Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Chlubírna - exponáty » Pavel Švehla - Západní Maďarsko (Lajtabánság)

Vykupminci.cz
Numisargo

Pavel Švehla - Západní Maďarsko (Lajtabánság)

Moderátoři: Jaromir, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Pro zajímavost - vzal jsem na tu našu velkou burzu na Výstavišti ofocené ty své exponáty (Lajtabánság i s tím doplňkovým sedmnáctým listem, že kdyby náhodou byla příležitost s někým o tom splknout, případně trošku propagovat a pochlubit se. A v sobotu, v podstatě když už tam skoro nikdo nebyl, přijeli nějací Vídeňáci, něco si vybrali a protože už potom nikde nikdo nebyl a byl čas, tak jsem jim to ukázal. Tak moc se jednomu ten Lajtabánság líbil, že si ho vyžádal. Zřejmě v Rakousku asi podobně zpracovaných sbírek taky nebude přehnaně mnoho. 8)
Registrovaný uživatel
:lol:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Moderátor
No pěkný, ale nepoznám odkud to je (nepřečtu razítko) a v každém případě to je ještě před revoltou. Ale odesíatel je z Ujpesti. 8)
Registrovaný uživatel
Razitko budapest
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Ja tam vidim Uhorsku znamku a znamku Madarskej republiky použite ale až v čase Madarskeho kralovstva-po 1.3.1920.
_______________
Moderátor
m1234 napsal
Ja tam vidim Uhorsku znamku a znamku Madarskej republiky použite ale až v čase Madarskeho kralovstva-po 1.3.1920.

To by tak nevadilo. Známky platily až do Silvestra 1920 (Köztársaság) a do konce června (jún) 1921, praví katalog, a tohle je, jestli vidím dobře, z června 1920. V každém případě, s Lajtabánságem to nemá společného nic.
Moderátor
Neměl jsem chvíli co jiného dělat (nebo se mi nic jiného dělat nechtělo, to je celkem fuk), takže jsem se zase chvíli věnoval intenzivněji filatelii a vylezlo mi toto:
II. emise Lajtabánságu, konkrétně ty lebky, které dlouhá desetiletí ani nebyly vyobazeny v Michlovi, byly (pře)tištěny třemi různými štočky - gumovým, dřevěným a ocelovým.
Gumový štoček (gumi) se vyznačuje tím, že kontury přetisku jsou výraznější (tlustší) jak u štočku kovového, ale tenší jak u dřevěného. Na vrcholku lebky je "horpadás" (po slovensky preliačina, na obrázku označeno šikmou šipkou) míň výrazná. Oči, nos a kosti jsou zalité barvou (plné). Řekl bych, že kosti ne vždy zcela.
Dřevěný štoček (fa) má kontury o mnoho hrubší než u kovového štočku, "horpadás" (preliačina) je výraznějšía na levé straně lebky pod kostí je mírný výběžek. Podle toho co mám k dispozici bych navíc řekl, že dalším charakteristickým prvkem je přerušení obrysu lebky v místě styku s kostí vlevo nahoře a deformace (zúžení) kosti vpravo dole. Je to celkem pěkně vidět na těch zkusmých tiscích, ty jsou všechny dřevěným štočkem, a na mnohých definitivních známkách je pak vidět, že štoček už je zčásti opotřebovaný.
Ocelový štoček (acél) má na vrcholku lebky "horpadás" (preliačinu) a na rubu je přetisk vždy krásně zřetelný (opravdu je).

Na prvním obrázku je v prvním řádku obrázek z katalogu, druhý řádek jsou odpovídající lebky modrou barvou, třetí totéž červenou. Bohužel, jak jsem zjistil, ocelový štoček vlastním jen jeden jediný a to modrý, tak jsem na příslušné místo pro červenou barvu prdnul jednu ukázku toho, jak hnusné lebky se občas podařily. Obecně bych řekl, že přetisk červenou barvou vypadá o poznání hůř než modrou, zřejmě ji měli nějakou vodovější.

