Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Světové mince » Nizozemí (Nederland)

Vykupminci.cz
Numisargo

Nizozemí (Nederland)

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Nizozemí (Nederland) neboli často a nesprávně nazývané Holandsko má zajímavou historii a spoustu pěkných mincí z nichž některé byly svého času známé a vyhledávané v celém tehdejším známém světě.
Období které mne nejvíce zajímá, zhruba 1581 – 1795, tedy doba kdy se tato země jmenovala “Republika sedmi Nizozemských provincií” .
Tak trochu tyto mince sbírám a tak mne napadlo založit toto téma a čas od času zde některou minci ukázat a případně o ní podiskutovat.
Jako první bych představil Dukaton, v Nizozemí též nazývaný “Zilveren Rijder” neboli Stříbrný Jezdec. Byl ražen v letech 1656 až 1795 ve všech sedmi provinciích a třech svobodných městech,
ryzost stříbra 944, váha 32,48g velikost zhruba 43 mm. Konkrétně tato vyobrazená mince byla ražená v provincii Utrecht a pochází z vraku lodi Leifde která ztroskotala v roce 1711 u Skotska.
Mince strávila v mořské vodě 250 let.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
na tak dlouhou dobu v moři, je to asi docela luxusní stav...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
na to ze to lezalo v slanej vode, vizera skvelo, inaksie Turtle ake su tie provincie kde sa nachadzali, tusim, ze po celom svete...
_______________
Registrovaný uživatel
Babygulko Ty si pleteš provincie a kolonie. Těch původních 7 provincií se nachází v Nizozemí, pěkně pohromadě a jsou tam dodnes:
Utrecht
Holland
Friesland
Gelderland
Groningen
Overijsel
Zeeland
Moderátor
turtle dik pomiatol ma tento nazov Republika sedmi Nizozemských provincií...
_______________
Registrovaný uživatel
West Friesland, 1/2 Dukaton

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Želvák pokušitel, ach joó...
není to pěkné, nebudu to sbírat, nebudu to sbírat....aáá kde se to dá koupit? :mrgreen:
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
Želvák pokušitel, ach joó...
není to pěkné, nebudu to sbírat, nebudu to sbírat....aáá kde se to dá koupit? :mrgreen:

:mrgreen:
Tuhle jsem koupil na eBay z Portugalska
Registrovaný uživatel
Dukáty se v Nizozemí razily již za španělské nadvlády a to buď Španělského tipu s portrétem Ferdinanda a Isabely nebo tzv. Uherského tipu které více či méně kopírovaly Uherské Dukáty.
Avšak po sjednocení začala ražba vlastního dnes již klasického Nizozemského Dukátu který se stal jednou z nejoblíbenějších obchodních mincí na světě. První byl vyražen roku 1586 a jen s malými změnami v dizajnu se razí dodnes. Jelikož se jednalo o republiku, není na aversu panovník ale anonymní postava rytíře držící svazek sedmi šípů které reprezentují svaz sedmi provincií. Nápis dokola:
“CONCORDIA RES PARvae CREScunt” volně přeloženo: “Sjednocením malé věci rostou” nebo “ V jednotě je síla” a za tím je zkratka provincie kde byl dukát ražen.
Revers: “MOneta ORDinum PROVINciarum FOEDERatorum BELGicarum AD LEGem IMPerii” neboli “Mince vlády federace nizozemských provincií v souladu se zákony impéria”
Dukát na fotografii je z prvního roku ražby, provincie Zeeland.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To turtle. Nizozemské obchodní dukáty jsou nádherné. Není to sice moje sféra zájmu, ale také si chci jeden časem pořídit, na ukázku (konec 16. nebo začátek 17.st)...
Registrovaný uživatel
Také je mám moc rád a pro mne mají ještě jeden význam navíc. Jelikož sbírám Australské koloniální mince a když v roce 1787 vyplula z Anglie tzv. “První flotila” založit kolonii Nový Jižní Wales, kapitán Arthur Phillip dostal na nákup potravin a jiných nezbytností během cesty, právě nizozemské Dukáty. Byly to tedy první mince které se do Austrálie dostaly oficiálně. V letech 1800 až 1826 byly dokonce součást oficiální měny NSW.
Registrovaný uživatel
Nizozemská republika byla ve své době ohromnou námořní a obchodní velmocí a hlavní podíl na tom měla “Nizozemská Východoindická společnost” neboli “Vereenigte Oost-Indische Compagnie” zkráceně VOC.
Jejím neoficiálním heslem bylo “Kristus je dobrý ale obchod je lepší”, ve své době druhá největší obchodní společnost na světě a první která vydávala akcie. States-General of the Netherlands jí udělil neslýchané pravomoci, například: Razit mince, Zakládat kolonie, Popravovat vězně, Vydržovat vlastní armádu a Uzavírat mezinárodní dohody. :shock:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Měděný půl Duit, 1755 provincie Utrecht, s emblémem
Východoindické společnosti VOC

