Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » POŽADAVKY NA OCENĚNÍ MINCÍ

Vykupminci.cz
Numisargo

POŽADAVKY NA OCENĚNÍ MINCÍ

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
:-)) Jo - asi bude "...mýchaný z mnědí..." - to bude vono. :-))
Registrovaný uživatel
dobrý den, poprosil bych o určení a ocenění této mincičky,děkuji všem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobrý den všem sběratelům a znalcům mincí, náhodou se mi z oběhu dostala do rukou tato 10 Kč, přikládám foto. Prosím o Váš názor co se týče ceny a původu, jedná se o "raritu" nebo je takovýchto více, případně kolik? Moc děkuji všem za příspěvky a odpovědi.
L.K.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
pokud to neni fotomontaz, z ruky to nedavejte, bezna vec to rozhodne neni.

s dotazem bych se obratil primo na Jaroslava Moravce z CNB

https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/blog_cnb/moravec.html
Registrovaný uživatel
Fotomontáž, ani jinak upravená mince to rozhodně není. Mohl byste mi někdo objasnit více informací o minci. Mnohokrát děkuji.
Registrovaný uživatel
Takto oznacene mince boli posielane do bank aj zahranicnych, aby vedeli ako budu vyzerat české kačky, ktore pojdu do obehu....
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Odpověď hledejte v knize Jaroslava Moravce "České mince 1993-2012 a medaile české mincovny 1993-2010" a jelikož předpokládám, že ji nevlastníte:

"Bankovní vzory ražby ze sériové nebo zvláštní výroby určené k informování o vydávané minci. Většinou jsou vyměňovány mezi jednotlivými vydavateli mincí, (ministerstva financí, centrální banky, eventuelně v jejich zastoupení mincovny), případně jsou darovány nebo zapůjčeny i jiným subjektům (policie, veřejné, výjímečně i soukromé sbírky). Vzory se rozesílají při vydání nové mince, v dalších letech se nové ročníky neopakují.
Nepoužité vzory (obvyklá rezerva) se využívají v dalších letech, zejména při navázání výměnných kontaktů s dalšími emisními institucemi. V případě vyčerpání zásob vzorů je možné kdykoliv připravit další, téhož nebo jiného ročníku ražby.
V širším smyslu považujeme za bankovní vzory všechny mince, které byly jako vzory rozeslány partnerským institucím, ať už byly nebo nebyly jako vzory označeny (nkteré instituce zasílají jako vzory mince ze sériové výroby bez jakéhokoliv označení). V užším smyslu považujeme bankovní vzory pouze mince, které se od obíhajících mincí liší přinejmenším tím, že jsou jako vzory (nějakým způsobem) označeny.
Zatímco vzory papírových platidel jsou označovány různými přetisky nebo perforacemi (nejčastěji SPECINEM) a navíc se mnohdy jedná o anuláty (například A00 000000) nebo speciálně číslované exempláře (například A 12345678), mince se zpravidla znehodnocují jen jednoduchými značkami, písmeny, nápisy nebo čísly (dále jen "označení").
Vzory ze sériové výroby jsou označovány až po ražbě a proto se kromě těchto označení neliší od obíhajících mincí, vzory se zvláštní výroby mají označená již razidla a označení jsou proto součástí reliéfu. I tyto vzory se většinou kromě těchto označení neliší od obíhajících mincí, v některých případech (například francouské vzory ESSAI) však mohou mít jiné ročníky ražby (zpravidla předcházející obíhajícím mincí) nebo se liší v detailech reliéfu, základní technické parametry a motiv však již bývají definitivní."

Tolik pan Moravec na straně 24 výše uvedené publikace.

Při pohledu na líc Vaší mince je hned na první pohled patrné, že označení SPECIMEN bylo vyraženo již při ražbě mince (upravené razidlo), neboli jak píše pan Moravec ".....vzory ze zvláštní výroby mají označená již razidla a označení jsou proto součástí reliéfu....."

