Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antikvariát » Pokec a chlubírna - staré tisky

Vykupminci.cz
Numisargo

Pokec a chlubírna - staré tisky

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
To ne, ale asi je příď přeplněná 😁 a je níž tak vypadá menší
_______________
Registrovaný uživatel
Evropa1 napsal
Za velmi zajímavý tisk lze považovat Benátskou bibli. Podle mého názoru tato bible existuje ve dvou variantách kolorování úvodních liter. Viděl jsem modrožluté provedení, ale mám dojem, že existuje i červenožlutá varianta. Škoda, že tato bible je zaměřena převážně pouze na text.


Nikdo nezná odpověď?

V případě česky tištěných biblí z 16. století je zde velmi zajímavá otázka v překladech, což se projevilo v následujícím století po porážce Stavovského povstání. Zatímco Bible tištěné v Praze byly ve větší míře tolerovány, naopak Bible Českobratrské byly nemilosrdně ničeny. Kdysi jsem poznal jednoho sběratele, který se rozdílům v překladech věnoval. Zaobíral se těmito rozdíly někdo ze zdejších sběratelů?
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Myslím, že se tomu věnoval Vladimír Kyas v knize Česká bible v dějinách národního písemnictví. Jestli si správně pamatuju, rozdíly nejsou tak markantní. Překlad Bible kralické byl vzorem i pro katolický překlad. Rozdílnost názorů se obrážela hlavně v komentářích.
Registrovaný uživatel
Možná jsem měl spíš napsat jazyk překladu Bible kralické byl vzorem
Registrovaný uživatel
jirkasz napsal
Překlad Bible kralické byl vzorem i pro katolický překlad.


Tak s tímto názorem si dovoluji nesouhlasit.

Pokud shrnu zjednodušeně dějinný vývoj, pak Katolická církev si začala upravovat písmo svaté ke svému obrazu, aby mohla ovládat svět. Na tomto základě vznikala reformní hnutí, která na tento odklon od původního smyslu křesťanské církve začaly poukazovat. V našich končinách se jednalo o J. Husa. Po jeho upálení začaly vznikat utrakvistická hnutí, které byly základem českých náboženských církví. Tak vznikla Českobratrská církev, jejíž představitelé vydávaly svoje bible-jednalo se o překlady původních myšlenek, oproštěné od oficiálních názorů Vulgáty, které měly manipulovat s věřícími. Po porážce Stavovského povstání získala dominantní postavení katolická církev, která představitele Českobratrské církve začala ze země vyhánět-nejznámějším emigrantem byl J. A. Komenský-tato hnutí byla zakazována a jejich bible byly ničeny jako kacířské.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Já hledal papoušky a našel jsem spíše zoo a ryby ;) rok 1695 Georgica Curiosa

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Evropa1 napsal
jirkasz napsal
Překlad Bible kralické byl vzorem i pro katolický překlad.


Tak s tímto názorem si dovoluji nesouhlasit.

Pokud shrnu zjednodušeně dějinný vývoj, pak Katolická církev si začala upravovat písmo svaté ke svému obrazu, aby mohla ovládat svět. Na tomto základě vznikala reformní hnutí, která na tento odklon od původního smyslu křesťanské církve začaly poukazovat. V našich končinách se jednalo o J. Husa. Po jeho upálení začaly vznikat utrakvistická hnutí, které byly základem českých náboženských církví. Tak vznikla Českobratrská církev, jejíž představitelé vydávaly svoje bible-jednalo se o překlady původních myšlenek, oproštěné od oficiálních názorů Vulgáty, které měly manipulovat s věřícími. Po porážce Stavovského povstání získala dominantní postavení katolická církev, která představitele Českobratrské církve začala ze země vyhánět-nejznámějším emigrantem byl J. A. Komenský-tato hnutí byla zakazována a jejich bible byly ničeny jako kacířské.