Druhý obrázek představuje moje, v podstatě náhodné, zjištění, že lze rozlišit minimálně dva typy (nebo odchylku?) v postavení horní části nápisu vůči zbytku. V prvním případě (mám jej častěji) přímka proložená písmenem "N" prochází středem číslice "1" a mezi dolními uvozovkami, ve druhém tato přímka lízne špičku zobáčku jedničky a prochází první čárkou dolní uvozovky. Třetí horní nápis jsem doplnil pro zajímavost, protože písmenka se zdají menší (nižší) než u ostatních přetisků při totožné šířce a postavení, leč zdání klame, jsou naprosto stejně vysoká, jen slaběji vytištěná (známka má zkušební značku Bodor a Király Tibor - ten co vydal tu příručku, takže pravá by být měla).

Za pomoc s překladem složitějšího maďarského textu děkuju smithovi z oppida Rethe. ;)

P.S.: Já snad nějaký ten článeček časem doopravdy splichtím ... i s obrázky. :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 1. 5. 2015, 0:34. »
Registrovaný uživatel
simple question - proč lebka??
Moderátor
No, to tak úplně přesně nevím, ale emise byla vydána na paměť bitvy (nebo bitev, protože byly dvě - 28. srpna a 8. září u Ágfalvy (ale nelze to srovnávat například s bitvou u Verdunu ;) - v té druhé bojovalo 110 Maďarů Rongyos gárdy proti cca 450 Rakušáků, padli 3 Maďaři a 2, nebo možná 15-30. Rakušáci, Maďaři zvítězili), kde byli nějakcí padlí, takže symbolika smrti a vítězství a navíc to byl tak nějak oblíbený motiv té doby. Obzvláště u anarchistů a "bílých". Viz i propagačně-agitační pohlednice:
Obrázek vložený uživatelem
Ale proč konkrétně to vymysleli zrovna takto, to opravdu netuším, to by asi bylo zapotřebí zeptat se autorů návrhu.
I když jsem myslím někde viděl fotku, že Rongyos gárda to měla jako jeden ze svých symbolů.

Pro zajímavost, to se myslím vůbec neví, v listopadu 1918 tam vznikla Republika Heinzenland (Hiénc Köztársaság, Hoanznlaund). Ale poštovně se to asi vůbec neprojevilo, neb tomu říkají podle toho jak to bylo a totiž "Dvoudenní republika" (Zweitagerepublik), protože životopis to má od 22. do 24. listopadu 1918.
Moderátor
Niečo o "Rongyos gádra":

http://sk.wikipedia.org/wiki/Rongyos_g%C3%A1rda
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
Pavle zaujimave citanie!
_______________
Moderátor
Pavel_III napsal
Dřevěný štoček (fa) má kontury o mnoho hrubší než u kovového štočku, "horpadás" (preliačina) je výraznějšía na levé straně lebky pod kostí je mírný výběžek. Podle toho co mám k dispozici bych navíc řekl, že dalším charakteristickým prvkem je přerušení obrysu lebky v místě styku s kostí vlevo nahoře a deformace (zúžení) kosti vpravo dole. Je to celkem pěkně vidět na těch zkusmých tiscích, ty jsou všechny dřevěným štočkem, a na mnohých definitivních známkách je pak vidět, že štoček už je zčásti opotřebovaný.

Vlevo dole!! Si to po sobě ani pořádně nepřečtu ... :oops:
A pro jistotu jsem to ještě vyznačil. 8)

A ještě k těm posunům - na Parlamentech to je taky, i když je celý přetisk snížený a tedy předělávaný. Dokonce tam mám i mezipolohu. Ale Parlamentů mám žalostně málo, taky proto, že jsou jen 2 hodnoty v celkovém nákladu 2200 kusů (2000+200).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Aby představa byla ještě dokonalejší, tak jsem se rozhodl naskenovat u tří representantů i rub. U toho dřevěného štočku je na těch zkusmých tiscích ten rub hezčí (a kompletnější) než na definitivních známkách. Inu, dali si víc záležet, než když to bak bouchali naostro. Ale ten kovový štoček je na rubu opravdu excelentní. Co říkáte? ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tož jsem, k nadcházející výstavě ve Žďáru, učinil pár úprav v tom svém exponátku (bohužel jsem nepřišel na to, jak bych tam napasoval to rozlišení lebek, aby to nebylo příliš násilné a nerozbíjelo mi to koncepci) a vy teď můžete posoudit, jestli má vynaložená námaha a finance měly nějaký smysl (a jinak jistě, je to podle populární hádanky "najdi X rozdílů" ;)):

