Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Zajímavosti » Pěkný nález

Vykupminci.cz
Numisargo

Pěkný nález

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Tak jsem projížděl pár stránek a narazil jsem na tento článek s pěkný nálezem. Co vy na to?

http://detektorweb.cz/index.4me?s=show&lang=1&i=29238&mm=3&xb=1&vd=1
Registrovaný uživatel
ja nato, ze takych su v zemi este tisice . a v cr-sk sa najde aspon jeden taky za tyzden. len sa nezverejnuju
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
No, pokud si nekdo zjisti jeho identitu (coz neni slozite), tak ma chlapec pekny problem. Ale mozna nalez poctive ohlasil a nabidl muzeu :D
Jinak na nalez to vypada hodne dobre, clovek by az ziskal dojem ze pod nama lezi tuny stribra a staci jen kopnout :)
Registrovaný uživatel
Co já na to??? Jsem taky hledač - tělem i duší...Je to sen najít takový depot! Sám za sebe a s čistým svědomím...odevzdal bych to! Proč bych to měl mít doma pro sebe....? Vždyť je to super mít v muzeu u tohoto nálezu cedulku se jménem a poděkováním za vzornou spolupráci...A navíc je tady uzákoněných 10% nálezného....
Moderátor
roses napsal
Tak jsem projížděl pár stránek a narazil jsem na tento článek s pěkný nálezem. Co vy na to?

http://detektorweb.cz/index.4me?s=show&lang=1&i=29238&mm=3&xb=1&vd=1


Pokiaľ by nálezca kontaktoval nejaké múzeum alebo numizmatického pracovníka a poskytol ten nález na zdokumentovanie, nech si ho kľudne nechá. Stačí mince odmerať, odvážiť, nafotiť a poskytnúť nálezové okolnosti. Keby mi nálezca tieto veci poskytol, ešte by som mu za to zaplatil a monetky by si mohol nechať. :)
Registrovaný uživatel
Bigger napsal
Vždyť je to super mít v muzeu u tohoto nálezu cedulku se jménem a poděkováním za vzornou spolupráci...

to by som bral aj ja :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Bigger napsal
Vždyť je to super mít v muzeu u tohoto nálezu cedulku se jménem a poděkováním za vzornou spolupráci...


no nechci kazit radost, ale většinou to leží tak ve skříni depozitáře a dalších několik desítek let po tom pes ani neštěkne...to je realita :|
Registrovaný uživatel
vo vacsich muzeach je je to tak.
v mensich mestkych muzeach by za to boli vdacny
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Dráček: Jo i to se stává. Odevzdáš muzeu nález, řekněme 100 mincí, po evidenci se zjistí, že je jich zaevidovaných jen 70 a po vystavení třeba jen 50....I to je možné a bohužel se to i stává... Hele Dráčku, i kdyby to tam jen leželo někde ve skříni.....podle nějakých zákonů a předpisů ( neznám jejich přesné znění...:-( ) máš právo kdykoli navštívit muzeum a podívat se na svůj nález - v podstatě si ho zkontrolovat. A to hle všechno má jednu - podle mě super - výhodu... Kdo se z vás mohl, byť pod nějakým dozorem, pohybovat ve skladu v muzeu.....? Například: Otec je ředitel jedné okresní knihovny a ta spolupracuje s různými knihovnami v republice. Kromě toho, že se dostanu do styku s knihami, které se třeba nepůjčují je super, ale měl jsem třeba možnost si prolistovat originál Portolánským atlasem či šáhnout si na jiné - cenné - kousky... A s tím muzeem a odevzdaným depotem je to samé...Jedinečná možnost se dostat k tomu, co je " obyčejnému " člověku nedostupné....
Moderátor
Nevím jak je to s těmi 10ti procenty v realitě, slyšel jsem něco jiného.. nicméně taky jsem slyšel, že v Británii nebo Německu je nálezné 50 procent odhadní ceny a 100 procent v případě, když to člověk najde na vlastním pozemku.
Řekl bych, že to je asi důvod, proč v Británii je spousta zajímavých a rozsáhlých muzejních sbírek, zatímco tady skončí spousta zajímavých nálezů v lepším případě v soukromých sbírkách a v horším za hranicemi.
Je tedy otázka, jestli naše kulturní dědictví daleko víc než sběrači neplundrují někteří muzejníci se svými nesmyslnými názory, které zamrzly kdesi v sedmdesátých letech minulého století..
Registrovaný uživatel
Tenzor: Něco na tom je....Já jsem se s tím to, jak to funguje v Německu či Británii nesetkal, ale pokud by to tak bylo i u nás, určitě bych častěji chodil do muzea, protože by tam toho bylo daleko víc na čumendu....
Registrovaný uživatel
Bigger: do sbírek muzeí se dá také dostat, musíš si jen za koky sbírání dělat dobré kontakty... :)
Registrovaný uživatel
Dráček: Máš recht....To je taky možnost....Bohužel jsem ještě neměl možnost spolupracovat s muzeem v tomto směru. Škoda....
Registrovaný uživatel
kontakty ani mít nemusíš, ty si snadno získáš, stačí mít nějaký badatelský zájem, domluvit se s muzeem, vyplnit badatelský list a je to ;) jsem takto v kontaktu s muzejníky a archeology už nějaký čas a funguje to dobře ....
Registrovaný uživatel
Sice nevím jak to s nálezy u nás probíhá, ale sohlasím s názorem tenzora, že většína věcí končí v soukromých sbírkách i zahraničí. Z mého pohledu je to tím, že by za chvíli naše muzea neměli na to vyplácet 50-100% nálezného, což je škoda a je to asi tak jak říkal jano: je jich hodně, jen se nezveřejňují.
Registrovaný uživatel
Kacuro: Je to tak, také tam dost často docházím a spolupráce výborná.
_______________
"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"
Registrovaný uživatel
roses napsal
Sice nevím jak to s nálezy u nás probíhá, ale sohlasím s názorem tenzora, že většína věcí končí v soukromých sbírkách i zahraničí. Z mého pohledu je to tím, že by za chvíli naše muzea neměli na to vyplácet 50-100% nálezného, což je škoda a je to asi tak jak říkal jano: je jich hodně, jen se nezveřejňují.


