Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Podvody s certifikáty drahých kamenů

Vykupminci.cz
Numisargo

Podvody s certifikáty drahých kamenů

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Je zde rubrika o diamantech, kdy její udržovatel Grofik zasvědceně uvádí různé trendy, ceny aj. Ale věc má i druhou stránku - možné podvody s drahokamy. Dovolím si upozornit na zkušenost.
Na internetu se to hemží nabídkami obchodníků i soukromníků s prodejem klenotnických kamenů s certifikátem. Kámen lze certifikovat několika způsoby, ale v každém z nich by měl být kámen natolik popsán/označen aj. tak, aby byla vyloučena záměna/sloučení jiného kamene s certifikátem. Jedním z několika popsání kamene je laserové gravírování čísla konkrétního certifikátu na rundistu (obvod) kamene briliantového výbrusu. Označení je tak miniaturní, že k jeho přečtení je ideální mikroskop a řeklo by se, že toto je vrchol seriózního značení, kdy pak lze na internetu najít ztotožnění certifikátu s archivovaným údajem jeho výstavce. Avšak v důsledku se může jednat jen o cár papíru k "nachytání hejla". Gravírování je totiž již tak rozšířené, že není problém nechat si vypálit číslo totožné s certifikátem na kámen podřadné kvality. Byly zaznamenány takové případy, dotažené k dokonalosti, kdy je zakoupen kámen s laserovým označením a s certifikátem GIA (nejvyšší/nejuznávanější stupeň certifikace, USA), potom je certifikát kopírováním rozmnožen např. 50x, stejné certifikační číslo je vygravírované do 50 podřadných kamenů a ty pak s certifikáty jsou prodány jako excelentní. A každý kupující dotazem na předmětné číslo na jeho certifikátu může zjistit, že certifikát se na internetu projeví jako pravý, tedy i "pravý je kámen s tímto číslem". A výdělek může být třeba v případě 50 ks podřadnějších briliantů (např z hlediska barvy, čistoty a brusu) nad 50 milionů. Např. cena 1 ct briliantu modrého zabarvení (6,5 mm prcek) může být i 2 miliony Kč, např: https://www.glamira.cz/glamira-ring-radmilla.html?alloy=white-silber&diamond=bluediamond . To jen na úvod. ----- Ale teď jsem přišel na ještě propracovanější techniku prodeje. Zakoupil jsem 1 ct modrý syntetický moissanit (kámen s vlastnostmi diamantu, dokonce lepší optické, tvrdost 9,25 Mohs), který měl certifikát GRA (Global gemological Rearch Authority). Vše bylo OK, než jsem nastartoval mikroskop a zjistil stav kamene. Certifikát GRA udával všechny paramerty excelentní (nejlepší), na rundistě bylo vypálené souhlasné čislo, tedy spárováno. Avšak kámen vykazuje za pomoci mikroskopu takové vady, že jej s klidným svědomím nazvu ZMETEK. Výbrus amatérský, geometrie rozházená, chybí kaleta a vrcholem je vyštíplá část rundistové fazety a rundisty. Obecně jde s těmito závadami o bezcenný kámen, odpad, v případě kvalitní věci by měl cenu cca 50 dolarů. Bezcenný (klenotnicky) by byl i diamant v takovém stavu. Po tomto zjištění jsem prostudoval certifikát GRA a vše je pohledově OK, i číslo certifikátu jsem dohledal na internetu. Na mé dotazy mailem na adresu GRA mi přicházela odpověď - nedoručitelný mail. Když jsem si opakovaně prohlížel certifikát GRA (poměrně neznámá asijská gemologická asociase), něco mi připomínal. Porovnal jsem ho s certifikátem GIA (prestižní americká asociace) a zjistil jsem, že jsou graficky totožné, GRA je okopírovaný GIA s malými úpravami. A internet je kameny s "certifikátem GRA" zahlcen, zejména z Asie. Něco mi říká, že GRA je uměle vytvořená bublina asijských vykuků. -------- A varování pro kupující šperků s diamanty: Zaručeně si vždy naběhnete z důvodu, že kupujete jako poslední v serii obchodníků, kdy již 1. obchodník kámen nadhodnotí a další v řadě chtějí také vydělat. Odhad ceny briliantu je založen na tom, že "větší bere", myšleno "známější, světovější". Odhad ceny jednoho barevného kamene příkladově 1 ct (0,2 gramu) se může lišit i o statisíce a vše může být správně - ovšem pokud to má zaručeně pravý certifikýt GIA, je to "nejsprávnější". A kraviny typu, že přijde člověk do klenotnictví, kde mu šperk s jakýmkoliv kámenem odhadnou jsou stejné pohádky, jako O vodníkovi. Žádný drahokam se nedá ve šperku odhadnout a zejména ne v jakémkoliv klenotnictví. Kritérií hodnocení např. briliantu je v kombinacích stovky a nikdy se nemohou dva odborníci v ocenění shodnout. Neshodnou se ani gemologiské laboratoře. A lákání lidí na "super zhodnocení šperků s briliantem" je naprostý nesmysl, když již prvotně zakoupený šperk je cenově nadhodnocen na maximum únosnosti. A kdo má šperk s briliantem, nechť si zkusí ho prodat a dovolím si tvrdit, že nákupní cenu nikde nedostane. A v dnešní době, kdy lze vyrobit již všechny drahokamy synteticky (šlo to i dříve, dnes se to děje hromadně) nastává problém opět si nenaběhnout. Např. se píše, že syntetický diamant lze vyrobit na klenotnické účely bez problémů do cca 10 ct a nelze ho od přírodního rozeznat. Tak si nenaběhněte "výhodnou koupí" a diamanty NE. ----- Pokud má někdo zkušenost s GRA, pochlubte se. ---A poznámka nakonec: teď jsem otevřel mail a znalec z oboru drahých kamenů mi poslal odpověď a dal mi za pravdu ve smyslu podvodu s popsaným "certifikátem GRA".

