Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Pomoc při určení

Vykupminci.cz
Numisargo

Pomoc při určení

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím zdejší odborníky a zároveň prosím o bližší určení mých dnešních
úlovků.Orientačnímu ocenění se také bránit nebudu.Dopředu díky za ochotu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
1. Vladislav Jagelonský, pražský groš, Hás. typ XV.a/ docela hezká ražba
2. Václav II., Sm2, nejběžnější typ v průměrném stavu, (výrazné okrojení, opotřebení)
Registrovaný uživatel
1) Vladislav Jagellonský, typ Háskoá XV.a - různé odchylky v písmu.
2) Václav II., typ Smolík 2.
Registrovaný uživatel
Hm :)
Registrovaný uživatel
..jsme si to včera natrénovali, tak jsme teď dobře sehraní :D
Registrovaný uživatel
Jj.. a alespoń jsme se trefili :D
Registrovaný uživatel
Nechci zakládat nové téma,tak pokračuji v starém vlákně.Včera se mi podařilo odlovit dva nové grošíky,ale pořád je nedokážu určit.A to jsem si pořídil Háskovou. :| Tak zase prosím a škemrám. :oops:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pražské groše Václava II. - Sm.2. Háskovou máš na mysli praděpodobně publikaci NM, že?
Registrovaný uživatel
No právě.Koupil jsem ji na A,ale nějak tu typologii nezvládám.
Registrovaný uživatel
Tahle publikace asi není ani tak o typologii, jako o obrazové dokumentaci. Odkazy na literaturu (u grošů Václava II. konkrétně na Smolíka, u parvů na Castelina) jsou v knize jen u některých kusů. Z těch 35 grošů Václava II. jich je navíc dost stejných, není to typologie 35 různých typů či variant.
Registrovaný uživatel
Tak to jsem zase něco koupil.Tědˇtady budu otravovat do smrti smrťoucí. Mě to přišlo,že ty grošíky nejsou stejný.Čekal jsem,že bude každý jiný typ.
Registrovaný uživatel
Podle Smolíka je to určitě stejný typ. Možná se tam najde nějaká drobná nuance, např. zdá se mi, že je ve slově WENCEZLAVS u jednoho groše A bez dříku, u druhého A s dříkem.
Registrovaný uživatel
Ten dřík se nezdá.Jeden je s a druhý bez.A já teď mám dilema,jestli držet 3 stejné typy,nebo vytvářet svůj vlastní depot.
Registrovaný uživatel
Smolik nejake driky neresil - tudiz podle jeho typologie je to ta dvojka. Jinak mit ve sbirce stejne typy zvlast u Vaclava II. na skodu neni. Tyto do zacatku urcite staci a postupne se treba dostanes i k lepsim kusum.
Registrovaný uživatel
No něco mám ještě naslibováno,tak snad se zadaří.
Moderátor
To že Smolík nerozlišoval varianty podľa písma ešte neznamená, že ide skutočne o ten istý variant. Podobné problémy nachádzame aj pri grošoch JL a typológie podľa Castelina - jednoducho treba sa pozerať aj na písmo. Rovnaký variant to jednoznačne nie je, aj keď podľa Smolíka áno. Teda sa naozaj nejedná o rovnaké mince a ja jednoznačne súhlasím s xjertom, nie je na škody mať aj na prvý pohľad rovnaké groše Václava II., možno onedlho vyjde typológia, kde sa na variabilitu v písmenách opisu prihliadať bude - podobne ako pri Hánových grošoch Václava IV.
Navyše sa jedná naozaj o pekné mince, gratulujem...
Registrovaný uživatel
Nikdo tu přeci netvrdí že se jedná o rovnaké mince.
Moderátor
Hurley napsal
Nikdo tu přeci netvrdí že se jedná o rovnaké mince.


Buď pokojný, obolus sa pýtal niečo v tom zmysle, či sa má nechávať dve mince rovnakého typu podľa Smolíka, tak som mu odpovedal najlepšie ako som vedel.
Registrovaný uživatel
Nj, já jen nad tou formou chvíli uvažoval. Tož ok ;)
Moderátor
Problém asi bude v tom, že nikde není definované, co je a co není varianta (v celém rozsahu PG).. nebo se mýlím? :)
Moderátor
Hána pojem variant definuje celkom pohodovo.
Registrovaný uživatel
Někteří starší autoři rozdělili základní typy PG dle rozdělovacích znamének (Smolík, Castelin, Veselý), mladší autoři šli dál a sestavili typologii spíše chronologicky (Hásková, Pinta, Hána), kde se zaměřili na hlavní ikonografii lva a koruny. Rozdělovacím znaménkům a jednotlivým písmenům a odchylkám pak nepřipisují takovou váhu a rozdělili je do nižších podvariant. Napsal jsem to dost zjednodušeně a určitě mě někdo buď opraví, nebo doplní.
Moderátor
No ja hádam len doplním; nemyslím že by Hána a Pinta neprikladali jednotlivým písmenám väčší význam. Takto - neprikladali ho v rámci základného typu, ale v rámci opisového variantu bol typ písma rozhodujúci.
Registrovaný uživatel
Přesně tak. Konkrétně tito dva (i Hásková) použili pro typologické rozdělení trojí stupeň:

- základní typ lva
- obrazová varianta
- opisová varianta

Samozřejmě s tím, že se tyto stupně/levely vzájemně překrývají.
Registrovaný uživatel
Dobrý den mohl byste mi někdo poradit oco se jedná nevím jestly to neni jen maketa vypadá to jak z hliníku jenže pod levou nohou lva je vyražen něco jak ročník

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Pražské groše » Pomoc při určení

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1