Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Zajímavosti » Peníze v proměnách času X. - konferencia Mikulov

Vykupminci.cz
Numisargo

Peníze v proměnách času X. - konferencia Mikulov

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Moderátor
Chystá sa niekto 8.-11. júna na konferenciu do Mikulova? S kým sa uvidím a dáme pivko? :P
Moderátor
Apropo, práve dnes oslavuje krásne 40.-te narodeniny môj vzácny kamarát a známy numizmatik Mgr. Marek Budaj, PhD., takže GRATULUJEME!!! A že v Mikulove platí... :twisted:
Moderátor
V tom případě dorazím, ale budu tam jen 9-10. :lol: Doufám že mi to ještě nezrušej.
Registrovaný uživatel
Archy, sorry, šoféroval som a na sms som lenivý, takže odpoviem takto. :)
Korunky prišli a potešili, potešili. Vďaka.

Marekovi želám všetko naj k narodkám a dúfam, že teda už konečne v Mikulove pokecáme všetci traja (a samozrejme aj ďalší chalani z tohto fóra). Veľmi sa teším. Asi ešte nie je podrobnejší rozpis...hmm?

to pavelgregor: Poslal som ti pár mailov. Prišlo ti niečo?
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
Chystá sa niekto 8.-11. júna na konferenciu do Mikulova? S kým sa uvidím a dáme pivko? :P


Můžeš prosím hodit více info o co se jedná? Mám to za rohem.... Děkuji ;)
Moderátor
Numismatické oddělení Moravského zemského muzea - Regionální muzeum v Mikulově - MARQ Ostrava
Peníze v proměnách času X
na téma
Nové výsledky v numismatických výzkumech

Zámek Mikulov 8. - 11. června 2015

Programový výbor
Mgr. Dagmar Grossmannová, Ph.D.
Mgr. Dagmar Kašparová
Prof. PhDr. Tomáš Krejčík, CSc.
PhDr. Jiří Militký, Ph.D.
PhDr. Vlastimil Novák, Ph.D.
prof. dr. Borys Paszkiewicz
PhDr. Luboš Polanský
Ing. Jan Štefan, CSc., sekretář konference
prof. PhDr. Petr Vorel, CSc.

Již desátá mezinárodní konference Peníze v proměnách času se bude konat v městě Mikulově, v místě spojeném s ražbou mincí významného olomouckého biskupa kardinála Františka z Dietrichsteina (1599-1636), který prosadil obnovení mincovního právo olomouckých biskupů, a kde na sklonku svého života působil zakladatel české vědecké numismatiky Mikuláš Adaukt Voigt (1733-1787). Mikulov je historické město ležící asi 40 km jižně od Brna na hranici s Rakouskem, na jižním okraji Pavlovských vrchů, které jsou dominantou chráněné krajinné oblasti Pálava s neopakovatelnou vinařskou tradicí.
Moderátor
sigur napsal
Marekovi želám všetko naj k narodkám a dúfam, že teda už konečne v Mikulove pokecáme všetci traja (a samozrejme aj ďalší chalani z tohto fóra). Veľmi sa teším. Asi ešte nie je podrobnejší rozpis...hmm?


Program ešte nie je, tiež tam nebudem na celú konferu, rátam že dva dni (jedna noc), možno by sme sa zviezli spolu, tiež máš v záujme obdobie ktoré aj ja, tak predpokladám, že by sme to mohli zladiť. Pokecáme potom osobne, keď príde program dám vedieť aj tebe, aj sem na fórum.
Moderátor
Přesně tak. Program mi taky chybí. Doufám, že se nám alespoň jeden večer překreje a všichni pokecáme.
Moderátor
Hm.. muzu se pokusit zazadat si o den nebo 1/2den + 1/2den dovolene, ale nevim jak moc je to realne, posledni dobou mam s prestavkami na jidlo beznou pracovni dobu od 8 do pulnoci :( Kazdopadne zkuste navrhnout nejaky konkretni den, kdy by bylo mozne se sejit a pokecat u pivka.
Registrovaný uživatel
Mikulov a pivo :oops: :roll: :oops:
_______________
Registrovaný uživatel
ak tam bude niečo zaujímavé pre mňa, mal by som mať voľno.
Moderátor
m1234 napsal
Mikulov a pivo :oops: :roll: :oops:

