Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nové mince » PAMĚTNÍ ZLATÉ A STŘÍBRNÉ MINCE ČNB

Vykupminci.cz
Numisargo

PAMĚTNÍ ZLATÉ A STŘÍBRNÉ MINCE ČNB

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
A to je právě ten problém, že já nejsem schopen zjistit jestli bych nekoupil minci,kterou jsem přeplatil o 200tis.Nové mince mají mnohem jednoduší porovnání a člověk přesně ví jestli koupil dobře, nebo špatně.
Registrovaný uživatel
Jestli se něčemu věnujeme a je jedno čemu, pak pro zjištění určitých náležitostí musíme něco udělat. Zde také platí, že bez práce nejsou koláče. Na sběratelství je nejkrásnější, že musíme načerpat spoustu informací a to z nejrůznějších soudků poznání.
Vaše sbírání pamětních mincí se zakládá pouze na shromažďování něčeho a stále dokola argumentujete pouze s obchodnickým hlediskem. Není to málo?
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Tak já také rozvířím hladinu této diskuse :P :
Pamětní mince ČNB nepovažuji za mince, nejsou určeny k oběhu, jsou to pouze předražené, uměle vytvořené a většinou nevkusné upomínkové předměty.
Sbírají nebo lépe řečeno shromažďují je dva typy lidí, milovníci lesklých předmětů a spekulanti. S numismatikou to nemá společného nic.
;)
Registrovaný uživatel
Bylo to řečeno dost ostře, ale samozřejmě s tebou musím naprosto souhlasit, protože se nacházíme na stránkách o sběratelství, kde platí jiná pravidla, než která platí v případě vydávání státních předražených pozlátek, která nemají s posláním mincí nic společného.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Určite súhlasím .
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Bylo to řečeno dost ostře, ale samozřejmě s tebou musím naprosto souhlasit, protože se nacházíme na stránkách o sběratelství, kde platí jiná pravidla, než která platí v případě vydávání státních předražených pozlátek, která nemají s posláním mincí nic společného.

Jsme na web-stránkách "Sberatel" v sekci "Pamětní au a ag mince ČNB" a je vidět, že názory na sběratelství těchto ražeb jsou odlišné z úhlu pohledu - někdo je považuje za cetky, druhý za plnohodnotné cenné mince. Sbírat se dá přece kde co za jakýmkoliv účelem, důležité je, že to člověka zajímá i v širších nejen historických souvislostech a svým způsobem naplňuje a obohacuje.
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
Tak já také rozvířím hladinu této diskuse :P :
Pamětní mince ČNB nepovažuji za mince, nejsou určeny k oběhu, jsou to pouze předražené, uměle vytvořené a většinou nevkusné upomínkové předměty.
Sbírají nebo lépe řečeno shromažďují je dva typy lidí, milovníci lesklých předmětů a spekulanti. S numismatikou to nemá společného nic.
;)


ať se to někomu líbí nebo ne, z určitého úhlu pohledu je každý sběratel "překupník", "spekulant", "obchodník" apod., neznám nikoho, kdo by materiál do své sbírky kupoval s úmyslem, že ho jednou prodá se ztrátou, ať už sbírá staré mince nebo novodobé "šmuky", navíc ty "zisky" vydělané na mincích jsou velice relativní, po letech si uvědomíte, že to tak max. kopíruje inflaci, jo pokud někdo koupí mince či sbírku za zlomek skutečné ceny, pak určitě, ale to je asi jiná kapitola ;)
Registrovaný uživatel
Jak řekl Turtle...(tvrdě a pravdivě)

navíc naklady těchto ražeb jsou tuším kolem cca 13000-20000kusů(proof) a 7000-10000kusů BK(zpočátku až 25000BK)
dle stránky ČNB http://www.cnb.cz/cs/platidla/numismatika/stribrne_mince/

