Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Faleristika » Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Vykupminci.cz
Numisargo

Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
umřela hodně mladá, škoda jí.
Moderátor
Премьера! СНАЙПЕР. ОФИЦЕР СМЕРШ. 1 серия. Военный Боевик

Zkuste toto, je to na Youtube, v ruštině, ale alespoň se pobavíte.
Moderátor
Bojovali jsme zde společně bitvu u Kurska a s ní spojenou i bitvu u Prochorovky. Hádali jsme se což bylo v normě ale ten závěr nebyl až tak jasný. Dovolím si sem vložit pár výtahu z článku ruského historika.

Kdo vyhrál

18. a 29. tankový sbor, který zahrnoval 365 (podle jiných zdrojů - 398) tanků a samohybných děl, včetně 206 středních a těžkých tanků, se přímo zúčastnil bitvy Prochorovky. 237 z nich bylo ztraceno. Ze strany Němců bojovala divize Adolfa Hitlera se 77 tanky. Pouze 7 z nich bylo ztraceno. 12. července probíhaly bitvy na celé frontě. 604 tanků bojovalo v armádně gen. Rotmistrova a dva samostatné tankové sbory, z nichž 328 bylo zničeno. Němci ztratili 55 z 294 tanků. Právě to byla legendární prochorovská bitva, která se ale v ten den ukázala jako úspěšná pro sovětská vojska na Kurském oblouku. Němci neměli nadřazenost v nejnovějších tancích. Všechny tanky Panther byly začleněny do 48. tankového sboru, ve 2. tankovém sboru nebyly. Bylo v ní pouze 15 tanku „Tigrů“, z nichž 11 bylo 12. července ztraceno. Kvůli nesprávnému výpočtu sovětského velení na všech úrovních - od nejvyššího velení po velitele armády - se pokus o poražení postupující německé skupiny úderem do boku proměnil v náhlou blížící se bitvu a taktickou porážku sovětských jednotek. Je pravda, že ve strategickém měřítku to nemohlo ovlivnit výsledek bitvy o Kursk, ve které byl německý plán uspořádat pomstu za sovětské jednotky za Stalingrad narušen.

Je to dlouhý článek, podložen fakty, ale pravda je i to, že Prochorovka nebyla ruským vítězstvím. Vím, hádali jsme se zde a tak jsem si řekl, že to musím dostudovat.
Registrovaný uživatel
Nehádali. Strategicky vyhráli Sověti, nehledě na větší ztráty.
Moderátor
Paul napsal
Nehádali. Strategicky vyhráli Sověti, nehledě na větší ztráty.


Pochopili jsme se a díky
Registrovaný uživatel
Dodnes to nedokážu pochopit. Rozbít si hlavu o zeď, dobrovolně. (Věděli že Sověti se masivně opevňujou a přisunujou zálohy.)

Zásadně proti operaco Zitadelle byl myslím jen Guderian.
Moderátor
Přátelé, existuje nový pořad o Velké vlastenecké, má 12 dílu a název Osloboditeila
každý díl pojednává o druhu vojsk. Není to žádné "vytahování trička" asi to je zaměřené na mládež. Ale i já jako falerista jsem si přišel na své. lze to stáhnout na "Ulož to" Možná na to čas nemáte, možná ano. Jistě můžete i kritizovat, ale je to docela věrné době.
Registrovaný uživatel
https://zpravy.tiscali.cz/napoleona-porazily-v-rusku-vsi-blechy-a-tyfus-490376?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=KqVNrFvzMtr-202005310852&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Zas senzační nesmyslnej titulek...
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Přátelé, existuje nový pořad o Velké vlastenecké, má 12 dílu a název Osloboditeila
každý díl pojednává o druhu vojsk. Není to žádné "vytahování trička" asi to je zaměřené na mládež. Ale i já jako falerista jsem si přišel na své. lze to stáhnout na "Ulož to" Možná na to čas nemáte, možná ano. Jistě můžete i kritizovat, ale je to docela věrné době.



