Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o známkách » Poštovní uzávěry a další provozní tiskoviny

Vykupminci.cz
Numisargo

Poštovní uzávěry a další provozní tiskoviny

Moderátoři: ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Přece jen - takto se mi ten poslední uzávěr naskenoval. Když ty dvě barvy zprůměrujete, bude to nejpřesnější. Ona je to taková pěkná barva, která se ale v různém světle jeví pokaždé kapánek jinak. To sice (téměř) každá, ale tady u té to je takové výraznější.
Vpravo nahoře není nic, pokud by chtěl někdo něco vyčíst. Je to jen čárka.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Dnes první díl bílých uzávěrů. A nejprve ten možná nejobyčejnější. Má označení 13-339 B (obdoba těch s časem ze sedmého příspěvku). Tento (a další podtypy co budou příště) se vyznačují tím, že nápis je malými písmeny. Tedy krom počátečního U.
A můžeme na nich dokumentovat i "skrytý život" pošty. Konkrétně na destinacích a různých poznámkách. Některé jsou jasné, jiné si lze domyslet a některý,... tam vím kulový:
1) úplně obyčejný poslaný z Brna 02 (SPU) na dodejnu (poštu) Brno 28
2) to samé, ale s doplňkovou nálepkou CIZINA (balíčky z Číny, nejspíš)
3) totéž, ale obsahem uzávěru byl časopis 5+2
4) v pytli, i když v tomto případě v kleci nebo bedně (není technologicky pomačkaný na a od přivázání na pytel) byly prázdné pytle na další použití
5) nevím přesně, ale ze Žďáru nad Sázavou (v tomto případě) nejspíš posílali v jedné kleci vícero menších uzávěrů na přeposlání na vícero pošt, řekl bych
6) přihrádky netuším
7) a to už vůbec ne
8.) taky nevím, ale bude to souviset s přepravním uzlem
9) nemám nejmenší ponětí o tom, co je to "nevhodný svazek" :oops: , ale vypadá to zajímavě.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 1. 10. 2017, 3:31. »
Moderátor
Dokončím první díl bílých uzávěrů, varianta s "Uzávěr" a řádky "Pro:".
První čtyři jsou totožné od těch minulých se vyznačují označením 13-339 B (Tisk: HP) - nevím co je HP, Harry Potter to nebude a Harmanecké papierne asi taky ne. Pochybuju i o označení počítače - tiskárny (i když, jeden nikdy neví). Ale lze opět různá označení. Jednotné je směrování na uzel Brno 02. První je posláno na listovní oddělení (přeškrtnuté je "M.P." - Militar Post to asi nebude), druhý má "podtitul" "strojní" (patrně zásilky určené na strojní zpracování), třetí "svazky" (netuším), čtvrtý "neoražené", zásilky je patrně nutno prohnat ohyzdnou (ve smyslu funkce) razítkovací mašinou, která hodně známek poničí.

Další, na tenkém kancelářském papíru, má označení T 13-339 B a tento konkrétní má vlevo nahoře číslici 2 (obdoba těch pro noviny, ale bez času). "CN" nevím, asi nějaké noviny. (Pěkné razítko POSTKOMPLET OLOMOUC)

Další, s označením 13-339 B je opět na tenkém, kancelářském papíru, a byť to na první pohled možná není tak úplně poznat, je jiný než ty minulé. Například je jiné rozevření šikmin a jiné posazení slova Uzávěr.

Dnes poslední má označení T 13-339 B vlevo a vpravo Tisk: JANEVA Hořice a je tištěn oboustranně. Provedením je to obdoba jednoho z dříve uvedených modrých uzávěrů.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Dnes dokončím varianty s "Uzávěr". JEdná se o tři typy mající společné to, že postrádají linky "Pro: ..........." a nemají žádné tiskové označení

1) takový, abych tak řekl, klasický typ (akorát to někdo zapomněl orazítkovat)
2) dtto s nálepkou "CIZINA". Pomačkání a potrhání je od toho, jak to bylo připevněné na pytel (pane stavitel ;) ). Tudíž to není vandalství, leč provozní záležitost - provozní stopy poštovního provozu :D .
3) typ, kde je "Uzávěr" výrazně výš než u předchozího. Je zajímavý i výrazným rastrem tisku, zatímco snad všechny ostatní jsou tištěné plochou.
4) ddto, jen rastr není tak výrazný (zřejmě víc barvy - dávám pro porovnání, jinak jsou úplně stejné)
5) typ bez nápisu o razítku idesílateli. Vpravo nahoře označení zakázky " Zak 437 bílé 2.000 1A ". Ve směrování je zaškrtáno VK.

