Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » Opracování dřeva

Vykupminci.cz
Numisargo

Opracování dřeva

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ahoj,
je to dotaz mimo mince, ale zkousim to. Nevyzna se tu nekdo v opracovani dreva? Chtel bych si zkusit vytvorit podlozky neco jako na fotkach viz nize. Predpokladam, ze to bude nejake pomalu rostouci drevo (at uz vzacne nebo ovocnych stromu), ale taky by me zajimalo opracovani, cim to namorit, nalakovat atd. Jak docilit takoveho "nobl" efektu fakt nevim.
Dik!
Registrovaný uživatel
Jeste fotky:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj,šelaková politura je nejlepší,ale nejnáročnější.Dobrou zkušenost mám s jednosložkovým epoxidovým lakem HB lak.Na tmavá dřeva,na věci kde byl dříve lihový lak tak do 100 let stáří.Musí se nanášet po velmi slabé vrstvě.Ale nezazdí strukturu dřeva jako jiné laky.
Registrovaný uživatel
Aha, dik za tip!

Mam tu nejake stromy, co jsem porazil na zahrade - stestky, jablon atd. Nechci delat nejake virtuozni veci z toho, jen jednoduchou podlozku. Jde mi jeste o jednu vec - jak opracovat povrch jeste pred lakovanim - urezu pilou kolo a co pak? Vzit to pilnikem/raspli a pak smirkovy papir? Neudela to povrch nevyrazny? Nebo cim docilit te hladkosti jinak? A pak to rovnou nalakovat a tedy to nemorit? Asi ne, kdyz mi staci prirozeny odstin dreva, ze?
Registrovaný uživatel
ak su to cerstvo porazene stromy, zrejme to bude musiet najprv vyschnut.
ak odrezes kolo motorovou pilou, dostanes nerovny povrch, +/- aj pol centimetra.
inak, stare slivky mozu mat v centre kmena az neskutocne farby.
_______________
Registrovaný uživatel
Tak především musí být dřevo suché jinak se bude kroutit a praskat. Z ovocných stromů počítej tak 10 let vysychání a to zvolna, ne na slunci.
Nu a hladký povrch dosáhneš broušením, pořiď si pásovou brusku, začni papírem 60 a skonči 600. Šelak je sice nejkrásnější povrchová úprava ale je citlivý na vlhkost. ;)
Moderátor
A některá ovocná dřeva voní i 15 let po skácení/uřezání (když to člověk rozštípne). Teda, ono voní každé dřevo, ale ne tak krásně ovocně. Třešeň, višeň, meruňka už míň.
Registrovaný uživatel
Pokud se jedná o rovný nebo oblý povrch,osvědčilo se mi po vybroušení leštit měkčím dřevem.
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
...začni papírem 60 a skonči 600. Šelak je sice nejkrásnější povrchová úprava ale je citlivý na vlhkost. ;)


včera sem kupoval šmirgle a nejjemnější měli tuším 4000. Tím bych se už ani nebál vytřít si... zrnko z oka. Dle mého názoru už je šelak trochu out, oblíbený spíše na východ od nás, osobně preferuji decentnější úpravy dřeva.
Registrovaný uživatel
Šelak se především musí umět ;)
Registrovaný uživatel
Asi tak:) já si rád dělám doma se dřevem, ale na tohle bych se netrouf (když pominu, že se mi to nelíbí)
Registrovaný uživatel
Tovy-známý tyhle podložky vyrábí ze sušené lípy.
Používá především hoblovanou desku-fošnu,podle kamene.
Opracovává to řezbářskými dláty,vysokootáčkovou bruskou např.DREMEL,brusnými papíry a nakonec brusnými houbami s jemnější zrnitostí.
Ahoj Petr
_______________
Registrovaný uživatel
Nejake par let stare drevo tu mam, tak budu experimentovat. Brusku DREMEL mam taky, ze me to nenapadlo :)

