Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antikvariát » Pokec a chlubírna - staré tisky

Vykupminci.cz
Numisargo

Pokec a chlubírna - staré tisky

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
ad Nové Zámky u Nesovic
Citovat
Ten jsem vůbec neznal. Asi proto že není přístupný veřejnosti, což je velká škoda.


Já jsem uvnitř byl a vlastně si z něj ani nic nepamatuju. Od dětství jsem kolem něj jezdil a vždycky se mi moc líbil, takže jsem se na prohlídku těšil o to víc. Dobová amosféra bohužel žádná (to třeba zmíněné Bučovice, to je jiné kafe).

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10169911673-pamatky-na-prodej/0/51554-nove-zamky/
jakási online prohlídka je možná tady :mrgreen:

Ještě bych doporučoval zámek Velké losiny - ne jen kvůli známým arkádám, ale uvidíte tam i věci, které jinde jen tak neuvidíte. Např dobové podlahy nebo kožené tapety.
Registrovaný uživatel
Co se týče zámků a spojitosti s nějakými těmi starými tisky, tak bych ještě doporučoval Český Šternberk - při prohlídce narazíte na desítky ne-li stovky mědirytů. Sice nebudete mít čas si je prohlédnout a budete očima těkat jak děcko v cukrárně (vlastní zkušenost), ale potom se můžete zahojit na těchto parádních stránkách:
http://www.30letavalka.eu/1000_sbirka.html
Registrovaný uživatel
Forpus: Český Šternberk - byl jsem tam a měl jsem přesně ten dojem z mědirytů jako Vy. Rychlopalba očima, od průvodkyně žádné informace. Nicméně línou h... nemám, tak jsem se ptal. Jedná se o největší sbírku mědirytů s tématikou třicetileté války na světě. Naštěstí plně digitalizováno - viz Váš odkaz.
P-F: Za prvý díl Beckovského je třeba typicky aukráckou cenu ignorovat. Spíše bych si za babku pořídil ten druhý:
https://aukro.cz/jan-beckovsky-poselkyne-starych-pribehu-ceskych-ii-i-1526-1607-6964811025
Ale pozor: ani ne za den na Aukru končí něco dobrého a zatím velmi levného. Prodejce to typicky pro sebe špatně nedobře umístil, špatně a chybně popsal (pro kupujícího je to ale dobře). Nechci to tady zveřejňovat, zvedlo by to cenu. Pátrejte. Pokud byste aspoň dva moc naléhali, tak to zveřejním.
Moderátor
Ve Velkých Losinách jsou velice zajímavé ty nikdy nedokončené (neobydlené) místnosti s originální neupravovanou prkennou podlahou.

Anebo taková Litomyšl. A z malých Tatenice.
Registrovaný uživatel
Hilaris já Beckovského první díl už dávno mám, byla to moje první dražší knížka a cenu už jsem tu psal. Jenom nechápu že za tu co je na aukru (v katastrofálním stavu) někdo aktuálně chce dát 26.200 Kč Hilaris a kdybych já 2x moc naléhal co jste našel na aukru?
_______________
Moderátor
Hilaris: Aukro nesleduji, ale jsem zvedavy, takze si jako druhy take dovoluji nalehat.
Registrovaný uživatel
P-F, numismat: Tak dobrá, ale udělám radost prodávajícímu. Kdybyste to vypátrali sami, byla by cena asi nižší:
https://aukro.cz/postyla-pismo-svate-1865-6964735870
Jedná se o Šteyerovu Postyllu, předposlední vydání z r. 1731. Jde o typicky zachráněný výtisk převazbou z 19. století, kam někdo napsal datum převazby na vazbu 1865. Krásný doklad toho, že tato kniha byla opakovaně čtena a zachraňována - má známky typického opakovaného užívání - pravděpodobně si začátkem církevního roku někdo si opakovaně předsevzal, že to bude pravidelně číst, ale dlouho nevydržel, tím pádem prvé stránky se časem zničily. Zbytek byl čten méně, ale přece - při převazbě byla kniha znovu ořezána. Tloušťka odpovídá tomu, že většina knihy je zachována, chybí asi 50 stránek ze začátku. Peprná exempla v tomto vydání jsou (chybí až v posledním z r. 1737).
Současná cena je nyní pakatel - 750,- Kč. Je to jen díky tomu, že majitel neví co prodává, myslí si, že datum na převazbě je datum vydání. Navíc to dal mezi odborné knihy - náboženství, a nikoliv do starých tisků do r. 1800.
Osobně mám takovéto knihy ze kterých mohu vytušit jejich historii (nebo aspoň část historie) velmi rád. Stav této knihy je krásným dokladem její čtenosti a oblíbenosti.
Já Šteyerovu Postyllu mám, přihazovat nebudu, jinak bych to sem nepsal a už bych si hlídal čas.
Registrovaný uživatel
Hilaris napsal
P-F, numismat: Tak dobrá, ale udělám radost prodávajícímu. Kdybyste to vypátrali sami, byla by cena asi nižší:
https://aukro.cz/postyla-pismo-svate-1865-6964735870
Jedná se o Šteyerovu Postyllu, předposlední vydání z r. 1731. Jde o typicky zachráněný výtisk převazbou z 19. století, kam někdo napsal datum převazby na vazbu 1865. Krásný doklad toho, že tato kniha byla opakovaně čtena a zachraňována - má známky typického opakovaného užívání - pravděpodobně si začátkem církevního roku někdo si opakovaně předsevzal, že to bude pravidelně číst, ale dlouho nevydržel, tím pádem prvé stránky se časem zničily. Zbytek byl čten méně, ale přece - při převazbě byla kniha znovu ořezána. Tloušťka odpovídá tomu, že většina knihy je zachována, chybí asi 50 stránek ze začátku. Peprná exempla v tomto vydání jsou (chybí až v posledním z r. 1737).
Současná cena je nyní pakatel - 750,- Kč. Je to jen díky tomu, že majitel neví co prodává, myslí si, že datum na převazbě je datum vydání. Navíc to dal mezi odborné knihy - náboženství, a nikoliv do starých tisků do r. 1800.
Osobně mám takovéto knihy ze kterých mohu vytušit jejich historii (nebo aspoň část historie) velmi rád. Stav této knihy je krásným dokladem její čtenosti a oblíbenosti.
Já Šteyerovu Postyllu mám, přihazovat nebudu, jinak bych to sem nepsal a už bych si hlídal čas.


