Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Notafilie, bankovky, aukce » Odhalení překupníka

Vykupminci.cz
Numisargo

Odhalení překupníka

Moderátoři: acme2000, smith, Tomako.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdarec všichni, už je to tu, nick caligator na aukro je překupník a hovno sběratel.
Všechny jeho bankovky, které nabízí - viz aukce Klim. Pro příklad: http://aukro.cz/100kcs-1919-mucha-rrr-i4224246742.html :evil:
Registrovaný uživatel
Ku..a. A boli mi tie čísla aké si známe.
http://aukro.cz/100kcs-1919-mucha-mimoradna-zachovalost-i4224214754.html

Zaujímavé je, že minimálne všetky tie 100 1919 bral Klim pre priateľa na telefóne.
Zrejme neurobili toľko, koľko by obchodníci chceli.
Registrovaný uživatel
Zvláštní je, že i začínající sběratelé už vědí kdo je caligator...jeden mi sám psal, že to hned prodává na aukru!!!
Registrovaný uživatel
Až skončí aurea, tak to bude stejné, aukro bude zaplavené bankovkama z jeho sbírky! :mrgreen:
Registrovaný uživatel
jeho sbirka = tyden se s tim potesi a sup na aukro :)
Registrovaný uživatel
To není ani týden, Jirko! ;)
Registrovaný uživatel
Nemůžu dohledat tu 1000/1919 a 5000/1920, jinak je zdroj jasný. Pánové, co jste tam byli, psali jste, že zájem o ČSR byl docela vlažný a věci se prodaly hlavně na limity a telefon. Šlo tedy vůbec něco sběratelům, když jeden telefonista byl tento prodejce? ;)

Drobný dotaz: za kolik šel vlastně u Klima ten legionář? Volačka byla 50.000, ve výsledovce vidím 25.000, což je zjevná pitomost.

Ono se nesmí zapomínat, že v bankovkách, které nabízí tento prodejce, má spousta lidí uložených spoustu peněz, takže je nutné dělat všechno proto, aby cena neklesla, protože pak by to bylo zlé (a panické). Když už ale skoro není nikdo, kdo by to kupoval, podaří se i takováto rychle odhalitelná bota (telefonista nakoupí, do týdne hodí na aukro s popiskem, který je k smíchu). Mimochodem, jsem docela zvědavý, za kolik se toto prodá. Prodělek je nepřípustný, takže asi za víc, než je cena ve výsledovce... A za rok budou tytéž bankovky zase v nějaké aukci! :D

Moje nedávná zkušenost: Dva roky jsem chodil kolem jedné vzácnější bankovky ve stavu, který je u ní ještě na hraně akceptovatelnosti. Dva roky jsem do prodejce hučel, aby slevil. Nejde, nejde, prodávám kamarádovi, nechce slevit. Nakonec mně to přestalo bavit, ukázal jsem prodejci poměrně podrobný rodokmen této bankovky (samozřejmě si prošla své kolečko aukcemi včetně jedné, kde se přestřelila volačka) a velmi rychle jsme se dohodli na slevě 25%. A to pořád skřípu zubama, protože i tak byla drahá.

A takovýchto zkušeností má každý z nás nepočítaně. Mohl by to už konečně někdo vysvětlit "investorům"? (Mnohým je to možná naprosto jasné, proto ty eskapády s cenami.)
Registrovaný uživatel
Tak tento překupník je známý i z aureie, z minulých let, kde po aukci hned vystavuje na aukru svoje výhry(pardon, ze své sbírky). Mě se líbí, že ho znají i začínající sběratelé, to je reklama k nezaplacení! :mrgreen:
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Nemůžu dohledat tu 1000/1919 a 5000/1920, jinak je zdroj jasný. Pánové, co jste tam byli, psali jste, že zájem o ČSR byl docela vlažný a věci se prodaly hlavně na limity a telefon. Šlo tedy vůbec něco sběratelům, když jeden telefonista byl tento prodejce? ;)

Drobný dotaz: za kolik šel vlastně u Klima ten legionář? Volačka byla 50.000, ve výsledovce vidím 25.000, což je zjevná pitomost.