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj Pavel .Zasa super jednoramovy exponat.Bolo by fajn mat tam viac celistvosti a ja viem že to nie je lahke.Jednu celinu so znamkami Parlament /Mi.26-30/som videl nedavno v nejakej aukcii vraj su len dve použitia 10K na celine.
_______________
Moderátor
JJ, trochu si doplnil několik prvních listů. To je dobře, s exponátem by se pracovat mělo. Já jsem svůj exponát přepracoval zcela a omezil jen na služební známky Trávankóru.

Doufám, že do Žďáru také dorazíš.
Moderátor
m1234 napsal
Ahoj Pavel .Zasa super jednoramovy exponat.Bolo by fajn mat tam viac celistvosti a ja viem že to nie je lahke.Jednu celinu so znamkami Parlament /Mi.26-30/som videl nedavno v nejakej aukcii vraj su len dve použitia 10K na celine.

S celistvostma je problém. V první řadě jich není mnoho, v druhé řadě se často jedná o brutálně přefrankované věci (což, pokud jsou pravé a prošlé, by nebylo to nejhorší). V další řadě jsou problémem peníze, kde se projevuje třetí z variant ekonomického výhledu komunismu (podle optimistické varianty v komunismu peníze nebudou, podle pesimistického budou a podle třetího, realistického, u někoho budou a u někoho nebudou - ke mně se v posledních letech moc nedostanou). Nedávno byl v aukci "zrzavý" cenný dopis na 52000 K právě se známkami III. emise (2× 20 fill + 50 fill + 1 + 2 + 3 + 5 + 10K, celkově tedy 21,90 K výplatného) a ten se prodal za 320000 Ft (+ poplatky) a na to fakt (už) nemám a ještě asi dlouho mít nebudu. :(
Další problém je, že bych musel něco víc ošidit z těch zajímavostí, což mi přijde jako škoda, anebo třeba vyměnit ten výstřižek s první emisí za dopis (i když ten čtyřblok doplatních je sám o sobě taky dost neobvyklá věc), nebo ten pohled u třetí emise. Ty dva další dopisy (s lebkou a s tou doplatní) jsou, si myslím, zase velmi pěkné a něco podobného není k vidění každý den.

--------------------

A jinak, upravil a doplnil jsem listy 5, 6, 7, 8 a na 16. jsem doplnil náklady (a na úvodním listu ten katalog kde jsou uvedeny, ale mám okopírovaný i starší zdroj, ale jen tu část). Celkem legrační mi na 5. listě přijdou ty dva posunuté nátisky, že je mám na obě strany, a na 7. ty 4 + 1 varianta doplňkové hodnoty, to se mi tak nějak líbí. Ještě to chce získat "trojdíry" u V. emise, tam mám rezervy. Sem tam se sice něco vyskytne, ale málo (a když po mně Státní správa sociální zhouby a VZP chtějí tisíce, tak je to prostě problém).
No, dvourámový exponátek bych z toho udělal, takový ale neexistuje, 5 rámů, to by sice byla bomba, leč je to problém kvůli dostupnosti materiálu a i ceně.
Registrovaný uživatel
Mam takovou postranni srandasbirku "doplatni znamky-cely svet razene" a chtel bych se zeptat, zda jsou sehnatelne razene doplatni ze Zapadniho Madarska, nebo se jedna o vzacnost prvni kategorie
Registrovaný uživatel
Presne ten cenny dopis na 52 000k som myslel a teraz je znova v aukcii,vyvolavačka už 2500€.
_______________
Moderátor
Frantig napsal
Mam takovou postranni srandasbirku "doplatni znamky-cely svet razene" a chtel bych se zeptat, zda jsou sehnatelne razene doplatni ze Zapadniho Madarska, nebo se jedna o vzacnost prvni kategorie

