Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Faleristika » Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Vykupminci.cz
Numisargo

Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ztráty Rudý armády byly vysoký, protože chyběla iniciativa na straně velení. Vládl strach z neuposlechnutí rozkazu, do velení mluvili profesionálům i politruci, byť hodností mnohem níž.
Všichni ze strachu poslouchali tupě rozkazy Stalina, často nesmyslný nebo neplatný situaci...Opakující se útoky vln na dobře opevněný místa..zákaz ustupovat...špatná kooperace jednotek..

Západní spojenci si živou sílu chránili...hodně obezřetně.. Sověti pak částečně svoje katastrofální ztráty použili jako hodnotu, kterou zaplatili za poražení Němců..byť ty čísla byla obrazem jejich diletantismu v počátku války..
Moderátor
Pavle, Vy o tom jen mluvíte, já jich hodně rehabilitoval ( byl jsem sekretář komise což v praxi znamenalo, člověk co vše udělá).
Řidič tanku, který první přejel most v Ostravě sloužil v HK dosti jsem s nim mluvil.On docela klidně mi říkal, že většinou první tank přejede, vyhodí to až tam tak budou tři. Ale prožili si své. Jednoho bojovníka od Ostravy jsem měl v evidenci

Jistě, jeden takový fanatik byl v oddílu Mistra Jana Husa a to byl fanatik. V roce 1965 když přijel nezván na oslavy oddílu dostal od bývalých spolubojovníku facku a odejel s ostudou pryč. Já bych to tak netřídil na politické a ty další. Většinou chtěli domů a mít klid. Nevím, kde sbíráte ty informace, ale přece jen jsem starší, více si pamatuji a mám to od těch lidí. Oni prožili hrozné věci což zde ani nemohu psát. Nedivte se, že mnohdy se stali politickými vojáky!
Moderátor
http://forum.sfs.sk/viewtopic.php?f=90&t=51

Toto si pročtěte, ano, zde najdete statečné lidí i ty druhé (vaše?)
Registrovaný uživatel
A defacto i taktická stupidita může bejt prospěšná strategii..v případě Sovětů.
Moderátor
Paule-nerozumím
Rusové ( ale i Francouzi a Angláni) v první fázi války prokázali, že nejsou schopni bojovat proti Němcům.
Ale jak Rusové, tak i spojenci se bojovat rychle naučili, v tom bych nehledal politiku neb např. Montgomery převzal 8. armádu v době, kdy byla plně doplněna, dozbrojena a dokázala zvítězit. Jinak Monty nebyl žádný zázrak. Němci pravda dokázali v bitvě u Rževa zničit tisíce tanku ( BT a T-26 a 28) což asi pomohlo sovětům neb se pustili do výroby tanku T-34 a v bitvě u Moskvy, kde bylo 1500 Tanků z toho asi 450 z dodávek) zde to již bylo vojenské umění. Ty keci, že byla zima a mráz jednak to není až tak pravda, údajně byla zima mírnější, ale zima byla na obou stranách. Zahynulo mnoho Rusů i Němců, ale bylo to první vítězství. Za půl roku se vzpamatovali, Francouzi měli vynikající výzbroj a kapitulovali. No, ale je to i tak, jak se k historii dokážeme postavit.

Řeknu to takto. Profese Pekař byl ve sporu s Palackým v hodnocení husitské doby a bylo to ostré. Je to tedy i úhel pohledu.
Mohl by jste někdo přijít s něčím vtipným a kladným, jsem unaven a rád bych se zasmál.
Moderátor
Paul napsal
A defacto i taktická stupidita může bejt prospěšná strategii..v případě Sovětů.


Někdo to nazývá stupiditou, někdo hrdinstvím.. Sovětská strategie byla jaká byla a jiná z mnoha důvodů nemohla být .. Za mne rudoarmějci v ww2 byli bezesporu velcí hrdinové, čím vším si prošli a za jakých podmínek a kolik jich padlo..

Altmanne díky, příspěvky ze svých vlastních zkušeností jsou neocenitelné..
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Paul napsal
A defacto i taktická stupidita může bejt prospěšná strategii..v případě Sovětů.


Někdo to nazývá stupiditou, někdo hrdinstvím.. Sovětská strategie byla jaká byla a jiná z mnoha důvodů nemohla být .. Za mne rudoarmějci v ww2 byli bezesporu velcí hrdinové, čím vším si prošli a za jakých podmínek a kolik jich padlo..

Altmanne díky, příspěvky ze svých vlastních zkušeností jsou neocenitelné..