Ono se nesmí zapomínat, že v bankovkách, které nabízí tento prodejce, má spousta lidí uložených spoustu peněz, takže je nutné dělat všechno proto, aby cena neklesla, protože pak by to bylo zlé (a panické). Když už ale skoro není nikdo, kdo by to kupoval, podaří se i takováto rychle odhalitelná bota (telefonista nakoupí, do týdne hodí na aukro s popiskem, který je k smíchu). Mimochodem, jsem docela zvědavý, za kolik se toto prodá. Prodělek je nepřípustný, takže asi za víc, než je cena ve výsledovce... A za rok budou tytéž bankovky zase v nějaké aukci! :D

Moje nedávná zkušenost: Dva roky jsem chodil kolem jedné vzácnější bankovky ve stavu, který je u ní ještě na hraně akceptovatelnosti. Dva roky jsem do prodejce hučel, aby slevil. Nejde, nejde, prodávám kamarádovi, nechce slevit. Nakonec mně to přestalo bavit, ukázal jsem prodejci poměrně podrobný rodokmen této bankovky (samozřejmě si prošla své kolečko aukcemi včetně jedné, kde se přestřelila volačka) a velmi rychle jsme se dohodli na slevě 25%. A to pořád skřípu zubama, protože i tak byla drahá.

A takovýchto zkušeností má každý z nás nepočítaně. Mohl by to už konečně někdo vysvětlit "investorům"? (Mnohým je to možná naprosto jasné, proto ty eskapády s cenami.)


Ahoj, legionář šel tuším za nějakých +/-90.000, stovku nepokořil a úlet z aukra, kdy šel ještě horší stav za 111 také ne. Podle nejnovějšího Novotnýho 2014 je katalogová cena 2/100T. Stav a cena byly rozhodující, že jsem, pokud mluvím za sebe, do této aukce nešel. A stovečku 1919 už mám, a protože nekupuju na kšeft, tak jsem aukční kousky nechal pro jiné. Vzhlédl jsem se v desetikoruně 1919, ale o tom se už napsalo dost :D
Registrovaný uživatel
Mimochodem, tento obchodník je dobrý obchodník - konec aukce nastavený na večer po Aurei. Jinými slovy, plán je, aby se poprali neúspěšní ze soboty.
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Mimochodem, tento obchodník je dobrý obchodník - konec aukce nastavený na večer po Aurei. Jinými slovy, plán je, aby se poprali neúspěšní ze soboty.

A hned od pondělka zaplnit aukro bankovkama z aureie, vlastně ze své sbírky, já to pořád pletu!!! :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Takže ono se z těch aukcí stávají takové Potěmkinovy vesnice... Teď jde o to, jestli tu nadcházející aukci pojmeme jako společenskou událost, nebo jestli budeme věřit, že zrovna oni jsou "jiní a lepší"...
Moderátor
Omlouvám se, že dělám Plhu, ale chtěl bych si v tom udělat trochu jasno. Uvedený prodejce tyhle bankovky nakoupil a obratem je prodává (pominu fakt, co je u toho uvedeno za pohádku), to není řekl bych nic nového. Nicméně je tu ta druhá rovina - někdo z aukce Klim v tom hraje nějakou roli? Z vašich příspěvků mi přijde, jako kdyby ty bankovky nebyly pro přihazující dostupné, protože se "prodaly" někomu na telefonu ... v tom byla nějaká černota (?) ... případně byly za nějak dobrou cenu, že si prodejce může dovolit je prodávat od koruny? Nebo se předpokládá, že tam funguje opět nějaká domluva s "přítelem na e-mailu", který přihodí nějaký limit na Aukro, aby na tom tento vydělal (to už jsme tu zachytili taky, kdy si navzájem zvedali limit docela ostřílení šíbři a kolikrát mi to nebral rozum, když šlo i o jen desetikorunové položky) ... díky za osvětlení ;)
Registrovaný uživatel
Plho, u toho překupníka je to známé, že koupí několik bankovek a hned další dny je vystaví na aukru, jako bankovky ze své sbírky. Dělá to na každé aukci, stačí se podívat do katalogů a na aukro. On až na něj vlítne berňák a bude chtít doplatit daň, tak se nebude stačit divit! O čem se píše dále, do toho nevidím!
Registrovaný uživatel
Acme, vždyť víš, o co jde (já to sem teda napíšu - čert to vem): ;) je nutné, aby bylo zaznamenáno co nejvíce prodejů dané bankovky, protože tím je pak zdůvodnitelná nějaká cenová hladina. Že ty prodeje jsou z velké části fiktivní (koupí limit, přítel na telefonu, neznámý kupující na Aukru, jeden obchodník od jiného obchodníka atd.) už nehraje roli, protože prodej (a s ním i cena) byly zadokumentovány. No a když přijde nováček, tak ví, resp. má vědět, za kolik se daná věc prodává - a jako správný křen nakoupí.

