Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antikvariát » Pokec a chlubírna - staré tisky

Vykupminci.cz
Numisargo

Pokec a chlubírna - staré tisky

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
P-F: na počítač lezu jen občas. Nadále ale doporučuji co jsem napsal ve 13,47 - diskusi s Evropa1 je třeba ukončit. Začněme odjinud - co třeba se chytit výzvy jirkasz a rozjet fanklub Michaela Rentze? Dle mého názoru je základem mít a profackovávat Šerýchovu monografii. Tam se totiž dočtete stěžejní informaci, a sice, že Rentz byl pokorným sluhou svého pána, hraběte Šporka. A pan hrabě měl divné manýry. Místo aby si nechal od Rentze ilustrovat celý Křesťanský rok, tak koupil někde starší ilustrace, které se s Rentzem nemohou měřit, pochopitelně tam byla ta nejatraktivnější biblická témata, a Rentz mu na ně přidělával rámy. Naštěstí je tam i spousta ilustrací výhradně od Rentze. Jirkasz zde zmínil knihu o poustevnících. Tam sice v ilustracích dělal Rentz každou čárku, ale pan hrabě mu nařídil, že ti svatí musí vypadat takhle - a ukázal mu nějaké obrázky, na kterých ty postavy vypadaly jako sádroví trpaslíci, odtud ten dojem co má jirkasz. Rentz potom dělal co mohl aby z tohoto požadavku udělal umění. Takže v této knize je třeba se dívat nejen na ty svaté, ale i na prostředí, ve kterém jsou. Tam měl Rentz volnost a to patří na té knize k tomu nejhodnotnějšímu. Jinak z Křesťanského roku jsou nejlepší obrázky s tzv. "sametového období" - je to úvodní list prvého dílu a hlavně několik ilustrací v poslední čtvrtině druhého dílu - ukřižování a pieta jsou špičkovým projevem vrcholného baroka, úžasné je, že v malém, nemusíte za nimi do Paříže či Florencie, ale jsou v intimitě domácí knihovny. Tanec smrtí je nádherný, ale dost morbidní vrchol, Rentz na něm pracoval až po Šporkově smrti. Tak a pokud máte někdo nějaké jiné osobní dojmy s Rentze, tak sem s nimi.
Registrovaný uživatel
Takže doporučení pro případné zájemce:
Zde jeden pěkný frontispis od Rentze
https://aukro.cz/hammerschmidt-j-f-prodromus-pragenae-1723-6962922008
Ovšem s ohledem na poměr cena výkon bych volil toto
https://www.abebooks.com/servlet/BookDetailsPL?bi=15614517127&cm_sp=snippet-_-srp1-_-tile18&searchurl=sortby%3D19%26tn%3DChristliche%2Bjahr
Zmiňované monumentální dílo Křesťanský rok, komplet, pouze bez obrazu hraběte z druhého dílu, v každém dílu asi 200 mědirytů, sice německy, ale ASPOŇ s českou provenienci 😉
A nepochybuji, že by dotyčný rakouský antikvariát nebyl ochoten po určitém jednání cenu slevit aspoň na 750€ 😀
Registrovaný uživatel
A aspoň pro připomenutí obrázek

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Aktualita:
Tak vidím, že pozornost je teď možná upřena sem https://aukro.cz/velka-barokni-kniha-ceska-kronika-unikatni-kus-17-stoleti-6964716882
Možná se naplní to, že čím otrhanější, tím dražší :-)
Pro srovnání úplná kniha zde https://books.google.cz/books?vid=NKP:1002290713&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false
Registrovaný uživatel
jirkasz napsal
Aktualita:
Tak vidím, že pozornost je teď možná upřena sem https://aukro.cz/velka-barokni-kniha-ceska-kronika-unikatni-kus-17-stoleti-6964716882
Možná se naplní to, že čím otrhanější, tím dražší :-)
Pro srovnání úplná kniha zde https://books.google.cz/books?vid=NKP:1002290713&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false


