Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » Patina

Vykupminci.cz
Numisargo

Patina

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Zdravím Vás všetkých.
Už pár dní premýšľam nad patinou na minciach. Nie že by som nevedel o čo ide, samozrejme mám s ušlachtilou patinou skúsenosti a samozrejme ušlachtilú patinu z mincí neodstraňujem. Ale s pokrčenými pleciami a zahambením pokorne priznávam, že som v minulosti používal rôrne sidoly a iné blbosti, ale nalejme si čistého vína; kto z nás nie? Kto z nás nechcel mať Leopoldov XV-grajciar vyleštený ako zrkadlo, ako keby práve vyšiel z mincovne? Čas ma samozrejme naučil o čo ide, hlavne pri pražských grošoch. Pri niektorých razbách grošov horšej zachovalosti je vlastne patina to posledné, čo drží obraz ako tak pri živote. Zberatelia grošov vedia o čom hovorím.
O čo mi ide; na niektorých aukciách som si všimol, že mince s krásnou patinou jednoducho nejdú na odbyt. Možno sa mýlim, ale ľudia sa idú roztrhať za grošom Václava II., ktorý je síce solídny (Tom ho zohnal teda v nádhernom, bezkonkurečnom stave - ešte raz Tome gratulujem :( ), ale v podstate nie je nič moc. Ale keď vidia ten zrkadlový lesk, že sa pomaly v ňom vidí pán fotograf, tak sú z toho jednoducho hotoví.
Mne to nevadí, je to absolútne v poriadku. Ten groš bez patiny ktorý spomínam sa páči aj mne, ale nejak to nie je ono.
Vykašlime sa teraz na groše, lebo asi viem kecať iba o nich, chcel by som počuť názor vás všetkých, čo si myslíte o patine na minciach? Má ešte to svoje miesto vo svete supermoderného zberateľstva?
Registrovaný uživatel
Ahoj Archy, naprosto s tebou souhlasím,taky jsem to leštil jak blbej.Když jsem vyleštil minci,tak jsem zjistil že na ní nejsou vydět žádný detajly.Tak jsem přemejšlel jak jí dostat spátky,aby tam bylo něco vydět.Co na to říct chybama se člověk učí.
Moderátor
Tak ja sa chlapci k Vám hlásim , tiež som leštil, používal sidol a rôzne pasty .
Archy použil výraz supermoderné zberateľstvo, ja tiež mnoho krát premýšľam ako ďaleko to zájde. Objavujú sa stále viac novorazby, už len čakám že sa objavia ako novorazby aj bežné ročníky mincí, potom budeme mať zbierky perfektné, v razobnom lesku ako nové....:-)))
Ale k patine. Na zberateľstve je predsa jedinečné to, že si každý zbiera čo chce a v stave akom len on sám chce. A preto sa vždy nájdu nejaký zberatelia ktorý budú chcieť do zbierok lnajmä mince zo zrkadlovým leskom ale stále bude mnoho tých, čo sa potešia i mincou ktorá prešla mnohými a mnohými rukami aj keď bude bez perfektného lesku.
Moderátor
Absolútny súhlas; na zberateľstve je fajn, že každý zbiera niečo iné. A samozrejme v inom stave. Osobne nemám nič proti krásnym zrkadlovým minciam, najmä (a hlavne) ak ide o mince novoveké. Ale pri minciach grošového obdobia osobne jednoducho musím cítiť to staré striebro.
Inak aj v mojej zbierke mám krásneho "zrkadlového" Václava II. ajajáj...
Registrovaný uživatel
Zdravím lidi a Archyho zvlášť! :D Taky dávám přednost minci, která má hezkou patinu před mincí, která je vyleštěna tak, že spíše opticky připomíná hliník. Ale tomu Václavovi II., zvlášť Smolík 1, nešlo odolat :mrgreen:
Ale i na aukru a jinde jde vidět, že hodně lidí mince - groše čistí a doslova leští.

