Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Pražský groš Karel IV

Vykupminci.cz
Numisargo

Pražský groš Karel IV

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Oliver: Veľa ľudí tu rozoberá svoje úspechy a neúspechy v aukciách, nevidím na tom nič zlé. Nehovorím za ostatných, ale keby som mal ohľadom Tvojej mince pre Teba nejaké relevantné informácie, resp. by som Ti vedel pomôcť, predpokladám že vieš, že by som Ti pomohol.
Moderátor
Archy, ja na tom taky nevidim nic zleho, jen jsem si malicko posteskl... uprime by me to taky nastvalo, kdyby me to nekdo tak vyfouk... za ty prachy bych nevahal ani chvili...

jen tak nejak clovek nevi na cem je, jestli se nikomu ta mince nechce urcovat, pac je obyc a spatne zachovala ci nema cas (asi hlavni duvod?) nebo proste nikdo nevi (pochybuju) nebo s tim jeste nekdo souhlasi (pak by stacilo napsat, ze souhlasi)...

S Jacxem sme se shodli, ale myslim, ze ani jeho (natoz pak me) neurazi, kdyz nad tim poduma i nekdo jinej, zkusenejsi napr... s novou typologii ja nemam zkusenosti uz vubec, cekal sem, ze se k tomu vyjadri vic lidi, nemyslel sem jenom tebe :mrgreen: ... i ostatni...
Moderátor
Priznám sa, že mám celkovo dosť problém s určovaním Karla IV. Doteraz som mal k dispozícii len Pintu, bohužiaľ nie v príliš dobrej kvalite. Trochu som tento problém odsúval, až som zistil, že sa v Karolovi v podstate neorientujem. Nemám problém priznať to, mal by som s tým však niečo robiť. A to urýchlene. Lenže tu je ten problém, na ktorý si poukázal aj ty... A to je čas. Všetko okolo nás letí tak strašne rýchlo, že toho času nie je v podstate na nič. Teraz hovorím konkrétne za seba.
Prečo sa k tomu ostatní nevyjadrili to neviem, ja som svoje pohnútky vysvetlil. Tiež ma mrzí keď sem skočím s nejakým dotazom, obzvášť, keď je to pre mňa dôležité. Preklikávam hore dole, či je nejaký príspevok. Viem že toto nie je tvoj prípad, nepreklikávaš či niekto odpovedal na tvoj príspevok, ale ja sa priznám, že to občas robím. Opakujem, keď je to pre mňa dôležité.
Takže asi tak.
Registrovaný uživatel
bohužel také nemohu radit, neb ten Pinta co tu koluje v pdf je v tak špatné kvalitě, že ať to tisknu jak chci, pořád tam není skoro nic vidět .... :(
Moderátor
ok, dik za odpovedi, chapu, beru na vedomi dik. Btw. ta nova typologie je citelna dobre ;)
Registrovaný uživatel
tu jsem ještě neměl čas studovat ;) teď se prokousávám Václavem IV. od patasona a je to teda docela fuška, deset tisíc možností a při určování svých kousků od Václava mi to přišlo jako ty rébusy "hledej 10 rozdílů" :(
Moderátor
:mrgreen: njn... budu si muset poridit taky
Moderátor
Tady je posledni z meho velkeho nakupu grosu... tentokrat Karel IV. Jestli jeste nekdo nespite, muzete se na to mrknout, ja ho sem vlozim a jdu na to hned taky...

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Takze kdyz to studuju... koruna je siroka a rozsirujici se... to maji typy od IV. b/1 vyse vcetne.

lic: KAROLVS ° PRIMVS a DEI ° GRATIA "ctyrlista ruzice" REX ° BOEMIE

to maji IV. b/1, IV. c/1 a V. a/1-5

rozdelovaci znamenko na rubu je zvlastni... vypada jako proste obycejnej "spalik", skoro jako dalsi, uzsi "I" ve slove GROSSI... nic takovyho u techto typu neni, tak to budu ignorovat, pac nevim...

