Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nové mince » PAMĚTNÍ ZLATÉ A STŘÍBRNÉ MINCE ČNB

Vykupminci.cz
Numisargo

PAMĚTNÍ ZLATÉ A STŘÍBRNÉ MINCE ČNB

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Most v Lenoře bude mít ještě velkej náklad a pak už to půjde trochu dolů.Aspon si to myslím.Všichni spekulanti co si objednali desítky kusů na viaduktu nevydělají vlastně nic, tak své peníze přesunou jinam a bude i menší náklad.Objednávky Lenory už nejdou změnit, ale Věrozvěstové ještě jo, tak uvidíme.
Registrovaný uživatel
Bojím se trochu setrvačnosti, aby netrvalo několik let, než náklad u ZM v proof klesne pod 10tis :o(...uvidíme
Registrovaný uživatel
:roll: Hezký den. Nejsem odborník, ale mám dotaz ke zlatým mincím ČNB. Co se stane s mincí proof, když se vyjme z ochranné kapsle a co se stane s mincí běžné kvality. Myslím si, že cena mince běžné kvality je naprosto nedoceněná, nebo naopak mince proof je oproti minci běžné kvality neúměrně nadhodnocená (když vezmu jednotlivé jejich počty). O mincích proof by se snad ani jako o mincích hovořit nemělo. Spíše jako o medailích. Děkuji za vysvětlení.
Registrovaný uživatel
Já je za mince nepovažuji, říkám jim upomínkové předměty ;)
Když se mince proof vyjme z ochranné kapsle stane se z ní “bývalá proof”. :D
Registrovaný uživatel
Když vyjmeš minci proof z ochranné kapsle, bude to mince bez ochranné kapsle a když ji tam vrátíš, bude to mince proof v ochranné kapsli...samozřejmě je nesmíš ohmatat prsty!
Mince to jsou.
Bk kvalita je opravdu nedoceněná, s tim taky souhlasim.
Registrovaný uživatel
O Bk kvalitě si myslím totéž, ale na druhou stranu cena Bk nahoru nejde.Losiny Bk se pořád dají koupit za 25tis. a to už se drží několik let. Takže s tím růstem to nebude tak žhavé.
Mimochodek koupil bych 5000Kč Bk 98.
Registrovaný uživatel
Dobrý den a ahoj všem,

chtěl jsem se zeptat, zda-li někdo nevíte, jak se zákonně zavazuje ČNB (nebo subdodavatel ražených 200 a 500 Kč střírbých PM) dodržovat postupy, aby nedocházelo k již tolik diskutované kontaminaci mincí uzavíraných do kapsle? Věřím, že je to něčím dáno, jen jsem to nenašel nikde na internetu ani na stránkách ČNB.

Měl jsem za to, že PM musí být raženy tak, aby nedošlo k zanesení nežádoucích částic na povrch této mince při jejím ukládání do kapsle. Tedy např., že k ražbě a ukládání mince do kapsle dochází v čisté místnosti, kde je filtrovaný vzduch skrze částicový filtr (např. nepustí větší částice od 100nm). Vzdušná vlhkost je minimální blížící se -> 0% a ukládání se provádí čistými oplastovanými nástroji... že, pracovní postup je například dán tak, aby se před započetím práce vše zkontrolovalo (zařízení - razidla, pomůcky. nástroje...) vzhledem k funkčnosti, bezpečnosti a také čistotě, případně se vše vyčistí. Že výrobní postup je dále dán tak, aby nemohlo dojít ke kontaminaci nějakým zakašláním, prsknutím, nebo částečkami vzdušné vlhkosti z člověka na minci (například bariérou, nošením roušky apod...), že se nesmí používat vláknité utěrky, ale pouze lisované nebo celulózní apod...

Velmi mě rozhořčilo (a předpokládám, že nejsem sám, kdo se s obdobným problémem setkal..), když jsem před několika dny otevřel otevřel svou sbírku abych do ní uložil pár dalších kousků a s hrůzou jsem zjistil, že je na jedné minci jakýsi kaz. Při hlubším zkoumání jsem zjistil, že se jedná o skvrnku s dvěma výraznějšími body, které se nacházejí na zakončení blíže nedefinovatelného textilního chlupu (vlákénko? - velikost asi 0,75-1mm délky, tenčí než lidský vlas, lehce ohnuté), jenž se nalézal uvnitř kapsle!

Vzal jsem proto zbytek mincí a prohlédl jsem je mnohem bedlivějším způsobem. Při této kontrole se ukázalo, že takto "znehodnocených" mincí je skoro polovina, možná více... Chlupy a částice uvnitř kapslí, plastové šupinky, chloupky textilního původu. V mikroskopickém měřítku nasákávající vhlkost a distribující ji po svém povrchu.

Jak je tohle možné? Mince jsem nikdy nevyndal z kapslí, jsou uloženy ve svých kapslích, v etui, v boxu, jenž je umístěn v izolované truhle, která se nachází v místnosti jejíž teplota se stále pohybuje pouze mezi 16-24°C a vzdušná vlkost cca 30%. Domníval jsem se, že emitent jako ČNB, bude pro takovouto ražbu najímat schopné společnosti (mincovny), jejichž kvality a přístup neumožní podobné selhání, jako je kontaminace vnitřních ploch kapsle a vnějších ploch mince, nebo případně dojde k jejich absolutnímu vyčištění pod ionizoavaným vzduchem případně ve vakuu ...