Jedna věc je samozřejmě dojem, druhá prokázání faktů. Dojem je jasný (kolikrát je to až směšné), prokazatelnost samozřejmě obtížná - takže lze buď mlčet, protože některé věci nelze dokázat (viz např. existenci limitů, jejich výše, příhozů v e-aukcích), nebo v obecné rovině (tedy nenapadnutelně) takto komentovat. Samozřejmě s vědomím, že z druhé strany se bude buď vše popírat nebo se budou hrnout problémy (když jde o peníze, čekat lze spíš to druhé).

Dobrá (ale nerealizovatelná) sranda by bylo, kdyby se podařilo prosadit, aby na aukcích bylo možné přihazovat jen v sále a aby pořadatel musel (pod sankcí) zabezpečit, že na danou položku nesmí přihazovat její majitel. Myslím, že aukcí by byla desetina a ceny by byly čtvrtinové. :mrgreen:

Aby bylo jasné, nejde mi o konkrétní aukci ani o konkrétního pořadatele - rozhodně neříkám, že je jedna černá ovce (prodejce, pořadatel, obchodník) mezi stádem svatoušků.
Registrovaný uživatel
acme2000 napsal
Omlouvám se, že dělám Plhu, ale chtěl bych si v tom udělat trochu jasno. Uvedený prodejce tyhle bankovky nakoupil a obratem je prodává (pominu fakt, co je u toho uvedeno za pohádku), to není řekl bych nic nového. Nicméně je tu ta druhá rovina - někdo z aukce Klim v tom hraje nějakou roli? Z vašich příspěvků mi přijde, jako kdyby ty bankovky nebyly pro přihazující dostupné, protože se "prodaly" někomu na telefonu ... v tom byla nějaká černota (?) ... případně byly za nějak dobrou cenu, že si prodejce může dovolit je prodávat od koruny? Nebo se předpokládá, že tam funguje opět nějaká domluva s "přítelem na e-mailu", který přihodí nějaký limit na Aukro, aby na tom tento vydělal (to už jsme tu zachytili taky, kdy si navzájem zvedali limit docela ostřílení šíbři a kolikrát mi to nebral rozum, když šlo i o jen desetikorunové položky) ... díky za osvětlení ;)


Tak katalog vydražených položek z aukce Klim už máme? Vsadím vydraženýho rozsévače ve stavu 3-, že žádná z položek na aukru nepůjde pod cenu, za kterou šla u Klima. Kdo dá protisázku? :mrgreen:
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Moje nedávná zkušenost: Dva roky jsem chodil kolem jedné vzácnější bankovky ve stavu, který je u ní ještě na hraně akceptovatelnosti. Dva roky jsem do prodejce hučel, aby slevil. Nejde, nejde, prodávám kamarádovi, nechce slevit. Nakonec mně to přestalo bavit, ukázal jsem prodejci poměrně podrobný rodokmen této bankovky (samozřejmě si prošla své kolečko aukcemi včetně jedné, kde se přestřelila volačka) a velmi rychle jsme se dohodli na slevě 25%. A to pořád skřípu zubama, protože i tak byla drahá.