Jestli můžu doporučit tak ji určitě nekupujte, je to velice pěkná a na ilustrace bohatá kronika, nicméně poměrně často se vyskytující. Pokud jste byl na mich stránkách tak jste ji tam taky mohl vidět a stála mě 12.000 + aukční přirážka. Ta na aukru je ve velice špatném stavu a restaurování bude stát (pokud to vůbec někdo bude chtít dělat) několika násobně víc než samotná kniha. V podstatně lepším stavu se prodávají kolem 25.000 a není nutný žádný restaurátorský zásah.
_______________
Registrovaný uživatel
Hilaris - jak tomyslite s tím fanklubem Rentze? Já bych byl pro fanklub Adama Daniela z Veleslavína 😉
_______________
Registrovaný uživatel
Kniha na Aukru o které jirkasz píše je Poselkyně starých příběhů českých Jana Beckovského (1658-1722). O ní viz zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Poselkyn%C4%9B_star%C3%BDch_p%C5%99%C3%ADb%C4%9Bh%C5%AFv_%C4%8Desk%C3%BDch
Kuriózní je, že za autorova života vyšel jen prvý díl, o který se zřejmě na Aukru strhne mela. Druhý díl vyšel až v r. 1880, je rovněž nyní na Aukru, nepovšimnut za startovní cenu 199,- Kč bez příhozu.
Druhý díl použil jako cenný zdroj informací Jaroslav Durych pro román Bloudění. Někdy z něj dokonce doslova cituje.
Nejcennějším objektem zájmu by měly být oba díly Křesťanského roku z rakouského antikvariátu, kde je velké množství jak plně originálních Rentzových rytin, tak rytin anonymního autora, které Rentz dopracoval rámováním. Na obě knihy jirkasz upozorňuje. Sice tam chybí titulní list druhého dílu s portrétem hraběte Šporka od Emanuela Joachima Haase (pravděpodobně nejlepší Šporkův portrét, dohledatelný na internetu, také stál Šporka pěkný balík, na rozdíl od Rentze, tomu pan hrabě dával za jeho nádherné rytiny pár šušní), nicméně dle mého názoru Rentzovy rytiny v poslední čtvrtině druhého dílu z tzv. "sametového období" jsou ještě lepší, než ten Haas.
Rytina, jejíž reprodukci jirkasz výše zveřejnil je vrcholné Rentzovo dílo - úvodní list prvého dílu Křesťanského roku. Jiří Šerých v monografii o Rentzovi podává velmi dobrý rozbor zde přítomné symboliky.
Registrovaný uživatel
P-F: Před Danielem Adamem z Veleslavína pochopitelně klobouk dolů, nicméně mne na 16. století moc nedostanete, - knihy jsou drahé, dosti často si je můžete přečíst v reedicích (Mattioli, šestidílná Kralická bible, Hájkova kronika), překlady nejslavnějších děl z doby před třicetiletou válkou jsou běžné (Cervantes, Shakespeare). Navíc osobně jsem zaměřen na baroko, a tam těch reedic moc není. Šteyera (kromě Žáčka) je možno číst pouze z originálu. Mimochodem znáte nejslavnější barokní knihu - Grimmelshausenova Dobrodružného Simplicia Simplicissima?
Registrovaný uživatel
Grimmelshausenova Dobrodružného Simplicia Simplicissima neznám, právě jsem si něco málo přečetl na internetu. Originál je v němčině, vy ho máte a čtete? Ano máte pravdu 16. a počátek 17. století je opravdu moc drahé, ale stejně jako vás okouzlilo baroko tak já mám zase renesanci. Ale barokem taky nepohrdnu 😁
_______________
Registrovaný uživatel
P-F: Simpicius Simplicissimus - kdeže originál. České překlady jsou běžné, stačí to zadat na Můj antikvariát. Já mám toto vydání:
https://antikvariat11.cz/kniha/grimmelshausen-hans-jakob-christoph-von-dobrodruzny-simplicius-simplicissimus-kronika-tricetilete-valky-1976-1104470
Registrovaný uživatel
Já jsem myslel že to čtete v originále 😀
_______________
Registrovaný uživatel
K baroku, čtení a dnešnímu výročí:
Dnes jsem poslouchal ebook Komenského Labyrint světa... Vydržel jsem to dlouho - asi do 20. kapitoly a přiznám se, že jsem z toho textu napěchovaného souvětími s přechodníky porozuměl asi dvěma větám. Ocenil bych překlad do současné češtiny.
Jediné, co jsem si z toho odnesl, byl poznatek, že za Komenského se hlavou nevrtělo, ale mr..lo 😀
Moderátor
jirkasz:
https://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx?hw=mrdati
Registrovaný uživatel
Hilaris a Jirkasz - když už jsme byli v perle baroka Kuks, znáte zámek Kratochvíle, nebo Bučovice? Moje nejoblíbenější čistá renesance. Jenom škoda, že Bučovice se víc nezachovali.
_______________
Registrovaný uživatel
Já vlastně v Kuksu nikdy nebyl, ani zámek Kratochvíle neznám, ale v Bučovicích jsem byl nedávno, stav toho zámku není ideální, ale snad někdy prokoukne. Vzpomínám si, že mě zaujala "zazděná okna" na pravé straně zámku.
Registrovaný uživatel
Starou literaturu je třeba spíše číst, ne poslouchat. Poslechu skutečně nebudeme rozumět. Teprve když ten text máme před sebou napsaný a vracíme se ke složité větě, tak můžeme ocenit ten půvab nezvyklého způsobu starobylé řeči. Do současné češtiny bych to nepřekládal. Právě proto, že je to naše mateřská řeč si můžeme si uvědomit a ocenit odstíny a způsoby vyjadřování nejen starého jazyka, ale např. i nářečí. Převedením do současné češtiny se těchto výhod zbavujeme, promarňujeme dar, že jsme se narodili jako Češi.
Komenského Labyrint je krásná kniha (přečetl jsem ho), navíc máme k mání vydání s nádhernými ilustracemi (Jan Konůpek, Ferdiš Duša, Albín Brunovský). Osobně mám nejraději vydání s ilustracemi Ferdiše Duši - na internetovém antikvariátu ho najdete snadno, vyšel s původním názvem: Labyrint světa a lusthauz srdce.
Registrovaný uživatel
Jedna strana zámku je fikce jenom aby to vypadalo souměrné, nikdy tam ani nic nebylo, jenom byl záměr aby to tak vypadalo. Je to typická renesance, spousta dveří které nikam nevedou a ani tam vlastně nejsou jenom bylo potřeba udělat protiváhu druhé straně. Jirkasz a byl jste vevnitř? V přízemí jsou neuvěřitelné sály. Bohužel po tom co převzali Bučovické panství Lichtenstein tak si zvolil za centrum jiné panství a zamek chátral a později z něj udělali správní centrum a kanceláře pro úředníky. Ale přízemí je renesanční skvost.
_______________
Registrovaný uživatel
Hilaris napsal
Starou literaturu je třeba spíše číst, ne poslouchat. Poslechu skutečně nebudeme rozumět. Teprve když ten text máme před sebou napsaný a vracíme se ke složité větě, tak můžeme ocenit ten půvab nezvyklého způsobu starobylé řeči. Do současné češtiny bych to nepřekládal. Právě proto, že je to naše mateřská řeč si můžeme si uvědomit a ocenit odstíny a způsoby vyjadřování nejen starého jazyka, ale např. i nářečí. Převedením do současné češtiny se těchto výhod zbavujeme, promarňujeme dar, že jsme se narodili jako Češi.
Komenského Labyrint je krásná kniha (přečetl jsem ho), navíc máme k mání vydání s nádhernými ilustracemi (Jan Konůpek, Ferdiš Duša, Albín Brunovský). Osobně mám nejraději vydání s ilustracemi Ferdiše Duši - na internetovém antikvariátu ho najdete snadno, vyšel s původním názvem: Labyrint světa a lusthauz srdce.



