Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Světové mince » Nizozemí (Nederland)

Vykupminci.cz
Numisargo

Nizozemí (Nederland)

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
To kptjaros, k té tvojí mincičce:
1 Duit
Nizozemí, provincie Gelderland
mincovna Hardewijk, mincmistr Johan Hensbergen \kůň bušící kopyty o skálu\
opis: IN DEOEST SPES NOSTRA \Důvěřujeme Bohu\

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..dlouho tu nic nepřibylo, tak sem vložím mého nového mazlíka. Trošku jsem na rozpacích, zda sem vůbec patří.
Ač je stav šílený, přesto z něho mám velkou radost. Pomůžete někdo s bližším určením?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 17. 4. 2014, 16:06. »
Moderátor
Španělské Nizozemí, vévodství Brabantské, Albert a Isabella (1598-1621)
- pravděpodobně escalin (neuvedla jste rozměry ani hmotnost), ražba z let cca 1612-21
Registrovaný uživatel
Ano, pardon, váha je 5,0g, průměr cca 31mm..
Myslela jsem si, že to bude Brabant.
Tak to je supr, děkuji, už si to alespoň k němu mohu napsat.
PS: vždyť si tu všichni tykáme :D
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 17. 4. 2014, 19:15. »
Registrovaný uživatel
Nojo, proto jsem ho ve svých knížkách nemohl najít,
toto už do “mého” Nizozemí sedmi spojených provincií nepatří. :D ;)
Moderátor
korunka napsal
Ano, pardon, váha je 5,0g, průměr cca 31mm..

Ano, to odpovídá escalinu.
Ještě doplním že mincovna by měla být Brusel.
« Poslední úpravu provedl(a) Kucera v 18. 4. 2014, 3:56. »
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
... původních 7 provincií se nachází v Nizozemí, pěkně pohromadě a jsou tam dodnes:
Utrecht
Holland
Friesland
Gelderland
Groningen
Overijsel
Zeeland

turtleoverhead ..máš pravdu a omluva. Musela jsem se podívat, co sem vlastně patří :D
Registrovaný uživatel
..protože sem pořád dávám mince, které sem evidentně nepatří, rozhodla jsem se to alespoň trošku napravit a více oživit toto téma :D
.. Spíše ze zvědavosti jsem pořídila tento 1 duit, 1794, předpokládám že je z provincie Utrecht (zapomněla jsem si to od původního majitele napsat). Jako vždy, mám z nového přírůstku radost. Sice je to běžná mince v průměrném stavu, ale dokud neseženu na ukázku hezčí, poskytnu mu azyl :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je vydaný provincií Utrecht, ale v Nizozemí neobíhal. Používal se v Holandské Indii /dnes Indonesie/ VOC je zkratka pro Východindickou obchodní společnost. Pro VOC je vydávaly všechny Niz. provincie. Existuje i nominál 1/2 a 2.
Duity pro Nizozemí jsou trochu odlišné, mají z jedné strany znak provincie a na druhé straně je volně nebo v různých kartuších názem provincie.
Registrovaný uživatel
Ano, děkuji. Jsou to celkem zajímavé mince se zajímavou historií... ještě mi přijde jeden, tak jsem zvědavá až dorazí. Ten bude z druhé jmenované skupiny...
Registrovaný uživatel
korunka napsal
... Spíše ze zvědavosti jsem pořídila tento 1 duit, 1794, předpokládám že je z provincie Utrecht ...

Teda kojunko, smekám, do čeho ty se furtum pouštíš :mrgreen: PG, pak antika, teď holandské mince... ;) :mrgreen:
« Poslední úpravu provedl(a) krokodill v 24. 4. 2014, 21:38. »
Registrovaný uživatel
korunka napsal
... 1 duit, 1794, předpokládám že je z provincie Utrecht ...

Pro zajímavost, mincmistr Johan Sebasiaan van Naamen ;)
Registrovaný uživatel
Turtle -děkuji za doplnění, napíšu si to k němu..

