala jsem, že řemeslo je základ (to platí podle mě u všeho) a že každý, kdo se chce živit výtvarným uměním, by měl umět základ řemesla, aby mohl tvořit volně a svobodně, aby ho prostě neomezovala vlastní neschopnost.
A poctivě se prokousat k vlastnímu výrazu, který se postupně přirozeně vyvíjí a cizeluje. Pokud je na konci té strastiplné cesty ten kýbl barvy, oukej, však on čas ukáže, zda to byla cesta správná.
Ale začít tím kýblem jako s "dobrým fórem", tomu já umění neříkám.

Poznámka pod čarou: ani s krajinkami či akty není nutně třeba se "pachtit" ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » Neznámá moderna

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1