sběratelů v ČNS cca 2200-2500 členů, tedy hrubým optimistickým odhadem sběratelů mincí v ČR 3500-5000...
na těchto počtech tedy je vidět, kde je asi většina nákladu a zda to kupují zejména sběratelé či spekulanti a medialně pobláznění lidé
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
:D
Vida jak jsem to pěkně rozvířil
Dráčku Tvůj termín ”mediálně pobláznění lidé” mně rozveselil.
:D
Registrovaný uživatel
Turtle: a jak by jsi nazval slušně ty chudáky, co jim média a obchodníci stále cpou horem dolem, jak a kam mají jistě výhodně ukládat peníze mimo vše možné a nemožné...(to se říkalo o známkách ČSSR také, a dnes je neudáš často ani za 50% nominálu na inflaci nehledě) :|
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Dracek v 3. 10. 2012, 12:39. »
Registrovaný uživatel
Ukladat peniaze do starožitnej mince áno , prípadne inej starožitnosti , novodobé predražené veci z drahých kovov to podla mna nie je to správne orechové.

Nakoniec každý si svoje peniaze môže uložit kam chce. ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Mi na novych "investicnich minci" vadi, ze na mnohych je moc poznat pocitacove zpracovani, nehlede i na celkem bidny design. To rikam z pohledu cloveka, ktery se kdysi zivil jako ilustrator a designer.

A co se tyka sberatelske hodnoty, kdyz je mince vyrazeno 20 tisic kusu? Je to jak si koupit mydlo za 10 Kc (zlata cihlicka) nebo mydlo v darkovem baleni za 100 Kc. Da se tomu za 20 Kc da nejaka ta medialni reklama a lidi kupuji jak divi (berte jako priklad, vubec nevim, kolik dneska stoji mydlo :)
Registrovaný uživatel
Tahle disuze začíná mít svoje kouzlo...

Pánové, nezlobte se na mě, ale snad jen Evropa1 na mě působí dojmem sběratele vyzrálého po stránce duševní...tedy takového, který i když má na věc odlišný názor, dokáže oponovat v podstatě na úrovni a především slušně...nejsem naštvanej, spíš překvapenej, že diskuze o pamětních mincích má vliv na některé jako píchnutí do vosího hnízda...

Dráček, cituji: "...a jak by jsi nazval slušně ty chudáky, co jim média a obchodníci stále cpou horem dolem, jak a kam mají jistě výhodně ukládat peníze mimo vše možné a nemožné..."

Proč by někdo, kdosi jednou-dvakrát do roka koupí Au pamětní minci měl být chudák?! tady bych prosil odpověď na úrovni a ne ve stylu, že si kupuje nový sr..ky co nejsou mince, atd...

Myslim, že chudáci jsou Ti, kdo tupě nosí a především nechávajísvoje peníze v bance a dávají na rady finačních poradců, to jsou chudáci, ale v tom smyslu, že z nich systém ždíme a ždíme peníze, případně jim je přímo ukradne...

Bohužel, neni úmyslem státu, aby lidi drželi peníze ve zlatě, stříbře, ale aby byly jejich peníze v bance. Zatím jsem si nevšiml, že by media nějak propagovala nákup Au mincí...kdyby jo, náklad 10.000 ks by se rozplynul během chvíle...

Že jsou pamětní mince předražené? Jak moc? Malá přirážka k aktuální ceně zlata je nic, proti relativnímu pojmu jakým je "sběratelská hodnota"
Na jednu stranu, u nových mincí chybí něco jako zachovalost (stav), což ale na stranu druhou je výhodou...u klasiky stav mincí pro pozdější prodej, může vést k nepříjemným situacím... minci kterou jsem kdysi ve stavu 1/1 pořídil kupující za moji cenu odmítá, neb tvrdí, že je ve stavu horším...

Znáte knihu "Vzpomínky obchodníka s obrazy" od Ambroise Vollarda? Taky nakupoval to, nad čím jiní ohrnovali nos...že to co kupuje, že nejsou obrazy...