Jinak, pokud má někdo pochybnosti, obvykle to je tak, že je vytištěn uzávěr a ty tištěné směry (BRNO 02, Brno 36 atd.) jsou natištěné až v druhé fázi, dost možná někde úplně jinde. Často je to totiž úplně jiný způsob tisku. Jednorázově je, z těchto zde, asi tištěn ten poslední.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Podařilo se mi najít asi nejstarší variantu velkých obálek (z těch co mám). Má označení 11 - 094A (3-03) (umístěno v orámování) a je velikosti 22 × 16,2 cm. Tato konkrétní je seskládaná kapánek našibr. Tištěna je hnědofialově (viz malé obálky) a velikost orámování je 21,4 × 14,8 cm. Zajímavá je svou dlouhověkostí: První razítko je Havířov 21 z 4.3.2004, druhé 17.5.2004 Litoměřice (do Hradce Králové, odtud byla předisponována do Velkého Poříčí, kde ji odeslali 6.10.2004 do Chrudimi, dlouho to tam leželo, předisponovali ji do Proseče u Skutče, kde ji 17.3.2010 (čili po pěti a půl roce) odeslali zase do Chrudimi a 31.3.2017 ji odeslali do Jihlavy. A nevím jak, ale v říjnu 2017 se to dostalo ke mně. :P (Mohli ji v té Jihlavě vesele zlikvidovat.)

Druhá je malá (běžná) obálka jakou už jsme si předvedli například s razítkem pošty partner. Tato konkrétní je, dle mého, zajímavá neobvyklou R-nálepkou 749 20 odd. Pošta 90 Vítkov a služby. Myslím, že takováto se bude na obyčejných rekomandech hledat poměrně těžko.

Možná by to už stálo za nějaký oficiální článeček?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Dnes jedna žlutá balíková s pěknými sytými barvami (jako jistě, modrozelená bude nejspíš dána technologií tisku, kdy je nejprve vytištěna modrá a teprve přes ni žlutá, ale vo tom to je 8) ). Od všech ostatních podobných uzávěrů se tento odlišuje tím, že pod modrozeleným označením 13-340 B je totéž bíle (vynecháním ve žluté barvě - viz detail, aby to bylo líp vidět). O posun žluté se jednat nemůže, to by nevyšlo, nad modrým (z poloviny modrozeleným) křížem by byl ještě bílý půlkříž.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pavel_III napsal
Jednotné je směrování na uzel Brno 02. První je posláno na listovní oddělení (přeškrtnuté je "M.P." - Militar Post to asi nebude), druhý má "podtitul" "strojní" (patrně zásilky určené na strojní zpracování), třetí "svazky" (netuším), čtvrtý "neoražené", zásilky je patrně nutno prohnat ohyzdnou (ve smyslu funkce) razítkovací mašinou, která hodně známek poničí.
Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Takže, uzávěry se zkratkou M.P. jsou pro velké zásilky směřující do Brna (velké jako třeba časopisy, čili A4 atp.). A vzhledem k tomu, že M ani P není Brno, znamená zkratka asi něco jiného a obecně to budou zásilky posílané na místně příslušný přepravní uzel (?). Svazky jsou, překvapivě svazky s obyčejnou malou poštou. Tady by se sice vtírala myšlenka že M.P. je malá pošta, ale zjevně tomu tak není. Aspoň se to tak nepoužívá.
(Významy dalších označení, co se tu dosud nevyskytla, si musím nechat na příště, doufejme, že to do té doby nezapomenu, ale mám to poznačený! :D )
Moderátor
Sice jsem si tuhle nachystal další várku uzávěrů, ale přišla práca, tak jsem to musel zase shrnout a budu to muset někdy později zase rozebrat, co jsem to vlastně chtěl.
Ále abych z toho pracování úplně nezblbl, vynašel jsem pár zajímavějších velkých obálek:
1) Kdyby někoho zajímalo co se v těch obálkách posílá doporučeně z pošty na poštu, tak tady z VAKUS pošty "749 20 odd. Pošta 90 Vítkov a služby" posílali doporučeně reklamační list. Obálka je dokonce 3× reko (a dala by se bez problémů použít ještě jednou, ale to už by se ke mně nedostalo :oops: )
2) Z Bezděkova nad Metují posílali doporučeně nějaké předávací protokoly na Depo Náchod (pěkné štempl depa), pak šla, už jen obyčejně,do Hradce Králové 3, odtud do Hradce Králové 9 (z Hradce do Hradce 8) ), ale odeslána byla ale z Hradce Králové 9 do Brna (601 95) a odtud do Brna (601 00 - na štempl se vykašlali).
3) Obálka použita dokonce 6×??, ale i přes to má jen jediné razítko a nerozumím těm přípisům na konci 4. a 5. řádku. Divný je, že je to zřejmě jen jedenkrát proškrtaný. Teda pokud všechny řádky, krom prvního, nejsou jen nějaké neuskutečněné cesty. Něco vypadá jako psané jednou rukou.
4) Obálce se nějak líbilo v Jablonci nad Nisou 1, kam ji vždy vrátili (data na razítkách 6.6., 19.6., 8.9., 25(?).10. a 7.11.2017).
5 a 6) Před měsícem (obě z 8.11.2017) zřejmě neměli v Bílovicách (Bílovice nad Svitavou - Liška Bystróška, kdyby někdo nevěděl ;) ) dostatek použitelných velkých obálek, tak si vypomohli bílou samolepkou. Na obr. 5, starší typ obálky s černým tiskem, je pěkné razítko Hroznové Lhoty s datem 24.6.2010 (!).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Náhoda je blbec a občas přeje i připravenému:

