Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Pohl, Unger, Huszar a Rethy nepoznaju, volna diskusia a vsetkych kuriozitach.

Vykupminci.cz
Numisargo

Pohl, Unger, Huszar a Rethy nepoznaju, volna diskusia a vsetkych kuriozitach.

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pohl, Unger, Huszar a Rethy nepoznaju, ale my ano :) volna diskusia o vsetkych kuriozitach. Za dobu co som na tomto fore som mal castokrat chut venovat sa velmi detailne nejakej drobnosti, mozno az hluposti, len preto ze nebola v ziadnom katalogu. Nastastie je nas tu podobne postihnutych viac, ambiciou tohto vlakna je vytvorit priestor na diskusiu o nesmrtelnosti chrobaka. Ak natrafite na nieco o com ste sa nikde nedocitali a zaujima Vas to, nech sa paci, verim ze toto vlakno sa coskoro bohato naplni a sameho ma zaujima co vsetko v nom budeme riesit.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Tak teda dovolim si aj prvy prispevok kde sa pokusim ukazat jednu znacku, ktoru som u Pohla ani nikde nevidel jedna sa o klasicke A-B s kruzkom pod A, mam pocit ako by bolo pomerne caste ze sa k nejakej znacke prida bodka, alebo kruzok. Napriklad lalia na svatovladislavskych denaroch s bodkou o ktorej pisal Archypov.

Moja otazka znie, a prosim vas o ciste a nicim nepodlozene teorie, preco si myslite ze niekto k znacke pridal bodku, alebo kruzok ?

PS: tesim sa na mince ktore pridate vy

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Rezač si trénoval krúžky...ďalší je pod madonou. ;)
Registrovaný uživatel
Možno to bola len snaha odlíšiť mince razené na iných strižkoch (s možnou odchýlkou v zložení kovu) pomocou tých istých razidiel.
Alebo, že by to boli začiatky Brailovho písma? :).
Moderátor
Je to jednoznačne budínska razba kom. grófa Alexeja Thurza a ten si podobné krúžky na denáre dával dosť často a nevysomári sa asi z toho nikto. ;) Všimni si Pohl 255-17, tie krúžky má po celom denári, to bude ono. Nie je ten tvoj denár tiež náhodou ročník 1526?
Registrovaný uživatel
nie pozri prispevok 47, vsetko je to rok 1530
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
prispevok 47 tu https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/jan-i-zapolsky-11606x2
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
No to som nevedel, preto vždy dávam aj averz, aj reverz. Zaujímavá minca, už len tým že sa jedná o Zápoľského. Značky mi však hovoria na Alexeja Thurza, idem skúsiť dohľadať, či dohliadal aj na mince Jána Zápoľského, toto obdobie z hlavy neovládam. :) Ak je to Alexej, tak u neho je jedno pod kým mincoval, starého psa nové kúsky nenaučíš. 8)
Registrovaný uživatel
Archy: Neboli Turzovci vždy na strane Habsburgovcov? Čo viem, tak vždy boli na ich strane, a preto sa chcem spýtať , či mohol aj napriek tomu Alexej Turzo dohliadať na mince Zápoľského, pretože Ferdinand by podľa mňa z toho radosť nemal.
Pýtam sa hľavne preto, lebo v tomto období som tak trochu mimo.
Registrovaný uživatel
MisoPN napsal
...v tomto období som tak trochu mimo.


Som na tom podobne... ;) Dúfam, že sa zapojí aj comes...
Registrovaný uživatel
Zaujimava otazka, podla Pohla urcite a preukazatelne dohliadal. ( aj ked rok 1530 AB je aj pre Pohla zahada ) rad by som tu otazku rozsiril ako potom vyzerali vztahy medzi mincmajstrom ( ci ako dotycneho nazvat ) a objednavatelom, bola to len obycajna obchodna transakcia?
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
Stredo napsal
... ako potom vyzerali vztahy medzi mincmajstrom ( ci ako dotycneho nazvat ) a objednavatelom, bola to len obycajna obchodna transakcia?


