Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Faleristika » Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Vykupminci.cz
Numisargo

Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Nabarvené ptáče si ani nepustím neb to je velmi umělé ( nebo snad umělecké) dílo velmi poplatné ne době, ale mocným této doby ( nevím, možná sám kecám, ale jsou to slova velmi moudrého pána)
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Paul napsal
Altmann napsal
Volyň,
já to do dnešního dnes "nestrávil" taková lidská hrůza v takovém provedení, já to raději nebudu psát. Je to takové až osobní.


Tak vidíte, přesně proto se mi do toho nechce.. Ani nabarvený ptáče se mi nechce pouštět.


To zvládneš.. Ikdyž takové filmy např. včetně pianisty, kterého aktuálně dávají na nova cinema a mnohé další jsou trocha zkreslené či více nebo méně, nebo naopak nedokážou zachytit onu realitu a utrpení, člověk si dokáže alespoň trochu přiblížit krutost doby..


Jo, Pianista je dobrej.
Moderátor
Výročí bombardování Brna..

https://eurozpravy.cz/magazin/historik-soveti-v-brne-za-valky-bombardovali-presneji-nez-usa.ac43c6fc/
Moderátor
Krátce....
Protektorát a slovenské národní povstání..

Již tři týdny po podepsání mnichovské dohody 21. října 1938 byla vydána směrnice k přípravě vojenské likvidace zbytku Československa! 14. března 1939 přinutil Hitler hrozbou předsedu slovenské ľudové strany Jozefa Tisa k vyhlášení Slovenského štátu, formálně sice nezávislého, ale ve skutečnosti neplnoprávného státu závislého na Německu.

Den poté, co došlo k odtržení Slovenska, začaly v ranních hodinách 15. března 1939 obsazovat německé jednotky zbylé české území, zatím ještě stále československý prezident Dr. Emil Hácha byl v Berlíně vystaven brutálnímu nátlaku, aby s německou okupací souhlasil.

Slovenský štát, který byl od počátku války a svého vzniku Hitlerovým spojencem, se dostával do stále hlubší krize a izolace, který jej přiváděla ke stále větší závislosti na Německu. Krize se nejvíce projevovala v armádě, vojáci nasazení na východní frontě hromadně přecházeli do zajetí a vstupovali do československých jednotek, případně přebíhali k partyzánům. V roce 1944 se z řad odbojářů ve slovenské armádě utvořilo tzv. Vojenské ústředí, v čele s pplk. Jánem Golianem, které navázalo spojení s ilegálním ústředím Komunistické strany Slovenska v čele s Gustávem Husákem, Ladislavem Novomeským, aj. a vytvořilo spolu s nimi Slovenskou národní radu (SNR), do které však nebyli přizváni zástupci občanských a vojenských skupin udržující styky s londýnskou vládou. Koncem roku přijala SNR tzv. Vánoční dohodu, ve které se vyslovila pro zahájení celonárodního povstání a obnovení společného státu Čechů a Slováků na principu rovný s rovným.

V létě 1944 se na Slovensku za pomocí početných výsadků ze SSSR, jejichž členy byly sovětští i českoslovenští vojáci, zaktivizovalo partyzánské hnutí. Poněvadž zvýšená bojová činnost partyzánů ohrožovala zázemí bojujících německých jednotek na východní frontě, souhlasila slovenská vláda s příchodem německé armády na Slovensko, aby zde „udržela pořádek“.
když v reakci na obsazování Slovenska vydalo Vojenské ústředí rozkaz slovenské armádě, aby kladla Němcům odpor. Centrem povstání se stalo sídlo SNR Bánská Bystrica. SNR převzala moc nad osvobozeným územím (15 000 kilometrů čtverečních) a 1. 9. 1944 vyhlásila obnovení společného státu. Vznikla 1. Československá armáda v čele s generálem Rudolfem Viestem, který přiletěl z Londýna. Na pomoc povstání byla vyslána ze SSSR 2. paradesantní brigáda pod vedením plukovníka Vladimíra Přikryla 1. čs. stíhací pluk pod vedením štábního kapitána Františka Fajtla.

Bez větší pomocí zvenčí povstání vydrželo jen dva měsíce. Koncem října 1944 obsadili Němci Bánskou Bystrici a zbytky armády s partyzány se stáhli do hor. V brutálních represích, které následovaly, bylo vypáleno více než 60 vesnic a 15 000 lidí bylo odvlečeno do koncentračních táborů. Trestních výprav, při kterých bylo povražděno nejméně 4 000 lidí včetně žen a dětí, se spolu s Němci účastnily i Pohotovostní oddíly Hlinkovy gardy. Partyzáni se však na Slovensku udrželi až do osvobození a ze Slovenska se partyzánské hnutí rozšířilo i do Čech a na Moravu.