Přesně tak jak píšete Hilaris starou literaturu ( a nejenom starou) je potřeba číst. Sice to trvá trošku dýl, ale o to je ten požitek intenzivnější (aspoň pro ty co mají takovou představivost jako já 😉).
_______________
Registrovaný uživatel
P-F: Bučovice jsem poprvé navštívil nedávno, interiéry těch sálů v přízemí - úžasné. Hostina zajíců kteří zvítězili nad lidmi a změnili své stravovací návyky nemá chybu. Celkový stav zámku není ideální, ale chvála Bohu, že jsou v pořádku ty sály.
Kratochvíle: P-F, hřebík jste nejen trefil na hlavičku, ale přímo mi ho zarazil do hlavy. Je to moje celoživotní láska, pamatuji si to ještě ve stavu, kdy ty sály byl zcela prázdné a ta renesanční lehkost se tam přímo vznášela. Byl jsem potom hrozně zklamán když tam dali ta pimprlata - nic proti loutkovému filmu, ale charakter byl pryč, strašlivě to tam zhurvínkovatělo. Byl jsem skutečně nadšen když jsem se dověděl, že to vystěhovali a zámek se upravil do stavu ve kterém byl za Viléma z Rožmberka. Je tam nyní i nádherně opravený kostel (byl léta nepřístupný). Měl bych jedinou výhradu - Zlatý sál by měl zůstat prázdný. Ta výzdoba jakoby na hostinu s tím umělým ovocem vyloženě dehonestuje špičkový renesanční interiér světové úrovně.
Registrovaný uživatel
Problém je že se zámky chystají pro všechny ne jenom pro nás 😜 Kratochvíle je opravdu skvost renesance a to i stavebně, celý zámek je postavený jako Benátky na dřevěných pilotech protože celá oblast jsou mokřady a bažiny. Já vím že se bavíme o tom co sem vůbec nepatří, ale je to perla a myslím že docela neznámá.
_______________
Registrovaný uživatel
Obrovský význam Kratochvile i Bučovic je hlavně v tom, že oba dva byly postaveny až v renesanci jako novostavba takže neprošli klasickým vývojem románský, nebo gotický hrad a až potom přestavbou na renesanční zámek.
_______________
Moderátor
P-F napsal
Hilaris a Jirkasz - když už jsme byli v perle baroka Kuks, znáte zámek Kratochvíle, nebo Bučovice? Moje nejoblíbenější čistá renesance. Jenom škoda, že Bučovice se víc nezachovali.