...a tak někteří z nás nyní nakupují mince o kterých jiní tvrdí že to nejsou mince a nestojí za nic ;)
...jen čas ukáže
Registrovaný uživatel
Pamatuji si, jak generace mých otců měla kompletní sadu stříbrných mincí. Navštěvovali se, plácali se po zádech, jak jsou dobří. Když měl někdo dva kusy 25 Kčs SNP, byl mistr světa. Dnes to je přeci z pohledu těchto horentních nákladů podobný jev.
Mince se stále zhodnocují, protože doba tomu přeje. Zlaté mince z důvodu zhodnocování kovu, sběratelské ražby velkým zájmem bohatých sběratelů, kterých se jakákoli krize absolutně netýká.
PM zajisté okamžitě seženeme, se sběratelskými mincemi to bude velký problém. Každý chodí a jen poptává, ale bohužel nabídka je mizivá, protože to dobré je v pevných rukách.
Když se podíváme na některé náklady, pak například půltolar 1813 A se razil v nákladu kolem 2000 kusů. Kolik se jich mohlo z toho mála zachovat a kolik pěkných? Samozřejmě jeho cenu kryje téměř ze sta procent pouze sběratelský zájem, ale pokud bych ho měl, pak mám v mobilu kolik čísel, na kterých bych ho okamžitě odbyl. Byl by zařazen do největších evropských aukcí, kde by by ozdobou, protože ta poptávka po něm je veliká a nabídka žádná.
Pochybuji, že bych se takto rychle zbavil PM. Nehledě na situaci, co by se stalo, kdyby se začala ekonomika vracet do stabilnějších kolejí. Pak by jednoznačně začalo zlato klesat a lidé by se ho snažili zbavovat a zachránit a ještě využít dobrou cenu.
V dobách klidu je zlato absolutně nezajímavé. Jeho genialita se projevuje v dobách krizí. Garantuji vám, že tyto turbulence by se zmiňovaného půltolaru netýkaly v žádném směru, tedy ani cenovém.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Kleehe: nelze brát vše zcela doslovně a pouze na mince, proto jsem také psal volnou definici jako "vše možné a nemožné". A už mnohokráte jsem byl svědkem, jak třeba u dnes obchodníky masivně prodavánými "dukáty" a medailemi z drahých kovů po několika letech nedostali dědicové ani 50% pořizovací ceny(takové staré lidi co např. toto naivně kupují jsou myslím chudáci, na nichž si jen prodejci mastí kapsu) a příkladů by jistě bylo mnohem více.
P.S. Nějak jsi zapomněl ale říci, kam jde vysoký náklad těchto mincí, když sběratelů je jen zlomek...
a pokud si nejsi vědom dlouhodobé mediální masáže, pak nevím kde se pohybuješ a žiješ.
P.S.2 Ještě bych doplnil, že mnou výše uvedené počty našich sběratelů jsou pro všechny mince, bankovky, medaile... a dnešní vydávanou modernu z nich kupuje jen malá část. :roll:
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Dracek v 3. 10. 2012, 14:18. »
Registrovaný uživatel
Pokud se jednaloo medaile, tak tam se ani nedivým. Moderní medaile mají oproti moderním pamětním mincím (PM) několik nevýhod:

Nejsou nikde v katalogu (ikdyž teď si mincovna vydala svůj katalog)
Jsou to soukromé ražby
Nejsou oproštěny od DPH (tedy na hmotnost nesrovnatelně dražší, než nové PM)

Samozřejmě, náklad nových PM je vysoký, co není u sběratelů a případně příležitostných investorů (běžný člověk co chce jen uložit peníze), tak je u spekulantů...v průběhu let to postupně odkoupí dvě výše zmíněné skupiny, což v závislosti na nákladu je pouze otázkou času...a protože filatelie mě naučila trpělivosti...jsem přesvědčen, že nákup Au pamětních mincí za cenu emisní nebo blízkou se vyplatí - když se na to budeme dívat z pohledu investora....ne sběratele, pro něj je cena mnohem více relativní pojem, kolikrát i katalogový údaj mu je lhostejný když jde o nákup kusu, na který dlouho čeká.