Jestli je to to co dávali na dvojce, tak větší sračku pohledat...
Moderátor
Nevím co dávali na dvojce a nikomu to nenutím. Je to propagandistické to je jasné, dělají to tak Angláni, Frantici i US. Jsou tam zbraně, vyznamenání a polopatické vysvětlování. Výhoda je ta, že když to nechcete, tak si to prostě nestáhnete-že. Já jako falerista jsem se dozvěděl, že řád Rudí hvězdy byl dokonce udělen 6 x. Prostě každý si najde něco zajímavého. Třebas to jak rádi rusové používali Stug-III i další kořistní techniku.
Registrovaný uživatel
Dělám na takový menší "publikaci" o vojenskejch táborech Rudý armády na území ČSR..

Pro zajímavost, tyhle štítky. Celou dobu jsem je měl za jmenovky vojáků na výstroj. A tady se mi potvrdilo, jak užitečné mohou býti sociální sítě (instagram). Podařilo se mi navázat kontakt s chlapíkem/Rusem, co vyhledává a exhumuje padlé (Sověti neměli id známky)..a z výstroje se pokouší vrátit jim zpět jméno...A ten mě vyvedl z omylu a potvrdil (byla to hypotéza č.2), že se jedná o jména koní... a slíbil, že se na něj můžu kdykoliv obrátit s čímkoliv.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Dobrý poznatek, to asi neznal nikdo. Rusové se snažili, bakelitové šroubovací ampulky se osvědčili nejlépe, dokonce jsem ( v ruských novinách) takovou ampulku viděl, právě nalezena a ten papír uvnitř byl čitelný.
Paule, budu držet palce, tyto drobné věci dotvářejí historii
Registrovaný uživatel
Altmann

Bude mi to trvat minimálně půl roku, jestli chcete, pošlu Vám pak v pdf.
Předměty, hlavně ty "samo domo" jsou zajímavé. Snažím se něco dohledávat i ve vlastní literatuře z knihovny atd.

Pokud by jste tu ampulku znovu někde viděl, pošlete odkaz. Kouknul bych.
« Poslední úpravu provedl(a) Renegatus Paul v 31. 5. 2020, 14:17. »
Registrovaný uživatel
Paul, s tou "publikací" o voj táborech RU u nás jste mě velice potěšil. Sám o stejném přemýšlým už řadu let, ale nikdy jsem se k ničemu "nedokopal", Jak jste daleko? Třeby bych mohl s něčím alespoň trochou přispět. Některá území mám dost zmapované.
Registrovaný uživatel
Ruhestandler napsal
Paul, s tou "publikací" o voj táborech RU u nás jste mě velice potěšil. Sám o stejném přemýšlým už řadu let, ale nikdy jsem se k ničemu "nedokopal", Jak jste daleko? Třeby bych mohl s něčím alespoň trochou přispět. Některá území mám dost zmapované.


Určitě.
Daleko nejsem, sbírám materiál, na hrubo několik stran.

Nakopl mě až právě ten kontakt s tím Rusem, mám v zádech člověka, kterej může víc věcí objasnit.

Pokud máš zájem se nějak podílet tak:

minohledac82@email.cz
Registrovaný uživatel
Podílet je silné slovo, ale určitě se ozvu. Dík za mail.
Registrovaný uživatel
Paul napsal
Pokud by jste tu ampulku znovu někde viděl, pošlete odkaz. Kouknul bych.

Česky je něco málo zde.
Víc info a obrázku najdeš na ruských webech
_______________
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Moderátor
https://zen.yandex.ru/media/nil/imenno-po-vine-gosudarstva-mnogie-tysiachi-pogibshih-krasnoarmeicev-do-sih-por-chisliatsia-bezvesti-propavshimi-5b746fc59dce6b00aa88b73c


Zkuste překladač, ale je to jinak zajímavé.
Moderátor
I
Paul napsal
Ruhestandler napsal
Paul, s tou "publikací" o voj táborech RU u nás jste mě velice potěšil. Sám o stejném přemýšlým už řadu let, ale nikdy jsem se k ničemu "nedokopal", Jak jste daleko? Třeby bych mohl s něčím alespoň trochou přispět. Některá území mám dost zmapované.


Určitě.
Daleko nejsem, sbírám materiál, na hrubo několik stran.

Nakopl mě až právě ten kontakt s tím Rusem, mám v zádech člověka, kterej může víc věcí objasnit.