Tak a je to fuč za 2050 Kč. Kdo to byl? :lol:
_______________
Registrovaný uživatel
Výherci blahopřeji. Získal skvělou knihu za skvělou cenu. Fakta stran aukce: Přihazovali 3. Včera při ceně 750 Kč tam byl 2 příhozy 3 sledování. Jeden z těch třech sledujících jsem byl já, já jsem nepřihazoval. Rozebírat dál tuto situaci má stejný význam jako úvahy typu co by se stalo kdyby Kartágo vyhrálo nad Římem.
Registrovaný uživatel
No, ale to by byla zajímavá situace.
_______________
Registrovaný uživatel
Hilaris - tu otázku kdo to byl na aukru jsem myslel jako fór.
_______________
Registrovaný uživatel
P-F: Mám to chápat, že je ten Šteyer Váš?
Registrovaný uživatel
https://aukro.cz/ritualis-romano-pragensis-praha-1700-6964930125
Toto je také kniha s historií. Velmi dobrý stav, chybí titulní list. Překlad do češtiny: na titulním listu bylo razítko okradeného vlastníka.
Registrovaný uživatel
Tak a je to fuč za 2050 Kč. Kdo to byl?

Já neee..i když jsem měl nutkání - těch 750 bylo lákavých. Ale já bych to jen někam zastrčil a to je škoda.
Registrovaný uživatel
Hilaris napsal
P-F: Mám to chápat, že je ten Šteyer Váš?


Neeee já to nebyl 😏 škoda
_______________
Registrovaný uživatel
Hilaris napsal
https://aukro.cz/ritualis-romano-pragensis-praha-1700-6964930125
Toto je také kniha s historií. Velmi dobrý stav, chybí titulní list. Překlad do češtiny: na titulním listu bylo razítko okradeného vlastníka.


To už je pro mě trošku cufíl, to už není k normálnímu čtení. Hilaris jak jste našel toho Šteyera? To tak prohlížíte všechny nabídky?
_______________
Registrovaný uživatel
Forpus napsal
Tak a je to fuč za 2050 Kč. Kdo to byl?

Já neee..i když jsem měl nutkání - těch 750 bylo lákavých. Ale já bych to jen někam zastrčil a to je škoda.