Myslíš mediální propagaci někde na čt 24 týkající se Buly? Tak to bylo poprvé co jsem se o něčem takovém doslechl - ani jsem to osobně neviděl.
Registrovaný uživatel
Tak tady se nám to rozjelo!
Samozřejmě,že Kleehe má pravdu.To,že PM nejsou mince, že neprošly oběhem a podobné názory.
Za prvé jsme v sekci PM.Já taky nepíšu v sekci Pražské groše, že kdo je sbírá je chudák. Za druhé ČS dukáty taky neprošly oběhem a myslím,že jejich sběratelská hodnota je tam kde je.Za 100 let se uvidí kde je pravda.
Myslím, že ani o medaily např.Dokončení stavby velechrámu sv.Víta, že je sběratelsky nezajímavá nikdo neřekne?Neprošla oběhem, ale jak je vidět, tak o ni zájem bude.
A kde jsou ty pamětní mince, když je náklad 15000Ks.Tak já Vám to povím.Padlo tu,že je 3-5 tisíc sběratelů.
i kdyby jich bylo mít,tak je to úplně jedno,protože většina mincí je u obyčejných lidí, kteří nevěří bankám, státu apod.Jen u mě v prácí jsou tři lidé,kteří si každý bere od každé mince 3Ks.A to nejsou žádní spekulanti.Mince schovávají a prý je to spoření pro děti.A pak si ještě minci nechávají pro sebe na důchod.
A to jsou lidé,kteří ty mince neprodají 20-30let,tak jestli tyhle chcete nazívat spekulanty?
Samozřejmě že se může stát, že se situace uklidní a zlato půjde dolů, ale sám tomu nevěřím.Jen se koukněte co se ve světě děje.
Každému je jasné,že když si koupí Krásnou starou minci s minimálním nákladen, tak ji kdykoliv prodá, ale problém je tu minci ted koupit.A když, tak zakolik.Nikdy nebudu ten kdo všechny zájemce přeplatí.Mince,které se ukáže na trhu jednou za 1-5 let je prostě pro mě nedosažitená, ale mince z ČNB si prostě objednám a mám jistotu,že jí dostanu.
Samozřejmě chci mít ve sbírce číslovaný jednodukát 1923(pokud možno č.1) a vím,že když ho dnes koupím za 350tisíc, tak za rok bude stát asi víc, ale na to prostě nemám.
Moderátor
Nofuture101 napsal
Samozřejmě chci mít ve sbírce číslovaný jednodukát 1923(pokud možno č.1) a vím,že když ho dnes koupím za 350tisíc, tak za rok bude stát asi víc, ale na to prostě nemám.


Cislo 1 dostal od mincovny president T.G.Masaryk a ten ho pote venoval Narodnimu muzeu v Praze.
Registrovaný uživatel
Vím jak skončil,ale chci ho.Když rozprodávala ČNB národní poklad z darůlidí za cenu zlata, tak třeba národní muzeus taky něco prodá :D
Registrovaný uživatel
.....před chvílí jsem sem napsal v jakém množství bude vydána mince Negrelliho viadukt a můj příspěvek je smazán.
Proč?
Registrovaný uživatel
Už jsem to tu v minulosti psal v různých tématech několikrát, smaž si reklamu na komerční obchodní stránku v zápatí a vše bude OK. Pokud máš zájem o její umístění, domluv se s majitelem stránky, za jakých podmínek Ti tuto komerční reklamu umožní. Jinak otevřeně říkám budu mazat...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
......akorát to mám vyplněné v profilu a v zápatí se odkaz stránek zobrazí automaticky.
Jinak reklamu mám samozřejmě zaplacenou na hlavní stránce tohoto webu.
Je to žlutá ikonka s názvem investicedominci.cz
Je to tak v pořádku?
Registrovaný uživatel
Nofuture101 napsal
Vím jak skončil,ale chci ho.Když rozprodávala ČNB národní poklad z darůlidí za cenu zlata, tak třeba národní muzeus taky něco prodá :D