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To stepe, zial do pondelku som len na mobilnom aparate lepsie sa odpoveda s pc.
Podla toho co vidim ja cert. je na moisanit a nie na prirodny pripadne umelo vypestovany diamant...

Apropo 1karat modreho diamantu stoji nie dva mil CK, ale od 1 do 4mil. USD podla intenzivneho sfarbenia....
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Doplnim otazku ake rozlisenie 10, 20, 30, 40, x pouzivas na kontrolu mikroskopom???
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
grofik napsal
Podla toho co vidim ja cert. je na moisanit a nie na prirodny pripadne umelo vypestovany diamant...

Vážne? :mrgreen:
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Vidis nieco ine???
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Zdravím Grofiku. V příspěvku je napsáno, že "certifikát" je na moissanit, asi jsi přehlédl. Avšak ten samý certifikát se vystavuje i na brilianty. V příspěvku jsem jen zdokumentoval podvod "bezcenný odpad s certifikátem", který se rozmohl a asi je to na delší povídání. Důvodem zveřejnění je výstraha kupujícím. Znalec, který je i pracovníkem gemologické laboratoře mi napsal, že s mými závěry plně souhlasí a že budou i zveřejněny na jejich www stránkách. - Když jsem napsal, že 1 ct modrého briliantu může stát i 2 mil Kč (v odkazu je uveden prsten za 2,5 mil Kč), je to myšleno u nás v ČR, kdy nejsou nakupovány klenotníky nejlepší kameny z důvodu úspory a zisku. Ty píšeš, že cena takového 1 ct je 1 - 4 mil USD a to je právě i podstata nesmyslnosti stanovování ceny diamantů (briliantů), kdy jde o subjektivní názor v rozsahu ceny 2,5 mil Kč (uvedený prsten) - 88 mil Kč (tvůj odborný názor v přepočtu USD/Kč). Potom v každém stupni intenzity barvy (tedy i sekvence ceny) je X % možnost zvýšení ceny, když máme na mysly samozřejmě jen klenotnické kameny. A právě i toto je varováním kupujícím, že si téměř vždy naběhnou, jsa ovlivněni reklamou, případně chamtivostí. --- Klenotnická lupa 10x je pro mě málo, používám 40x a můj mikroskop zaostřuje způsobem, že v základní malé vzdálenosti nad objektem má psáno 800 x a s postupným odstupem vzdálenosti snižuje i stupeň zvětšení, který není definován, tedy neznám zvětšení.
Registrovaný uživatel
Oprava: mysli
Registrovaný uživatel
Stepe ahoj, do pondelku pozeram prispevky len cez mobil zrejme preto nezachytenie druhu kamena...
Omyl...
Kontrola cistoty kamena je stanovena na 10x zvacsenie je to standart.
