Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Označení času na razítcích Československa I.

Vykupminci.cz
Numisargo

Označení času na razítcích Československa I.

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Prosím znalce o odpověď na otázku, jak se označoval čas na razítcích Československa I.? Myslím, že všeobecně se má za to, že arabskými číslicemi se označovaly dopolední hodiny a římskými číslicemi hodiny odpolední. Je možné, že na tak malých poštách, jako byly v Aši, se razítkovalo ve tři ráno nebo v jedenáct večer? Předem děkuji za odpověď či názor.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Zavil v 11. 11. 2018, 2:48. »
Registrovaný uživatel
Obráceně. Římské pro dopolední a arabské pro odpolední hodiny.
Registrovaný uživatel
No to by mě nenapadlo... Geniální řešení... :-))) Neee - nic ve zlém a děkuji za Váš názor.
Samozřejmě první, co jsem prověřoval, byla možnost, kterou zde zmiňuje "stefanos532". Čili - římské číslice dopolední čas a arabské odpolední čas.
Trochu mě nahlodala informace, kterou nám sděluje Votoček ve svém 13. díle monografie. Já vím, týká se razítek do roku 1918, ale stejně.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No a pak samozřejmě samotná razítka. Těžko uvěřit, že v Aši razítkovali v pět hodin ráno. Na jiných razítcích si s časem úředníci hlavy nelámali a neuvádí ho vůbec. Nakonec jsem došel k názoru, že pravidla pro nastavování času, pokud vůbec nějaká byla, se moc nedodržovala. Co si o tom myslíte?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pro Zavil : Zkouknul jsem moje dvě razítka z pošty Aš 3 a byla na nich arabská číslice 5. Razítka jsou rakouská, s německým názvem pošty, použitá v roce 1919 (známky Hradčany) a protože jsou na ústřižcích balíkových průvodek, předpokládám, že odesilatel podával balík na přepážce, nejpravděpodobněji odpoledne. Teoreticky by samotná římská číslice V mohla znamenat Vormittag (dopoledne). Ale jaký systém a jakým způsobem měnili u razítka časový údaj na poštovním úřadě Aš 1, nevím. Chce to najít víc razítek nebo nastudovat literaturu, pokud o této poště existuje.
Větší článek "Časové údaje v denním razítku" je ve Filatelii č. 20/1986, dá se najít v digitální knihovně na filaso.cz.
Registrovaný uživatel
Děkuji moc za Váš názor i radu, kde se o této problematice píše. Nejedná se mi "ausgerechnet" o pošty v Aši nebo Rossbachu (dnešní Hranice) ale narazil jsem na tuto záležitost a chtěl bych se o ní dozvědět více. Ašská razítka jsem jako příklad ukázal proto, že se tímto regionem zabývám a mám jich tím pádem nejvíce. Ještě jednou dík.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Označení času na razítcích Československa I.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1