Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nové mince » PAMĚTNÍ ZLATÉ A STŘÍBRNÉ MINCE ČNB

Vykupminci.cz
Numisargo

PAMĚTNÍ ZLATÉ A STŘÍBRNÉ MINCE ČNB

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
nerva81:
Au mince, jsou-li z čistého, nikoliv dukátového, zlata a bez přítomnosti Ag nanočástic, tak nemění barvu povrchu. Au je inertní...to co vnímáme jako "zlatou krev" způsobují nejčastěji sulfidy stříbra v tloušťce nanometrů, která, čím je tlustší, tím je náběh zabarvení intenzivnější. Pokud je Au mince vyražena aniž by došlo ke kontaminaci jejího povrchu, zůstane povrch beze změny.

Ag mince - tam je povrch díky reaktivitě Ag náchylný a v čase dochází k jeho oxidaci - hnědavé tóny až po černé. Naopak, bílé tečky na povrchu proof mincí jsou způsobeny pravděpodobně AgCl (chlorid stříbra).
Registrovaný uživatel
Kleehe napsal
Ag mince - tam je povrch díky reaktivitě Ag náchylný a v čase dochází k jeho oxidaci - hnědavé tóny až po černé. Naopak, bílé tečky na povrchu proof mincí jsou způsobeny pravděpodobně AgCl (chlorid stříbra).


Pokud Ag mince změní barvu, rozhodně to není díky oxidaci ale jde o sloučeniny Ag s I,F,Br nebo Cl.
Registrovaný uživatel
Alespoň kdyby se na pamětních Ag mincích tvořila hezká patina ...
Registrovaný uživatel
gorila napsal
Pokud Ag mince změní barvu, rozhodně to není díky oxidaci ale jde o sloučeniny Ag s I,F,Br nebo Cl.


Oxidace je děj, kdy atom přechází z nižšího oxidačního stavu do vyššího...tedy Ag mince, kde Ag je v oxidačním stavu 0 (čisté stříbro, kov), přejde reakcí s halogenidy (F, Cl, Br, I) do vyššího oxidačního stupně Ag 1+...stříbro odevzdá jeden elektron příslušnému prvku tedy např. I, Cl, S, O a tento prvek tedy elektronově zaujímá a nebo se blíží konfiguraci vzácného plynu, který mu je nejblíže v periodické tabulce a proto vzniklá patina, ať už je tvořena AgI, AgCl, Ag2S atd je termodynamicky stabilnější než samotný Ag povrch mince...a to je hnací síla děje, který nám na povrchu mince tvoří patinu.

Oxidace tedy neznamená děj, nutně spojený s kyslíkem, ale většina lidí to má takto spojeno...

Vždycky jsem si myslel, že patinu na Ag minci tvoří především sulfid stříbra nebo příslušný oxid, hydroxid, uhličitan atd...ale jak se v patině objeví např. I, Br, F? Ještě bych pochopil, že když bude mince v mokré půdě, taky tyto prvky tam mohou být přítomny, tak to pak jo...ale mince v kapsli se tímto těžko kontaminuje...
Registrovaný uživatel
Kleehe napsal
Oxidace tedy neznamená děj, nutně spojený s kyslíkem, ale většina lidí to má takto spojeno...

No jo no, jsem chemikářku moc nepotěšila když jsem skončila předposlední na KCHO.

Kleehe napsal
Vždycky jsem si myslel, že patinu na Ag minci tvoří především sulfid stříbra nebo příslušný oxid, hydroxid, uhličitan atd...ale jak se v patině objeví např. I, Br, F? Ještě bych pochopil, že když bude mince v mokré půdě, taky tyto prvky tam mohou být přítomny, tak to pak jo...ale mince v kapsli se tímto těžko kontaminuje...


Tak jak se na Ag mincích krom S vzal i Cl? Vzdušná kontaminace - ty kapsle nejsou vzduchotěsné. A co s týče jódu - jaká je pravděpodobnost že si nějaké dítě začne hrát s jodovou tinkturou nad tvojí sbírkou Ag mincí?
Registrovaný uživatel
z toho si nic nedělej 8) chemie je krásná, ale komplikovaná věda...

