Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antikvariát » Pokec a chlubírna - staré tisky

Vykupminci.cz
Numisargo

Pokec a chlubírna - staré tisky

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
P-F napsal
numismat napsal
Vetsina knih je z obdobi zivota profesora cca 1875-1930.


Byl to nějaký váš přímý příbuzný? Tolik knih v soukromé sbírce, to musí být úchvatný pohled a pocit v té místnosti. Jsou ty knihy ještě v knihovně? Já bych to nedokázal prodat 🤓 dal bych si tam křeslo a chodil se tam zašívat před světem.

Napisu mail.
Registrovaný uživatel
numismat: Pokud založíte to nové vlákno, tak tady prosím napište kde ho hledat.
Stran likvidace knihovny: V prvé řadě nemám pocit, že byste se v tom zcela nevyznal. Dal jste zde dost přesných informací o jakou knihovnu se jedná (člověk řekněme poněkud jednodušší by postupoval jinak). Navíc když se zabýváte numismatikou musíte znát historii, pro knihy je to totéž. Pravděpodobně dokážete číst švabach. Podle mého názoru máte předpoklady abyste to s určitým ziskem zvládl.
Na Vašem místě bych postupoval takto: jelikož se Vám asi nechce knihami listovat, tak bych si na internetu prohlédl fotografie vazeb abych poznal, jak vypadají knihy z různých období. Podle toho bych se snažil najít české knihy vydané do r. 1800 (určitě jich nebude moc) a dal bych je na Aukro od koruny. Dal bych si tu práci ty knihy na internetu dohledat (www.knihopis.cz), informaci o autorovi najdete velmi často na Wikipedii, dle toho napsat dost podrobný popis. Knihy v latině, i z pozdějšího období, bych rovněž dal na Aukro od koruny. Stran zbytku - čím více na tom strávíte času, tím více bude peněz. Pokud to chcete mít rychle pryč, tak udělejte několik fotografií celé knihovny, ukažte to v antikvariátu a řekněte antikváři, že to celé dáte za 5000,- Kč nebo i méně s tím, že se v tom nebude hrabat a vezme to všechno. Antikváři to takto dělat nechtějí, chtějí si vybírat. Můžete je nalákat jedině nízkou nabízenou cenou. (Pokud si antikváře pustíte domů s tím, že si vybere, tak po hodině odejde s taškou knih a na Vaší knihovně to nepoznáte.) Pokud ale máte čas a chcete více peněz, tak doporučuji toto: Napsat do Wordu seznam knih (určitě popsat ruční papír, číslovaný výtisk, podpis autora) a ukázat v antikvariátu. Antikvář si vybere a dohodnete se na ceně. Knihy mu prodáte, prodané knihy vymažete z Wordu, tištěný seznam zahodíte a vytisknete nový ve kterém ty prodané knihy nejsou a s tímto novým seznamem jdete do druhého antikvariátu. Tam si opět něco vyberou a vy takto postupujete dál a dál až Vám zbudou jen opravdu neprodejné kusy. Ty položte ho někam do průjezdu, kde na ně nebude pršet. Druhý den tam nenajdete ani jednu. Bezdomovci jsou velmi ochotní čtenáři.
Ten postup s psaným seznamem má jednu velkou výhodu. Garantuji Vám, že při psaní seznamu najdete knihy, které si budete chtít nechat a také si je necháte.
Moderátor
Hilaris: Moc Vam dekuji za obsahly a dokonaly navod a Vas cas. Vystihl jste situaci naprosto presne. Budu podle toho postupovat. Vcetne posledni vety. Urcite si nektere knihy necham. Jde jen o to, ze si nemohu nechat vsechny.