Sice nevím proč "srandasbírka". ale budiž. ;)
Obecně ovšem platí, že ražené Lajtabánságu, ale i většiny ostatních vydání, snad až na Fiume, nejsou nějak moc vidět. Něco existuje relativně víc (Debrecín, Baraň, Kluž a Oradea, SHS, míň už Arad), ale že by se to až tak moc nabízelo, to zase ne. Z Lajtabánságu, krom toho, co je v exponátu, mám ražené už jen to, co je na obrázku níže. V drtivé většině to bude beztak z ochoty (ze VII., definitivní, emise nemá lep jen ta doplatní 500 fill a tokdoví proč), byť autenticky dobové. Ale je pravda, že jsem ražené specielně nevyhledával. Občas se vyskytne propagandistická pohlednice, často nějak poškozená (přehnutá), to jsou asi nejlevnější doklady poštovního použití, tam si ovšem vystačili se známkama do 60 fill. Kdysi jsem viděl 2 ústřižky průvodky s Madonou (50 a 100 K). Patrně jediný reálný způsob užití.
Ale jinak, pro zajímavost, když už jsem to skenoval, základní známky mají také své zajímavosti a ty se přetiskem pochopitelně neztratily. Celkem pěkná, ne? ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
---------------------------
2500 € vyvolávačka? Se raději ani nebudu ptát v které aukci to teď je! Ale ten dopis je pěkný příklad že ne vše, co je rezaté, si zaslouží vyhodit. Ovšem asi by chtěl nějak ošetřit.
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 31. 5. 2016, 23:31. »
Registrovaný uživatel
Dekuji za sken k potese oka i ducha a priklady postovniho pouziti
Moderátor
Pavel_III napsal
Obrázek vložený uživatelem

No pěkná vada, a proč není tedy v exponátu? :)
Moderátor
ikanek napsal
No pěkná vada, a proč není tedy v exponátu? :)

Tam nemám věcí... :? Třeba i kompletní tuto sérii s převráceným přetiskem nebo doplatní (3 známky) ze VII. emise s převrácenou hodnotou. Nebyla by škoda vyndat tu poslední, donedávna širší veřejnosti naprostou neznámou, IX. emisi s Turulem? Vždyť to říkám už dlouho - DVOURÁMOVÝ EXPONÁT!! :P
Ale musím otevřeně přiznat, že jsem si vždy myslel, že je obtížné naplnit těch 16-80 listů obsahem a pak jsem s překvapením zjistil, že mnohem obtížnější je rozhodování co tam nedát, neb se to zkrátka nevleze. I když, vzhledem k tomu že se mi nedaří získat známky s průpichem u V. emise je docela možné, že se pokusím listy 9 až 12 zhustit na tři (7 známek Ženců na jednom řádku je ještě snesitelných, ale přiznávám, že Madony a doplatní na jednom řádku se mi už tak moc esteticky nelíbí) a pak bych...
Moderátor
Ale to je jasný, že tam není všechno. Ale třeba na tuto DV bys tam místo měl. No zatím si myslíš, že by to bylo na 2-rámový exponát. Ale třeba za několik let z toho uděláš plnohodnotný 5-rámový exponát. To nikdy nevíš.
Moderátor
Tak 5 rámů by bylo krásných. Ovšem při mých současných příjmech by těch několik let bylo asi trojnásobkem (minimálně) těch co už to sbírám, pokud by mi to mezitím neukradli "zelení mužíčci", tedy pohůnci těch, co rozesílají zelené dopisy a ukradnou i to, co nevidí. (Aneb, kde nic není sice smrt nebere, ale exekutoři ano.) A to je ještě otázka materiálu v nabídce.

Pokud to místo vidíš jinde, než na následujicím náhledu, pak bych docela rád věděl kde! ;) Aspoň mne nic ynteligentnějšího nenapadlo.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Sběratel.com » Chlubírna - exponáty » Pavel Švehla - Západní Maďarsko (Lajtabánság)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1