Cennik existuje tiez na vsetky druhy drahych kamenov.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Grofiku, to klenotnické zvětšení 10x je přece všeobecně známé a s příspěvkem to nemá jakoukoliv souvislost. To, že jsou vady vyfoceny větším zvětšením přece neznamená, že při menším tam nejsou? A o čistotě kamene jsem nikde nepsal a ani ji nezkoumal. Pojem "excelentní" je definován jak ve smyslu brusu, symetrie aj. Nebo myslíš, že málo zvětšená vada vadou není ? Připadá mi, že jsi nepochopil smysl mnou prvotně napsaného příspěvku - falešný certifikát na odpad - a jaksi "špičkuješ" v nepodstatných souvislostech. Nikdo zde nepochybuje, že jsi odborník. A že ceník existuje na všechny druhy drahých kamenů může být pravda, ale podobná té s falešným certifikátem. Každý broušený klenotnický (o těch mluvíme) drahý kámen ze známé čtyřky (briliant, smaragd, rubín, safír) musí být oceněn individuálně, to přece víš. Ceník je v takovém případě nepoužitelný.
Registrovaný uživatel
Uz nemam ani okuliare na citanie, ale posledu vetu skus pouzit ako argument napr. ICA...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
skrátka hodnotenie výbrusu sa berie do 10x zväčšenia ,čo nie je vidieť pod týmto zväčšením sa beria ako dokonalé. ja osobne pri brúsení používam 30x lupu,furt je rezerva na omyl :mrgreen: to čo je vidieť po väčším zväčšením nikoho nezaujíma,technika a ručná práva má svoje obmedzenia a dokonale sa to nedá,stále sa dá nájst rozdiel dotyku faziet. na 10x sa fazety dotýkajú ,pri 30x nie. cenu tvorí čistota,farba,velkosť kamena. potom výbrus a ku koncu presnosť
Registrovaný uživatel
Fasety asi při velkém zvětšení nemusí přesně navazovat. Navazují při 10x?
Ale ty odštípnuté části jsou vada. Možná oťukání od jiných kamenů, pokud byly v pytlíku jako brambory.
Prosím Tě, proč si kupoval zrovna moissanit? Do šperku nebo do sbírky?
Já bych fasetovaný kámen kupoval po osobní prohlídce, asi u nějakého našeho brusiče. Ne na dálku u asiatů, navíc s nějakým pochybným certifikátem.
Registrovaný uživatel
:D Moja prvá odpoveď bola trochu " s cesty"..., ale postupne sa dopracujeme do finále. ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Různé certifikáty se nedají přeceňovat. Ale třeba tenhle má aspoň nějakou informační hodnotu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pro neodborníka je nejméně složitá koupě opálu. Tady se na certifikáty moc nehraje.
U australského je to jasně dáno. Nejvzácnější barva červená, nejběžnější modrá. N1,2 je černý opál, N3,4 tmavě šedý. Určité kejkle se dají dělat s brilancí. Podle staré stupnice 1-5, podle nové dokonce 1-7. Ale pro základní orientaci stačí, jak jsou barvy vidět při slabém osvětlení (třeba 2 metry od okna při zatažené obloze).
Registrovaný uživatel
opal napsal
Různé certifikáty se nedají přeceňovat. Ale třeba tenhle má aspoň nějakou informační hodnotu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Každá ponuka drahého kameňa je o morálke, slušný predajca spomenie všetky úpravy pokiaľ sú urobené na zlepšenie kvality.
Ideálny stav je dobrá kvalita bez úprav , len takých nie je nikdy dostatok.

