Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Světové mince » Nizozemí (Nederland)

Vykupminci.cz
Numisargo

Nizozemí (Nederland)

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
http://archaeologynewsnetwork.blogspot.sk/2012/07/dutch-gold-ducats-unearthed-in.html
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Zajímavé a od filatelisty to potěší dvjnásobně :P
Registrovaný uživatel
..tak mi to nedalo a něco jsem si studovala a už jsem v tom tak zamotaná... Patagon se razil i v Nizozemí, nebo jen Belgii?
Registrovaný uživatel
Hodně zjednodušeně řečeno v Nizozemí, pod které patřila ale vlastně i Belgie...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
..tak to je dobře, protože jsem měla dilema, zda sem tuto ražbu mohu dát, nebo ne, protože je z oblasti Španělského Nizozemí, ale ty mince Turtleho (pokud se nemýlím) jsou v podstatě trošku z jiného politického útvaru.
..už několik let toužím mít ve sbírce zlaťák a také tolar, jenže jsou to mince hodně dráhé, takže jsem dosud žádný nepořídila. Až teď, když jsem vlezla do tohoto Turtleho tématu, jsem teprve zjistila , že existují i mince tolarového typu, které se nepohybují cenově tak moc vysoko, jako ražby z našeho území a jsou tedy cenově dostupnější. Prostě jsem neodolala a jednu si konečně po letech koupila. Kvůli stavu jsem koupi mince zvažovala asi týden, ale nakonec jsem se rozhodla si už konečně radost udělat tímto 27g macíkem. Teď už konečně vím, jak jsou tyto mince obrovské :D
Patagon, Španělké Nizozemí, BRABANT - Albert a Elizabeta (1598-1621) - patagon bez letopočtu. (Kdyby někdo o ní věděl něco více, klidně i histor. souvislosti a pod., určitě budu ráda poučena.)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No vzhledem k typu ražby vypadá celkem slušně, tedy samozřejmě záleží také na přibližné kupní ceně... ;)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
Já bych ještě doplnil, že tento typ mince byl ražen od roku 1612, ryzost byla o něco nižší než u tolaru, a to 875/1000. Jestli dobře vidím na aversu v opise mincovní značku ruky (byť značně rozpláclou), jedná se o mincovnu Antverpy.
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
No vzhledem k typu ražby vypadá celkem slušně, tedy samozřejmě záleží také na přibližné kupní ceně... ;)

No, snad jsem moc nepřeplatila, kolik by jsi ho ocenil?
PS: Jan- děkuji, napíšu si to k němu ;)
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 20. 7. 2012, 14:23. »
Moderátor
Tady jsem svého času prodával podobný, ale celkem levně, protože jsem ho levně koupil. Adekvátní cena mého kousku byla kolem 2000Kč, ten Tvůj bude o něco levnější.

https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/prodej-minci-1203x59
Registrovaný uživatel
..tak to je dobře, koupila jsem ho za cca 1550,- i s poštou. Mám z něho radost.
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
Hodně zjednodušeně řečeno v Nizozemí, pod které patřila ale vlastně i Belgie...

Ano, Belgie jako samostatný stát existuje teprve od roku 1831.
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Dracek napsal
Hodně zjednodušeně řečeno v Nizozemí, pod které patřila ale vlastně i Belgie...

Ano, Belgie jako samostatný stát existuje teprve od roku 1831.


A asi už moc dlouho existovat nebude..
Registrovaný uživatel
turtle: ..občas kouknu, zda ti tu nepřibyl nějaký pěkný stříbrný přírůstek a ono nic na pokochání .... :'(
Registrovaný uživatel
Nizozemské početní jetony velice často zastávaly i funkci politické propagandy a pamětních medailí.
Princ Vilém I. Oranžský, zvaný též Vilém Mlčenlivý byl význačný představitel a organizátor nizozemské revoluce, národně osvobozeneckého boje Nizozemců proti španělskému režimu.
Roku 1584, kdy byl Vilém Oranžský prohlášen i formálně hlavou Spojených provincií nizozemských (s titulem "hraběte holandského"), ho v Delftu zavraždil francouzský katolický fanatik Balthasar Gérard.
Gérard byl jat a po třech dnech nemilosrdného mučení na nejrůznější způsob byla na něm 13. července obzvláště krutým a zdlouhavým způsobem vykonána poprava (byl pálen rozžhaverným železem, vykleštěn, trháno mu maso z těla a vyrvány vnitřnosti a nakonec srdce, kterým byl švihán po tvářích; nakonec mu uťali hlavu a tělo rozčtvrtili, rozhodivše části do čtyřem světových stran, hlavu pak narazili na kopí a vystavili u vrat university).
Avers: : ". O. DIRVM. SCELVS. NON. MANEBIT. INVLTVM. / .1584."
“Podlý zločin nezůstane nepomstěn.”
Gérard střílí na Viléma, v pozadí španělský král Filip II. který vypsal za Vilémovo zabití odměnu 25 000 Korun.
Revers: : "PASTOREM. OCCIDIT. NE. VOCs. Crediting. LVPO (rose)"
“Nemůžeš se spoléhat na vlka, zabil pastýře”
"CONDITE" Důvěra.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zajimave...docela kruta smrt. Nicmene kdyz mu vyrvali srdce a placali ho s nim pres ksicht tak uz to patrne nevnimal :).
_______________
Přebytky antických mincí http://imince.net/?cat=2
Katalog účelových známek http://imince.net/katalog-ucelovych-znamek/
Registrovaný uživatel
když u je tu zmíněn tento hanebný, vražedný akt, tak tady je o něm bližší povídání... i doklad toho, kterak se potomci tohoto lumpa usídlili v Jižních Čechách ... :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Misak33 napsal
Zajimave...docela kruta smrt. Nicmene kdyz mu vyrvali srdce a placali ho s nim pres ksicht tak uz to patrne nevnimal :).


