Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, hodnota, určení poštovních známek » Ocenění - pamětní list 85 let T.G.Masaryk

Vykupminci.cz
Numisargo

Ocenění - pamětní list 85 let T.G.Masaryk

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, dejvy, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
prosím o názor na cenu pamětního listu se 4 známkami a zlatým razítkem "Pražský hrad" k 85. výročí narození TGM.

Děkuji, MH

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Téměř bezcenné.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Bohužel zachovalo se jich velké množství a hodnota se pohybuje v řádu korun za kus.
Registrovaný uživatel
Navíc by měli filatelisté tyto a podobné umělé a spekulativní věci ze zásady odmítat.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Evropa1 napsal
Navíc by měli filatelisté tyto a podobné umělé a spekulativní věci ze zásady odmítat.

Opět nenápadná poznámka, která může vyvolat velkou polemiku.
Např. výše vyobrazený pamětní list. Na první pohled je sice běžný, ale:
- opravdu vznikl ze spekulativních důvodů?
- není na něm typ razítka, který se jinde nevyskytuje?
Netvrdím, že jde o materiál, který by měl být skvostem ve sbírce, ale nevidím důvod, proč bych jej měl "ze zásady odmítat".
Registrovaný uživatel
Ale tento pamětní list se naprosto vymyká z podstaty filatelie.

Nebo si například i dnes budeme vyrábět podobné věci (a především je budeme respektovat), které nemají s podstatou filatelie nic společného?

Například můj otec by nikdy nezařadil do razítkované sbírky ČSR I známku, kde by bylo podežření na spekulační razítko.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Netuším, co je "spekulační razítko", ale třeba na vyobrazeném pamětním listu je razítko poštovní.
Ve své sbírce několik pamětních listů mám, především z dokumentačních důvodů a jako srovnávací materiál.
Registrovaný uživatel
dejvy napsal
Netuším, co je "spekulační razítko", ale třeba na vyobrazeném pamětním listu je razítko poštovní.
Ve své sbírce několik pamětních listů mám, především z dokumentačních důvodů a jako srovnávací materiál.


Někdy v osmdesátých letech minulého století jsem se účastnil světové výstavy známek Praga .... a sledoval jsem velké fronty před poštovním úřadem, kde si nechala spousta "sběratelů" orazit své uměle vzácné dopisy pamětním razítkem.

To byl pro mě šok. Tyto dopisy většinou neprošly a jedinou radost z těchto operací měla pouze Pošta, která z těchto operací téměř zadarmo vykázala podstatný zisk. To je právě to, co já nepovažuji za filatelii.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Použitie oficiálne vydanej príležitostnej pečiatky, ktorá bola používaná na poštovej priehradke zriadenej poštou na mieste konania nejakého podujatia je podľa môjho názoru úplne v poriadku, a to bez ohľadu na to, koľko filatelisticky motivovaných "suvenírov" ňou bolo opečiatovaných. Okrem tohto použitia slúžila pečiatka skutočne na znehodnocovanie známok nalepených na zasielaných celistovstiach a ak sa jedná o doručenú celistvosť s príležitostnou pečiatkou, ktorá bola sutočne doručená adresátovi so správnym portom, jedná sa vcelku o veľmi zaujímavý doklad poštovej histórie.