dulezity jsou pismena "S" v KAROLVS ° PRIMVS... ten jejich tvar jasne napovida, ze se nejedna o zadny z typu IV. Velice se to hodi na variantu V. a/1, na coz pekne pasuje i rozmisteni pismen ve slove PRIM V S...

znamenalo by to, ze ta rozdelovaci znacka je trojlistek... no nevidim ho v tom, ale jinak to sedi, takze muj nazor V. a/1

na novou typologii sem uz unavenej... snad jindy

Jaxc, co ty na to :) ?
Moderátor
Oliver až zítra teď už nemám síly
Moderátor
:) ani sem necekal, ze se jeste ozves... ja uz chtel jit spat pred hodinou a stale vyrizuju postu... nespecha, zadnej stres :) dik :)
Moderátor
Oliver souhlasím s tebou, že Pinta V.a/1
dle Hánou upravené typologie bych řekl VI.a/2
když chvilku koukám na to rubní rozdělovací znaménko - tak bych i náznak toho trojlístku viděl - je nepatrně pootočen k I v GROSSI a má silně nedoražený právě ten lístek k I, ale řekl bych, že tam je
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 12. 11. 2008, 19:28. »
Moderátor
ahoj, DEKUJU :)
Moderátor
:x Nemuzu zase precist mincmistra, je v Pintoj: mincmistr Endrlin Lowel řečený Prubíř (1363-1365)? nebo je tam Löwel? Diky za odpoved.
Moderátor
v Pintovi je u grošů IV. typu - mincmistr Endrlin Löwel - řečený Prubíř 1363-1365
u grošů V. typu - což je i ten diskutovanýje mincmistr Jan Rotlev 1370-1375

jinak Oliver ještě jsem koukal na toho tvého Jana s pětilistou růžicí (rozetou) - něco jsem našel ale teě už nemám na to abych to nějak kloudně zhodnotil a napsal třeba zítra nebo příště
a to navíc Archy tam ještě přidal další svoje a jeden z nich má podle mne taky pětilistou růžici
Moderátor
Sorry že sem odpovedám ohľadom Jána Luxemburského, pamätáš Oliver určite na moje slová ohľadom Karla IV. Ale jacx mi zavŕtal chrobáka do hlavy ohľadne tej peťlístej ružice na groši Jána Luxemburského. Ja ju tam totiž tiež vidím, ale nechcel som mútiť vodu. Ostatné na Jánovi...
Moderátor
:) Jaxc dik moc... ja sem este zpracovaval ten predchozi (IV.), diky. Rotleva sem vylustil...

na tvoje zavery ohledne petiliste ruzice se moc tesim...

Archy, jj, vim co jsi psal... sem zvedavej, co z vas vypadne...
Moderátor
Jenom k těm mincmistrům.
U Endrlina Löweho mám poznámku, že mohl být v úřadu již okolo r.1353. Stoprocentně až od r. 1363, ale krátce po tom byl odvolán. Rok 1365 je pro mně nová informace.

Navíc mám poznámku pro období 1353 - 3.6.1365(poslední zmínka ) mincmistra Andrease

U Jana Rotleva mám 1369 - 1370 - urburéř, od 3.3.1370 mincmistr a okolo roku 1383 jako královský mincmistr.

Pokud o nich máte o nich něco bližšího, pošlete mi to na mail. Dík
Moderátor
u těch mincmistrů vycházel jsem jen z jednoho pramenu a to V. Pinta Pražské groše KarlaIV. (1346-1378) - 2. doplněné vydání z r. 2005
Registrovaný uživatel
V publikaci Královská mincovna v Kutné Hoře od E.Lemingera je v Dodatcích u Endrlina Löwela (řeč.Prubíř) uvedeno: ve staroměstské knize je ke dni 27.10.1362 uveden ještě bez titulu mincmistra a protože je uveden jako mincmistr v K.Hoře až 1.10.1363, stal se zajisté mincmistrem mezi těmito dvěma daty. Pro nějaké těžké provinění byl někdy brzy před 30.3.1368 odsouzen a jmění mu bylo konfiskováno. Někdy po smrti Jana Rotleva (1376) byl vzat Karlem IV.na milost když byla jeho nevina prokázána a stal se urburéřem.
Ve III.Příloze v seznamu správců mince (magister monetae) jsou m.j. uvedeni mincmistři takto:
...
1343 - Thomlin Velflinův
1358 - Ondřej z Florencie
1363-65 - Endrlin Löwel
1370-75 - Jan Rotlev
1376-83 - Martin Rotlev
atd...
Moderátor
Denarius : díky za upřesnění. Dodatky bohužel nemám. :(
U Rotleva mi to taky nesedělo.