Na tom je pozoruhodný třeba fakt, že Hus byl v podstatě ultrakatolík. Hrozně by se divil, co vyvádí církev, která se jeho jménem ohání. Kněžice, biskupky, rozvody, to by nejspíš skočil do plamenů dobrovolně.
Registrovaný uživatel
Evropa1: Nepolemizuji, toto vlákno je věnováno antikvariátu. Pouze zde uvádím, že nesouhlasím s názory, které jste zde prezentoval 26.3.2020, 17:32.
Moderátor
Evropa1 napsal
jirkasz napsal
Překlad Bible kralické byl vzorem i pro katolický překlad.


Tak s tímto názorem si dovoluji nesouhlasit.

Pokud shrnu zjednodušeně dějinný vývoj, pak Katolická církev si začala upravovat písmo svaté ke svému obrazu, aby mohla ovládat svět. Na tomto základě vznikala reformní hnutí, která na tento odklon od původního smyslu křesťanské církve začaly poukazovat. V našich končinách se jednalo o J. Husa. Po jeho upálení začaly vznikat utrakvistická hnutí, které byly základem českých náboženských církví. Tak vznikla Českobratrská církev, jejíž představitelé vydávaly svoje bible-jednalo se o překlady původních myšlenek, oproštěné od oficiálních názorů Vulgáty, které měly manipulovat s věřícími. Po porážce Stavovského povstání získala dominantní postavení katolická církev, která představitele Českobratrské církve začala ze země vyhánět-nejznámějším emigrantem byl J. A. Komenský-tato hnutí byla zakazována a jejich bible byly ničeny jako kacířské.


A mohl byste laskavě upřesnit, jak a kde (knihy, verše) si začala Katolická církev Bibli upravovat k obrazu svému, aby mohla ovládat svět????

Protestantské církve pouze neuznávají několik starozákonních knih, ale jinak na Bibli nezměnily vůbec nic.

Bible Kralická byla po Bílé Hoře ničena.... a proto se jich do dnešní doby tolik zachovalo :-) Neboli, tyto KB byly většinou pouze přesunuty do tzv. Libri prohibity.
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
A mohl byste laskavě upřesnit, jak a kde (knihy, verše) si začala Katolická církev Bibli upravovat k obrazu svému, aby mohla ovládat svět????

Protestantské církve pouze neuznávají několik starozákonních knih, ale jinak na Bibli nezměnily vůbec nic.

Bible Kralická byla po Bílé Hoře ničena.... a proto se jich do dnešní doby tolik zachovalo :-) Neboli, tyto KB byly většinou pouze přesunuty do tzv. Libri prohibity.


Takže Vy nevidíte rozdíly mezi katolickou a protestanskou církví?

Hus začal protestovat proti opuštění původních myšlenek, které se zakládaly na pomoci chudým a nemocným atd. Protestoval proti chamtivosti a rozmarnému životu církevních hodnostářů atd.

Protestanské církve nemají mezi Bohem a věřícím žádného prostředníka. Naopak katolická církev nedovoluje vlastní názor a mezi Boha a věřícího staví svůj výklad, který vyžadovala naplňovat.

Takže podle Vás nebyly Bible zabavovány a na hranicích páleny?

Podle Vás se opravdu BK hodně dochovalo? Podle sběratelů platí opačný názor. V jakých počtech se tyto Bible dochovaly?
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Wjem: Nereagujte na Evropa1, je to zbytečné.
Moderátor
Evropa1 napsal
Wjem napsal
A mohl byste laskavě upřesnit, jak a kde (knihy, verše) si začala Katolická církev Bibli upravovat k obrazu svému, aby mohla ovládat svět????

Protestantské církve pouze neuznávají několik starozákonních knih, ale jinak na Bibli nezměnily vůbec nic.

Bible Kralická byla po Bílé Hoře ničena.... a proto se jich do dnešní doby tolik zachovalo :-) Neboli, tyto KB byly většinou pouze přesunuty do tzv. Libri prohibity.