Obálka byla odeslána 5.4.2016 z Bojkovic do Prahy (128 01). Nějak se dostala na Brno 2 a odtud byla 17.7.2017 odeslaná opět do Prahy (128 00). Byla předisponovaná do Dačic, kde ji 6.11.2017 nočním kurzem (24 hod) odeslali do Telče. Patrně šetřili, či co, neb adresu napsali do prvního řádku černou fixou (588 56 Telč). V Telči ji hned následující den poslali do Brna, ale zároveň ju orazítkovali kašetem k 80 letům KF, což je, dle mého názoru, celkem pozoruhodná věc. No a dnes jsem ju objevil a zabavil, protože pravděpodobnost, že bych se s ní ještě setkal, se limitně blíží nule. :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Malá poznámka - nejedná se o "kašet", ale o příležitostné poštovní razítko, které bylo na poště "588 56 Telč" standardně používáno od 2. do 7. listopadu 2017. Na menších poštách je obvykle na stole u vedoucího pošty - a tak byla tato zásilka oražena v poslední den používání tohoto razítka.
Moderátor
Jo? Já poslední dobou ty příležitostné štemple už ani nesleduju. Ale i tak je to v praxi asi dost neobvyklá věc a navíc to zároveň orazili i obyčejným razítkem, a ne tolik povedeným.
Moderátor
Taky mne napadlo, že by Pavlínka mohla takovou obálku (s razítkem Hrubá Vrbka, Kněždub atd.) mohla zařadit do exponátu. S patřičným komentářem cože to je za čudo, pochopitelně. Byly by to body plus nebo by to bylo mínus? Akorát najít takovou obálku nemusí být zrovna jednoduché.
Moderátor
Pro zajímavost - v nejnovějším čísle Filatelie (č.12/2017, str 13) je vyfocena jedna malá vnitropoštovní obálka nového typu, podtyp s větší trubkou (ozn. 11-094 (07-09)). Je to tam kvůli razítku a R-nálepce Depo Brno 71 (jinak je to 2× reko). Pokud by byl zájem, razítek různých dep mám na obálkách řadu a i nějaká ta R-nálepka se najde. A nejen depa se vyskytují.