Nepochopil jsi to přesně. Vojenská stupidita byla utrácet nesmyslně živou sílu v beznadějnejch akcích..Stalin zakazoval ústupy, nesmyslný protiútoky...Nakonec se ale Stalin poučil a pustil k veslu profesionály..a tím nastal obrat..To mu vyhrálo válku! Už před Stalingradem při operaci modrý Sověti spořádaně ustupovali, místo držení pozic a chytání se do obřích kotlů...
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Paule-nerozumím
Rusové ( ale i Francouzi a Angláni) v první fázi války prokázali, že nejsou schopni bojovat proti Němcům.
Ale jak Rusové, tak i spojenci se bojovat rychle naučili, v tom bych nehledal politiku neb např. Montgomery převzal 8. armádu v době, kdy byla plně doplněna, dozbrojena a dokázala zvítězit. Jinak Monty nebyl žádný zázrak. Němci pravda dokázali v bitvě u Rževa zničit tisíce tanku ( BT a T-26 a 28) což asi pomohlo sovětům neb se pustili do výroby tanku T-34 a v bitvě u Moskvy, kde bylo 1500 Tanků z toho asi 450 z dodávek) zde to již bylo vojenské umění. Ty keci, že byla zima a mráz jednak to není až tak pravda, údajně byla zima mírnější, ale zima byla na obou stranách. Zahynulo mnoho Rusů i Němců, ale bylo to první vítězství. Za půl roku se vzpamatovali, Francouzi měli vynikající výzbroj a kapitulovali. No, ale je to i tak, jak se k historii dokážeme postavit.

Řeknu to takto. Profese Pekař byl ve sporu s Palackým v hodnocení husitské doby a bylo to ostré. Je to tedy i úhel pohledu.
Mohl by jste někdo přijít s něčím vtipným a kladným, jsem unaven a rád bych se zasmál.


Taky trochu jinak jsem to myslel.. gró bylo, že západní Spojenci utráceli techniku a živou sílu chránili, Sověti opačně..U Sovětů nebyl problém sto tisíc, pět set tisíc.. zajatců v kotli, mohli si to dovolit. A jako totalitní země se nikdo nezodpovídal z chybnejch rozhodnutí..(diktátor Stalin)

Jinak zima v r.41 vyřadila x krát víc mužů a techniky, než bojový akce. Asi toliko..Němci se porazili sami. Hitler začal měnit Schwerpunkt (odložil útok na Moskvu), zásobování na zimu nikdo neřešil atd.
Hitler porušil všechny zákony války, tak jak je definoval Clausewitz.
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 29. 3. 2020, 14:49. »
Registrovaný uživatel
A defacto i taktická stupidita může bejt prospěšná strategii..v případě Sovětů.

A tohle doplním - ony i ty sebevražedný útoky Sovětský pěchoty, naprosto takticky stupidní, měly vliv na strategii tažení.. Němce na chvíli zastavily.
A čas byl naprosto zásadní veličinou.

I když při klasickym ústupu, jako proti Napoleonovi, by ukončili válku vítězně mnohem dřív...
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 29. 3. 2020, 14:54. »
Moderátor
Příspěvek jsem vymazal, neb to není povídání o Altmannovi, ale o vojenské historii, mimochodem nenechám se urážet od každého mladíka.

Mohu Vám doporučit se realizovat na Tlachárně, tam si na mně můžete nadávat dlle libosti, nikoho to nezajímá.
« Poslední úpravu provedl(a) Altmann v 29. 3. 2020, 15:23. »
Moderátor
Paule,
rozumím a souhlasím, nějak mi to nedocvaklo a to jsme ještě nerozebírali rozkaz č. 227. Faktem je to, že válka je opravdu hnus. Díky za diskuzi.
Moderátor
Onen rozkaz č. 227. Nebyl výmysl Stalina, či politbyra.. Rozkaz ani krok zpět byl použit již za první války.
Registrovaný uživatel
barbar rozkaz vydal Stalin...a Stalin za to nesl zodpovědnost. Nikdo jinej.A vedlo to k obrovskejm ztrátám..
Stejně jako když ho vydal Hitler na konci války.
Moderátor
.........omlouvám se, ale mýlíte se, ty rozkazy jsou zajímavé, třebas 224 řeší vodku.
V carské armádě takoví "píchoviny" neexistovali.
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Paule,
rozumím a souhlasím, nějak mi to nedocvaklo a to jsme ještě nerozebírali rozkaz č. 227. Faktem je to, že válka je opravdu hnus. Díky za diskuzi.



Jasný, já se nevyjadřuju úplně přesně, nebo se mi nedaří to napsat tak, jak bych chtěl.
Moderátor
Ale naopak, já Vám rozumím docela dobře. Máme stejný zájem a barbar k nám také patří. Diskutujeme což je vzácné.
Registrovaný uživatel
Nejlíp to sehráli Rusové asi proti Napoleonovi. Nenechat se zatáhnout do žádný bitvy, nebo jen za velmi výhodný pozice. Nemělo smysl bojovat proti Francouzům, nedali se porazit v regulerní bitvě. Ale zatáhnout je hluboko, vše kolem zničit, nic jim nenechat k obživě. A zima a hlad je největší nepřítel.