Pokud se týká ceny, tak to nejde odhadnout, na aukcích jsem zatím minci označenou nápisem SPECIMEN nezaznamenal.
Registrovaný uživatel
Mnohokrát děkuji, za informace k původu a odhadu mince i za doporučení literatury k této problematice. Ještě bych Vás poprosil o, zda-li je to možné odhadnout, možný počet kusů takovýchto podobných "vzorových odražků" 10 Kč. Co se týče nákladů běžného oběživa, o tom jsem na stránkách ČNB nalezl údaje, existují i údaje o nákladech těchto vzorem označených mincí, například v knize pana Moravce? Děkuji za odpovědi.
Registrovaný uživatel
Bohužel, pan Moravec se o počtu vyražených bankovních vzorů nezmiňuje a rovněž tak nepopisuje jaké nominály a ročníky bankovních vzorů byly raženy, na Vaši otázku Vám může dát odpověď pouze mincovna, pokud se bude ovšem Vaším dotazem vůbec zabývat, ale dotaz můžete udělat.
Registrovaný uživatel
Děkuji všem za cenné odpovědi, zkusím dále pátrat a shánět nové poznatky k této 10 Kč.
Registrovaný uživatel
Osobne si myslim ze ich bolo minimalne 1000, ked si uvedomime kde vsade sa museli z mincami oboznamit, banky, firmy, tovarne, ludi atd...
Pocet vyrazenych kusov sa nikdy nedozvieme asi
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Co se týče možnosti dalšího výskytu, bankovní instituce apod., tyto vzory (mincí, bankovek) uchovávají ve skladech jako etalony, nebo je po uvedení běžného oběživa likvidují, neví někdo jak to v praxi funguje?
Registrovaný uživatel
kabesl: tuto minci vlastnim take, pokud chcete vice informaci ozvete se mi na mail trutnov@centrum.cz
_______________
Přebytky sad oběžných mincí Československo a ČR
http://coins.czechian.net/sady/
Registrovaný uživatel
numismatik-fji napsal
Bohužel, pan Moravec se o počtu vyražených bankovních vzorů nezmiňuje a rovněž tak nepopisuje jaké nominály a ročníky bankovních vzorů byly raženy ...


Popis bankovních vzorů podle nominálu a ročníků dle Moravce (viz. zde str.11):
Citovat
Bankovní vzory českých oběžných mincí připravené v roce 1993 a stříbrných mincí do emise 1995 II („Šafařík“) včetně pocházejí ze sériové výroby a jsou na lícních stranách opatřeny značkou ve tvaru tečky o průměru cca 0,6 mm. Bankovní vzory oběžných mincí připravené v roce 1998 jsou na lícní straně opatřeny písmenem S o výšce cca 2 mm resp. značkou ve tvaru půlkruhu o velikosti cca 0,8 mm. Všechna označení jsou provedena puncováním do hloubky. Bankovní vzory oběžných mincí nových variant (10 Kč 1995 a 20 h 1998 ) a stříbrné mince od emise 1995 III („OSN“) pocházejí ze zvláštní výroby a jsou na lícní straně opatřeny nápisem SPECIMEN, provedeným reliéfně při ražbě mince. Vzory zlatých mincí se nepřipravují a nerozesílají. Množství vzorů je vždy zahrnuto v celkových nákladech uvedených u jednotlivých mincí.
Registrovaný uživatel
Trutnovak napsal
kabesl: tuto minci vlastnim take, pokud chcete vice informaci ozvete se mi na mail trutnov@centrum.cz

Pokud máš více informací, dej je sem. Jistě to bude zajímat více lidí.
Sice se jich vyrazilo přes tisíc ale teoreticky mezi sběratele neměla přijít žádná. To z ní dělá určitou raritu a jsou lidé kteří za to dají majlant. Naštěstí mezi ně nepatřím. ;)
Registrovaný uživatel
Děkuji za další informace k minci SPECIMEN, je zajímavé co se člověk vše nedoví o našem oběživu (další poznatky o vzorových mincích vítány:D). Mám ještě jeden nález, foto přikládám. Též 10 Kč r. 1993 (odlišná u nápisu Brno), už jste se s ní setkali? Můj dotaz na Vás znalce je obdobný, původ, počet ks, rarita či běžná věc. Děkuji všem.
Zdraví L.K.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tato desetikoruna 1993 je pouze prasklé či zanešené razidlo a nápis BRNO je již setřelejší, cena záliby, na aukru tuším prodána několikrát za pár stokorun.
_______________
Přebytky sad oběžných mincí Československo a ČR
http://coins.czechian.net/sady/
Registrovaný uživatel
"Ander" - zajímavá informace, bohužel pan Moravec ji sice uvedl v publikaci, jejíž název jsem zde již zmiňoval, ale bohužel v 6. vydání a v 8. vydání (které vlastním) již není uvedena. Je škoda, že tato zajímavá informace z nového vydání vypadla.

