Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Faleristika » Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Vykupminci.cz
Numisargo

Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Možná by se dalo připomenout 100 let od Trianonské smlouvy (Trianon - 3× NE!) a k tomu 102 let od bitvy u Lipjag, kde 1600 legionářů naprosto rozdrtilo 4000 bolševických vrahů. Naši ztratili 30 mrtvých a 89 bylo zraněno, bolševici měli 1500 mrtvých, 2000 jsme zajali (co ale pak s nima?) a 300 se utopilo. Prostě masakr. Při těchto počtech jsme mohli zlikvidovat Lenina za 2 měsíce. ;)
Moderátor
Snad jen by jste mohl používat ustálené výrazy, jako např, nepřítel. Lipjagy to byl 4.pluk Prokopa Velikého a padl velitel pluku ta čísla uvádí každý "badatel jinak" No a jak jste to napsal, nesmíme se potom divit, když v Rusku a dnes většina nazývá Bíločechy vrahy.
Zlikvidovat Lenina, rozparcelovat Rusko na území, které by ovládalo USA Velká Británie a Francie již tehdy to byl sen. Jinak ano, připomínat máte právo, konec konců, proto jsme to zde zřídili.
Moderátor
Ještě by jste kolegům, především ze Slovenska mohl vysvětlit co to znamenána Trianonská smlouva 3 x NE, kterou podepsal dr. Beneš v roce 1920. Házet slova bez vysvětlení je opravdu na guano. čs. Legionáři, možná z Francie a Itálie na jihu Slovenska bojovali za uznání hranice našeho státu a další především české útvary osvobozovali Košice, nespletl jste se ?
Moderátor
https://www.valka.cz/10671-Lipjagy-1918

Kdo máte zájem o Lipjagy, smrt por. Gayera, podívejte se na odkaz z www. valka, uvidíte, jak lze napsal článek s historickou věrnosti, bez nenávisti.

http://www.karelvasatko.cz/historie-ceskoslovenskych-legii/odborne-clanky/ruske-legie/bitva-u-lipjag

I tento odkaz je napsán ve vší slušnosti
« Poslední úpravu provedl(a) Altmann v 4. 6. 2020, 21:58. »
Moderátor
3× ne je jasné: tria non. Maďaři to zvěčnili v hesle: NÉPE NEM NEM SOHA!

Holt, ne pro každého to bylo vítězství.

Zlikvidovat Lenina a bolševické Rusko - svět by byl krásnější!! Vrahy byli Rudočeši (viz ne zrovna pěkné chování jakéhosi Jaroslava Haška) a že co bolševik, to vrah, o tom není zapotřebí diskutovat.
Moderátor
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=214&t=828&p=9931&hilit=lipjagy#p9931

Ještě www.palba

Pavle, já s Vám slastně souhlasím, ale ten Trianon fakt nechápu Vy jste proti uznání jižní hranice Slovenska, proč asi, jste Maďar?

Jinak, když si odkazy pročtěte, nikdo nepřinesl nic nového, ale je to velmi pěkně popsaný boj našich.
Mimochodem Hašek je pro mně bigamista, alkoholik a svým způsobem i hlupák (zde se omlouvám) za styl výrazu)
Moderátor
Je úplně jedno jaký je můj vztah k dělení Uher. Jenom připomínám, že Maďaři s tím mají problém a že "využili" toho, že Trianon znamená 3× ne (asi by nebylo od věci znát bajku "Jak Trianon ke svému jménu přišel"). No ale k věci. Zatímco v československé (a jiné) filatelii trianonská smlouva nefiguruje, jedině snad na těch velkých aršících "Cesta ke státnosti", Maďaři to mají zvěčněno na emisi Lajtabánságu (tam je otázka proč tuto část Uher přidali k Rakousku, nějaké opodstatnění to nemělo, Rakousko i Maďarsko bylo poraženo) a to já sbírám, pro mne to je zajímavé! ;) Je to zkrátka tak. Trianon je 3× ne a Maďaři podle toho měli heslo NÉPE NEM NEM SOHA! Můžete s tím nesouhlasit, můžete s tím polemizovat, ale to je asi tak všechno. Náš "vztah" je v tomto punktu naprosto irelevantní a na historii nemá vliv.
Moderátor
Pavle III.