Dekuji i ostatnim, kteri mi odpovedeli, moc mi to pomohlo.
Registrovaný uživatel
Na Aukru je chuťovka pro fajnšmekry:
https://aukro.cz/die-psalmen-davids-1713-6963112422
Jedná se o skutečné šporkianum, čili kniha, která vyšla díky vydavatelské aktivitě hraběte Františka Antonína Šporka 1662-1638. Autor Louis-Isaac Lemaistre de Sacy 1613-1684 inklinoval k jansenismu, směru v katolické církvi, který byl zhodnocen jako bludný. Knihu (podobně jako další) přeložily dcery pana hraběte do němčiny a on ji nechal vydat, souhlas k tomu pravděpodobně získal známostmi a penězi. Tak ty knížky vydával a vydával a provokoval až na něho v r. 1729 udělali v Kuksu jezuité zátah, vše mu zabavili. V celé záležitosti hrál stěžejní roli Antonín Koniáš, ale nakonec tam došlo ke smíru a pan hrabě Špork dokonce Koniáše vyznamenal svým lovecký řádem sv. Huberta, coby lovce duší.
Těch šporkian je snad více než 150, ale hodně z nich není jistých. Kniha zde nabízená je jistá. Skoro vše je v němčině, pouze 2 jsou česky (kancionál Slavíček rajský a Rozličné kající myšlenky).
Moderátor
Hilaris napsal
Na Aukru je chuťovka pro fajnšmekry:
https://aukro.cz/die-psalmen-davids-1713-6963112422
Jedná se o skutečné šporkianum, čili kniha, která vyšla díky vydavatelské aktivitě hraběte Františka Antonína Šporka 1662-1638. Autor Louis-Isaac Lemaistre de Sacy 1613-1684 inklinoval k jansenismu, směru v katolické církvi, který byl zhodnocen jako bludný. Knihu (podobně jako další) přeložily dcery pana hraběte do němčiny a on ji nechal vydat, souhlas k tomu pravděpodobně získal známostmi a penězi. Tak ty knížky vydával a vydával a provokoval až na něho v r. 1729 udělali v Kuksu jezuité zátah, vše mu zabavili. V celé záležitosti hrál stěžejní roli Antonín Koniáš, ale nakonec tam došlo ke smíru a pan hrabě Špork dokonce Koniáše vyznamenal svým lovecký řádem sv. Huberta, coby lovce duší.
Těch šporkian je snad více než 150, ale hodně z nich není jistých. Kniha zde nabízená je jistá. Skoro vše je v němčině, pouze 2 jsou česky (kancionál Slavíček rajský a Rozličné kající myšlenky).

Moc rad ctu Vase prispevky a dohanim, co jsem zameskal ve skole, protoze dejepis a literatura byly me dva nejmene oblibene predmety, takze jsem v teto oblasti nevzdelanec. Trochu jsem si cetl o Koniasovi, jak se z nekterych knih vytrhavaly listy, pripadne zacernoval text. Jednu takovou knihu zrejme mam, viz fotky. Jsou v ni zabarvena mista (napr. zminky o Lutherovi) a nekolik vytrzenych listu, prepsanych rucne. Zajimalo by me, jestli text byl dopsan a upraven bezprostredne po vytrzeni - treba primo Koniasem :) , nebo snad jde o dodatecny opis dle jineho originalu, aby kniha byla opet kompletni. Bohuzel tistene prectu, psane nikoliv. Fotky mi nejdou nahrat, doplnim v dalsim prispevku.
Moderátor
fotky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Jeste zatim vyuziju toto tema, i kdyz jde o 19.stoleti:
Bozena Nemcova: Babicka, 2.vyd. 1862
Kdyz jsme ve skole meli Babicku jako povinnou cetbu, cetl jsem tuto konkretni knihu.