Pokud máš zájem se nějak podílet tak:

minohledac82@email.cz


Jsem zvědavý...
Pokud by jsem ti mohl být nějak nápomocen..
Napiš na email.. Líbí se mi tvá idea...
milan.heczko@yahoo.com
Registrovaný uživatel
Tak tu ampulku jsem neviděl, ani v nálezech u nikoho. To bude raritnější věc.

barbar ok
Moderátor
Nejste sám,
poptával jsem se i v Rusku, ale tuto stránku naštěstí otevřeli hledači a teď komise, která hledá padle. Je to záslužná věc.
Registrovaný uživatel
Hledání padlejch, vracet jim jména..to by mě sakra bavilo..pochmurná práce, ale záslužná.
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Bojovali jsme zde společně bitvu u Kurska a s ní spojenou i bitvu u Prochorovky. Hádali jsme se což bylo v normě ale ten závěr nebyl až tak jasný. Dovolím si sem vložit pár výtahu z článku ruského historika.

Kdo vyhrál

18. a 29. tankový sbor, který zahrnoval 365 (podle jiných zdrojů - 398) tanků a samohybných děl, včetně 206 středních a těžkých tanků, se přímo zúčastnil bitvy Prochorovky. 237 z nich bylo ztraceno. Ze strany Němců bojovala divize Adolfa Hitlera se 77 tanky. Pouze 7 z nich bylo ztraceno. 12. července probíhaly bitvy na celé frontě. 604 tanků bojovalo v armádně gen. Rotmistrova a dva samostatné tankové sbory, z nichž 328 bylo zničeno. Němci ztratili 55 z 294 tanků. Právě to byla legendární prochorovská bitva, která se ale v ten den ukázala jako úspěšná pro sovětská vojska na Kurském oblouku. Němci neměli nadřazenost v nejnovějších tancích. Všechny tanky Panther byly začleněny do 48. tankového sboru, ve 2. tankovém sboru nebyly. Bylo v ní pouze 15 tanku „Tigrů“, z nichž 11 bylo 12. července ztraceno. Kvůli nesprávnému výpočtu sovětského velení na všech úrovních - od nejvyššího velení po velitele armády - se pokus o poražení postupující německé skupiny úderem do boku proměnil v náhlou blížící se bitvu a taktickou porážku sovětských jednotek. Je pravda, že ve strategickém měřítku to nemohlo ovlivnit výsledek bitvy o Kursk, ve které byl německý plán uspořádat pomstu za sovětské jednotky za Stalingrad narušen.

Je to dlouhý článek, podložen fakty, ale pravda je i to, že Prochorovka nebyla ruským vítězstvím. Vím, hádali jsme se zde a tak jsem si řekl, že to musím dostudovat.


Rozhovor s p.Zamulinym, ten asi najsolidnejsi spec-historik na Kursku bitku. Hodne info, vc. drobnosti , ale v ruštine.

https://youtu.be/aPXS1vaawNM
Moderátor
Já jsem poslouchal pozorně, ne všemu jsem rozuměl, ale ne se vším mohu jako laik souhlasit. To co jsem vložil, to je !výcus" z ruského článku. Škoda, že nás co rozumíme rusky je dosti málo.
Více mně zaujala diskuse, jsou tam zajímavé postřehy a docela to dokresluje rozložení ruské společnosti, ale to zde rozebírat nechci.Děkuji za odkaz.
Moderátor
Ivozilberman:
Pokud sledujete historii bojů z roku 1944 :
Navzdory slávě operace Bagration v ní zůstává mnoho bílých skvrn - ty momenty, které nejsou známy široké veřejnosti. známý domácí historik Алексей Исаев se to snaží opravit. Denní televizní kanál zveřejňuje svou přednášku o událostech léta 1944 na západních hranicích SSSR. Mně osobně zaujalo to, že otevřeně říká, že je nutno hledat hroby hrdinů a dát jim alespoň jméno.

Já pochopitelně se zajímám i o boje na západní frontě. Přiznávám se, že více mně zajímá válka po 10. květnu 1940. Po vylodění spojenců existuje již dostatek literatury, ale ty první boje v roce 1940 to silně připomíná boje Wehrmachtu 1940 v Rusku, rád porovnávám.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... > »

Sběratel.com » Faleristika » Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1