netušil jsem, že flatelisté mají takovou lahůdku, ale když to sem příště vložíte, uvědomte si,že ne každý má Vaše znalosti v tomto oboru. Potom vznikají prostá nedorozumění. V roce 1938 si vzali "své" území na Slovensku, Jugoslávii a u Rumunska to dokonce musel rozhodnout vůdce. Možná by nebylo od věci přiložit známku a trochu ji popsat. Děkuji.
Moderátor
Nuž tedy, v tom případku doporučuju ke ctěné pozornosti zde toto: https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/pavel-svehla-zapadni-madarsko-lajtabansag-_post_-460204#post460204 , případně samozřejmě celé chlubné téma.
Moderátor
Pavle, prohlížel jsem si ještě když to nebylo zde, perfektně zpracovaná sbírku a já jako falerista Vám skládám poklonu. Ty národu u hranic Maďarska měli smůlu, hned v roce 1939 to začíná:
http://forum.sfs.sk/viewtopic.php?f=376&t=2104

http://forum.sfs.sk/viewtopic.php?f=376&t=2109

http://forum.sfs.sk/viewtopic.php?f=376&t=2129

http://forum.sfs.sk/viewtopic.php?f=376&t=2329


Jako doplnění té Vaši moc pěkné práce pro ostatní pár vyznamenání za území, které Maďaři osvobodili a tak dále..............
Moderátor
Ukázka osobní známky vojáka 9. roty 119 pluku Kolomenského. Známka pochází z hrobu vojáka, kdy při úpravě hrobu padlých byl tento jeton nalezen.

Личный солдатский жетон 9 роты полка...
Osobní voják odznak 9. roty roty

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Altmann napsal
Pavle, prohlížel jsem si ještě když to nebylo zde, perfektně zpracovaná sbírku a já jako falerista Vám skládám poklonu. Ty národu u hranic Maďarska měli smůlu, hned v roce 1939 to začíná:
http://forum.sfs.sk/viewtopic.php?f=376&t=2104

http://forum.sfs.sk/viewtopic.php?f=376&t=2109

http://forum.sfs.sk/viewtopic.php?f=376&t=2129

http://forum.sfs.sk/viewtopic.php?f=376&t=2329


Jako doplnění té Vaši moc pěkné práce pro ostatní pár vyznamenání za území, které Maďaři osvobodili a tak dále..............

Tož, snažím se. :oops:
Ale pochopitelně, toto je výstavní exponátek, takové ty větší bloky a archy se tam nevlezou a rozhodně nejsou bez zajímavostí! Akorát celistvostí by to chtělo víc. Jenže, kde vzít a nekrást, případně, kde (si) nakrást, když jsou náhodou ke koupi?
Moderátor
Jako každý správný sběratel jsem navštěvoval mimo muzea, aukcí i různé filatelistické výstavy. Moc jsem jim nerozuměl, to je pravda, ale ty různé komplety, celistvosti, námětové známky to jsem obdivoval a jeden čas jsem s filetelii i koketoval. Ještě dnes se teoreticky zajímám o známky pamětní na 2. válku, mimo jiné např. ruské, sovětské a zase Ruské známky s námětem řády (jak jinak). To, že dělám faleristiku, neznamená zabedněnost a jak říkám, sběratelé všech zemí sjednoťte se :mrgreen:
Moderátor
Náhodou, sbírat řády a vyznamenání na známkách a jejich nositele, to by se dalo taky! Proč ne? Určitě by se z toho dal námětový exponát stvořit.

No a zčásti by se tak dalo kompenzovat, že faleristé (a i numismatici a jiní) žádné takové výstavy nemají. A protože dnes existuje "otevřená třída", tak by se k těm známkám dal přidat i ten originální řád. Teda pokud není moc tlustý, což bude asi problém.
Moderátor
Pál Prónay (samozvaný president - velitel - diktátor) taky pár medailí obdržel, ale já teda nepoznám co je to zač.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Na té spojce vyznamenání má jen základ nižšího důstojníka:¨
Záslužný kříž III. třídy s KD
Stříbrnou a bronzovou záslužnou medaili
Karlův vojenský kříž 1916
Medaili Za zranění
Se svoji jednotkou se proslavil neb v rámci armády vraždil domělé komitéty ( v Srbsku partyzány), totéž prokazatelně v Černé Hoře.Po roce 1918 se zapojil ihned do budování státu Maďarsku a opět vraždil, kradl a pálil osady a statky. Spolupracoval s organizaci Šípové kříže a v roce 1944-45 s jednotkou SS. V rámci státu dosáhl nějakým zázrakem hodnosti plukovníka, ale byl degradován Jeho přívrženci mu razili pamětní medaili, origo velmi vzácné faleristé to tehdy znali.
Obecně hrubý nevzdělaný bílý bolševik