A dnes pár (slovy tři) uzávěry na doplnění. První jako doklad, že noviny chodí nejen do Brna. Tento typ uzávěru je v příspěvku #17. a uzávěr z jiné rampy než je v tomtéž příspěvku (tam je rampa 11, zde 12). Tento uzávěr nesl tak silné stopy poštovního provozu a byl v tak bídném technickém stavu, že jsem byl nucen jej podlepit (proto rámeček místy "kulhá"). Vzhledem k tomu, že Česká pošta noviny roznáší naposledy 30. prosince, lze tento druh uzávěrů specifikovat jako výběhový a "do spotřebování zásob" asi budou používány na OP, reklamní letáky a podobné zbytečnosti. Aspoň si to myslím. Nerozřezané(?) archy by mohly být potištěny z druhé strany (těšte se, paralely existují).

Třetí ukázka je balíková z Depa Praha 701 jaká je už v příspěvku #22 jen s jinou směrovkou.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Dvě malé obálky s, nějakým způsobem, zajímavými razítky (shodou náhod obě typu s větší trubkou, stejný typ jako ve filatelii):
První je hříčka náhod, něco pro tématického sběratele - "zvířecí obálka" - razítko pošty Králíky a Kozlovice hned pod sebou. Ale trvalo to dlouho! Králíky 15.3.13 a Kozlovice až 21.9.17!
Druhá byla (poprvé) odeslaná z úložny 600 30 Brno 300 (6.10.15). To je ta instituce kam se posílají nedoručitelné a nevratitelné zásilky. Prostě když adresát se na uvedené adrese nevyskytuje a odesílatel nenapsal zpáteční adresu. Typicky tam končí pohlednice (pokud je někdo na úložnu pošle) nebo různé pozvánky a oznámení "po letech", kde to lidi posílají ve velkém a nechce se jim psát zpáteční adresu. Pak se ovšem nemají šanci dozvědět, že spolužák už po těch 20 letech na dané adrese skutečně nebydlí a proto na sraz asi nedorazí. Myslím že na dopisech se toto razítko asi moc nevyskytuje.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Podařilo se mi rozpoznat další typ, respektive podtyp velké obálky. Je to obdoba velké obálky s malou trubkou, podstatný rozdíl je v oddělení pole pro razítko od adresního řádku. Všechny obálky tohoto typu, které jsem dosud předvedl, mají toto dělení čárkovanou čarou. Tento podtyp má tu čáru tečkovanou. Viz přiložený porovnávací detail (po krajích "starší" typ, uprostřed "nově popsaný" (připadám si jako objevitel nového druhu kytky :mrgreen: ).
1) První obálka tohoto podtypu má razítka 696 11 Mutěnice 8.9.16-24 (razítko č. 9, by jeden ani neřekl, že tam budou mít tolika razítek); 696 03 Vacenovice 16.-3.16.24; 695 03 Hodonín 3 24.10.1717 (zajímavý jak v prvním případě je rok od hodiny oddělen pomlčkou, ve druhém tečkou a v Hodoníně není nic vidět); 766 07 Depo Zlín 70 25.10.17.20; 701 01 Ostrava 1 3010.17-13 (bez tečky za dnem, razítko č. 84) a 792 07 Depo Bruntál 70 -111.17-19 (opět bez tečky, vysloveně to vypadá jako 111, razítko č. 8). Hned 2× depo, pro sběratele razítek zkrátka dobrý materiál. ;)
2) Druhá obálka, razítka Bohuslavice nad Metují, Náchod 1, Hradec Králové 2, Červený Kostelec a Dobruška je zajímaví právě tím prvním razítkem, kdy je rok od hodiny oddělen obdélníkem. (Při tétopříležitosti mne napadlo, jestli by nestálo za zvážení založit vlákno jen o razítkách, kam by se dávaly vzácná, zajímavá, defektní, málo frekventovaná či, jen tak pro radost, vzorně otištěná razítka.)

Na dalších obrázcích, aby monografie byla dokonalá, jsou chlopně.
3) První je velká obálka - nejstarší typ (proto si taky myslím, že je nejstarší) tištěný hnědofialovou barvou, viz příspěvek #30.
4) Druhý typ chlopně mají všechny ostatní typy (černý tisk i ty modré s trubkou).
Další dva obrázky jsou malé obálky.
5)+6) První dva jsou opět nejstarší s hnědofialovým tiskem, zjevně se vyznačují určitou variabilitou.
7) Třetí druh chlopně mají všechny následující typy.