Poznamka: uvedene 2 knihy si chci nechat, nejsou tedy na prodej, dekuji za pochopeni.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
numismat: Já to hned tušil, že to s Vaší "bibliofobií" nebude tak divoké. Pochopitelně si tyto knihy necháte, to je rodinné stříbro. Stran 16. století Vám ale rovnou napíšu, že to není moje parketa, moc toho nevím. Nicméně máme internet a digitalizované tisky. A putování svatých se tam dohledat dá. Jen to chce trochu práce, protože na stránkách www.knihopis.cz není Vaše vydání z r. 1592, ale z roku 1610. Obě Vaše stránky tam najdete v tištěné podobě jako strany 672 (Vaše tištěná str. 80) a 673 (ta psaná, že je to ona se dá poznat z nadpisu druhého odstavce na 7. řádku). Jestli jsem to dobře přečetl, tak začerveněn je tam text o tom, že zbožní poutníci byli okrádáni o peníze prodejem zrníček písku, kterou po sobě zanechaly stopy šlépějí po Kristově nanebevstoupení. Ty stopy vysekali místní do kamene a občas tam nějaké to zrníčko písku přisypali. No - myslím, že toto katolickým cenzorům tak vadit nemuselo, to červené po Koniášovi asi nebude.
Co Koniáš opravoval a vracel byly kralické bible bez výkladů (to je to, co je nyní běžně k mání "podle posledního vydání kralického z r. 1613"), kde v 1. knize Mojžíšově 3.15 opravil slova "ono potře hlavu tvou" na "ona potře hlavu tvou".
Kralickou šestidílnou bibli jezuité zabavovali, její rozsáhlé výklady mají velmi blízko ke kalvinismu, který oni netolerovali.
Stran Babičky Boženy Němcové bych zde zveřejnil jeden osobní dojem. Slavná jsou vydání s nádhernými ilustracemi Adolfa Kašpara. Osobně mám raději vydání s ilustracemi Petra Dillingera. Důvod je ten, že Dillingerovy ilustrace jsou přes svou osobitou vysokou uměleckou hodnotu nenápadné, skutečně dokreslují text, ten je zde prioritní. Ilustrace na sebe neodvádějí pozornost. U vydání s Kašparovými ilustracemi mám někdy pocit, jako kdybych spíše prohlížel obrazy a ten text mi je vysvětloval.
Registrovaný uživatel
Numismat - Putování svatých je krásná a už ve své době oblíbená kniha pro své téměř cestopisné pojetí. K čemuž přispělo i přidání množství map a vyobrazení míst ve Svaté Zemi. Bohužel spousta se jich dochovalo v poměrně špatném a nekompletním stavu. Troufám si tvrdit, že to bude i Váš případ. Proč jinak by jste taky fotil knihu odprostřed? To taky potvrzuje i ručně dopsaný text již dříve chybějících stránek (Vaše poslední fotka této knihy). Na aukru se před krátkým časem nabízelo stejné vydání 1592 v uspokojivém stavu a zřejmě kompletní za 90.000 Kč ale neprodala se. Já sám mám taky jednu i když vydání z let 1609-1610 toho času na restaurování protože taky byla v poškozeném stavu. Nic méně máte krásnou a zajímavou knihu.
_______________
Moderátor
P-F: Fotky mely pouze demonstrovat dva zpusoby cenzury, tj. zabarveni textu a vytrhani listu. Pokud tedy rucni opis souvisel s cenzurou.
Na Aukru jsem nasel prodej za 35700, ale ja mam jen "knihu druhou na NZ", tj. 199 stran + rejstrik.
Moderátor
Hilaris napsal
numismat: Pokud založíte to nové vlákno, tak tady prosím napište kde ho hledat.
Stran likvidace knihovny: V prvé řadě nemám pocit, že byste se v tom zcela nevyznal. Dal jste zde dost přesných informací o jakou knihovnu se jedná (člověk řekněme poněkud jednodušší by postupoval jinak). Navíc když se zabýváte numismatikou musíte znát historii, pro knihy je to totéž. Pravděpodobně dokážete číst švabach. Podle mého názoru máte předpoklady abyste to s určitým ziskem zvládl.
Na Vašem místě bych postupoval takto: jelikož se Vám asi nechce knihami listovat, tak bych si na internetu prohlédl fotografie vazeb abych poznal, jak vypadají knihy z různých období. Podle toho bych se snažil najít české knihy vydané do r. 1800 (určitě jich nebude moc) a dal bych je na Aukro od koruny. Dal bych si tu práci ty knihy na internetu dohledat (www.knihopis.cz), informaci o autorovi najdete velmi často na Wikipedii, dle toho napsat dost podrobný popis. Knihy v latině, i z pozdějšího období, bych rovněž dal na Aukro od koruny. Stran zbytku - čím více na tom strávíte času, tím více bude peněz. Pokud to chcete mít rychle pryč, tak udělejte několik fotografií celé knihovny, ukažte to v antikvariátu a řekněte antikváři, že to celé dáte za 5000,- Kč nebo i méně s tím, že se v tom nebude hrabat a vezme to všechno. Antikváři to takto dělat nechtějí, chtějí si vybírat. Můžete je nalákat jedině nízkou nabízenou cenou. (Pokud si antikváře pustíte domů s tím, že si vybere, tak po hodině odejde s taškou knih a na Vaší knihovně to nepoznáte.) Pokud ale máte čas a chcete více peněz, tak doporučuji toto: Napsat do Wordu seznam knih (určitě popsat ruční papír, číslovaný výtisk, podpis autora) a ukázat v antikvariátu. Antikvář si vybere a dohodnete se na ceně. Knihy mu prodáte, prodané knihy vymažete z Wordu, tištěný seznam zahodíte a vytisknete nový ve kterém ty prodané knihy nejsou a s tímto novým seznamem jdete do druhého antikvariátu. Tam si opět něco vyberou a vy takto postupujete dál a dál až Vám zbudou jen opravdu neprodejné kusy. Ty položte ho někam do průjezdu, kde na ně nebude pršet. Druhý den tam nenajdete ani jednu. Bezdomovci jsou velmi ochotní čtenáři.
Ten postup s psaným seznamem má jednu velkou výhodu. Garantuji Vám, že při psaní seznamu najdete knihy, které si budete chtít nechat a také si je necháte.