Presne tak, bol to biznis, nič viac.
Registrovaný uživatel
Pozrel som teda do Pohla a zaujíma ma, že ako ste prišli na to, že Alexej Turzo dohliadal na Budínsku mincovňu...prehliadol som tam niečo?
Registrovaný uživatel
...hľadám všade možne, ale jeho meno som zatiaľ našiel len v súvislosti s Kremnickou mincovňou
Moderátor
Nie ako komorský gróf, ale ako pokladník v Budíne pôsobil minimálne v roku 1526, kedy bol razený Ľudovítov denár 255-17. To, či pôsobil v Budíne neskôr je otázne a predmetom dišputy... o tom sa tu bavíme.
Registrovaný uživatel
Pozri Pohl 255-17 co tu spominal Archypov, lenze to nie je Zapolsky alo Ludovit II, pri zapolskom som napisal hlupost ked som tvrdil ze urcite dohliadal na mincovnu aj Pohl tu uvadza J. Tornallyai, alebo A. Thurzo takze asi sam nevedel. Pozri napriklad Pohl 264 tu sa vsak uz skutocne jedna len o Kremnicu
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Stredo napsal
... podla Pohla urcite a preukazatelne dohliadal....


Toto si teda ako myslel?
Podľa "A" dedukovať, že sa jedná o Alexeja podľa mňa moc preukázateľné nie je...mohla to byť značka jedného z 20 minciarov, ktorý prišli z Kremnice do Budína.

"Po porážke uhorských vojsk v bitke pri Moháči 29. augusta 1526
a smrti kráľa Ľudovíta II. Jagelovského Budín ovládol 10. októbra 1526 Ján
ZápoĽský, ktorý bol zvolený za kráľa a 11. novembra 1526 korunovaný. Už
17. augusta 1527 ho však vojská Ferdinanda Habsburského z mesta vytlačili
a 3. novembra 1527 bol aj Ferdinand korunovaný za uhorského kráľa. Mesto
zostalo v Habsburgových rukách až do 8. septembra 1529, kedy ho dobyli
Turci a odovzdali Zápoľskému. O razbe mincí Ferdinanda I. v Budíne
v rokoch 1527 – 1529 nie sú doteraz známe žiadne doklady.
Zápoľský po znovuzískaní hlavného mesta ako jednu z prvých
riešil otázku obnovenia razby mincí. Už 18. novembra 1529 prikázal odoslať
z Kremnice do Budína 20 minciarov. Tí však čoskoro z Budína ušli, ako
vyplýva z listu z 24. mája 1530. Tieto informácie však svedčia o tom, že
v tomto období v Budíne mincovňa pracovala. Za hmotné dôkazy tejto
činnosti sú považované uvedené denáre z roku 1530 s mincovou značkou
A-B."
Registrovaný uživatel
...no a značku A-B používal Ľudovít (Alvise) Gritti na denároch z rokov 1530-1531 (aj so svojím erbom)...podľa mňa A je skratka pre Alvise, aj keď na denári erb chýba.
« Poslední úpravu provedl(a) ___ v 1. 12. 2012, 11:15. »
Registrovaný uživatel
sigur napsal
...no a značku A-B používal Ľudovít (Alvise) Gritti na denároch z rokov 1530-1531 (aj so svojím erbom)...podľa mňa A je skratka pre Alvise, aj keď na denári erb chýba.


to by bolo zaujimave, trochu by to vysvetlovalo aj cudny tvar stitu. Ak teda spravne chapem narazas na tie pomerne zriedkave zapolskeho denare ktore mali dolu erb. Tomu by nahraval aj cudny tvar stitu, akoby niekto opustal zabehnute postupy
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
pre poriadok pridavam aj reverz

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Ja zasa pridávam Grittiho so štítom...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Citujem Sigurov prispevok

"Tí však čoskoro z Budína ušli, ako
vyplýva z listu z 24. mája 1530. Tieto informácie však svedčia o tom, že
v tomto období v Budíne mincovňa pracovala."

Toto ma skutocne zaujalo, ak tam skutocne nastala situacia ze mu hromadne odisli z budina minciari tak potom je dost mozne ze mincovna mohla chrlit urcitu dobu kadejake zmetky a hlavne ten cudny roztvarajuci sa stit ktory mi tak nesedi k nicomu europskemu co robila kremnica by mohol vzniknut niekde tam a vtedy. ci je moja teoria blbost?
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Tento tvar štítu je typický napríklad pre uhorské groše Ferdinanda I.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Mám ti jeden svätoladislavský, teda zlomok, ale stačí na to, aby sme vedeli identifikovať značku. Táto značka naozaj nie je známa, nie je to dvojráz, ide evidentne o značku dve ľalie nad sebou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Velmi zaujimave, este som nic podobne nevidel nebudú to Košice Košicovaté?
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Uherské mince » Pohl, Unger, Huszar a Rethy nepoznaju, volna diskusia a vsetkych kuriozitach.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1