8) No a na závěr jedna velká obálka (malá trubka, čárkovaná čára), kde se někdo na Depu Náchod buď vyřádil, přepracoval se, nebo kdoví co to jako má znamenat. První razítko je 549 84 Heřmánkovice (3.11.16.16, razítko č. 3 - dneska Pošta Partner, před rokem asi ještě ne?), odtud to odeslali na Depo Náchod a tam to nastalo - razítka jsou z 28.-2.17.16; -3.-3.17.16; -7.-3.17.16; 17.-3.17.16; 27.-3.17.16; 30.-3.17.16 a konečně 31.-3.17.16, kdy to odeslali na 586 11 Jihlava, což nevím, co je.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
1)
Obrázek vložený uživatelem
2)
Obrázek vložený uživatelem
3)
Obrázek vložený uživatelem
4)
Obrázek vložený uživatelem
5)
Obrázek vložený uživatelem
6)
Obrázek vložený uživatelem
7)
Obrázek vložený uživatelem
8)
Obrázek vložený uživatelem

Nechápu, že ty dvě malé chlopně jsou mnohem větší obrázek než ty velké. :shock:
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 17. 12. 2017, 6:18. »
Moderátor
Ne že bych neměl nic jinýho na prácu, ale v rámci pokusu o relaxaci jsem stvořil mikroexponátek pro klubové účely (poprvé by měl být naživo k vidění na únorové velké burze). Má pravda jednu drobnou vadu - místo devíti listů jich je deset. No, nějak se s tím popasujem. ;)
Jinak, tohle bylo za "chvilku" hotové, netrvalo mi to ani celý den :). Už jen proto, že materiálu, vzhledem k velikosti jednotlivých kousků je tam relativně málo a s textem bylo nutno šetřit. Největším problémem asi bylo přesvědčit počítač že má dost místa v paměti k tisku. Budu muset udělat nějaký úklid a něco zaarchivovat.

A teď - podle článku "Je váš exponát připraven na výstavu PRAGA 2018?" se pokusím o drobný rozbor proč nemá smysl s tím chodit na výstavy (16 listů není problém, beztak je ještě co předvést, 5 rámů by ale byla asi dost nuda, taky nevím co originálního by na dalších cca 3 až 3,5 rámech mělo být, aby to zaujalo).
Už výstavní třída je kapánek problém - je to tradiční filatelie nebo poštovní historie? Asi spíš tradiční, fiskální není zcela určitě. Nejčistěji asi třída celin.
Hodnotící kriteria:
Plán - no bod by za to byl, obsah bych dopsal, to není problém (ovšem literatura je 0, musel bych někde splašit ty poštovní směrnice, nebo kam se píší podobné věci typu "co máte nového dělat na poštách").
Zpracování - budiž, za to by pár bodů asi bylo. :P
Filatelistický význam a komplexnost: Komplexnost, to neumím posoudit, filatelistický význam, vzhledem k tomu, že to spadá do "moderní filatelie" asi nebude valný, takže možná tak 2 body za originalitu? Dále se jedná o střední až malý stát (ČR) a široký(?) záběr.
Odborné znalosti a vlastní výzkum: Vlastní výzkum je asi to jediné, kde by to mělo nějaký bod obdržet. Není mi známo, že by toto někdy někdo řešil, všechno jsem si "vymyslel" sám!! :mrgreen: A nějaká ta odborná znalost by se asi taky našla, byť nevím, jak by se to u tohoto posuzovalo.
Stav - obálky nesou stopy poštovního provozu, s tím toho mnoho nenadělám.
Vzácnost materiálu - účetně v podstatě 0, fakticky... fakticky netuším kolik se zachovalo třeba těch nejstarších obálek. Z těch velkých mám jednu jedinou.
Prezentace - no dobře, nějaký bod by asi byl, že? 8)
Takže, suma sumárum 3+12+3+8+8+5+2+4 = 45 bodů, možná i 50 a to nemá smysl! :twisted:

Ale tak, sranda musí být i když na chleba není. :P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
http://www.exponet.info/exhibit.php?exhibit_ID=535&lng=CZ
Moderátor
A mám po radosti. Body dolů, dohromady sotva jen 30. :oops:
Ale ty nejstarší tam se už teda nevyskytují.
Moderátor
"Beru klíče od stodoly a du se nacpat senem!"
Ale přivedlo mne to k myšlence, že bych se mohl pokusit vyžebrat dajaké slovenské. Esi si teda vzpomenu ve vhodnó chvílu! 8)
Moderátor
Jak jsem psal, Česká pošta skončila s roznáškou novin (takže od pátku nemám žádnou další novinovou vlaječku, v pátek byla poslední), ale s jistou dávkou škodolibosti jsem zhlédl tuto zpravodajskou informaci: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/lidem-nechodi-predplacene-noviny-chybi-dorucovatele/r~ce6c33b6f08311e786cf0cc47ab5f122/?utm_source=volnyHP&utm_medium=newsbox&utm_content=editor1&utm_term=position-5 (a je to pravda, spousta lidí volala na poštu, že jim nedošly noviny :P)
P.S.: Možná že něco jako vlaječky používá i PNS a/nebo Mediaservis. By chtělo vysondovat.
Moderátor
Novinové vlaječky ještě žijí!
Pokud to bylo skutečně použito jako novinový uzávěr, jedná se pravděpodobně o Metro (to zůstalo poště) a pro celý, minimálně, okres. Má to označení 13-339 C. Razítko je 770 02 Olomouc 02 * * *; -4.-1.18.-2; 2 .

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ve čtvrtek se mi podařilo najít (a získat) další zajímavou velkou obálku (obr. 2, proč "až" 2, k tomu dojdeme) a v pátek jsem proběhl krabici s obálkami k poslání a hle, byla tam druhá (obr.1)! Věřte mi, dělám to nerad, protože ještě mohla být aspoň 3× použita, ale musel jsem se jí ujmout taky. :)
Takže, nalezené obálky možná představují "spojovací článek" (to už je jak v evoluci) mezi starou černoofialovou obálkou s chlopní do špičky a pozdější černě tištěnou obálkou s rovně seříznutou chlopní. Najdeme na ní od každé něco.
Orámování má velikost 21,3 × 14,7 cm (v podstatě totožné jako u starší obálky, záleží taky na tom jak se měří). Velikost, typ písma a odsazení textu v záhlaví se taky podobá starší obálce, ale není to totožné (viz obr. 3). Nejmarkantnější rozdíl je asi v postavení "V" (V názvu) pod "p" (postupně). Podobné je i oddělení adresního řádku od razítka tečkovanou čárkou (v případě novějš obálky jde spíš o čtverečky). S novější obálkou má společný jeden zajímavý detail o kterém jsem se ještě nezmiňoval a to, abych tak řekl, "chybnou trojku". Když se podíváte na pole č. 4 pro "Denní razítko podací pošty", najdete tam u třetího řádku Adresy ještě jednu trojku, která tam nemá co dělat. Tato chyba je ještě u modré obálky, s variantou "oddělení adresy od razítka tečkovanou čárkou".
Obě obálky jsou ale "poměrně čerstvé", asi z nespotřebovaných zásob, nebo se pošťáci zkrátka "dostali až na dno šuflíku".

První obálka (obr. 1) byla odeslána z pošty 664 43 Želešice 7.7.2017 odpoledne (15 hodin) na poštu 656 00 Brno (neznám, 650 00 je "Centrum oběh hotovosti a cenin Brno" na Heršpické, tak to asi bude někde tam, nějaké odd.) a zřejmě odtud neznámo kdy na poštu 601 51 Brno (asi nějaké oddělení na Orlí). Jako první jsem ji dal proto, že se patrně jedná o staší náklad, protože písmeka, hrany a rohy jsou ostré a jasně čitelné.

Druhá obálka (obr. 2), co jsem ale našel jako první, byla odeslána neznámo kdy a odkud na poštu 463 62 Hejnice (paní Brodské :D), odtud, se estetickým datem 10.10 17 17 (jediná tečka je nahoře) do Jilemnice, odtud 12.10.17.18 do Mladé Boleslavi a dále -2.-1.18.11 do Líšně na 628 00. Jako druhou jsem ji dal proto, že, dle mého, jedná o pozdější náklad, kontury tisku nemají tak pevný tvar a u konců patek písmenek a háčků a čárek je vidět určité opotřebení. Navíc bych to, podle tisků u Baraně, nazval "lehkým" (v prvním případě) a "těžkým" tiskem (ve druhém).

No a na závěr, tyto obálky mají oblou chlopeň (obr. 4), čili vyslovený mezičlánek mezi špičkou a rovným zastřižením!