Jsem rád, že se někdo na moji narážku chytnul a zareagoval.

Ještě dotaz. U M.Rotleva mám tři různé letopočty konce činnosti.
1382(Marco), 1383 ( Smolík) a 1384 (Leminger). Opravil Leminger v dodatcích své datum? Dík.
Registrovaný uživatel
V Dodatcích je K Martinu Rotlevovi zkráceně toto:
V Kolínské městské knize (Rotlev tam vlastnil m.j.sladovnu a vedl tam i nějaké soukromé soudní spory) je uveden naposledy jako mincmistr v březnu 1381. V listopadu 1382 ani v roce 1384 již v této knize jako mincmistr není uveden.
V tzv.Dvorských deskách je uveden jako mincmistr ještě 28.6.1382. Dále Leminger uvádí že M.Rotlev přijal dne 28.2.1382 měšťanství pražské což bylo asi důvodem k opuštění úřadu mincmistra.
Moderátor
Denarius Dík. Asi si ty dodatky budu muset přečíst. :lol:
Moderátor
Tak som si konečne sadol k novej typológii. Hodím sem dva groše, skontrolujte ma prosím, vďaka... 8)

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Vyzerá to na V.a/1-2, nie je bohužiaľ rozoznateľné rubné rozdeľovacie znamienko. Nesedí mi však koruna. V type V. je navrchu na ľalii ešte jedna perla, takže v tomto prípade by mohlo ísť skôr o typ VI. (podľa koruny), ale na tomto type zas nie sú perly v lístkoch veľkých ľalií, moja minca tie perly mala, aj keď je viditeľné iba torzo jednej z nich, na pravom lístku strednej ľalie. Takže naozaj neviem, skúste poradiť.

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Tu by sa podľa písmena S mohlo jednať o VII.a/5, ale tiež si nie som istý. Naozaj by som uvítal nejaké názory, vďaka za každý...
Moderátor
Ahoj Archy
začnu tím druhým grošem
u něj je to věřím jednodušší - v nové upravené typologie bych ho viděl obdobně jako ty na VII.a/4-5 nedovedu odlišit jestli 4 nebo 5 neb mezi nimi je rozdíl ve tvaru BOEMIE v lícním opisu a toto spolehlivě na fotce nevidím - možná ty v reálu ano
složitější by bylo jeho určení dle staré Pintovi typologie - tam bych to viděl na Pinta V.c/9
zde - varianta 9 s otazníkem - odpovídá tomu tvar BAROLVS ale neopopvídá tvar S lícních opisech
nová typologie BAROLVS neodlišuje - asi považuje jen za opotřebovaná razidla

ten první horní groš je opravdu komplikovanější
koruna podle mne tvarem jednoznačně odpovídá koruně VI. typu upravené typologie
ale souhlasím s Tebou, že je na ní jasně vidět torzo perly na liliích - dříve se to tady řešilo u staré Pintovy typologie u III. typu a Patason říkal, že Pinta na to moc nehleděl perly ano či ne, po pravdě řečeno nevím, jak to má ošetřeno Patason u upravené typologie
koruna V. typu je ve středové lilii jak sám píšeš tvarem výrazně odlišná - tady je real foto jedné takové koruny V. typu
Obrázek vložený uživatelem

určil bych tedy ten groš jako VI.a/1-2 (není vidět rubní rozděl. znaménko)
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 16. 11. 2008, 22:15. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Pražský groš Karel IV

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1