Presne tak, mali ho vyfackať už po vykleštení ;)
Registrovaný uživatel
předně by si z toho trestu měli vzít ponaučení dnešní zákonodárci, to by se snížila zločinnost ... a nemuseli bychom živit tisíce zavřených zku*vysynů!
Moderátor
mas recht!!!
_______________
Moderátor
Předpokládám, že katolická církev z něj udělala mučedníka za víru a minimálně ho blahořečila? :)
Moderátor
Tenzor - těžko. Katolická církev neměla problém nechat upálit Savonarolu. Sice někteří místní by nyní chtěli nějakého blahoslaveného, ale zatím mají dost smůlu.
Moderátor
Pavel_III napsal
Tenzor - těžko. Katolická církev neměla problém nechat upálit Savonarolu.

Stejně jako neměla problém občas blahořečit nebo dokonce svatořečit i zločince, ostatně rozhodovali o tom často jiní zločinci z papežského stolce...
A není náhoda, že Savonarola byl exkomunikován až poté, co začal kritizovat papeže.
Moderátor
tenzor napsal
Pavel_III napsal
Tenzor - těžko. Katolická církev neměla problém nechat upálit Savonarolu.

Stejně jako neměla problém občas blahořečit nebo dokonce svatořečit i zločince,

Kupříkladu?

A u toho Savonaroly to je tak - nechali ho být (ne bít!!) a když si začal moc vyskakovat ... ale to je celkem běžná praxe, možná i u vás v podniku. ;)

Ale jinak je třeba zajímavé, jak se občas někteří snaží tvrdit, že "církev podporovala pogromy na Židy", že realita je dost odlišná. Obvykle to probíhalo tak, že si někdo něco vymyslel či přimyslel, někdo začal myšlenku pogromu propagovat, občas se přidal nějaký páter či potulný mnich (obvykle zištně, někdy fanaticky, jindy zištně, ale ne pro svůj osobní zisk, do hlavy jim, některým, sice možná dnes uvidíme, ale tam už toho moc nebude ... nebo hlína 8) ). Biskup, případně i papež sice ostře vystoupili proti, ale jednak jejich pravomoce nebyly až takové a dvak, než se to doneslo do Říma a z Říma zpátky ...

Je nutno si uvědomit, že jak věřící, tak kněží vždy byli jen lidi a nás dokonalých je málo!! :mrgreen:
Moderátor
Pavel_III napsal
tenzor napsal
Pavel_III napsal
Tenzor - těžko. Katolická církev neměla problém nechat upálit Savonarolu.

Stejně jako neměla problém občas blahořečit nebo dokonce svatořečit i zločince,

Kupříkladu?

Například Stepinac, ať nechodíme tak daleko do historie a nehádáme se, jestli např. Sarkander byl nebo nebyl zrádce, když to není z historických pramenů úplně jasné.

Pavel_III napsal
Ale jinak je třeba zajímavé, jak se občas někteří snaží tvrdit, že "církev podporovala pogromy na Židy", že realita je dost odlišná.
...
Biskup, případně i papež sice ostře vystoupili proti, ale jednak jejich pravomoce nebyly až takové a dvak, než se to doneslo do Říma a z Říma zpátky ...

Tak jistě že někdy to tak bylo a jindy zase jinak.. třeba po Bartolomějské noci nechal papež bít všechny zvony na oslavu a vydal k té příležitosti medaili.. zatímco císař Maximilián masakr odsoudil. Jinak křížové výpravy, kde se vraždili křesťané stylem "zabijte je všechny, Bůh si své pozná", taky vyhlašovali papežové.
Židy nenáviděli všichni, ale přístup k nim byl ovlivňován podle toho, nakolik pragmatičnost převažovala nad fanatismem. Proto je třeba husité vraždili bez milosti, zatímco se najdou příklady nejen panovníků, ale i vysokých církevních hodnostářů, kteří nad nimi drželi ochranou ruku, protože si od nich půjčovali.
Ale to už jsme se od Nizozemí dostali daleko :)
Pavel_III napsal
Je nutno si uvědomit, že jak věřící, tak kněží vždy byli jen lidi a nás dokonalých je málo!! :mrgreen:

:mrgreen: :mrgreen: :oops:
Moderátor
Stepinace neznám. Člověk taky nemůže znát všechny a všechno.
Sarkander to měl těžký, což se nakonec projevilo. Stejně je zvláštní, že mnoho let probíhal proces svatořečení (a to není nic tajného), ale zarytí odpůrci se ozvali až už bylo vše hotovo. Do té doby drželi hubu a krok.
Ale na třicetileté válce je docela dobře vidět, že to sice byla úředně válka protestantů s katolíky, ale ve skutečnosti to zase tak zřetelné nebylo, když protestant de Souches bránil katolické Brno proti protestantům Švédům a to navíc dnes mnozí antikatolíci se budou do krve hádat, že u nás nikdo katolíky neměl rád, takže by se, dle jejich logiky, bránilo protestantské Brno proti protestantským Švédům a údajně protestantským brňanům v obraně pomáhal katolický mnich. Nehledě k tomu, že by protestanští Švédové měli vydrancovat protestantskou Olomouc etc. A mnoho pánů několikrát sběhlo z jedné víry ke druhé a obvykle se jim nic zásadního nepřihodilo.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 > »

Sběratel.com » Světové mince » Nizozemí (Nederland)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1