asi jsi to moc nepochopil, v cizině na to kupovat vše muzea také nemají fondy, ale mají si možnost vše kvalitně zdokumentovat během doby k tomu jim vyhrazené zákonem a zvážit, zda zakoupí za plnou tržní cenu či nikoliv a naopak nálezce buď dostane spolu s vlastníkem pozemku plnou tržní cenu nebo mince po dokumentaci nazpět(a může je poté komukoliv prodat)...
Registrovaný uživatel
Draček: Aha, ted tomu začínám pomalu rozumět,jsem v obraze, jak říkam o tento směr a zákon k tomu určený, jsem se prakticky vůbec nezajímal, takže děkuji za info.
Takže pokud tomu rozumím dobře, nálezce je povinen ohlásít (např. takovýto větší nález mincí, či jiných muzejních předmětu) muzeu, které posléze zdokumentuje místo nálezu i s nálezy. Tím pádem, mě ale napadá otázka: Jak se řeší to, když muzeum nabídne nálezci (řekněme u nás těch 10%) a nálezce nesouhlasí? Zda mu muzeum vydá tyto předměty po zdokumentování nazpět, nebo je k tomuto určený také zákon?
Omlouvám se za takové (možná Vám příjdou hloupé) otázky, ale o tomto směru opravdu nevím prakticky vůbec nic, takže jsem rád za jakoukoliv informaci.
Moderátor
Myslim ze vsechny mince atd co je v pude nalezi statu at uz je to jedna mince nebo 100. Ted jde o to kdo pujde s jednim fofnikem do muzea nebo na prislusny urad onen nalez odevzdat.
Registrovaný uživatel
roses: u nás musíš odevzdávat všechno! a na odměnu zase až tak automaticky nárok nemáš, stačí když řekneš, žes to našel detektorem, budou to řešit nějací pitomci placení z našich daní, řeknou, že kraj na to nemá peníze a ještě z Tebe udělají vykradače .... situace, o které psal dráček, je ze zahraničí, konkrétně z Anglie. v každém státě to však funguje jinak ...
Registrovaný uživatel
Kacuro: Máš pravdu....jakmile někde nahlásíš, že jsi danou věc nalezl detektorem, začnou problémy. To znám, jsi pak " pod dozorem..." A čekej doma " návštěvu..."Vím o čem mluvím... A taky máš pravdu, musí se odevzdat vše..... ( pokud se mi to podaří, přidám dodatečně celé znění zákonu...), ale pokud člověk odevzdá třeba i torza zbraní, jsou z toho hodně velké problémy....Vím o případu, kdy měl člověk u sebe doma zrazavělou část hlavně a ani mu nepomohlo, že má u policie bráchu, takové měl problémy....Pak zazní otázka....odevzdat či neodevzdat...?
Moderátor
Ad odevzdávat vše - to samozřejmě platí jen v případě, že o to stát (muzeum) projeví zájem, ty depozitáře nejsou nafukovací :) Ale pokud clovek najde něco cenného, tak asi zájem mít bude, i když jsem slyšel o případu, kdy si někdo mohl ponechat sbírku středověkých mincí z nálezu, protože se to muzeu nechtělo čistit.
Registrovaný uživatel
ono by stačilo volat archeology ke každému nalezenému měďáku :D pak by se ukázalo, kdo by měl větší výdrž ....
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
... i když jsem slyšel o případu, kdy si někdo mohl ponechat sbírku středověkých mincí z nálezu, protože se to muzeu nechtělo čistit.


to bude kachna, tomu nevěřím, oni musí převzít všechno!
Moderátor
Bigger: zrezavělou část hlavně? A mít doma zrezivělou kovovou trubku je taky protizákoné? :D

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Zajímavosti » Pěkný nález

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1