Mnohem menší nesmysl než si v tamější restauraci dát víno ;) Ale pokud by měl někdo vytipovaný dobrý sklípek, tak nejsem proti.
Registrovaný uživatel
Herdek,a proč by sis měl dávat víno v restauraci?Je tu několik vinoték-já občas zajdu do"Dobrý ročník"-přímo na náměstí ;)
Moderátor
Vypadá to, že bych si mohl vzít 9.-10. (ne celý den) dovolenou, ale rád bych věděl, jaký je program konference, jestli je potřeba se dopředu přihlásit apod., asi jsem slepý, ale nemůžu to dohledat, ani na stránkách MZM ani mikulovského zámku.
Moderátor
Zde je oficiální pozvánka:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tu je program:
ÚTERÝ / TUESDAY / DIENSTAG
9. 6. 2015
8:40 Registrace / Registration / Registrierung
9:00 - 9:15 Zahájení konference / Opening / Eröffnung
9:15 – 9:30 Úvodní přednáška / Opening paper / Eröffnungsvortrag
Dagmar GROSSMANNOVÁ: Mikulov z pohledu numismatiky / Mikulov from the viewpoint of numismatics / Mikulov aus dem Sichtpunkt der Numismatik
9:30 – 10:00 Petra JÁNOŠÍKOVÁ: Výzkum a jeho financování z veřejných prostředků / Research and its financing from public funds
10:00 – 10:30 Jarosław BODZEK: Phoenician cities, Seleucids and the idea of naval supremacy in coinage
10:30 – 10:45 Káva / Coffee / Kaffee
10:45 – 11:15 Eliza WALCZAK: Ikonografia Heraklesa w mennictwie pólnocnych wybrzezy morza Czarnego / Heracles iconography in coinage northern coast of Black Sea
11:15– 11:45 Kirill MYZGIN: Клады римских республиканских монет на территории Украины / Hoards of the Roman Republican coins on the territory of Ukraine)
11:45 – 12:15 Eduard DROBERJAR - Jiří MILITKÝ: Římské mince a archeologické nálezy na sídlišti ze 3. století ve Vrbové Lhotě (okr. Nymburk)
12:15 – 13:30 Oběd / Lunch / Mittagessen
13:30 – 15:00 Návštěva Státního okresního archivu / Visit of State District Archive / Besuch des Staatliches Kreisarchiv
15:00 – 15:30 Johannes HARTNER: Der Fund von Frauenhofen – Beginn der Monetarisierung des österreichischen Raums im 12. Jh.
15:30 – 16:00 Arkadiusz DYMOWSKI: Rzymskie srebro i celtyckie złoto na ziemiach Polski na przełomie er / Roman silver and Celtic gold in the territory of Poland at the turn of the era
16:00 – 16:30 Kristian ELSCHEK – Eva KOLNÍKOVÁ: Rímske a laténske mince zo Zohora a Stupavy-Mástu na západnom Slovensku / La Tène and Roman coins from Zohor and Stupava-Mást in West Slovakia
16:30 – 17:00 Tomáš SMĚLÝ: Vztahy mezi „českými“ a „moravskými“ Kelty předoppidálního období z pohledu numismatiky / The relations between the „Bohemian“ and „Moravian“ Celts of the pre-oppidal period in the light of numismatics
17:00 – 17:15 Káva / Coffee / Kaffee
17:15 – 17:45 Dragan MILUTINOVIĆ: Monety rzymskie w skarbach średniowiecznych – amulety chroniące skarb? / Roman coins in medieval hoards – were they hoard protecting amulets?
17:45 – 18:15 Luboš POLANSKÝ: Ikonografické detaily českých denárů 10. století / Iconographic details of the 10th century Bohemian deniers
18:15 – 18:45 Aleš ŠVEC: Saracénske denáre a parvy kráľa Ľudovíta I. z Anjou / Silver denarii and parvi of King Louis I of Hungary with the head of a Saracen
20:00 Společenský večer / Social Evening / Soiree