Patina samozřejmě zase vznikne, ale trvá to. Nevíte o nějakém postupu,který by to urychlil? Samozřejmě bez poškození mince a ne takový, který by už znamenal nějaké "nefér" pozměňování mince?
Moderátor
No, mincu z grošového obdobia mám iba jednu, ale na tú by som samozrejme so žiadnym čističom striebra nesiahol. Tá tiaž rokov a množstvo rúk musí byť predsa z mince cítiť. Už trošku iné je to u mincí napríklad korunovej meny R-U. Tam váham. Niektoré mám peknučké, lesklučné -)), iné sú z čiastočnou patinou... A premýšľam či ich všetky naraz nevyčistiť aby boli rovnaké...
Inak Archypov, ten zrkadlový Václav II ti tam vôbec nepasuje a nezapadá, skús ho ponúknuť, snáď by som ten lesk nejako prekúsol.....-))))
Moderátor
Ale viež že mi tam zatiaľ celkom pasuje? :) Je to totiž najkrajší Václav II. ktorého mám.
Moderátor
Ke stare minci patina jednoznacne patri, o mince bez patiny je mensi zajem, vylestene mince jsou povazovany za poskozene. Vylestena moderni mince, napr. medena, je bezcenna (v Aukru se ale naopak skvele proda). Razebni lesk nedosahnete sidolem !!! Vlastne ho nedosahnete nijak, bud je nebo neni. Neni to zrcadlovy lesk, ale matny lesk razene mince. Zrcadlove leskle jsou jen "proofky". Osobne cistim mince jen zcela vyjimecne a velmi setrne, pokud jsou spinave nebo maji skvrny. Nikdy je nelestim, patinu se snazim zachovat i u modernich minci. Odstraneni patiny je nevratny proces, chemicky se da sice znovu vytvorit, ale uz to neni ono.
Registrovaný uživatel
souhlasím s tím, že patina na středověkých mincích by měla být. mince pak má větší vypovídací hodnotu a nejeden sběratel se jistě mnohokrát zasní a představuje si ty ruce, kterýma prošla a osudy těch lidí. to je myslím na sběratelství to krásné.
ovšem jako detektorář, když najdu nějaký stříbrňák, který leží pár set let v zemi, musím vždy tyto mince čistit, neboť jakoby srostou s tou hlínou, v níž byli uvězněné a kolikrát jsou tak "špinavé", že ani nejdou přečíst. takže patina bohužel většinou vezme za své. naštěstí mám od jednoho kolegy "patinovačku", nějaký jeho chemický lektvar, díky němuž můžu dát minci opět patinu dle svého rozmaru. ale samozřejmě už to není košér.
a pro "grošaře", zrovna včera mi jeden kolega detektorář poslal fota groše Karla IV. který našel, celkem pěkný kousek :o)
Moderátor
Pošlite sem alebo do témy "pražské groše" foto. Vždy radi uvítame obrázky o ktorých môžeme "žvanit" :)
Registrovaný uživatel
nevím jak sem vkládat obrázky :(
Registrovaný uživatel
Tohle je docela zajímavé téma... u mincí středověkých mincí sei myslím, že by patina jednoznačně měla být. A novověké mince - podle méo názoru je to docela jedno... ikdyž třaba takový lesknoucí se 10 hal z první republiky taky nebude pro moje oko příjemný.
Moderátor
kacuro: Ja tiež nie, už som sa s tým zmieril.
opelomega36: Všetci si v podstate rozumieme. Pri stredovekých minciach je to jednoducho nepísaný zákon. Ale pri R-U korunách a minciach ČSR (myslím úplne bežných ročníkoch) sa to dá so zažmúrenými očami prepáčiť, nie? Takto to vidím ja, každý má v zbierke novovekých mincí exempláre ktoré vyleštil ako diabol, ale návšteve povedal: "to už som také kúpil, ja by som to nikdy neleštil", resp. by povedal (neskúsenému):"to je predsa razobný lesk". :)
Ach jo; aj ja som zbieral svojho času novovek. A rád na tie prehrešky spomínam. Vždy som mal zbierku tip-top.
Teraz som Sidol už vyhodil. Naozaj.
Moderátor
Uvádzam kúsok z jedného článku o výrobe umelej patiny. Ak by to niekto skúšal, dajte vedieť ako to dopadlo.