Mám z toho dojem takové obvyklé "české" pasti na vlastní spotřebitele, která často je dána pouze snahou vydělat na odfláknuté práci... Ražby jsou jsou umělecké, ale nekvalitní provedení (ve smyslu nevhodného zajištění kontaminaci a dodání takovýchto mincí na trh) zajišťuje jejich celkem rychlou likvidaci, korozi, oxidaci a tím i znehodnocení v rámci od několika jednotek až desítek let...
Registrovaný uživatel
Proč by se o to měl zákon zajímat? Jde o platidlo, tedy pořadavky budou na parametry jako hmotnost, rozměr, ryzost.

Jediná dobrá rada je sbírat mince a ne naleštěné moderní plíšky vyráběné a vydávané převážně na kšeft...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Rass: Opravdu očekáváš že Jablonecká mincovna bude mít pro řažbu pamětních mincí dvě místmosti (zlatá a stříbrná ražba) s kontrolovaným prostředím jako je při výrobě polovodičového waferu? Jediná evropská mincovna který tenhle problém (fleky na mincích) řešila, byla rakouská mincovna.

Jediný trest pro ČNB a Jabloneckou mincovnu je nekupovat vše co Jablonecká mincovna vyprodukuje.
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
Jediná dobrá rada je sbírat mince a ne naleštěné moderní plíšky vyráběné a vydávané převážně na kšeft...


Draku, to je naopak moc špatná rada :( Umíš si představit, že by všichni "sběratelé" těch kýčovitých PM začali sbírat staré mince? To už by se tuplem nedalo sehnat nic pořádného ...

Takže má rada naopak zní: jen dál hromaďte drahý kov obsažený v PM a podporujte ty dnešní moderní rádoby-umělce, na nějaké defekty nehleďte a utrácejte své tisíce za ten lesklý šunt :twisted:
Moderátor
Rass: muzete je zkusit zazalovat, ale nedivte se pokud pak soud prohrajete - i kdyz se da jiste argumentovat tim, ze kupujete minci v dobre vire, ze nedojde k jeji oxidaci, pokud nebude vytazena z kapsle, zakonem to asi podporene nijak nebude a mincovna muze v podstate uvest argumenty Dracka.. byt je jasne, ze nikdo kdo ma aspon 3 mozkove bunky tyto mince nebude kupovat jako platidlo, kdyz je prodejni hodnota mnohonasobne vyssi nez nominalni.
Registrovaný uživatel
jaké máte zkušenosti se smluvními partnery ČNB? Já velice špatnou. V poslední době. A nejsem v tom sám. Začalo to vloni při emisi ZM Jizerský most, kdy po delší době velikost emisních nákladů šla dolů. A obchodníci po letech půstu a ztrát se snažili dohnat tento půst na úkor dlouholetých zákazníků. V mém případě e-zm.cz A.K.J.P. s.r.o. pana Přerovského z Čelákovic. Případ se řeší soudně. Ve stručnosti prodával a inkasoval peníze a poté zjistil, že mince nemá a na trhu nesežene. Aktuálně antique.cz Aleš Bacík-Aicom z Havlíčkova Brodu. Po vystavení zálohové faktury jsem chtěl změnu dosílky a po dvou dnech objednávku-kupní smlouvu zrušil, budoucí rezervace atd. Prý z důvodu porušení smluvních podmínek. Objednávka přitom byla už v květnu loňského roku. Případ bude mít také soudní dohru. Předtím spolupráce bez problémů. Od známých mám info o problémech s Českou mincovnou a také Trtíkovic zlaté-mince.cz
Registrovaný uživatel
Sbírání těchto zlatých věcí není charitativní činnost. Buď peníze mám, nebo je nikupuji. Stejně je nekupuješ jako sběratel, ale jako spekulant. Mohl bych ti doporučit dobré partnery čnb, kteří nám dodávají zlato jaké členům naší pobočky čns, ale pokud píšeš o jmenovitě o někom, že "jsi slyšel od známých že je s ním problém..." a ještě řešíš nějaké soudy kvůli pár korunám pofiderního zisku, tak to asi budeš pěkný kverulant s to by se mi poděkovali.
Objednej si je v prodejně mincovny nebo se staň partnerem čnb a máš po problému.
Registrovaný uživatel
tady nejde o zisk, kverutanta a pod. jde o poctivost a důvěru. když léta spolupracuješ s obchodním partnerem, spolupráce je bez problémů a navzájem se věříte a důvěřujete, dané slovo platí a pak najednou studená sprcha. tvůj obchodní partner dá přednost nabídnutému okamžitému zisku a nebere ohled na platné závazky z minulosti. Poté pálí za sebou mosty. Informace od známých je založena na skutečných problémech. mohu doložit!
Registrovaný uživatel
To pajda:
Rovnako mám negatívnu skúsenosť s e-zm.cz A.K.J.P. s.r.o. v prípade Jizerského mostu, holt vidina rýchleho zisku bola silnejšia ako dôvera a záväzok vyplývajúci z objednávky. Nemám čas sa s niekým doťahovať, preto som u tejto firmy skončil a už nikdy viac neobjednám.
Čo sa týka napr firmy zlate-mince.cz, tak tam mám vysoko pozitívne skúsenosti a myslím, že sa jedná o jednu z najférovejších a najserióznejších firiem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 4 5 6 7 8

Sběratel.com » Nové mince » PAMĚTNÍ ZLATÉ A STŘÍBRNÉ MINCE ČNB

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1