Doplním o hodnotenie kvality brusu pri safíre , váhe 1.02 ct. štandartný brus ovál by mal mať 7x5mm + nejaká stotinka .
Podľa popisu človek zo skúsenosťou vie brus je nie exelentný , ale možno kategória vyhovujúci až špatný...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 3. 9. 2019, 10:37. »
Registrovaný uživatel
Tady je důkaz o falešném certifikátu - "The World's Great Authority in Gemplogy" kdy je chyba ve slově "Gemplogy", správně má být "Gemology". Chyba ve správném certifikátu neexistuje. Zajímavé je, že jsem na jedné internetové adrese zjistil, že po zadání čísla se certifikát ohlásí jako pravý. Usuzuji, že prodejce má software, kdy jde o sofistikovaný podvod. "Certifikáty" si zřejmě tiskne sám, dokonce je i prodává za 3 USD k jakémukoliv kamenu, tedy má jistě i gravírovací laser.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pokiaľ sa cítiš podvedený,napíš na adresu a uvidíš aká príde odpoveď... :roll:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Podľa popisu človek zo skúsenosťou vie brus je nie exelentný , ale možno kategória vyhovujúci až špatný...
O kvalitě výbrusu se v certifikátu nepíše. Já fasetově nebrousím, tak nemám znalosti úhlů, abych podle rozměrů zhodnotil brus. Ale ta cutting factory je kdesi v Indonésii. Žádný zázrak to není.
Registrovaný uživatel
Opale, jsi si jistý, že se v certifikátu nepíše o kvalitě výbrusu? Podívej se lepší a najdeš to tam. To je totiž jedna ze základních informací certifikátu. -- Jinak z toho nedělám vědu, jen jsem chtěl upozornit na to, že certifikát nic neznamená a může být bezcenným cárem papíru. Škoda není taková, aby se s tím člověk nějak více zabýval. Zde ovšem nastala zajímavá situace - naprostý zmetek kámen prodávaný s falešným certifikátem, což je dost odvážná kombinace.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Myslel jsem ten certifikát, který jsem dával na ukázku já.
Registrovaný uživatel
Certifikát GRA by som nepreceňoval jeho hodnotu vidím ako orientačnú, žiaľ podobné škandály zasiahli renomovanejšie identifikačné gemologické laboratória EGL- INT,EGL-EUROPE, HRD kde niektorých vyhodili s práce a niektorých posadili do väzenia ,bolo to niekoľko rokov nazad sú na našom vebe detailnejšie informácie.

V Austrálii tiež došlo ku falšovaniu GIA certifikátov dvaja výtečníci tiež skončili za mrežami.

Ázia je obrovský trh s obratom stoviek a stoviek miliárd € ročne .
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Certifikát je taková berlička. Hůl nebo berle je v určitých případech užitečná. Ale mrtvému nebo zdravému nepomůže.
Tenhle opál certifikát nepotřebuje:
https://youtu.be/KDg-ETXnAFY
Registrovaný uživatel
Jak už jsem psal. Pokud člověk není odborník, tak koupě opálu skrývá asi nejmenší riziko. Je dobré začít tím nejjednodušším. Červená barva na černém podkladu. To se vezme lucerna (moderní doba připouští i baterku) a za pravého poledne se hledá. :D
Registrovaný uživatel
už keď sa tu spomínaju tie opaly ma takýto opal cenu ?
11,17 ct. Rozmer : 16.72 x 13.87 x 10.40 mm

Ďakujem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Minerály » Podvody s certifikáty drahých kamenů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1