Takže Vy nevidíte rozdíly mezi katolickou a protestanskou církví?

Hus začal protestovat proti opuštění původních myšlenek, které se zakládaly na pomoci chudým a nemocným atd. Protestoval proti chamtivosti a rozmarnému životu církevních hodnostářů atd.

Protestanské církve nemají mezi Bohem a věřícím žádného prostředníka. Naopak katolická církev nedovoluje vlastní názor a mezi Boha a věřícího staví svůj výklad, který vyžadovala naplňovat.

Takže podle Vás nebyly Bible zabavovány a na hranicích páleny?

Podle Vás se opravdu BK hodně dochovalo? Podle sběratelů platí opačný názor. V jakých počtech se tyto Bible dochovaly?


Ale my se tady bavíme o Bibli a nikolivo církvích... A Vy tvrdíte, že si ji Katolická církev upravovala - takže plíz uveďte kde a jak...

KB byly samozřejmě zabavovány, ale v mnoha případech končili nikoliv na hranicích, nýbrž ve speciálních oddílech tehdejších knihoven...
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Ale my se tady bavíme o Bibli a nikolivo církvích... A Vy tvrdíte, že si ji Katolická církev upravovala - takže plíz uveďte kde a jak...

KB byly samozřejmě zabavovány, ale v mnoha případech končili nikoliv na hranicích, nýbrž ve speciálních oddílech tehdejších knihoven...


Ale text Bible vždy vychází z pohledu konkrétní církve.

BK vznikla jako překlad původních myšlenek, navíc její součástí jsou i velmi rozsáhlé komentáře.

Vulgáta již nese znaky výkladu církevních hodnostářů.

Já se nechci zaplést do detailních rozborů, protože na tuto problematiku jsem narazil před mnoha lety u jednoho sběratele, který Bible sbíral celý život a rozdíly zkoumal. Abych ho já zde suploval, na to opravdu v současné době nemám.

Máte pravdu-některé BK skončily v archivech, ale s jistotou lze říci, že se jednalo pouze o zlomek knih, které skončily na hranicích. Úloha jezuitů, kupování odpustků a dalších dobových okolností, je poměrně známa.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Jak jste to sem dostali od papoušků a delfínů 😳?
_______________
Registrovaný uživatel
Myslíš tu mojí zoo? :)
Registrovaný uživatel
Ne ta je super narozdíl od těch s biblí
_______________
Registrovaný uživatel
Tak to jsem rád. Opravdu pěkná kniha a hlavně naučna. Spíš taková encyklopedie. Pokud někdo má ví o čem mluvím :)
Registrovaný uživatel
Foto. Cca 2000stran. Stovky ilustrací a návodů :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) pepechamik v 26. 3. 2020, 22:01. »
Registrovaný uživatel
No pěkně, není to lepší než se hádat o slovo boží 😁?
_______________
Moderátor
P-F napsal
No pěkně, není to lepší než se hádat o slovo boží 😁?