tím že je tento dukát očíslovaný a existuje jenom jedno číslo "1" tak ho muzeum těžko prodá, a v případě jeho náhodného "zmizení" by byl neprodejný.
Je fakt,že dost lidí kupuje PM pro sebe jako možnou alternativu přilepšení k budoucímu důchodu - i s vědomím, že cena kovu v minci obsažená může v čase klesnout, ostatně i hodnota peněz ztrácí každoroční inflací. Sbírat PM je podstatně jednodušší než sbírat au/ag-ražby středověku (nebo habsburského soustátí,antiky atp) kde jsou potřeba znalosti a sledovat dražby/trh/padělky atd. ale také třeba i rozchvácené depoty, kdy náhodný nález většího množství stejných vzácných ražeb může hodnotu stávajících ve sbírkách ojedinělých mincí podstatně snížit.
Registrovaný uživatel
Nofuture101 napsal
Vím jak skončil,ale chci ho.Když rozprodávala ČNB národní poklad z darůlidí za cenu zlata, tak třeba národní muzeus taky něco prodá :D


Kdyby tato teoretická možnost nastala, pak bych chtěl ten cirkus vidět a cenu taky. Bylo by to divadlo, které by stálo za to zhlédnout, protože by se ho účastnili, jak sběratelé, tak snobové, tak třeba i některé instituce. Přidaná hodnota čísla a bývalého majitele by ho zaručila.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 3. 10. 2012, 15:52. »
Registrovaný uživatel
Jen tak mimochodem - ja nekritizoval samotne pametni mince, ja kritizoval jejich vzhled a ze sberatelskeho hlediska naklad, ktery se mi zda prilis veliky. Sam nekolik pametnich minci mam, i kdyz starsich a stribrnych a koupil jsem si je jen kvuli tomu, ze vypadaji dobre.

Ta medialni masaz tu je, i kdyz neprimo - porad se nekde informuje o tom, jak roste cena zlata a jak trha rekordy.

Chapu, ze PM se delaji v posledni dobe dost pro obycejne lidi (takze nejsou pametni, ale ryze radoby investicni), ale je otazka, jak moc dobra investice to je. Ted urcite dobre a mozna dalsi 2-4 roky take, ale vzhledem k rustu ceny zlata v dusledku nejistoty na trzich to ma i dalsi dusledek - zacina se ve velkem zlato tezit a do samotne tezby jdou velike investice. Zajimalo by me, jestli jsou nekde studie, co to udela v dlouhodobem horizontu s cenou zlata, kdyz se bude v naslednych letech tezit o XX% zlata vice.

A jeste jak je to v praxi (par takovych pripadu znam z okoli, takze takovych lidi bude asi docela dost) - babicka a dedecek koupi investicni minci 12letemu diteti za 10% nad cenou kovu. On v 18 ji proda prekupnikovi ci v zastavarne nekde 30% pod cenou kovu. Takze rozdil je 40 % plus se musi zapocitat inflace, takze pro odhad dam odhad inflace na pristi rok 2.5% * 6 = 15%. Vysledna ztrata na minci je teda 55%, neboli pokud zlato nevzroste o 55% behem 6 let, je to dost spatna investine. Drsne, co? Samozrejme ze urcite procento lidi si minci bude drzet 20+ let, ale tam jsou propocty podobne (vetsi zasah inflace). Tito lide by na minci ale uz vydelali podstatne vice, kdyby jeji naklad misto 20.000 kusu byl jen 2.000 kusu, tam by se najednou projevovalo zhodnoceni sberatelske.

A posledni poznamka - co to udela s cenou zlata, kdyz ted vsichni v dusledku rustu ceny zlata zlato kupuji (myslim ty babicky a dedecky vnoucatum) a za 5-15 let se oni budou chtit zlata zbavit? Docela zajimave tema na vyzkum :)
« Poslední úpravu provedl(a) Tovy v 3. 10. 2012, 15:55. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 > »

Sběratel.com » Nové mince » PAMĚTNÍ ZLATÉ A STŘÍBRNÉ MINCE ČNB

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1