"Kabels" - poškozené razidlo, tento zmetek se vyskytuje občas i na aukcích Aukra a cena se pohybuje mezi 62 až 460 Kč podle zachovalosti mince.
Ovšem u tohoto ročníku desetikoruny se vyskytují další zmetky, jako například stejná chyba v ražbě, ale na pravé straně (1.obrázek - 68 Kč), bez signatury autora LK (2.obrázek - 54 Kč), pootočený líc oproti rubu o 45 stupňů (3.obrázek - 1.514 Kč), pootočený líc oproti rubu o 90 stupňů (4.obrázek - 362 Kč) a tak bych mohl pokračovat i nadále ve výčtu zmetků tohoto nominálu a ročníku.

Pokud se týká ceny Vaší mince, tak si myslím, že bychom ji mohli cenově přirovnat k variantě desetikoruny ročník 1993 s malým označením nominálu KČ. Je známo, že tuto variantu vyrazila mincovna Hamburgische Münze, Hamburg jako účelový odražek v počtu 1000 kusů, ovšem nějakým nedopatřením se dostala do oběhu a její cena na Aukru již dosáhla ceny 31.211 Kč (5.obrázek), je to pouze můj nepodložený odhad ceny.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
děkuji za užitečné informace, naše 10 Kč mají poměrně pestrá provedení:)
Jsou Vám známé i jiné chybné ražby u ostatních nominálů?
Registrovaný uživatel
Předem musím upozornit, že se již nevěnuji sbírání československých mincí, svoji sbírku jsem rozpustil po "sametové revoluci" a to když se z numismatiky stal pouze byznys, tím mám na mysli byznys v ražbě českých mincí po roce 1993.

Pouze ze záliby a také proto, že jsem se ještě nesetkal se žádným ceníkem zmetkovitých ražeb, jsem začal sledovat výskyt (počet a ceny) různých odlišností na československých mincích (varianty, zmetky a tak podobně) a to hlavně na aukcích Aukra, kde se dá získat mnoho informací a hlavně obrázků té které mince.

V současné době mám ve svém PC asi 300 různých zmetků československých mincí a to od 3 haléře po 5.000 korunu. Ovšem nejčastěji se vyskytuje 2 Kčs 1977 s nálitkem u letopočtu (1.obrázek a cena od 148 do 790 Kč), 2 Kčs 1981 s nálitkem u letopočtu (2.obrázek a cena od 85 do 250 Kč), 20 h 1993 s pootočeným lícem oproti rubu o 180 stupňů (3.obrázek a cena od 103 do 211 Kč), 10 h 1996 bez signatury autora JP (4.obrázek a cena od 10 do 2O5 Kč), ovšem zde musím upozornit, že do své databáze nezařazuji "šrotové zmetky", které se dají zakoupit i za nižší cenu než jsem uvedl.

A jako třešničku na dortu uvádím zmetkovitou ražbu 5000 koruny 2012 u které byl na obou stranách mince vyražen pouze líc a prodala se za 120.100 Kč (5.obrázek) a navíc se na Aukru více neobjevila.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj, prosím o informace a ocenění této mince. Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
relace několika desetikorun...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
dotaz jakou má cenu tento jan lucenburský dík :lol: nálezový stav

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hauptman: Já myslím 1500 až 2000 kč... :lol:
Registrovaný uživatel
Rozdělovací znaménko na rubu sice není vidět, ale nejspíš to bude nejběžnější varianta Castelin I/1, takže cena spíše nižší než uvedená výše, ačkoliv je to jinak celkem pěkný kousek ...

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... > »

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » POŽADAVKY NA OCENĚNÍ MINCÍ

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1