STŘEDA / WENDESDAY / MITTWOCH
10. 6. 2015
9:00 – 9:30 Tomáš KREJČÍK: K vývoji sítě peněžních ústavů v rakouském Slezsku a na severní Moravě / The development of the network of the financial establishment in the austrian Silesia and nothern Moravia
9:30 – 10:00 Miroslav HUS: Náboženská medaile zhotovená z švábského pacnéře – nález Čelákovice 2006 / The religious medal made of swabian batzen – discovery Čelákovice 2006
10:15 – 11:45 Prohlídka zámku Mikulov / Tour of Chateau Mikulov / Besichtigung des Schlosses Mikulov
12:00 – 13:00 Oběd / Lunch / Mittagessen
13:00 – 14:00 Návštěva Dietrichsteinské hrobky / A visit of the Dietrichstein tomb / Besuch der Dietrichsteiner Gruft
14:00 – 14:30 Roger SVENSSON: Periodic Re-Coinage as a Monetary Tax: Conditions, Consequences and Comparisons with Debasement
14:30 – 15:00 Piotr CHABRZYK: Nowe ustalenia w sprawie denarów krzyżowych z początków XI wieku / New promises for the cross-denarii from the begining of the XI century
15:00 – 15:30 Roxana WAWRCZAK: Monety anglosaskie ze skarbu z okolic Kruszwicy
15:30 – 15:45 Káva / Coffee / Kaffee
15:45 – 16:15 Jan ŠMERDA: Nález nebo svátostka? / Ein Fund oder religiöse Medaille?
16:15 – 16:45 Roman ZAORAL – Petr SCHNEIDER – Luboš POLANSKÝ: Předběžná zpráva o nálezu brakteátů z Levínské Olešnice / Preliminary report on the hoard of bracteates from Levínská Olešnice, North-East Bohemia
16:45 – 17:15 Petr SCHNEIDER: Depot velkých brakteátů z katastru obce Olešnice (okr. Hradec Králové) z roku 1935 / Ein Fund der breiten Brakteaten aus der Katastralgemeinde Olešnice (Bez. Hradec Králove) aus dem Jahre 1935
17:15 – 17:30 Káva / Coffee / Kaffee
17:30 – 18:00 Borys PASZKIEWICZ: Nieznane monety śląskie z 1. połowy XIV wieku z Nowego Targu we Wrocławiu / Unknown Silesian coins from the first half of the fourteenth century found on New Market Square in Wrocław
18:00 – 18:30 Pawel MILEJSKI: Skarb groszy praskich Karola I. i Wacława IV. z Oleśnicy na tle znalezisk groszy Wacława IV. na Śląsku – analiza ilościowa i miejsc występowania / Hoard of Prague groschen of Karol I and Wacław IV from Oleśnica on the background of groschen findings in Silesia – analysis of quantity and places of occurrence
18:30 – 19:00 Luboš ČÍŽEK: Nové chronologické zařazení pražského groše Václava IV., typ Hána XV