Trochu bych ten postup poupravil pro ty "novější" knížky do r. 1930:
Vytvořit seznam ve Wordu je OK, ale uváděl bych zda jde o brož, pevnou vazbu či převazbu (cenové rozdíly jsou zde dost podstatné)
Taktéž uvést rok vydání a číslo vydání.

Ono se to nezdá, ale některé knihy z prvních desetiletí 20. století mohou být cenově hodně "mastné" - zejména tehdejší avatgarda s obálkami/ilustracemi od Čapka, Toyen, Štýrského, Teigeho aj...
Cenově velmi zajímavé jsou i tehdejší "dobrodružné" knížky (May, Verne, ale i řada jiných...)

Ten vytvořený seznam ve Wordu nám tady nejprve ukažte, protože jinak Vám hrozí, že antikváři to vyzobou a budou Vás zkoušet "odbývat" jen stokorunami...
Registrovaný uživatel
Já si zamlouvám kompletního Jiráska. (pokud o vtip 😉)
Registrovaný uživatel
numismat napsal
P-F: Fotky mely pouze demonstrovat dva zpusoby cenzury, tj. zabarveni textu a vytrhani listu. Pokud tedy rucni opis souvisel s cenzurou.
Na Aukru jsem nasel prodej za 35700, ale ja mam jen "knihu druhou na NZ", tj. 199 stran + rejstrik.


To že se jedná pouze o druhou knihu ze dvou je zajímavé protože běžnejší je vydání obou knih v jednom svazku. Ale nebude to o moc vzácnější vydání a nemá to vlivem na cenu. Nemyslím si že ve vaší knize se jedná o cenzuru ani v jednom případě. Rukou psaný text je podle mne dopsání chybějících stránek (které se poškodily v průběhu let) a začervenání řádků bude mít taky jiný původ než cenzuru (např. podtržení textu které se časem rozmazalo). Na aukru za 90.000 Kč tam byla v průběhu února.
_______________
Registrovaný uživatel
Wjem: Ten zveřejněný seznam ve Wordu tady by byl skvělý, ale budete po chudáku numismatovi coby moderátor ještě chtít aby tam uváděl ceny? Vždyť se z toho upíše. Což takhle mu umožnit výjimku a povolit mu zde (jen takovou malou) aukcičku...když už se s tím bude tak dřít... Co Vy na to? Stačí, když mu ceny nabídneme my on si vybere.
Registrovaný uživatel
Hilaris napsal
Wjem: Ten zveřejněný seznam ve Wordu tady by byl skvělý, ale budete po chudáku numismatovi coby moderátor ještě chtít aby tam uváděl ceny? Vždyť se z toho upíše. Což takhle mu umožnit výjimku a povolit mu zde (jen takovou malou) aukcičku...když už se s tím bude tak dřít... Co Vy na to? Stačí, když mu ceny nabídneme my on si vybere.


