Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » PEČETIDLA

Vykupminci.cz
Numisargo

PEČETIDLA

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Jedno prekvapenie za druhým!Ďakujem Vám Pavel III.MaĎarčinu ako tak ovládam, dokonca aj s čítaním a to čo ste mi preposlal mi začína dávať už jasné kontúry na odpoveĎ k pôvodu a dobe vzniku prstena s pečaťou.V tom článku sa okrem nositeľov erbu, ktorý dostali od kráľa Máťaša sa uvádza aj miesto ich pôsobenia a to Felvidék-čiže náš Žitný ostrov kde som doma - zaújmavé!
Registrovaný uživatel
Kdyz uz je tu tak zivo, pridam taky jedno cechovni pecetidlo, muzete poradit o jaky cech by se mohlo jednat? Nebo trosku blize urcit?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Když už se tu pomalu, ale jistě tvoří taková zajímavá databáze pečetítek, přidám dva své kusy, které jsem osobně nalezl ještě v dobách, kdy jsem chodil s detektorem - nějaký stavař / zedník a vinař:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Otravnykomar napsal
Kdyz uz je tu tak zivo, pridam taky jedno cechovni pecetidlo, muzete poradit o jaky cech by se mohlo jednat? Nebo trosku blize urcit?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem



Dal jsem si práci a našel ti to.
Resp. jsem našel v databázi téměř totožný, používal ho "lázeňský".

Jinak to není cechovní, cechovní jsou velká s opisem, zastupují celý cech, pod kterým jsou jednotliví řemeslníci a ti mají pečetidla s iniciálem a symbolem cechu. (řemeslná pečetidla)

tady odkaz
http://www.jpeg.cz/images/2016/08/25/b2kPx.png
Registrovaný uživatel
Pro Paula. Limpy nevim...toto nesbírám ale jsou z českokrumlovska a jak jsem viděl tvůj první příspěvěk tady tak mi to přičlo hodně podobný krejčímu...
Registrovaný uživatel
To Paul: Dekuju. A muzu se zeptat co presne definuje to slovo lazensky? nebo co si tedy pod tim mam predstavit?. Google mi moc neporadil. Tak nevim. Je fakt ze kousek mam Marianske Lazne a o neco vetsi kousek Karlovy Vary. Tak je mozny ze pochazi nekde z okoli. Jeste jednou diky
Registrovaný uživatel
komár - v rozmarnym létu byl lázeňský mistr Hrušínskej, majitel plovárny.

https://www.geocaching.com/geocache/GC60594_rychnovske-koupaliste?guid=d336f0b7-9436-49c7-bf50-12b03f9e62a6

tady taky spojujou lázeňského s plovárnou.
Asi majitel těchlech zařízení na rekreaci těla. Nevim jistě, nestetkal jsem se s tím ještě..
Jmenuje se tak i pivo.
Moderátor
A musím přiznat, že mne poněkud překvapilo, že pelikán se maďarsky řekne (píše) pelikan. :) Zřejmě máme s Maďary společného víc, než se na první pohled zdá!
Registrovaný uživatel
Dúfajme, že tak to má byť.Myslím si, že čím viac podobného či spoločného, tým sa ľahšie dohodneme. Ivan R.
Registrovaný uživatel
..po rómsky sa škola povie tiež škola ale asi by som nenapísal že máme / máte s nimi viac spoločné ako sa na prvý pohľad zdá :D
..je veľa slov ktoré maďari prebrali od slovanov a naopak... :)
_______________
INDIVISIBILITER AC INSEPARABILITER
Registrovaný uživatel
Dobrý den. Chtěl jsem poprosit zda lze odhadnout období, ze kterého pochází toto pečetidlo a zda ta písmena C.S znamenají monogram majitele, nebo to případně může znamenat i něco naprosto jíného. No a poslední dotaz - zda mohl mít na pečetidle štít každý, nebo například jen třeba členové cechů, měšťané - prostě někdo kdo měl nějaké výsady. Omlouvám se za mé laické dotazy a předem děkuji za jakoukoli odpověď.