Cl (ve formě chloridů) je obsažen ve vodě, vzdušné vlhkosti, potu a pokud někdo otevře kapsli může právě dojít ke kontaminaci vlhkostí, prsknutím atd ve formě mikroskopické kapičky, která na minci na lesklé proof plošce udělá matné bílé kolečko...to že to je AgCl píšu ve smyslu "pravděpodobně".


Už několikrát jsem viděl v aukcích popis: ražba v kvalitě proof a jednalo o R-U mince Franze Josefa...to je proof jakej známe dnes?
Registrovaný uživatel
Pokud bylo precisně vyrobené razidlo, jednalo o jednu z prvních mincí a ta nebyla ani chvíli v oběhu, pak jí může připomínat, protože má zrcadlové plochy a matované plastiky.
Například mince FJI se v těchto stavech nechají občas objevit.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Pokud bylo precisně vyrobené razidlo, jednalo o jednu z prvních mincí a ta nebyla ani chvíli v oběhu, pak jí může připomínat, protože má zrcadlové plochy a matované plastiky.
Například mince FJI se v těchto stavech nechají občas objevit.



Aha, já si řikal, jaký význam by to mělo, když byly mince raženy pro oběh...takže cena pak takovéto mince bude velmi vysoká? Když beru v úvahu že po každém rázu dochází k "opotřebení" razidla a prqavděpodobnost, že mince nepujde do oběhu?

Existují staré mince, řekněme 19. století co byly raženy jako pamětní kde to, že pujdou do oběhu, nebylo prioritní? R-U mince nedělám, takse v nich příliš nevyznám, ale zahlédl jsem aukce např. minci Franze Josefa - Kutná hora asi za 75tis, pak nějakou k otevření jakéhosi kanálu atd...všechny byly vysoce ohodnocovány a trochu jsem z nich měl pocit, že jsou to vpodstatě pamětní mince, akorát byly asi myšleny i pro oběh?

Jen by mě zajímalo, kam sahá historie pamětních mincí...
Registrovaný uživatel
Kleehe napsal
...
Jen by mě zajímalo, kam sahá historie pamětních mincí...


to je spíše otázka definice pojmu "pamětní mince"... :mrgreen:
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
No právě, mám doma pár mincí a mezi nimi je Ag mince 1766 na níž je Josef II a vzadu pohled na Regensburg a je tak krásně zachovalá, že si řikám, zda vůbec byla určena do oběhu a proč by u oběhové mince si dávali tolik práce a vyráběli raznici s rytinou města...tak si řikám, zda právě nesloužila spíš jako pamětní mince.
Registrovaný uživatel
Dokonce se mi ji podařilo vygooglit:

http://en.numista.com/catalogue/pieces22608.mobile.html

ale koukám, že tahle je dost ohmataná, tak asi ji používali běžně :o(
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
to je spíše otázka definice pojmu "pamětní mince"... :mrgreen:

Já tomu rozumím tak, že mince byla vyražena na paměť určité události, například korunovace. ;)
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Pokud bylo precisně vyrobené razidlo, jednalo o jednu z prvních mincí a ta nebyla ani chvíli v oběhu, pak jí může připomínat, protože má zrcadlové plochy a matované plastiky.
Například mince FJI se v těchto stavech nechají občas objevit.