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Nedavno som si o tychto minciach cital v The coins of the Dutch overseas territories od Scholtena. Zaujimava historia a zaujmave miesta.
Mimochodom, tu knihu som kupil asi za 10 euro, ale je to jeden z najpodrobnejsich katalogov, ake som kedy drzal v ruke, takze mozem doporucit.
Registrovaný uživatel
Vanya – Díky moc za tip, hned zahájím pátrání. ;)
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Vanya – Díky moc za tip, hned zahájím pátrání. ;)


Pozeram, ze sa predava od $70 vyssie. Tak to som mal stastie. Mnozstvo starsich katalogov som pokupil na poulicnych kniznych trhoch v Haagu za zlomok ceny, za ktoru sa predavaju na nete.
Registrovaný uživatel
Už jí mám za $ 30,- plus krvavé poštovné.
Slovák žijící v Norsku mi na Českém fóru poradil Anglickou knihu kterou jsem si z Austrálie vzápětí v Holandsku koupil.
Není internet úžasný? :P ;)
Registrovaný uživatel
:D mě se líbí hlavně to heslo: “Kristus je dobrý ale obchod je lepší”
Registrovaný uživatel
Vanya – poslušně hlásím že jsem si koupil všechny knížky které jsi mi doporučil ale vznikl tím nový problém, objevil jsem v nich spoustu dalších mincí o jejichž existenci jsem doposud neměl tušení a které chci mít.
:?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) turtleoverhead v 6. 3. 2012, 6:48. »
Registrovaný uživatel
K Holandsku a Belgicku mam este 3 velmi dobre knihy, Delmonte - Silver Benelux, Delmonte - Golden Benelux a Vanhoudt - Atlas der munten van Belgie (podrobny katalog uzemia dnesneho Belgicka od cias Keltov).
Tie dve male knizky na tvojej fotke maju aj pokracovanie - medene mince, niekde to mam v pdf, mozem poslat.

Este dodam, ze ten Vanhoudt vysiel naposledy v r. 2007, 420 stran
« Poslední úpravu provedl(a) Vanya v 6. 3. 2012, 12:34. »
Registrovaný uživatel
Hele pokušiteli nech mne vydechnout. :P ;)
Registrovaný uživatel
Na to pdf je odkaz na stránkach DIGITAL LIBRARY NUMIS (zde)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Len pre zaujimavost, takto nejak vypada spracovany katalog Schulman - Nederlandse Munten 1795-1969, je to celkom fuska, sice tento nemal ani 2000 poloziek, ale cislovanie velmi nepravidelne, vela variant. Pripravujem do databazy vsetky dolezite referencne katalogy. Pre Holandsko ich bude pre zaciatok 5 specializovanych + Krause.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ander napsal
Na to pdf je odkaz na stránkach DIGITAL LIBRARY NUMIS...

Ander – málem bych zapomněl, díky :P
Registrovaný uživatel
Nizozemí, provincie Overijssel, ražba hanzovního města Deventer,
28 Stuiver neboli Florin s titulem císaře Matiáše I.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Světové mince » Nizozemí (Nederland)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1