P.S. Plochu pečetidla jsem na fotografii zrcadlově převrátil, proto odpovídá otisku.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
livitor - hodně hrubě 17-18 st., CS je opravdu monogram.

Nejdřív jsem si myslel, že je tam Merkurova hůl, ale monogram je i uprostřed, vypadá to na měšťana.

+štít mohl mít každý.
Registrovaný uživatel
Nedávno jsem viděl v Turnově v muzeu pečetidla z achátu, včetně plošky. :o
Registrovaný uživatel
Achatove pecetidla se daji koupit i dnes. Nekde jsem videl nabidku s cistou ploskou a dorytim na prani. Jsou to pekny kousky ,.)
Registrovaný uživatel
https://darabanth.com/hu/gyorsarveres/281/kategoriak~Numizmatika/Magyar_es_magyar_verdejelu_fem-_es_ezustpenzek__300008/
Dobrý deň!Ohladne môjho pečatného prsteňa som objavil asi nové vodítko na jeho bližšie určenie.Polmesiac a hviezdu som objavil aj na minci Uhorského kráľa BELA IV 1235-1270.Mám taký dojem, že tá minca-denár je otočená na fotke opačne, pretože ja tam s mojimi starými očami vidím aj hlavu toho orla-turula.Ten polmesiac a hviezdu som našiel aj na starších uhorských minciach.Vyzerá to z môjho pohľadu tak, že ten prsteň má asi výraznú UHORSKÚ stopu!
Registrovaný uživatel
Zdravím,poprosil bych o bližší určení těchto pečetítek,není to můj obor,jiné fotky s otiskem do plastelíny bohužel nemám.Děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Možná lepší foto(půjde víc zvětšit)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 1
Zdravím a zdvořile žádám o radu - našli jsme toto; jsem úplný amatér, ale jak jsem tak procházela různé diskuse a fóra, mohla by to být část plomby/pečetě? Vidím tam "milliner", což by měla být kloboučnice, ale místo očekávaného vyobrazení klobouku je tam koruna a asi písmeno H? Na zadní straně je pouze stejná koruna a písmeno..
Moc by nás zajímalo, zda se dá nějak blíže určit, o co jde..
Díky za případné reakce!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Katka jasný, plomba. Zabraňující manipulaci se zbožím.
Registrovaný uživatel
Dirgas666 - první už jsem někde viděl určený, což je jednoduchý.

Druhý bude něco lokálního, to bude hodně těžký. Červenomodrej erb jestli dobře vidím?
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 5. 9. 2016, 7:26. »
Registrovaný uživatel
Paul napsal
Katka jasný, plomba. Zabraňující manipulaci se zbožím.


Díky moc za potvrzení :) A nějaký tip, kudy se pustit do nějakého bližšího určení? Mám pocit, že už jsem si zavařila internet, zkoušela jsem snad všechny možné kombinace hesel, diskusí, obrázků a publikací a ani náznak nápovědy...
Budu vděčná za každou radu..
Registrovaný uživatel
Paul,díky za snahu,ale nepochopil jsem,co myslíš tím červenomodrej erb?Jako že je šlechtický? ;)
Registrovaný uživatel
Dirgas666 napsal
Paul,díky za snahu,ale nepochopil jsem,co myslíš tím červenomodrej erb?Jako že je šlechtický? ;)


jsou tam šrafy, který se převáděj na barvy.
Registrovaný uživatel
Dirgas666 napsal
Paul,díky za snahu,ale nepochopil jsem,co myslíš tím červenomodrej erb?Jako že je šlechtický? ;)


na webu sbirani.cz je někde sekce plomby, jeden člověk to sbírá a určuje. má nick "jezero".
Registrovaný uživatel
Dobře,děkuji za tip :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... > »

Sběratel.com » Co se jinám nevešlo » PEČETIDLA

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1