Jo, smrdí to pak třicetiletou válkou.
Registrovaný uživatel
Wjem: Omlouvám se. Napsal jsem Vám, že na Evropa1 nemáte reagovat, ale to jsem ještě netušil, jaká to byla chyba. P-F: Vám se též omlouvám, plně uznávám krásu starých grafik a to, že je to lepší než se hádat o výklady bible, ale nyní je to silnější než já. Poslední příspěvek Evropa1 mi totiž natolik otevřel oči, že se zde musím ze svých omylů vyznat. Došlo mi totiž, že jistý Jeroným (347-420), kterého následně preláti troufale nazvali „svatým“ se dopustil té nehoráznosti, že svým překladem bible do latiny (Vulgata) podstrčil překroucený text minimálně na 1500 let dopředu katolickým církevním hodnostářům. Duch svatý potom zaspal 1000 let, než zjevil původní myšlenky bible Martinu Lutherovi (1483-1546) a Janu Kalvínovi (1509-1564) což pochopili Čeští bratři. Proto Bibli kralickou, která je překladem těchto původních myšlenek, doplnili rozsáhlými komentáři, které vycházejí převážně z Kalvína, pardon, z Ducha svatého (na rozdíl od padoucha Jeronýma, ten rafinovaně deformoval původní myšlenky přímo do textu bible bez komentářů). No a ti drzí jezuité měli od svého založení v r. 1540 celých 23 let na to, aby se napakovali kupčením s odpustky, které jim nakonec tridentský koncil (1545-1563) zrušil. Takto zbohatlí jezuité svými piklemi potom docílili mimo jiné toho, že čeští emigranti, z nichž nejznámější byl Jan Amos Komenský (ty méně známé nám jistě Evropa2 vyjmenuje) nemohouce docílit toho, aby do našich končin švédská královna Kristina posílala stále více námi tolik milovaných vojáků, poradili milé královně, aby Švédové spolu s jinou plnoprávně získanou válečnou kořistí odtáhli do své domoviny i Codex gigas, čili Ďáblovu bibli. Což je s největší pravděpodobností Vulgata – čili nikoli původní, ale deformované myšlenky bible. Královna Kristina potom četbou tohoto překrouceného textu, navíc s ilustrací ďábla, zblbla natolik, že se zřekla koruny a konvertovala ke katolicismu. Co všechno ta jezuitská pakáž nedokáže…
Registrovaný uživatel
Hilaris napsal
Wjem: Omlouvám se. Napsal jsem Vám, že na Evropa1 nemáte reagovat, ale to jsem ještě netušil, jaká to byla chyba. P-F: Vám se též omlouvám, plně uznávám krásu starých grafik a to, že je to lepší než se hádat o výklady bible, ale nyní je to silnější než já. Poslední příspěvek Evropa1 mi totiž natolik otevřel oči, že se zde musím ze svých omylů vyznat.


Tak na tuto snůšku plácání pátého přes deváté opravdu nemá cenu reagovat. Pokud chcete pochopit dobu 16. a 17. století, pak jí nesmíte posuzovat černobílým viděním světa, ale musíte pochopit vývoj v čase, kdy každá skupina zastávala jisté názory, které z něčeho vycházely a v čase se vyvíjely a to ať správným, či nesprávným směrem. Jinak některé názory, které jsem vyslovil, byly učivem základní školy, asi jsem měl štěstí na velmi dobrou učitelku dějepisu.

Možná byste si měl položit otázky, proč byly tisky Jednoty bratrské páleny, z jakého důvodu. Možná byste měl pochopit stav, kdy po porážce Stavovského povstání získala dominantní roli Katolická církev a to ve všeobecné rovině. Proč byly ostatní názory umlčovány, jejich představitelé byly ze země vyhánění a pro ostatní věřící existovala pouze jedna církev, která se musela bezmezně poslouchat. Minulý režim si potrpěl na kontrolu všeho, včetně velkého aparátů cenzorů, který hlídal tištěné a psané slovo. Myslíte, že po porážce na Bílé Hoře byl součástí církve podobný aparát cenzorů, který dbal na "správný výklad" tištěného slova, či nikoli? Závěrem, prosím, nebavíme se o jednotlivých osobnostech doby, ale o celkovém dominantním uspořádání.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 27. 3. 2020, 6:54. »
Registrovaný uživatel
Evropa1: Co slovo, to perla. Líbí se Vám více Harantův delfin nebo Rentzova prasata?
Registrovaný uživatel
Hilaris napsal
Evropa1: Co slovo, to perla. Líbí se Vám více Harantův delfin nebo Rentzova prasata?


🤣👍
_______________
Registrovaný uživatel
A co Pučálky mořské panny ty se vám nelíbí? 🤣 chápu nemají prsa 🤣😂🤣
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... > »

Sběratel.com » Antikvariát » Pokec a chlubírna - staré tisky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1