Mám úplne rovnakú skúsenosť s Caligatorom. Na troch aukciách prihadzoval osobne alebo jeho krycí limit. Je to obchodník, čo dokážem pochopiť, veď každý si nejak zarábame na chleba. Ale hnevá ma, ak niekto pri aukcii podvádza a aukčné spoločnosti ho v tichosti kryjú, len aby mohli prezentovať bohatý katalóg. Predpokladám, že poplatok za svoju "vydraženú" položku neplatí. :evil:

Mnohí chodíte často na aukcie. Koľko zberateľov bankoviek tam stretávate okrem tých čo poznáte zo sberatel.com a obchodníkov KKK ? Myslím si, že sa v pohode dajú spočítať na prstoch jednej ruky. Ak bankovku nekúpite Vy, tak ju musí kúpiť už len nejaký pacient, ktorému sa nakuká, že je to super "investícia". Ten sa prebudí, až bude chcieť z "investície" vystúpiť a to je už neskoro plakať nad rozliatym mliekom ...
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Pánové, díky za vaše osobní názory a stanoviska - ano, rozumím, že se tyhle machinace dají těžko prokázat (a ještě víc mě dere, když vidím, když prodejce XYZ má na všech aukcích přihozeno od svého kamaráda ZYX a byť má aukce od 1 Kč, tak má tímto zaručen limit a pokud nekoupí nějaký hejl, pak si udělí obratem pozitivní komentář a za měsíc se objeví daná bankovka opět u XYZ v aukci nebo v jiné formě prodeje).
A k těm sálovým aukcím - je to jeden z důvodů, proč se tohohle neúčastním - osobně mám tenhle pocit už dlouho (tj. že to někdy připomíná spíš "skořápky", kdy je kupující/sběratel nakonec vždycky oholen) a různé domněnky a komenty od vás mě v mém rozhodnutí jen utvrzují. Nicméně, pokud je někdo ochoten se těchto her účastnit a přistoupit tudíž dobrovolně na tuhle hru, pak to bude pokračovat dál ...
A pokud někdo bude tvrdit, že "není materiál", tak např. numpszi mě dokáže téměř denně přesvědčit, že materiálu je dost (a nemyslím jen Evropu obecně, ale právě i ČS). Jen se trochu rozhlédnout ...
Moderátor
Mabrak napsal
acme2000 napsal
Omlouvám se, že dělám Plhu, ale chtěl bych si v tom udělat trochu jasno. Uvedený prodejce tyhle bankovky nakoupil a obratem je prodává (pominu fakt, co je u toho uvedeno za pohádku), to není řekl bych nic nového. Nicméně je tu ta druhá rovina - někdo z aukce Klim v tom hraje nějakou roli? Z vašich příspěvků mi přijde, jako kdyby ty bankovky nebyly pro přihazující dostupné, protože se "prodaly" někomu na telefonu ... v tom byla nějaká černota (?) ... případně byly za nějak dobrou cenu, že si prodejce může dovolit je prodávat od koruny? Nebo se předpokládá, že tam funguje opět nějaká domluva s "přítelem na e-mailu", který přihodí nějaký limit na Aukro, aby na tom tento vydělal (to už jsme tu zachytili taky, kdy si navzájem zvedali limit docela ostřílení šíbři a kolikrát mi to nebral rozum, když šlo i o jen desetikorunové položky) ... díky za osvětlení ;)


Tak katalog vydražených položek z aukce Klim už máme? Vsadím vydraženýho rozsévače ve stavu 3-, že žádná z položek na aukru nepůjde pod cenu, za kterou šla u Klima. Kdo dá protisázku? :mrgreen:


Já katalog nemám, ale docela by mě pak zajímalo to srovnání - prosím, hoďte to pak sem ;)
Registrovaný uživatel
Katalog je dostupný na stránkách Klima + také konečné výsledky.
Registrovaný uživatel
no nevím... nedá mi nereagovat. chápu vaše rozhořčení, ale mám pocit, že většina vašich domněnek existuje, právě proto, že nejde ani dokázat, ani vyvrátit.
já se bankovkám nevěnuji, pár jich mám (byť asi sběratel by byl jejich stavem spíše zklamán, ale mě se líbí obrazovou náplní), nicméně u mincí mám osobní pocit, že dosažené ceny jsou často úplně mimo a su rád, když něco vyhraji téměř na hraně svého limitu. odpusťte, ale nechce se mi věřit, že by těch x desítek, možná stovek lidí tahalo limity na max a ještě víš u stovek až tisíců položek, aby si zabezpečilo nějakou cenovou hladinu pro další následný prodej v budoucnu. nehledě nato, že by to takhle byl permanentní stav, tudíž by o nic zásadního nešlo (rozuměj, musí se v to pokračovat... "až by bublina splaskla" - desítky let?). a pokud, jak píšete, že je koupil levně, tak je vše v pořádku a chce na tom vydělat. jiní měli také možnost.
to, že používá různé popisy a pohádky - ano, je to hnus, na druhou stranu pokud je obchodník, tak je to lepší varianta, než aby to "blbě" nafotil, zatajil vady atd. tohle je, bohužel, jeden z prodejních "triků", které se ničím neliší od jiných, které můžeme ve svém běžném životě potkat na každém kroku
Moderátor
Mabrak napsal
Zdarec všichni, už je to tu, nick caligator na aukro je překupník a hovno sběratel.
Všechny jeho bankovky, které nabízí - viz aukce Klim. Pro příklad: http://aukro.cz/100kcs-1919-mucha-rrr-i4224246742.html :evil:


Ja vidim chybu (aj) inde. Nie vzdy funguju klasicke obchodne metody: kupujem-predávam, ak mam dobre ceny, skvelu ponuku, tak dobre mi ide obchod, atd...
Jednoducho, velka cast zberatelov je na takej urovni, ze potrebuje nejaku iluziu alebo rozpravku, "Bankovka je zo zbierky", "Bankovku predava nejaky skuseny zberatel", atd... Predava obchodnik? Ani zadarmo!
Dalsia iluzia: cenu urcim ja, nie predavajuci - preto aukro.cz je najlepsie miesto na nakup.. (alebo na predaj?)
Registrovaný uživatel
Voloda16 napsal
odpusťte, ale nechce se mi věřit, že by těch x desítek, možná stovek lidí tahalo limity na max a ještě víš u stovek až tisíců položek, aby si zabezpečilo nějakou cenovou hladinu pro další následný prodej v budoucnu. nehledě nato, že by to takhle byl permanentní stav, tudíž by o nic zásadního nešlo (rozuměj, musí se v to pokračovat... "až by bublina splaskla" - desítky let?)

Dovolil bych si opravit pár omylů (tučně označené věci): Vy mincaři jste zvyklí na stovky a tisíce položek a na velkou sběratelskou základnu. Nás sběratelů bankovek je řádově méně, navíc se bavíme o bankovkách Československa, kterých je lehce přes stovku. Dále, řeč je o několika (velmi málo) položkách, navíc často jen v lepších stavech. Abych byl konkrétní: 10/1919, 20/1919 v UNC, 50/1919, 100/1919 ve stavu UNC až horší 2, 5000/1920 v UNC-1, 1000/1919 a 500/1923 v podstatě v jakémkoli stavu, pár bankovních vzorů, 1000/1944 poukázka, 2000/1945, nevydané 1951-3 + pár dalších položek "střední třídy". To jsou typické "investorské" bankovky - mluvíme-li o "investorech", většinou máme na mysli lidi, kteří si toto nechají prodat a do tohoto ukládají peníze. (Moje - možná romantická - představa investora, kterou ovšem nikomu nevnucuji, je představa zodpovědného otce rodiny, který takto uložil na horší časy nebo dětem do začátků cca 300-400 tisíc.)

