Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna - exponáty » Pavel Švehla - Západní Maďarsko (Lajtabánság)

Vykupminci.cz
Numismatika

Pavel Švehla - Západní Maďarsko (Lajtabánság)

Moderátoři: Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Uměl by to někdo přeložit? Já sice leccos pochopil, ale některý části nepřeluštím, natož abych je překoktal. A má to pěknou dataci - 15. květen 1922, čili půl roku po ukončení akcí.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Myslím, že je tam přibližně napsané tohle:

Mit bezugnahme auf Ihr Schreiben von gestern? teile Ich Ihnen höflich mit, dass die Soproner Abstimmungsmarken keine Privatmache ist, sondern von dem Oberkommands der aufständischen Truppen fertigg???ellt wurden, doch da die ? Kommission die Ausgabe nicht bewilligte, konnten diese Marken dem Verkehr nicht übergeben werden. Ich garantiere für die Richtigkeit dieser Ausgabe und hafte hiefür. Hochachtungsvoll...
Registrovaný uživatel
… doch da die Entente Kommission ...
Moderátor
Entente to bude a i logicky to tam patří.

Takže by se to dalo přeložit asi tak nějak:

S odkazem na váš včerejší dopis vás zdvořile informuji, že známky k plebiscitu v Šoproni* nejsou soukromým mache, ale byly dokončeno vrchním velením povstaleckých sil, ale jelikož spojenecká komise toto vydání neschválila, nemohly být tyto známky dány do prodeje. Zaručuji pravost tohoto vydání a jsem za něj zodpovědný(?? za pravost nebo za vydání ??). S pozdravem Ernst Kristez(?)

* VIII. emise

Vypadá to na autentický dokument a je z toho vidět, že ve své době, krátce po realizaci, toto vydání (a tím méně pak IX. emise) nebyla obecně známa a pokud se nějaké známky dostaly ke sběratelům a obchodníkům, byly považovány za mache. Ostatně, Michel jejich existenci ignoroval ještě zcela nedávno.

Zřejmě se po 100 letech začínají otvírat některé "archívy" ... a dědicové potřebují nějaké to €.
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 5. 9. 2019, 20:29. »
Moderátor
Tak jsem si řekl, že bych mohl, z propagačních důvodů, přidělat dalších pár listů (třeba na burzu na Výstavišti, Rakušákům se to líbí). Která z těch dvou variant je lepší? Mně se líbí víc ta druhá, když nedám dohromady celé "devítibloky".
Akorát, mám to nechat česky, nebo rovnou englicky? (Optimální je beztak němčina, Angličany a jim podobné to až tak neinteresuje.)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Uznávám, že vymýšlet něco u emise, která se vyskytuje jen sporadicky a největší kus, co jsem zaznamenal, je desetiblok, ale přesto, může to být DV?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na té vpravo je zeslabený rám (např. horní rám u levého rohu), různá výška červeného nápisu vůči kresbě, takže bych tipnul, že půjde o dvě různá známková pole.
Moderátor
To by samo o sobě asi nemuselo až tak vadit. Deska s hodnotami nemusela mít nutně stejnou velikost jako deska s Turulem. Mohla být poloviční či čtvrtinová (což se bude asi těžko dokladovat). Navíc i takové ty fleky nad "K" (KORONA) = čárka nad K, flek nad "O" (KRONEN) a i flek nad "2" (i když vlevo slabší) a zesvětlení v horní části "2" vypadají podobně. Ale zase vpravo je v číslici "5" bílá tečka a ta vlevo není.
Moderátor
Což mne ale přivedlo k myšlence, že tyhle dvě by mohly být ze stejného ZP. Zeslabení v rohu rámu vypadá stejně a i některé další nerovnosti rámu vypadají na tomtéž místě. A třeba pod tím zeslabením je v paprscích jedna tlustší čárka a kousek pod ní jedna kolmá na paprsek. A obě známky jsou ze spodní řady.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ovšem třeba u těch rohových, kde by to mělo být evidentní, to místy až tak evidentní není. Některé "mušince" tam vidět jsou a jiné ne.
Registrovaný uživatel
Taky bych řekl, že půjde o stejné ZP. :lol:
Moderátor
Njn, takhle to vypadá, když si Pavel žije v tom svým ghetíčku :P
Moderátor
Nebo spíš jako Robinson na ostrově bez Pátka, že? :P

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7

Sběratel.com » Chlubírna - exponáty » Pavel Švehla - Západní Maďarsko (Lajtabánság)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1