A pustit i Moskvu navzdory carovi a lidem, to bylo vojensky čistě profesionální.
Moderátor
Toto je rok 1941, zde vlastně Rudá armáda přišla o veškerou techniku a početní, předválečný stav Rudé armády
Rok 1941
Kotel Białystok-Minsk (22. června - 8. července)
Umanský kotel (26. července - 7. srpna)
Kyjevský kotel (21. srpna - 26. září)

Kotle Vjazemský a Braiňský (30. září - 15. října)

Kotel Melitopol (29. září - 10. října)

Je to opravdu neskutečné

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Paul napsal
barbar rozkaz vydal Stalin...a Stalin za to nesl zodpovědnost. Nikdo jinej.A vedlo to k obrovskejm ztrátám..
Stejně jako když ho vydal Hitler na konci války.


To samozřejmě ano.... Rozkaz č. 227 vydal Stalin, ale ja píšu pánové, že onen rozkaz ani krok zpět zde byl už za cara použít v první válce.. Jinak názorově se v mnohém rozcházime,což je možná dobře..

Já zde nebudu znovu rozebírat co jsem uvedl již v minulosti mnohokrát a myslím Paul dobře ví o čem mluvím..
Chlapci je to pořád dokola.. Prozatím nic nového, krom Altmmanových vzpomínek z obdobích služby(zacož jsem poděkoval)
Zdejší diskusi jsem rozhoupal ja příspěvkem k výsadkum v protektorátu se značnou sovětskou účasti.Když jsem ho zde vložil tušil jsem reakce, což se take stalo.. Zdálo se mi, že jej trochu podrobněji probereme..
« Poslední úpravu provedl(a) Guldiner v 29. 3. 2020, 15:55. »
Moderátor
......víte, k tomu nám chybí info. Přiznávám se i já, že toho moc nevím a čtu téměř vše. Pamatuji si větu rozvědčíka:
Jak je to možné, že na vesnici stojí konve s mlékem

Tak asi ta věta nebude přesné, ale on jel do Prahy, kde byla vysílačka k předávání zpráv a to bylo v roce 1944. Ten mladý člověk, který přišel ze zničené Ukrajiny najednou vidí v Protentokrátu hluboký mír. Byla to zajímavá kniha, ale myslím, že ji má dcera v Praze.
Moderátor
Altmann napsal
......víte, k tomu nám chybí info. Přiznávám se i já, že toho moc nevím a čtu téměř vše. Pamatuji si větu rozvědčíka:
Jak je to možné, že na vesnici stojí konve s mlékem

Tak asi ta věta nebude přesné, ale on jel do Prahy, kde byla vysílačka k předávání zpráv a to bylo v roce 1944. Ten mladý člověk, který přišel ze zničené Ukrajiny najednou vidí v Protentokrátu hluboký mír. Byla to zajímavá kniha, ale myslím, že ji má dcera v Praze.


Altmanne a vzpomenete si na název knihy. Docela by mě to zajímalo. Popřípadě bych se jí pokusil sehnat...
Moderátor
Nevzpomenu si, víte, já jsem dnes našel v knihovně knihy Remarqua vydání ve slovenštině a i v češtině, jsem bordelář.
Moderátor
Nevadí, trocha jsem se v poslední době, do tématu výsadky v době protektorátu zavrtal.Něco jsem nastudoval, ale je toho málo a v mnoha případech ve značné míře spojenecké výsadky z Británie, možná jakási novodobá cenzura...
Také tyto zajímavosti cituji.... Bez vědomí československé exilové vlády vysadili Britové ke konci války do Sudet několik výsadků tvořených zřejmě Sudetoněmci. O ty se zatím žádný český dějepisec nezajímal. Karel Pacner spočítal, že západní spojenci vysadili bez oněch britských výsadků do Sudet celkem 78 parašutistů...důvěryhodný zdroj Info. K těmto konkretnim výsadkum jsou nejspíš těžko dostupné..
Registrovaný uživatel
Jako že cenzura tají Sovětský výsadky do protektorátu?
To už je přehnaný..Za minulýho režimu by o tom logicky vzniklo prací dost.
Moderátor
Paul napsal
Jako že cenzura tají Sovětský výsadky do protektorátu?
To už je přehnaný..Za minulýho režimu by o tom logicky vzniklo prací dost.


Paule dnešní v uvozovkách,, cenzura,,tak to nazývám já, možná prehnaně vím .. Všechno a všude je kolem spojeneckých výsadku.. A pokud chce člověk dohledat něco víc, nenajde..

Za minulýho režimu by o tom logicky vzniklo prací dost.

Možná ano, ale neznam konkrétní názvy, nelze dohledat..

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... > »

Sběratel.com » Faleristika » Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1