Další věc: je nutné si uvědomit, jak probíhá aukce. Lze přihazovat v sále, lze přihazovat po telefonu naživo, lze limitovat písemně, nově lze často limitovat online. U aukcí bankovek Československa to opravdu vypadá tak, že nás v sále sedí "pět a půl" sběratelů plus několik obchodníků. Spousta "lepších" věcí se opravdu prodá na limity, příp. telefonistům. Navíc spousta položek se protočí několika aukcemi, příp. i aukcemi a v mezičase jsou často zaparkované nebo na webových stránkách prodejců (podle všeho jako komisní prodej). Čert to vem, ale co se týče aukcí, namátkou následující věci závisejí jen a pouze na důvěryhodnosti a dobrém jméně pořadatele:
- telefonista: existuje vůbec? (hlas se do sálu nepřenáší, za telefonistu přihazuje člověk z aukční síně)
- písemné limity: existují vůbec? jaká je jejich výše? zná jejich výši opravdu jenom pořadatel nebo je prozradí spřízněným duším, které pak přihazují v sále a ruku dají dolů těsně před limitem?
- online limity a online přihazující: existují vůbec, nebo si jen šikovný IT hraje?
- přihazující v sále: nepřihazuje náhodou někdo na svou vlastní věc? Nebo nepřihazuje kamarád kamarádovi?
Neříkám, že se to tak děje (byl bych blázen, protože to neumím dokázat), ale problém je v tom, že nikdo tyto domněnky neumí vyvrátit. Z logiky věci to prostě není možné.

Navíc, jestliže jsem psal, že "spousta lidí má v těchto bankovkách spoustu peněz", je to prostá matematika: dva legionáři, tři 1000/1919, dvě 100/1919, sada nevydaných 1951-3, slušný rozsévač a slušná 50/1919 - a jsme na milionu. Jestliže nějaký takovýto "investor" nakoupí za 100.000 aukčí ceny, pak zaplatí cca 110.000 i s provizí. Když bude chtít prodat, musí počítat s tím, že se mu něco strhne z dosažené ceny (tedy v případě nákupu z těch 100.000) - no a investor kvůli prodělku přece neinvestoval. Tedy ceny těchto několika málo věcí prostě nemůžou klesnout o čtvrtinu / třetinu / polovinu - to by byl "konec světa" a Lehman Brothers č. 2.

Z mého pohledu sběratele jsou věci prosté: cenu akceptuji a koupím. Nebo neakceptuji a nekoupím. Když budu něco CHTÍT, může si se mnou prodejce hrát jako kočka s myší a obrat mě jako ve "skořápkách". Když si řeknu, že na tohle přistoupit nechci, k nákupu mě nikdo nedonutí. Jak to vidí nesběratelé, to netuším (a rád bych to věděl).
Registrovaný uživatel
je to dokola omílané téma.
Na překupnících, kteří někde koupí a jinde se obratem snaží prodat se ziskem, nevidím nic špatného a nemorálního.
Ale je to právě o tom, jak se tvoří cena. Jestli poptávkou a nabídkou kupujících a prodávajících anebo v zákulisí.
Kdysi jsem tu hořekoval nad vysokými cenami Zaire, například u Klima se "prodá" za určitou cenu a za tu je potom nabízen v e-obchodu Karasiewicze.
Nedávno jsem postřehl, že výřez z anulátového archu 1000 Kč 1993 z aukce Aurei 2012, tehdy "prodaný" za 32 000,- + % je vesele nabízen v jejich e-obchodu za tržní cenu 40 000,-:

http://www.numismatika.info/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=6165&category_id=40&option=com_virtuemart&Itemid=85

Taková "tvorba" ceny je problém.
Registrovaný uživatel
Peniaze sú rovnako veľké pokušenie pre chudobných či bohatých nech sa pozriete kdekoľvek. Každý má svoju cenu, len jej výška je rozdielna. Je jedno či je to člen vlády alebo kardinál vo Vatikáne...

Mňa zaujala v poslednej aukcii u Klima dražba 25 hal 1932, kde sa bili písomný limit a priateľ na telefóne. Cena za mincu so zelenými chrastami skončila na 200.000 Kč...
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Notafilie, bankovky, aukce » Odhalení překupníka

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1