ČTVRTEK / THURSDAY / DONNERSTAG
11. 6. 2015
9:00 – 10:00 Návštěva hrobu M. A. Voigta / A visit the grave of M. A. Voigt/ Besuch des Grabs von M. A. Voigt
10:00 – 10:30 Herfried E. WAGNER: Ein Fund mährischer Pfennige der Hussitenzeit aus der „Mittelsteiermark“
10:30 – 11:00 Marek BUDAJ: Boje Alžbety a Vladislava I. o uhorský trón vo svetle nálezov mincí v rokoch 1440-1442 (poklad z Mojmíroviec) / Struggle for the Hungarian thorne between Elisabeth and Wladislav I in the light of the coin finds in 1440-1442 (treasure from Mojmirovce)
11:00 – 11:30 Ján HUNKA: Tri neobvyklé české mince zo 14.-17. storočia objavené na Slovensku / Three unusual bohemian coins from 14th-17th centuries founded at Slovakia
11:30 – 11:45 Káva / Coffee / Kaffee
11:45 – 12:15 Petr VOREL: České měnové reformy z let 1561 a 1573 a jejich důsledky pro peněžní oběh
12:15 – 12:40 Kamil SMÍŠEK: Nové nálezy mincí italské provenience z Brna / New coin finds of Italian provenience in Brno
12:40 – 13:05 Wojciech A. ŁONAK: Obol Charona. Monety w grobach nowożytnych na pograniczu Śląska, Małopolski i Wielkopolski / Charon’s Obol. Coins found in contemporary tombs on the boundaries of Silesia, Małopolska and Wielkopolska
13:05 – 14:10 Oběd / Lunch / Mittagessen
14:10 – 14:35 Dagmar KAŠPAROVÁ: Depot mincí z počátku 17. století z lašťanského revíru na Šternbersku / Ein Münzdepot aus dem frühen 17. Jahrhundert im Revier von Lašťany (Region von Šternberk)
14:35 – 15:00 Paweł DUMA: Żetony odnalezione na pl. Nowy Targ we Wrocławiu podczas badań archeologicznych w latach 2010-2011 / Tokens from Nowy Targ square in Wrocław found during archaeological excavations in 2010-2011
15:00 – 15:25 Daniel HAAS KIANIČKA: Príspevok k definícii pojmu medaila / Beitrag zur Definition des Begriffes Medaille
15:25 – 15:40 Káva / Coffee / Kaffee
15:40 – 16:05 Lukáš FUNK: Zánik vesnice po roce 1945 datovaný mincemi / Desertation of the Village after 1945 dated by coins
16:05 – 16:20 Jan T. ŠTEFAN: Poznámka k vlivu konzervace na parametry brakteátové mince / Comment on the impact of conservation on the technological parameters of bracteate)
16:20 – 16:45 Jan JOHN: Materiálová analýza pokladu z Bošilce (okr. České Budějovice) / Material analysis of hoard from Bošilec (dist. Ceské Budejovice)
16:45 Zakončení konference / End of Conference /
Ende der Konferenz
Moderátor
Škoda, že ho poslali až tak pozdě. :evil: Dostal jsem jen dva dny volna a tak jsem risknul úterý a středu. No, a bohužel to, co by mně zajímalo nejvíc je až ve čtvrtek dopoledne. To už bohužel budu na služebkách. Tak aspoň doufám, že pokecáme.
Moderátor
Okrem mojej prednášky je pre mňa zaujímavý Luboš Čížek v stredu a chalani vo štvrtok. No nič, tak na druhý rok u nás na konferencii v múzeu. Chystám už pomaly príspevky, na konferenciu vo Vlastivednom múzeu u nás.
Moderátor
Kucera: Diky za pozvanku

Archy: diky za program :)

Bohuzel to vypada tak, ze prislibenou dovolenou pristi tyden nejspis nedostanu, kolega si chce brat cely tyden a i kdyz si rekl pozdeji nez ja, tak ma jeste nevybrane dny z minuleho roku, tim padem ma prednost a ja ho budu muset zastupovat..
Takze preju vsem at se konference vydari.
Registrovaný uživatel
Aká bola konferencia ? Nikto ste sa nepochválil... :roll:
_______________
Processed coin catalogs 3.750 Auctions / 30.634 Lots
Všetko o bankovkách www.mojazbierka.sk :)
Sent from my ZX Spectrum
Moderátor
Mě se líbila. Bohužel jsem už druhej den musel ihned po ránu odjet. Takže mně utekla většina těch přednášek, na které jsem se těšil. :'( Ale naštěstí jsem ještě stihnul přednášku Archyho a Marka Budaje. Ta byla výborná. ANi jsem si nestačil dělat výpisky. Naopak mně mrzí, že jsem neviděl přednášku J.Hunky.

Zajímavá byla návštěva archívu, kde se celkem pěkně rozpovídala jedna ďoučina, jak opravuje staré knihy a tiskopisy.

Nezanedbatelným příjemným překvapením byla i spousta zajímavé literatury. Např. krásná knížka Historické vědecké přístroje v mikulovských sbírkách, Víno napříč staletími, knížečka o Dolních Věstonicích atd. Z numismatiky třeba Boskovický poklad, nové Folie numismatiky a další.

Nebejt toho, že jsem musel nečekaně odjet, takže jsem si ani nestačil pořádně popovídat s těmi, s kterými jsem chtěl, tak z mého pohledu to byla povedená akce.
Moderátor
Ja som na tom podobne, dorazil som 10 minút pred svojou prednáškou a po mne som videl ešte Kamila Smíška a Mareka Budaja. Ale na víne som si večer pochutnal. ;) Škoda že som nemohol zostať dlhšie, v podstate som bol len na otočku. Verím však, že konferencia musela byť výborná, vidno to podľa programu.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Zajímavosti » Peníze v proměnách času X. - konferencia Mikulov

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1