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zkrátka, byl to pěkný vejlupek. Na druhou stranu se ozývají hlasy, že mu přece jen trošku křivděno, protože jeho "služeb" často využíval Horthy, byť se k němu později moc nehlásil. Prostě, sám o sobě by asi nebyl až taková ***, kdyby neměl podporu.
Ovšem skončil špatně i na vojáka. Není známo ani místo ani den jeho smrti. Ztratil se při obléhání Budapešti (jako řada jiných) a určitě nezdrhl k Američanům, ti tehdy byli daleko za horama. Nejspíš ho zlikvidovali Sověti, aniž by tušili o koho jde, pokud už jen nezahrabali mrtvolu neznámého důstojníka do nějaké jámy.
Na druhou stranu v tom Lajtabánságu se zřejmě projevil jako docela schopný velitel a podle všeho si tam on a celá Rondyos gárda teror odpustili.
Moderátor
Existuje info, že se dostal do ruského zajetí a makal v gulagu, kde i zemřel, v tomto případě to bylo jedině správné. ANO, Hortymu hodně pomohl, ale ti i plk Lehár, ale to byl inteligent. Mně zcela nejvíce rozzlobilo jeho chování v době války,podívejte sem na jeho uniformu a on jako polní důstojník nemá ani řád Železné koruny, neb mezi štábními důstojníky byl proto své hrubé jednání neoblíben.Mně ty jeho postoje vysvětlil jeden kolega, který se zabýval problematikou památníků v Černé Hoře a to jméno nám tam procházelo. Bela Kun byl zcela vlevo, ale byl to skutečný vrah, dokonce jeden ze střelec na rodinu cara, a tento pán byl přesně opačného myšlení, ale kdo zabil více lidí je nejasné, rozdíl mezi nimi není.Jak zde stále píšete bolševik je vždy vrah, tak v tomto případě je nutno souhlasit zleva i zprava. Měli viset vedle sebe!

Víte, to bylo přesně to podhoubí roku 1956 msta a to vždy nejde neb vždy trpí lidé.
Moderátor
Ale zase, že by se Sověti nepochlubili a nevydali ho maďarským soudruhům k exemplární popravě? Se mi nějak nezdá. Samozřejmě za předpokladu, že věděli o koho jde.
Moderátor
Pavle,
já to neprezentuji jako tvrdou pravdu, jen jako jednu z možnost, ale je to celkem jedno, dnes to nemá cenu rozebírat.Já jsem jen prošel nějaké prameny.
V každém případě se zde shodneme, že zlo musí být potrestáno a je jedno zda jde zleva či zprava. Zlo a msta jsou ruku v ruce.
Moderátor
Intervence bývalých spojenců, těžko se potom divit, když v roce 1938 se vykadili na malé ˇČeskoslovensko:


Již v prosinci 1917 Spojené státy, Velká Británie, Francie a jejich spojenci uspořádaly konferenci, na které bylo rozhodnuto o vymezení oblastí zájmů na území bývalé Ruské říše. Jinými slovy, „západní partneři“ plánovali rozdělit největší stát na planetě mezi sebou a zástupci „Bílého hnutí“ jim měli v tomto pomoci.
Kontakty byly zřízeny před invazí.

Během zahraniční intervence v letech 1918-1921 bylo Rusko rozděleno na zóny vlivu. Kdyby byly plány intervencionistů realizovány, ruská země by neexistovala v současných hranicích.
Období občanské války v Rusku bylo jediné v historii Ruska, kdy se Američanům podařilo roztahovat se na ruském území. Politický chaos v Rusku vytvořil mimořádně příhodné podmínky pro rozdělení země do sfér vlivu až po zavedení přímé kontroly nad nejzajímavějšími oblastmi v politicko-vojenské nebo ekonomické oblasti.
Murmansk byl pro Anglii velmi zajímavý – jako největší přístav v regionu. Vzhledem k tomu, že Anglie a Francie neměly v té době dostatečné síly k uskutečnění zásahu, obrátily se na Spojené Státy o pomoc.
Prezident Woodrow Wilson souhlasil s tím, že pomůže.