Kazdopadne dik vsem za pomoc! :)
Registrovaný uživatel
rýchlejšie to budeš mať vyleštené rozbrusovačkou, je na to unášač na suchý zips a rôzne brúsne papiere, prípadne lamelové kotúče.
Registrovaný uživatel
No ale musí se s tím umět, t.j. dělat naplocho, jak jí bude stavět "na hranu" a tlačit, bude povrch zvlněný, na rozdíl od pásové brusky. Já osobně ale taky dělám s flexou s unášecím kotoučem, líp bere
Registrovaný uživatel
Pásová bruska,nebo ručně.Např.vibrační brusky co dělají krouživý pohyb jsou naprosto nevhodné.Dřevo se brousí ve směru" po letech"jinak se uvolňují vlákna.Navíc stačí aby vypadlo jedno brusné zrno a máté v ploše krásný ornament.Na to ale musí každý přijít sám.flexu ani nekomentuji ;)
Registrovaný uživatel
Až chceš robiť tie daizy, na to ti stačí nejaké mäkké drevo - ideálna lipa, pretože tam ide o výslednú súhru kameňa a dreva a na vzhľade dreva samotného až tak nezáleží. Ale môj názor je taký, že je to vytrhnuté z pôvodnej kultúry a do našich končín sa to už fakt moc nehodí. A na podložky rovné, kde už ide o peknú kresbu dreva by som odporučil rôzne hrče zo stromov, či už ovocných, alebo lesných, kde je ale problém, pretože nie je to každý deň, aby sa našla väčších rozmerov. Narezať pláty - hrubšie - a pozvoľna sušiť, aj niekoľko rokov :). Mám dobré skúsenosti so sušením v igelitových vreckách - raz za čas vyvetrať, ale pozor na pleseň- treba odhadnúť. Tie pláty sa trocha popraskajú - to až tak nevadí, ale hlavne zdeformujú, takže výsledok je nakoniec podstatne tenšia doska, ako bol plát. A je to piplačka, to sa nedá moc strojovo - trocha pomôže hobľovačka - ale treba jemne. A druhá možnosť je narezať pláty z koreňových zhlukov dávno mŕtvych stromov, ktoré sú už roky suché v zemi. Až by si robil tieto podložky z fošien, výsledok nevyzerá moc dobre - je to proste iba doska, aj keď s peknou kresbou, ale doska.
Registrovaný uživatel
Jasne, dik.

Ja nerikam, ze bych nechtel zkusit tam zasadit i nejake kameny, ale chtel bych to jako hezke podlozky pod nejake jine veci. Uvidim, vyzkousim, jak bude dlouha chvile v budoucnu.
Registrovaný uživatel
magorcondoria napsal
Pásová bruska,nebo ručně.Např.vibrační brusky co dělají krouživý pohyb jsou naprosto nevhodné.Dřevo se brousí ve směru" po letech"jinak se uvolňují vlákna.Navíc stačí aby vypadlo jedno brusné zrno a máté v ploše krásný ornament.Na to ale musí každý přijít sám.flexu ani nekomentuji ;)


a šak flexa je na takové to domácí žvýkáníčko;) když je řez po délce, tak je mi to jasné (i když kolem suků se to taky tak všelijak točí), ale co příčné řezy? když je to "pravidelný" kruh, tak si dokážu představit jakýsi velký brusný kotouč á la gramofon, ale co při takových mrmlotvarech, jako na posledním obrázku? to už asi jen ručně, co?
Registrovaný uživatel
Měl bych dotaz na znalé věci - čím lepit dřevo? Jedná se mi o věci v interiéru, měkké dřevo , krabice na nářadí ale třeba i stůl, vše bude pojištěno čepy, ev vruty, ale přesto bych to rád ml co nejpevnější. četl jsem různé články, lepidla disperzní a polyuretanová... no já bych rád slyšel konkretní název, s kterým máte vy dobrou zkušenost. Díky!
P.S: - co třeba Chemopren extrem? a Mamut? moc velký blbosti?;)
Registrovaný uživatel
ja používam polyuretanové, je síce drahšie, ale pevné. Je jedno v tube ako silikón, je hustejšie, nerozteká sa. http://www.zanexstudio.sk/1801-lepidlo-power-kleber-d4-310ml-polyuretanove-gold-p-3321.html
Teraz používam buď od Den bravenu D4 alebo Soudal 66a
Registrovaný uživatel
díky dulo, koupil jsem soudal 66a, funguje zatím bezvadně. Lepí i hezky voní:)
Registrovaný uživatel
nevýhoda je, že je riedke, dosť sa rozteká, ale pevnosť je super.
Registrovaný uživatel
Další dřevní dotaz - používá někdo z vás k povrchové úpravě vosky/oleje? myslím do interiéru. Nějaké doporučení? Ja si koupil Osmo, odstín dub, jsem nadmíru spokojen s vydatností a aplikací, ale ta cena je pekelná. A ženě smrděl (je pravda, že včelička z toho cítit není, ale není to žádná tragedie). Nedávno jsem koupil něco obdobného od Balakrylu (jdou s dobou), ale ten už tak hezky nekryje (jmenuje se o taky voskový olej). Jinak našel jsem nějaká doporučení taky na Hard Wax Oil, Fiddes a Clou. Máte zkušenosti? díky
Registrovaný uživatel
s Osmom nemám dobré skúsenosti na dreve. Síce kryje dobre, ale výdatnosť polovičná a cena cca 100 eur za 2,5l je trochu veľa. Nič sa s tej farby nedá umyť.
Ak chceš lacné riešenie s voskom, tak rozpusti včelí vosk v tech benzíne alebo v terpentínovom oleji a tým natri drevo. potom ho vylešti.Existujú aj tvrdé vosky. Pred voskovaním namor liehovým moridlom.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » Opracování dřeva

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1