Teda kojunko, smekám, do čeho ty se furtum pouštíš :mrgreen: PG, pak antika, teď holandské mince... ;) :mrgreen:
..nejde říct, že úplně pouštím, spíše se tím vlastně bavím a hlavně učím. Občas koupím něco z jiného džbánku, než je antika a groše, a tím si snažím rozšířit obzory.. :D (ale to je bohužel jen vyjimečně, páč jsem sportku zase nevsadila :twisted: )
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 25. 4. 2014, 14:27. »
Registrovaný uživatel
...má snaha oživit toto téma je sice zatím téměř bez výsledku, tak sem opět dám jednu radůstku koupenou od kolegy zde, třeba inspiruje další sběratele.
Pokud prosím někdo víte další info- třeba mincmistra, ráda si jej do popisku doplním. Děkuji.

-2 Stuiver, Hollandia 1732

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 2. 5. 2014, 10:59. »
Registrovaný uživatel
No snaha o oživení bude asi dost těžká, neb u nás tuto oblast moc lidí nesbírá a zachovalosti mincí bývají většinou dost špatné...
(mimo Turtleho neznám nikoho kdo by to vážněji sbíral)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Na oživení dukát španělského typu - Kampen (1590-93).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pěkný dukátek, ten mít...
Moderátor
Něco na oživení tématu. Jeden leeuwendaalder 1646 z provincie Utrecht :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tyto leeuwendaalder /lví tolary/ byly svého času populární při obchodování s východní Evropou a hlavně pak na Balkáně na územích kontrolovaných Ottomanskou říší.
Název rumunských Leu a bulharských Lev je odvozen právě od této mince.
Registrovaný uživatel
Zdravím.
U holandského dukátu tohoto ročníku jsem nenašel podobný opis na reverzu. Tento opis jsem našel pouze u novoražeb.

Pomohl by mi prosím někdo s určením této mince / dukátu?

Děkuji.
Václav

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No,ani ho najít nemůžete.
Poprvé byla tato varianta nápisu na reversu použita na ročníku 1817.
Váš hybridní "dukát"spadá i celkovou ikonografií mezi neumělé napodobeniny těchto oblíbených obchodních dukátů..
Bylo by zajímavé vědět z jakého kovu byl vyroben..
Registrovaný uživatel
Lopez1506 napsal
No,ani ho najít nemůžete.
Poprvé byla tato varianta nápisu na reversu použita na ročníku 1817.
Váš hybridní "dukát"spadá i celkovou ikonografií mezi neumělé napodobeniny těchto oblíbených obchodních dukátů..
Bylo by zajímavé vědět z jakého kovu byl vyroben..

Děkuji za odpověď. Moc jste mě nepotěšil, ale čekal jsem to. :-) Zkusím určit kov. Myslíte, že by případně měl nějakou sběratelskou hodnotu, pokud by šlo o zlatý padělek či napodobeninu?
Registrovaný uživatel
Nevím jak to tady funguje ale pro oživení posílám dukát vydražený na jaře Utrecht 1649

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No asi zjednodušeně tak:
Současná podoba reversu dukátu je mimo jiné uzákoněna a podepsána nizozemským králem v září 1816...včetně ryzosti(983/1000),průměru(21 mm.)a váhy 3,494g.
Doplněno o toleranci ryzosti a váhy(2/1000)+4/1000g.)

Existují i ražby nižších ročníků s novým rubem(třeba z období Batávské republiky),kde jde zřejmě o hybridní ražbu.

Až do roku 1982 existovala totiž možnost nechat si v královské mincovně dukáty jako soukromník vyrazit.
Potřeboval jste k tomu pouze maličkost..zlato.
Minimum bylo 10 kg.
Nejsem si však jist,a dost o tom pochybuji,zda mohl zájemce nějakým zásadním způsobem ovlivnit finální podobu výrobku.

Není také bez zajímavosti že tyto dukáty se svého času razily i v carském Rusku,kde byla ražba pozastavena až po řadě protestů z holandské strany.

Nejlépe bude ve vašem případě nejprve zjistit z jakého kovu je mince vyrobena...
Registrovaný uživatel
Právě dorazil :P
Dukát hanzovního města Kampen s titulem císaře Ferdinanda III.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 > »

Sběratel.com » Světové mince » Nizozemí (Nederland)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1