Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Námětová filatelie » Neznáme pečiatky.

Vykupminci.cz
Numisargo

Neznáme pečiatky.

Moderátoři: dejvy, pavlinka, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Votočkové pečiatkárske monografie sú výnimočným dielom. Stačí prelistovať a človek sa dozvie všetko.
Aj to, že niečo pritom obrovskom množstve uniklo.

Zrejme to tak mohlo byť aj v prípade poštovej pečiatky z pošty Tatranská Polianka. Tento názov sa dostal do oficiálneho pomenovania až po roku 1918. Dovtedy bol úradným „TÁTRASZÉPLAK“, aj keď osadu založil Nemec Weszter, pričom vo vtedajších dobových dokumentoch sa zaužíval názov Weszterheim. Niekde sa objavuje aj jeho skomolenina alebo poslovenčenie Vesterevo – Vesterovo.

Voteček v XVII – tke popisuje pečiatku Tatranská Polianka *Č.S.P.* v používaní od 1920. Mám na toto obdobie, ale aj inú pečiatku s textom „VESTEREVO“ s dobou výskytu mne známou od 3.6.1920 – 18.11.1920. Túto pečiatku Votoček neuvádza. Ním registrovanú pečiatku Tatranská Polianka *Č.S.P.* poznám len od 13.2.1921.
Doteraz sa mi nepodarilo nájsť v oficiálnych poštových materiáloch pridelenie pečiatky pošte v Tatranskej Polianke s textom Vesterevo. Teraz som objavil v novinách Slovenský východ zo dňa 25.3.1920 správu, "že poštovému úradu pridelili v týchto dňoch poštové razítko VESTEROVO“. Toto je prvé potvrdenie, zrejme je možné ho považovať za hodnoverné, že taká pečiatka oficiálne existovala. Pričom osada Tatranská Polianka nemala ani podľa vtedajších úradných názvoslovným pomenovaní miest meno Vesterovo.

Ale ako vždy aj tu je možno „ošibka“? Je totiž rozdiel medzi VESTEREVO a VESTEROVO. Zistiť skutočný stav neviem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Prikladám ďalšiu neznámu.

Je ňou pečiatka Tvrdošín. Domnievam sa, že podľa spôsobu odstránenia Č.S.P. v dolnom medzikruží sa dá predpokladať, že bola daná do použitia do roku 1939. Nemám možnosť si preveriť, ako prebiehalo to tzv. znárodnenie v rokoch 1939 – 1945, lebo vlastním len túto jedinú.

To či bola v prevádzke od 1919 – 1939 neuvádza ani Votoček.

Pozoruhodne na tejto pečiatke je aj jej použitie ešte v roku 1953. Podľa toho, čo som si doteraz prezrel takéto pečiatky, je to môj najstarši dátum použitia pečiatky typu Č.S.P.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Nejstarší nebo nejpozdnější?
Mám někde razítka i s písmeny Č.S.P. v ještě pozdnějším použití (tuším 1961); zkusím pohledat. Jinak tento typ razítek nebyl na Slovensku v období po 2. sv. válce zase až tak výjimečný; obdobně tuším existují i razítka z roku 1939, ve kterých je vylomeno písmeno "Č" a zůstalo tak pouze S.P.
Registrovaný uživatel
Nuž mal som na mysli to "nejpozdnejší".

Ano oba typy pečiatok Č.S.P. aj *** prešli plynule cez obdobie Slovenského štátu až do II. ČSR. Len tie Č.S.P. tvoria takú peknú časť, že na mnohých je možné pozorovať čo sa s nimi dialo. Zmizlo nielen "Č", ale postupne napr. "Č" a "P" zostalo len "S" a aj to postupne skončilo púť vylomením. Je to pekná zábava ak ma človek celú kompletnú cestu prerodu pečiatky.

Mňa tie "neznáme" pečiatky zaujímajú aj z pohľadu Votočka, lebo ich neeviduje. Škoda len, že okrem neho, nie sú k dispozícií aj dátumy kedy boli jednotlivé pečiatky pridelené poštovým úradom. To totiž ako som už písal málokedy poštové vestníky zaznamenali. O to viac to poteší, ak sa taká neznáma nájde.
Registrovaný uživatel
Pridám ďalšiu z tých tatranských neznámych.

Najskôr si dovolím, ale menšie doplnenie Votočka.
Pri pošte Tatranská Kotlina uvádza pečiatku Kotlyna kúpele Č.S.P. "a", od roku 1920 a... Ja mám túto pečiatku do dátumu 23.VIII.1923. Prikladám aj obrázok.

Druhú pečiatku zaznamenal ako Tatranská Kotlina ***, "a, b", 1929.

Môžem povedať. že prekvapujúco nepopisuje pečiatku Kotlyna kúpele, ***, "a", aj keď táto sa vyskytuje celkom bežne. Zaznamenal som jej poštové použitie od 6.5.1924 do 25.7.1929.
Vyzerá tak ako na priloženom obrázku.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nebudú to neznáme pečiatky, ale mne doteraz neznáme zaujímavosti na nich.

Prvou z nich je strojová pečiatka z Tatranskej Lomnice. Na nej sú nastavené v oboch dátumových mostíkoch rozdielne hodinové údaje použitia pečiatky.

Tá druhá, lepšie povedané dve na jednej, sú tiež z Lomnice. Pri podrobnejšom prezeraní som zistil, že sú to nielen dve pečiatky, ale sú aj z rozdielnych rokov, ba majú ešte aj nastavené rôzne dátumy. Bližšie k hodnovernosti by mohla byť tá, čo má v dátumovom mostíku dátum 9.VII.47, lebo dátum kedy bola písaná je 8.VII.47. Stačí sa premiesť na tú druhú a tá má dátum 9.VIII.47, rovnaký ako na tej čo prechádza cez známky.
Takže kedy bola odoslaná? Alebo na pošte v Lomnici mali v tej dobe dva pečiatkovacie stroje? To pochybujem.

MS v klasickom lyžovaní, Štrbské Pleso, 14.2. – 22.2.1970. No a pošta? Alebo poštári v Tatranskej Lomnici zase vytvorili niečo pekné. Príležitostnú pečiatku použili aj pred ba aj po MS.

Nepochybne sú to zaujímavé doklady z pestrosti poštovej prevádzky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
jansvi napsal
Ano oba typy pečiatok Č.S.P. aj *** prešli plynule cez obdobie Slovenského štátu až do II. ČSR. Len tie Č.S.P. tvoria takú peknú časť, že na mnohých je možné pozorovať čo sa s nimi dialo. Zmizlo nielen "Č", ale postupne napr. "Č" a "P" zostalo len "S" a aj to postupne skončilo púť vylomením. Je to pekná zábava ak ma človek celú kompletnú cestu prerodu pečiatky.


1946
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ano, pekne.

Teraz ešte nájst "C.S.P", potom len "S", tiež aj úplne prázdne medzikružie a dokedy bola pečiatka v používaní po 1948.

Radosť toho, čo to takto vyskladá bude oprávnená.
Moderátor
Mne teda fascinuje to "KOTLYNA"
Registrovaný uživatel
Našiel som zatiaľ tri, v podstate nepoužiteľné.Dátum sa nedá prečítať, ani písmenko.Nie sú CSP.Ale...Táto je obojpohlavná.Na jednom štempli je Kotlina, na druhom KOTLYNA.
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Námětová filatelie » Neznáme pečiatky.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1