Jednou z amerických priorit v okupaci Dálného východu a východní Sibiře bylo zřízení kontroly nad transsibiřskou železnicí. Zavedení kontroly nad nejdůležitější železnicí bylo výhodné především pro Spojené Státy, protože umožnilo kontrolu přepravy zboží a přírodních zdrojů.
Americké vedení považovalo za nezbytné vytvořit z Ruské říše řadu nezávislých států.

Co se týče Ruska, plánovalo se ho rozdělit na Ukrajinu, velké Rusko (evropskou část země) a Sibiř.

Američané pěstovali myšlenku na vytvoření sibiřské republiky, která by samozřejmě byla pod plnou kontrolou Spojených Států. Americkou podporu získal admirál Kolčak, kterého v té době Západ prorokoval jako vůdce sibiřského státu.

Američtí intervencionisté využili „pozvání Bílých“ naplno. Vyvážejí dřevo, kožešiny a zlato z Dálného východu. Americké firmy získaly od „kolčakovské vlády“ povolení k obchodování výměnou za půjčky od Citibank a Garanti Trast.

V srpnu 1918 okupační síly Američanů, Britů a Francouzů obsadily Archangelsk, vyhlásily stanné právo na okupovaném území, zavedly vojenské soudy, během okupace vyvezly ze země zboží v hodnotě více než 950 milionů rublů ve zlatě.

Americký velvyslanec v Rusku, David Francis doslova trval na obsazení Dálného východu: „Trvám na nutnosti vzít pod naši kontrolu Vladivostok a Murmansk a Archangelsk dát Velké Británii a Francii“.

Senátor Poindexter, ve své výzvě k intervenci přímo řekl:
„Rusko se stalo jen zeměpisným pojmem, a ničím jiným už nikdy nebude. Síla jeho jednoty, organizace a schopnost obnovy navždy zmizela. Národ neexistuje“

Všichni si chtěli urvat kus masa z ruského medvěda.

Americké jednotky ničily místní obyvatelstvo. Více než 50 tisíc ruských občanů (více než 10% z celkového počtu obyvatel) bylo nahnáno do věznic v Archangelsku, Murmansku, Pečenge. Pouze v provinční věznici Archangelsk bylo zastřeleno 8 tisíc lidí, 1020 lidí zemřelo hladem, v důsledku nachlazení a epidemií.
S místním obyvatelstvem, kteří podporovali „Červené“ zacházeli brutálně.
Ruský Státní historický archiv Dálného východu disponuje mnoha dokumenty o páchaných zločinech – od uřezávání uší, nosu a dalších částí těl za živa, až po vypichování očí bajonetem.

Západní Evropa může nabídnout východním sousedům jen export revolucí a přípravu bratrských válek.
Jakýkoli zásah do záležitostí východních sousedů ze strany západní Evropy – to je vždy přípravná fáze pro další intervence, rozdělení zemí a rozdělení společnosti, pro hospodářské škrcení a zkázu, až v konečném důsledku úplné zničení země.

USA a západní Evropa nikdy neměly žádné jiné cíle. Historie nemůže být oklamána!

Zkuste si to jen pozorně pročíst
Registrovaný uživatel
Altmanne, čteš příliš mnoho sovětského tisku ;)
Registrovaný uživatel
Kognitivní možnosti mozku se věkem zhoršují...
Moderátor
turtleoverhead napsal
Altmanne, čteš příliš mnoho sovětského tisku ;)



Turte, já se jdu teprve podívat na ruské vojenské noviny, protože tak jak je to formulované v české tisku to neznám
Moderátor
ferovyobchodnik napsal
Kognitivní možnosti mozku se věkem zhoršují...


Musíte dospět,, třebas se Vám to zde mezi námi i podaří. zatím jen plácáte, Junáku, Junáku!

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 58 59 60 61 62 63 64 65 66 ... > »

Sběratel.com » Faleristika » Povídání o faleristice, historii, zajímavé bitvy a vaše názory.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1