Príde smith a bude zle:)
Moderátor
Wjem: dekuji za upozorneni, trosku prehled mam a neni problem vyhledat konkretni vec na netu. Ale profesor byl zrejme velmi konzervativni, zamereny do minulosti a modernim autorum se vyhybal. Domnivam se, ze i dobrodruznou literaturu povazoval za pokleslou a jeji cteni za ztratu casu (na rozdil od Homera v originale...) Zato je tam spousta autoru, ktere ted uz nikdo nezna, nebo naopak klasicke veci, ktere nabizi kazdy antikvariat za 20-50 Kc, casto brozovane v sesitech typu "Levna knihovna" apod.
Hilaris: Seznam je zatim v nedohlednu, predevsim nechci nekolik desitek hodin sepisovat seznam z vetsi casti neprodejnych polozek. Takze planuji selekci a sepisu 10-20%, nebo neco nafotim a zalozim nove tema. Aukci delat nebudu, to je proti pravidlum. Ale pozadat o oceneni mohu, a pak mohu nabidnout. Ale zatim je to hodne predcasne, v nejblizsi dobe se k tomu z ruznych duvodu nedostanu. Dekuji za pochopeni.
Registrovaný uživatel
A máme po ptákách 🙄
_______________
Registrovaný uživatel
Problém je, že "krásná" literatura v kurzu moc nejní. Ani u nás a ani v zahraničí. Prostě "vede" první číslo Čtyrlístku (ČR), či první vydání Hobita nebo Beegla (vždy v perfketních stavech). A spousta intelektuálně zaměřených lidí je zděšena, že jejich krásné knížky nikdo nechce - ani ty podepsané autorem.
Registrovaný uživatel
Nejen knihy, ale ani knihovny. Bohužel bydlím v paneláku, takže se musím spokojit s knihovničkami z masivu.
Před několika roky jsem viděl několik knihoven jen za odvoz, člověk by zaplakal. Nejsem znalec historických knih,ale rád čtu a mám např. hodně knih o numismatice apod.. Chtěl jsem ze "starých knih" vlastnit kompletní Ottův slovník. Cca před 20 - 25 lety stál 40 t., tak jsem si z finančních důvodů (rodina a malé dítě) kupoval reedici.
Ta má dnes cenu papíru a originál za 40 t. neprodejný.
Registrovaný uživatel
Taho - 40.000 Kč to asi ne 🙄
https://antikvariat-b612.cz/kniha/ottuv-slovnik-naucny-illustrovana-encyklopaedie-obecnych-vedomosti-1888
_______________
Moderátor
taho: kolik stal reprint? Pamatuji si, ze o original byl velky zajem zacatkem 90.let. Ale o 10 let driv se daval do sberu, nikdo ho nechtel ani za odvoz...
Registrovaný uživatel
pro P-F (dále jsem nepátral)
https://knihobot.cz/kniha/299027-ottuv-slovnik-naucny-28-svazku-komplet-dodatky-12-svazku-1888-1943/?gclid=EAIaIQobChMIoe7s1NeC6AIVFvhRCh05Bw9wEAQYAiABEgKih_D_BwE

pro numismat
Ze začátku snad 540,- a pak snad až 680...
https://www.radio.cz/cz/rubrika/historie/po-sedmi-letech-je-hotova-kompletni-reedice-ottova-slovniku-naucneho
Registrovaný uživatel
[quote=taho]
pro P-F (dále jsem nepátral)
https://knihobot.cz/kniha/299027-ottuv-slovnik-naucny-28-svazku-komplet-dodatky-12-svazku-1888-1943/?gclid=EAIaIQobChMIoe7s1NeC6AIVFvhRCh05Bw9wEAQYAiABEgKih_D_BwE

Neprodejné[/quote=taho]
_______________
Moderátor
P-F napsal


Knihobot nelze vůbec brát vážně. Jejich ceny jsou úplně mimo realitu...[/quote=P-F]
Registrovaný uživatel
Wjem - jak je vidět někdo to ještě asi neví, nebo je v tom něco jiného....????
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > »

Sběratel.com » Antikvariát » Pokec a chlubírna - staré tisky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1