ešte by som doplnil že takéto mince sa označujú ako "prooflike"
Registrovaný uživatel
krucinál hoši, děkuji za školení chemie, ale napište mi to jak pro obyčejného blbce - značek je moc a polovina mi nic neříká. Napište mi - nedávej chlórové tablety, co máš do bazénu, vedle trezoru, nebo se neošetřuj jódovou tinkturou, když se hrabeš v mincích, nebo tak něco. Prostě na co mám dát pozor, abych sbírku (Au , Ag) neohrožoval něčím, co se doma běžně používá a co by mě nemuselo napadnout.
Registrovaný uživatel
bard napsal
krucinál hoši, děkuji za školení chemie, ale napište mi to jak pro obyčejného blbce - značek je moc a polovina mi nic neříká. Napište mi - nedávej chlórové tablety, co máš do bazénu, vedle trezoru, nebo se neošetřuj jódovou tinkturou, když se hrabeš v mincích, nebo tak něco. Prostě na co mám dát pozor, abych sbírku (Au , Ag) neohrožoval něčím, co se doma běžně používá a co by mě nemuselo napadnout.


Ideální je vzduchotěsný trezor umístěný v absolutně čisté místnosti - něco jako provoz pro výrobu waferů.
Registrovaný uživatel
Jestli jsou Tvé mince z ryzího Au pak nebezpečí zřejmě nehrozí...u starších mincí, obsahují-li měď nebo stříbro (případně kontaminace povrchu stříbrnými částicemi) tak co mělo "vykvést" ve formě "zlaté krve" už zřejmě tak učinilo...co je čisté, zůstane i nadále - Au je inertní.

Problém je stříbro...je-li bk, nechal bych tomu volný průběh a v případě proof bych byl na pozoru...ale jak píše Gorila, umístěním mincí v čistém prostředí, bez velkých výkyvů teplot a vlhkosti - ideální je suché prostředí - lze rizika vzniku nežádoucí patiny na povrchu Ag proof mincí výrazně eliminovat.
Registrovaný uživatel
Pokud se tam nečistoty nedostaly už při výrobě. Což se stává. Měl jsem mince přímo z banky a po roce jsem na ně mrknul a bílé flíčky byly tam.
Registrovaný uživatel
Tak jsem koukal,že Písek PP šel zase trošku nahoru.Jeslti je to reakce na vyšší emise, nebo jen náhoda to asi ukáže až čas.Jsem zvědavej jestli se pohne i BK.
Registrovaný uživatel
Pokud budou Au mincí razit tolik jako Ag mincí, asi se to projeví u prvních mincí...ale ono i Mostu v Písku je celkem dost 6900 ks.
Registrovaný uživatel
tak sbírej most v Písku ve stříbře, těch je méně...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Kleehe napsal
Pokud budou Au mincí razit tolik jako Ag mincí, asi se to projeví u prvních mincí...ale ono i Mostu v Písku je celkem dost 6900 ks.

Náklady au-mincí ČNB jsou čím dál tím vyšší a tak cena dosud nevydaných bude v budoucnu patrně jen kopírovat cenu au+pár % navíc. Asi se vždy vyplatí jen první 2 mince ze serie a z ostatních si vybrat některé motivem zajímavé a nesesbírávat všechny pokud k tématu není zvláštní obliba. Bula měla vysoký náklad a prodávají ji pomalu i v trafice, s Konstantinem to bude patrně obdobné....
Registrovaný uživatel
Taky z toho začínám mít takový pocit, spíš se zaměřím asi na dosbírání 1 Oz Karel IV a pak možná i DSA, ale to bude hodně peněz...navíc sehnat samotné uncovky Karel IV 1999 a 1998 je hodně težké. Pokud se někde objeví, jsou v sadě.
Registrovaný uživatel
Predajte tie čo máte a kúpte sadu.
Registrovaný uživatel
Tak tu máme nové ceny od ČNB.
Stanovená cena ZM včetně DPH v sazbě 0 %
běžná kvalita
špičková kvalita
5 000 Kč
18 109
18 509
10 000 Kč
35 596
35 996
Registrovaný uživatel
kdyby se umírnili v nákladu, tak ani neceknu...ale náklad u zlatých mincí 12tis a více kusů je nesmysl :o(

Ani bych se nedivil kdyby Věrozvěstů bylo přes 12tis.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 >

Sběratel.com » Nové mince » PAMĚTNÍ ZLATÉ A STŘÍBRNÉ MINCE ČNB

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1