No a co třeba Nové Zámky u Nesovic? Teda, uvnitř jsem nebyl, ale zvenku …
Registrovaný uživatel
Ten jsem vůbec neznal. Asi proto že není přístupný veřejnosti, což je velká škoda.

https://www.hrady.cz/index.php?OID=1459&PARAM=11&tid=3468&pos=800
_______________
Registrovaný uživatel
turtleoverhead napsal
P-F napsal
Přidávám delfína - Kryštof Harant

Vypadá hrůzostrašně ale asi to bude dobrák, soudě podle toho pána v pozadí co na něm jezdí :D


Jezdí na něm pachole za kus chleba, do školy a ze školy ho vozíval jak píše Harant v knize příběh který popsal Plinius
_______________
Registrovaný uživatel
P-F napsal
jirkasz napsal
Aktualita:
Tak vidím, že pozornost je teď možná upřena sem https://aukro.cz/velka-barokni-kniha-ceska-kronika-unikatni-kus-17-stoleti-6964716882
Možná se naplní to, že čím otrhanější, tím dražší :-)
Pro srovnání úplná kniha zde https://books.google.cz/books?vid=NKP:1002290713&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false


Jestli můžu doporučit tak ji určitě nekupujte, je to velice pěkná a na ilustrace bohatá kronika, nicméně poměrně často se vyskytující. Pokud jste byl na mich stránkách tak jste ji tam taky mohl vidět a stála mě 12.000 + aukční přirážka. Ta na aukru je ve velice špatném stavu a restaurování bude stát (pokud to vůbec někdo bude chtít dělat) několika násobně víc než samotná kniha. V podstatně lepším stavu se prodávají kolem 25.000 a není nutný žádný restaurátorský zásah.



No tak to jsem kupní sílu našich spoluobčanů velice podcenil :shock: aktuální cena je 23.200 Kč a to máme ještě víc jak 4 dny do konce. Sám jsem zvědav kam až se cena vyškrábe. Jenom nevím co si s tím salátem kupující počne. Navíc tam prodejce ani nepíše informaci že kniha není zdaleka kompletní.
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... > »

Sběratel.com » Antikvariát » Pokec a chlubírna - staré tisky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1