Ani preto by som na žiadnu oficiálne vydanú príležitostnú pečiatku nepovedal, že sa jedná o "spekulačný razítko".
« Poslední úpravu provedl(a) doddie v 25. 3. 2016, 19:35. »
Registrovaný uživatel
Dobře, pomineme-li termín, který se vztahuje pouze ke spekulativním razítkům, vždyť existuje tolik "spekulativních" vydání, které sice vydává pošta, ale s podstatou filatelie mají pramálo společného.
Například se jedná o obálky prvního dne, za kterými se pouze skrýval výdělečný cíl. Tedy podle mého názoru se jedná o umělý výtvor se vším všudy. Oražená známka, která ale neprošla cestou, pro kterou byla určena, razítko, které nebylo v běžném styku nikde uplatněno atd. Pak se nemůžeme divit, že tohoto krámu se všude válí a nikdo ho nechce také z důvodu, že každý regulerně podaný dopis má budit dojem originality. A zde, i kdybychom tento dopis odeslali, originalita jaksi chybí. Sběratelství, tedy i filatelie, má vycházet z podstaty a nikoli obráceně, že jsou vyráběny umělé výtvory, které se vydavatel snaží pouze za účelem vlastního zisku vnutit sběratelům.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
FDC a NL sú samozrejme úplne iná kapitola. Samozrejme v tomto s tebou v plnej miere súhlasím, ja netvrdím, že sa na filatelistoch nezarábalo a nezarába. Ak však regulérne funguje na nejakom mieste poštová priehradka s príležitostnu poštovou pečiatkou a ja na nej podám celinu či celistcvosť a tá je správne vyfrankovaná, opečiatkovaná príležitostnou pečiatkou a správne doručená adresátovi, potom podľa mojej mienky nemôžem na túto zásielku povedať, že je špekulatívneho charakteru a to ani v tom prípade, ak ju posielam ja zberqateľ kolegovi zberateľovi.
« Poslední úpravu provedl(a) doddie v 26. 3. 2016, 7:58. »
Registrovaný uživatel
Ano, na tom se shodneme.
Pokud se ale vrátím ke zde vystavenému pamětnímu listu, pak i ten považuji za umělý výtvor a razítkovanou známku (pokud bych věděl, že pochází z tohoto listu) bych si nikdy do sbírky nedal a každá jiná známka, oražená s jakýmkoli jiným i nejběžnějším razítkem, by pro mě měla větší cenu. To je právě ten rozpor mezi umělým a regulerním materiálem, který velmi silně cítím. Podstata filatelie přeci tkví v tom, že se rozhodnu poslat zprávu formou dopisu. Za tuto službu zaplatím poště formou známek. Pošta následně za toto výplatné provede předem objednanou službu. V mém rozhodnutí se tedy neskrývá žádný postranní úmysl, který by šel nad rámec pouhé služby a zároveň to je i případ pošty. Proto je pro sběratele většina dopisů velmi běžných a pouhá část ponese nějakou přidanou hodnotu, která bude způsobena například nenadálou okolností, nikoli záměrem. Z tohoto důvodu jsou tyto dopisy hledané a zátoveň objektivně sběratelsky vzácné.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Áno, v tomto ohľade s tebou v plnej miere súhlasím.
Registrovaný uživatel
Dobry den, zdedila jsem fotku T.G.Masaryka..pres kterou je černá stuha, zarámovaná s podpisem T.G.Masaryka. Nevíte jakou by to kohlo mít cenu ? Děkuji
Registrovaný uživatel
Dobrý večer, podíval jsem se na pamětní razítka a potřebuji poradit, hodně od začátku. Zvolil jsem tři různé věci k jednomu tématu. Není mi jasné, jak se dostaly razítka v jeden den na jeden papír z docela vzdálených míst.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Razítka s týmito dátumami by ti tam dali aj dnes.Sú nemenné.
Smrť/pohreb,ak si sa teda pýtal na to.
A mali ich asi všade a bolo,je ich dosť
-s-.
Moderátor
Noo- Oskar se ptal na tu cestovatelskou mánii sběratelů. Ony ty razítka zřejmě platily nějaký ten den. proto jsou na jednom listu z několika (i hodně) vzdálených míst. Jinak není to nějaká vzácnost. Co filatelista, to milovník republiky a presidenta. Těchto věcí (smuteční) se "vyrobilo" opravdu velmi mnoho.
Registrovaný uživatel
Podľa mňa s tým nikto necestoval,ale tie pečiatky mal.
To je samozrejme len môj názor,nič viac. ;)
-s-
Registrovaný uživatel
Oskar sa pýta,ako sa tam razítka dostali v jeden deň.
-s-
Moderátor
Pokud si dobře pamatuji, po ukončení doby používání byly ještě 7 dní k dispozici k orážení na poště Praha 1.
Registrovaný uživatel
Malý príklad so súčastnosti.
Rozhodnem sa v Pofise zakúpiť si celinovú pohľadnicu Striebro na MS v hokeji 2012 (Číslo emisie 06 CP 493/12, Dátum vydania 21.05.2012) a v časti informácie sa dočítam:

Celinovú pohľadnicu na požiadanie opečiatkujeme príležitostnou poštovou pečiatkou PPP 1312, vydanou 21. 5. 2012.
V poznámke v košíku uvedťe koľko pohľadníc si prajete opečiatkovať.


PPP Zlatí chlapci so striebrom na krku.
Registrovaný uživatel
Podľa mňa je "čistá",možno aj prešlá,len tá tretia.
Niekto na pohrebe bol,tam sa to dalo kúpiť(pohľadnica a pod.),dostal pekné pečiatky a hotovo.Stačilo poslať.K tým vrchným sa nebudem vyjadrovať.Neviem,nevyznám sa v tom.
Musím ale priznať,že ja som si dokonca myslel,že v deň pohrebu ešte ani neboli k dispozícii pečiatky s tým dátumom.V Prahe možno,ale po celom Československu?
Za týždeň vyrobené a "rozdistribuované"?
Pavlínka aj dejvy píšu o dobe platnosti použitia (týždeň,dva,mesiac..??) a tak sa to dalo vytvoriť kedykoľvek v tomto období.Možno aj po ňom... :roll:
Už ale viem,že pečiatky boli v "obehu" už aj 21ho,možno len vo vybratých (väčších) mestách,pretože som pozrel na pohľadnicu,ktorú mám a tá bola s touto pečiatkou zaslaná dvadsiatehoprvého z BA do RK.Boli celkom rýchli..Výrobcovia pečiatok.
Tej verím,pretože viem kto a komu ju písal.
-s-
Registrovaný uživatel
Na vybraných poštách se měli razítkovat pouze podané listovní zásilky do 26. října 1937.
Výnos Ředitelství pošt a telegrafů je na : http://knihovna.filaso.cz/tribuna_filatelistu_1937_18.pdf
Registrovaný uživatel
Dobrá a zrozumiteľná informácia.Takže 5 dní.
Možno s tým niekto tie miesta obehal..
-s-
Registrovaný uživatel
U pamětního listu bych tipnul podle většího počtu razítek Praha 1 (4r) přepážku v Jindřišské ulici Praha 1, kde je po stažení z jednotlivých pošt, mohli použít na četné žádosti zájemců.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Ocenění, hodnota, určení poštovních známek » Ocenění - pamětní list 85 let T.G.Masaryk

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1