Dvě, pro většinu lidí naprosto nezajímavé a nezáživné obálky, a tolika radosti pro chudého chlapce!! :mrgreen:

Obrázky:
obr. 1
Obrázek vložený uživatelem
obr. 2
Obrázek vložený uživatelem
obr. 3
Obrázek vložený uživatelem
obr. 4
Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Času je žalostně málo na cokoliv, ale některé novinky z rozrůstající se sbírky nemohu nechat ležet na později. 8)
Včera se mi dostala do ruk jedna vskutku pozoruhodná žlutá vlaječka s křížem. Čím se, krom výrazně jiné modré barvy, odlišuje od těch ostatních asi poznáte na první pohled. Jen upozorním na zajímavou bílou číslici 6 v pravém horním rohu. Čert ví, co to označuje (třeba tiskové pole?). Z jedné vlaječky nelze usuzovat. Zajímavostí v pravém kraji hranice kříže od šestky je vyhnutí. Patrně souvisí s "výrobou" oné číslice.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Pavel_III napsal
Jak jsem psal, Česká pošta skončila s roznáškou novin (takže od pátku nemám žádnou další novinovou vlaječku, v pátek byla poslední), ale s jistou dávkou škodolibosti jsem zhlédl tuto zpravodajskou informaci: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/lidem-nechodi-predplacene-noviny-chybi-dorucovatele/r~ce6c33b6f08311e786cf0cc47ab5f122/?utm_source=volnyHP&utm_medium=newsbox&utm_content=editor1&utm_term=position-5 (a je to pravda, spousta lidí volala na poštu, že jim nedošly noviny :P)
P.S.: Možná že něco jako vlaječky používá i PNS a/nebo Mediaservis. By chtělo vysondovat.


Když už jsem to tady načal, tak ta story má pokračování - párkrát přišly Hospodářské noviny jako běžná poštovní zásilka a Rovnost (a nejspíš i další deníky s nadtitulem Deník) posílají jako poštovní zásilku páteční programovou přílohu zároveň s víkendovou přílohou. A vůbec si lid stěžuje, že když už noviny nenosí pošta, že to stojí za hovno.
Další zajímavostí je, že zřejmě nebyl zvládnut problém nedělního vydání (jsou lidi, ale není jich mnoho, kteří mají předplacen třeba Nedělní Sport). Ten totiž vyšel na Silvestra, kdy to spadalo pod Poštu, ale pochopitelně se to roznášelo až v pondělí, v tomto případě v úterý 2. ledna a to už spadalo pod Mediaservis a spol. S největší pravděpodobností se na tuto "předávku" úplně zapomnělo.
Moderátor
Podle všeho mi do ruk přišla malá obálka - přechodný typ mezi prvním černofialovým a druhým, černým typem (prostě se mi počítání typů kapánek posouvá; inu, vývoj! :mrgreen: ). Obálka má blíž k druhému typu - velikost orámování je cca 15 × 10,35 cm, ale oddělení pole pro razítko a pro adresu víc odpovídá černofialovým obálkám. Chlopeň není ani vysloveně do špičky, ani není rovná, ale ani není, jako u velké obálky, oblá. Je to takový tupý úhel, jak je vidět ze skenu. Asi největší rozdíl na první pohled je v té díře, která je, oproti jiným, vysloveně maličká.
Předmětná obálka byla poprvé odeslána z pošty 793 57 Huzová už 4. 1. 2007 (nastaveno 10 hodin) do Šternberka (785 01 Šternberk 1), odtud 26. 1. 2007 (razítko ovšem v poli č. 3) do Chrudimi, pak dlouho nic, předisponovali ji do Chrastu u Chrudimi a 19.2.2011 ji poslali do Pardubic (530 95 - ? nevím), z Pardubic 1 (530 01) ji po letech (4. 12. 2017) poslali do Ústí nad Orlicí a pravděpodobně odtud na 615 00 (věcně přišla na dodejnu 628 01). Zapomněli na razítko, ale přišla, poznamenal jsem si, 17. 1. 2018. V provozu tedy byla, skoro na den přesně, pěkných 11 let!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Pavel_III v 19. 1. 2018, 23:38. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Pokec o známkách » Poštovní uzávěry a další provozní tiskoviny

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1