Slovenské národní povstání byli jedním z největších protinacistických povstání v Evropě. I když bylo poraženo, sehrálo důležitou roli tím, že po několik měsíců vázalo důležité a početné nepřátelské síly.

karpato-dukelská operace..
Po vypuknutí SNP měla československá politická reprezentace zájem podílet se na překročení Karpat a přijít povstání na pomoc. 1. čs. armádní sbor v SSSR tak spolu se sovětskou armádou zaútočil na německou obrannou linii. Sovětské velení operaci špatně připravilo a československá armáda utrpěla v krvavých bojích v horském terénu ohromné ztráty. Nespokojenost se sovětským řízením dokonce vedly k roztržce mezi československým a sovětským velením, které poté svévolně odvolalo velitele československého sboru generála Jana Kratochvíla a nahradilo jej Ludvíkem Svobodou. V rámci této operace překročily sovětské a československé jednotky 6. 10. 1944 hranice a vstoupily na území Slovenska. Sbor ztratil v operaci 7300 osob, z toho bylo 2500 padlých a nezvěstných
Moderátor
Dobře a co pro život si z toho máme vzít.
Bohužel obě dvě slovenské divize se nechali odzbrojit a velitelský sbor zklamal. I proto bylo tolik mrtvých a raněných.
« Poslední úpravu provedl(a) Altmann v 8. 4. 2020, 11:35. »
Moderátor
Altmann napsal
Dobře a co pro život si z toho máme vzít.


Jednoduchy článek je takové osvěžení školních základu ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Altmann v 8. 4. 2020, 14:14. »
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Dobře a co pro život si z toho máme vzít.
Bohužel obě dvě slovenské divize se nechali odzbrojit a velitelský sbor zklamal. I proto bylo tolik mrtvých a raněných.


Je tam jistá paralela s přechodem Italů na stranu spojenců... Také se díky liknavosti nebo špatnýmu velení nechali odzbrojit, navzdory častý lokální převaze.

Německá chladnokrevnost a efektivnost byla až neuvěřitelná.
Registrovaný uživatel
Však omluvil 8)

Včera jsem znovu pročítal Waterloo od p. Kovaříka. Zaujala mě informace, že kule z kanonů zabíjely lidi i pouhým proletem kolem nich..

Setkal jsem se s traum. šokem atd. samozřejmě u modeních zbraní..
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 8. 4. 2020, 12:25. »
Moderátor
Pánové, já to trochu promáznu, proč jsme tak nervozní, vždyť se přece známe, nejde o krevní mstu. Smáznu se se mi nelíbí. Je to v našem společném zájmu fakt mně štvete, ale mám Vás rád.
Moderátor
Jsou některé věci nám neznáme, např. dělové koule, které dělali z boku lodí třísky, které zabíjeli, Když jsem to četl, bylo to také neskutečně, ale je to pravda, ověřoval jsem si právě ty třísky.
Ta dělová koule, když letí kolem hlavy to neznám, ale možné to je, potřebovali bychom dobrého fyzika, který by to trochu i spočítal. Mně zaujala amputace. Odříznutí kosti s masem jako když porcujeme sálám, ty cévy se připálí aby se zastavilo krvácení, ta kůže, jak byla seříznutá se přeloží přes ránu a sešije a potom se jen modlit.
Moderátor
Tak tady něco z jiného soudku... Docela zajímavé.