"Vyčištěním však dostane mince nepříjemnou syrovou bílou barvu, proto je zájem o vytvoření patiny. Ta vznikne bud‘ přirozeně působením ovzduší po určité době, nebo ji lze vytvořit ihned uměle pomocí lázně v sirníku sodném. Umělá patina však nepůsobí tak ušlechtile jako pravá (vzniklá stářím) a lze ji rozpoznat."
Moderátor
A ja tiež pridám jeden kúsok z jedného článku o patinovaní strieborných mincí.

" Stříbrné mince odmastíme horkou vodou se saponátem, opláchneme v destilované vodě a otevřeme lahvičku s jodovou tinkturou zakoupenou v lékárně. Stříbro trpělivě potíráme jodovou tinkturou a během pěti minut máme patinu téměř jako původní. Po zpatinování minci opláchneme čistou vodou a osušíme."
Registrovaný uživatel
2 facctory: zkoušel jsi to?
Moderátor
topa: zatiaľ nie, ale dnes kúpim jodovú tinktúru a výsledok oznámim...
Registrovaný uživatel
Jsou mince, u kterých se to hodí, stříbro, zlato z novější doby... jsou mince u kterých je to nepřirozené :) a to jsou právě několik stovek let staré groše a podobně.

Ale to už není o vkusu, ale o zisku.... pokud někdo minci pěkně upraví, vyfotí, naleští, má na aukru o 250% více šancí, že minci prodá za vysokou cenu.

Např. se dražily na aukru 2x 5 Kč 1932 - naprosto stejný stav. Jedna byla normálně vyfocená bez lesku, cena začínala na 100,- Kč a ani jeden člověk nepřihodil. Druhá - přeleštěná, na fotce viditelný odlesk, jak říká archy - že by se v něm fotograf viděl jako v zrcadle :) ... prodala se za 1500,- a všichni přihazovali jak diví :D

A proto si položme řečnickou otázku:

Je opravdu základem úspešného prodeje sidol a zubní pasta ? :D :D

Je to směšné... přitom kdyby si ten samý člověk koupil tu druhou minci třeba za 250,- Kč a přeleštil ji v umyvadle doma, tak efekt vyjde naproto stejně.

Já nechápu jak někteří kupující uvažují...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
Čau Robbie, čo si zaspal? Dlho som Ťa nepočul. Som ráz že si tu.
Máš absolútnu pravdu, presne to som myslel o tom predaji. Obzvlášť na Aukre idú na odbyt mince "zrkadlovky".
Registrovaný uživatel
Archy , nešel mi internet :) Dneska to spravili... Docela dost příspěvků za těch pár dní...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Archy, máš něco o groších v elektronické podobě.... ? :) Máš, viď :) .. pošleš ? Smolíka mám...
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
Ty brďo, predstav si že nemám :-( Ale skúsim niečo nafotiť, nejaké základy dobré; typu: Rubní značky... Pošlem ti to poštou. Daj mi pár dní a dám to dokopy.
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
Ty brďo, predstav si že nemám :-( Ale skúsim niečo nafotiť, nejaké základy dobré; typu: Rubní značky... Pošlem ti to poštou. Daj mi pár dní a dám to dokopy.


Jéje, tak to ne, jsi hodný, ale nebudu Tě takhle využívat, ještě aby jsi kvůli mě chodil na poštu :) Já jen jestli nemáš něco naskenovaného aby se to dalo poslat mailem... Ale jsi hodný :)
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
Nechaj to tak. Niečo nafotím a pošlem. Od nás z práce chodia chalani každý týždeň do ČR a kopa z nich mi je za dosť vecí zaviazaných. Nebude problém poslať obálku A4 z ČR k tebe domov, mňa to vyjde na dvacku a to hádam riešiť nebudeme. Apropo aj s tým prefotením nebude problém, môžem si čo-to prefotiť v práci, keď to šéf nevidí. A JA VIEM VEĽMI DOBRE KEDY SA NEPOZERÁ :)
Tak o tom už nediskutujme, na druhý týždeň (koncom) by ti to malo prísť.
Apropo, svoju adresu mi hoď prosím na mail.
Registrovaný uživatel
Archypov: mě by se ty rubní značky také hodily, nechceš to přeci jen naskenovat? díky :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Pokec o mincích » Patina

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1