Forpus když sbíráte papoušky, máte i nějakou celou knihu na toto téma a je vůbec nějaká taková v češtině? Nebo knížky s touto tematikou se u nás začali vydávat až čeština nebyla v kurzu?
_______________
Registrovaný uživatel
P-F: ten poslední odkaz na aukro není doporučení ke koupi, pouze pokus o ironický komentář prodeje kradených knih. Svého času toho byly na aukru v nabídkách stohy, typicky velmi kvalitní stará kniha s pouze chybějící titulní stranou. Občas se nějaký pozůstatek "zlaté devadesátkové doby" najde i nyní. Já takové knihy nekupuji, nemám z nich dobrý pocit. Takovouto historii knihy nemusím.
Stran vyhledávání knih: Mimo jiné využívám náhody, která jak známo přeje připraveným. Další postupy si dovolím nechat pro sebe, nebudu tady líčit jak se mi podařilo sehnat Šteyerův kancionál za 1000,- Kč. Ještě byste mi P-F podobné kousky vyfoukl. Ale pokud narazím na něco podobného jako byla ta Šteyerova postylla - dobrého, co však kupovat nechci - tak dám vědět.
« Poslední úpravu provedl(a) Hilaris v 2. 4. 2020, 22:55. »
Registrovaný uživatel
Forpus: Dovolím si trochu pozměnit resp. upřesnit dotaz P-F na knihy s papoušky. Uvedl jste tady konkrétně jednu - Johann Daniel Meyer: Angenehmer und nützlicher Zeitvertreib, Nürnberg 1752. Nemáte a nemohl byste zde dát názvy dalších?
Registrovaný uživatel
Hilaris - já jsem z Vás nemámil návod jak objevit a potom Vám vyfouknout nejlepší úlovky na netu. Spíš to byla slova obdivu, že v té přehršli knih 1800 - 1900 poznáte takový kus. A když narazíte na něco zajímavého a nebudete o to stát tak Vám budu vděčný za upozornění. Ten Šteyerův kancionál, který zmiňujete je které vydání a fotka na pochlubení by nebyla?
_______________
Registrovaný uživatel
to P-F a Hilaris:

to jsou dost obšírné dotazy z kterých by se dala udělat celá přednáška. Zajímám se o zmíněté tisky už několik let, ale až poslední dobou je sbírám a sleduji tak nějak systematičtěji. Mám dokonce rozpracovanou takovou šuplíkovou práci, které operativně říkám Compendium psittacorum - soubor všech rytin papoušků do roku cca 1800. Je jich hodně, ale zase ne tolik kolik by se mohlo zdát. Všechna velká autorská jména už mám vychytaná a teď sem tam ještě sezobnu nějakou tu neznámou perličku ze dna. (Tedy až na jednu výjimku - Buffon, tolik vydání a v tak širokém časovém rozsahu, různé kvality, různých tiskových technik, no hrůza :D

Zkusím to aspoň ve zkratce.
V českém jazyce a starší tisky: jednoduchá odpověd. Nic. Přírodovědné knihy jsou otázkou až šestnáctého století a v tomto směru jsme rozhodně nebyli na špici (z georgafického hlediska a z hlediska jazykového už vůbec ne). Později už to bylo tak jak to asi znáte, když už něco tak němčina, němčina, němčina.

Pokud jde o knihy, resp. vlastnění knih na toto téma, tak uvedu příklad:
Aleazar Albin: A natural history of birds (1731 - 1738), tři svazky v kterých je celkem 11 zobrazení papoušků. Tyto tři svazky se prodaly v roce 2018 u Sotherby´s za 21250,- liber plus přirážka. Takový prachy bych nedal a ani nemohl, ale splnil jsem si sen a koupil si aspoň jednu mědirytinku, která byla v porovnání s cenou za kompletní neporušený svazek zanedbatelná.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jinak ještě pár slavných jmen "do placu" hodím:

Ulisse Aldrovandi: Ornithologiae, hoc est de avibus historia libri XII (Bologna 1599 – 1603). Nádherné dřevořezby.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
George Edwards: A Natural History of Uncommon Birds (1743–1751), čtyři svazky. Otec anglické ornitologie. Podstatně mladší záležitost - časově to spadá do začátku éry bohatě a velkoryse ilustrovaných přirodovědných knih.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A do třetice ještě takovou specialitku:
Joachim Iohann Nepomuk Spalowsky: Beytrag zur Naturgeschichte der Vögel. Devadesátá léta 18. století. Internet o něm prakticky mlčí (rodák z Liberce působící ve Vídni, člen Královské české společnosti nauk, lékař, přírodovědec a tečka a přitom jeho dílo rozhodně stojí za větší pozornost).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Forpus: Nevím, zda mám více obdivovat obrázky nebo Vámi poskytnuté informace, které jsou skvělým odrazovým můstkem na internetové vyhledávání.
Byla tady řeč o ilustracích zvířat. Zkusme z jiného konce. Znáte představil slepici francouzský barokní skladatel Jean Philippe Rameau (1683-1764)? Na cembalo by to bylo stylovější, ale ten klavírista to hraje lépe:
https://www.youtube.com/watch?v=KLW51ys9qqU

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... > »

Sběratel.com » Antikvariát » Pokec a chlubírna - staré tisky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1