https://youtu.be/P64DKaDJA0E
Moderátor
Již toho mám plné zuby. Mažu nevhodné, mažu Vás. Klidně běžte na tlachárnu, nevím jak dlouho tam vydržíte, ale sem přijdťe s příspěvkem ne s nařizováním a radami. Další Vaše rady budu mazat bez nějakého zdůvodnění, neb kazíte náladu ostatním lidem. Pochopte, že nechci aby zde stránky byly takto naplněny Vašimi problémy.
« Poslední úpravu provedl(a) Altmann v 8. 4. 2020, 16:23. »
Registrovaný uživatel
já mám problém jediný a to nedodržování pravidel z vaší strany...
Registrovaný uživatel
Vážený pane Altmanne, jsem jen nezúčastněný čtenář a pozorovalel, ale plně s Vámi souhlasím. Jsem celkem klidný, ale nevím zda by přispěvatel s nickem ferovyobchodník (spíše by mu slušel nick rejpal)neměl dostat nepopulární ban. Názory můžeme mít různé, ale takto je prezentovat? To už je na psychiatra.
Moderátor
Vážený pane Ruhestandlere děkuji.
Přiznám se, že Vaše podpora mi hodně pomohla.V každé třídě se najde podobný student, horší však je, že další mlčí neb se obávají následku. Moderní doba? Nebo plánovaná likvidace.
Registrovaný uživatel
aha, takže my jsme tady jako ve škole a navíc plánovaně likvidujeme... omg
akorát já jsem za svůj život nebyl zvyklí slepě přijímat názory nebo příkazy svých kantorů. ne vždy to bylo jednoduché, ale teď už to nemíním měnit.
Registrovaný uživatel
Altmann mate aj moju podporu, Vam nemusim vysvetlovat moje postoje ku..... no nic slusne ma nenapada. 😰
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
Altmann napsal
Jsou některé věci nám neznáme, např. dělové koule, které dělali z boku lodí třísky, které zabíjeli, Když jsem to četl, bylo to také neskutečně, ale je to pravda, ověřoval jsem si právě ty třísky.
Ta dělová koule, když letí kolem hlavy to neznám, ale možné to je, potřebovali bychom dobrého fyzika, který by to trochu i spočítal. Mně zaujala amputace. Odříznutí kosti s masem jako když porcujeme sálám, ty cévy se připálí aby se zastavilo krvácení, ta kůže, jak byla seříznutá se přeloží přes ránu a sešije a potom se jen modlit.

Tak ona ne každá dělová koule byla koule (kulatý kus železa). Stejně jako granáty do děla jsou průbojné nebo tříštivé a další.
To úmrtí při průletu - pokud to bylo dostatečně blízko, tak tam jistě byla tlaková a nejspíš i tepelná vlna. Ta by natrhla bubínky a další radostné události.
V jednom seriálu "Velké bitvy", nebo jak se to jmenovalo, byla bitva u Slavkova (tu tak nějak nelze v historii bitev pominout) a zrovna v tom dílu ukazovali to polní felčarství. Takový inštrument, který se nasadil na kost a odřezané maso a pak taková v podstatě pilka na železo … no humus a nezapomenutelný zážitek, byť to neukázali na dobrovolníkovi. A jako anestetikum sklenka špiritusu. Odříznutou nohu si odnesl pes. (No dobře, to tam nebylo. ;) )
Moderátor
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%BC%D1%8F%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B8_%D1%87%D0%B5%D1%85%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%86%D0%BA%D0%B8%D0%BC_%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BC

Jde to otevřít nebo to mám vymazat?
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Altmann napsal
Jsou některé věci nám neznáme, např. dělové koule, které dělali z boku lodí třísky, které zabíjeli, Když jsem to četl, bylo to také neskutečně, ale je to pravda, ověřoval jsem si právě ty třísky.
Ta dělová koule, když letí kolem hlavy to neznám, ale možné to je, potřebovali bychom dobrého fyzika, který by to trochu i spočítal. Mně zaujala amputace. Odříznutí kosti s masem jako když porcujeme sálám, ty cévy se připálí aby se zastavilo krvácení, ta kůže, jak byla seříznutá se přeloží přes ránu a sešije a potom se jen modlit.

Tak ona ne každá dělová koule byla koule (kulatý kus železa). Stejně jako granáty do děla jsou průbojné nebo tříštivé a další.
To úmrtí při průletu - pokud to bylo dostatečně blízko, tak tam jistě byla tlaková a nejspíš i tepelná vlna. Ta by natrhla bubínky a další radostné události.
V jednom seriálu "Velké bitvy", nebo jak se to jmenovalo, byla bitva u Slavkova (tu tak nějak nelze v historii bitev pominout) a zrovna v tom dílu ukazovali to polní felčarství. Takový inštrument, který se nasadil na kost a odřezané maso a pak taková v podstatě pilka na železo … no humus a nezapomenutelný zážitek, byť to neukázali na dobrovolníkovi. A jako anestetikum sklenka špiritusu. Odříznutou nohu si odnesl pes. (No dobře, to tam nebylo. ;) )


Nejspíš hydrostatický šok. Řeč byla samozřejmě o klasický plný kouli.
Registrovaný uživatel
Zajímavý je i střílení na odskok..taková koule se pak odráží od země a nadělal dost fatálních škod.
Moderátor
A jediný, který takovou kouli uměl osedlat, byl baron Prášil! :P
Registrovaný uživatel
No jo, jinčí pán byl. :)
Registrovaný uživatel
Známá věc, prostřelenej kyrys koulí..chudák nositel. (Karabiník Antoine Fauveau)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
To asi nerozchodil.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 ... > »

Sběratel.com » Faleristika » Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1