Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rakousko » Predznámkové obdobie -RU

Vykupminci.cz
Numisargo

Predznámkové obdobie -RU

Moderátoři: babygulka, kolo101, regula_jan, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
nuckythompson napsal
Adri, moc Ti děkuji za přepis :-)

Já to přečetl jako Matter (matka), ale může to být jistě i Vatter (otec).
Zatím to na mě působí tak, že někoho zatkli (stížnost), viz na další straně se píše o kauci (3 dukáty).
Působí to dost zmateně, když to překládám, slovo od slova, a zatím se v tom nevyznám, ale vypadá to tak, že syn vymáhá po někom, komu jeho otec půjčil (mezitím zemřel) dluh po dlužníkovi (někdo se z nich taky přestěhoval).
S tou částkou si myslím, že půjde o 286 zlatých.
Osobně jsem se dostal u druhé strany zatím tady:
gegen der mit meiner in Lundenburger beyhabenden
- aust (?) 3 Ducation einlegenden - caution
einen Rechts heuer und arrest schlagen
- Hoch Furst - aber
unterthanigst - zurecht-
digst bitten hochstdistelbe diesen meinen
gegenwarttig Rechts. behorig justisici
renden - nicht eur in hochsten
- ad notam zu -, -
- behorig zu intimiren, sondern
- auch -was - ergehen
zu - geruheten.
Der mich dieser (dále jsme se zatím nedostal).


Mily nuckythompson,
obsah tvojho listu chapem ako som uz spomenula trosku inac ako ty.
Syn Jacub Marcus Götzl, advokat povolanim, ziada köly dlzbe 286(? zlatych) svöjho mrtveho otca zivnostnika - ponuka 3 Groschen ako nahradu skody.

Na uzemi byvaleho Nemecka zivot Zidov je priblizne rovnako opisovany ako tvoj ponuknuty opis vo Forume - strucne sa da povedat ze boly brany ako cudzinci na okraji mesta, stat sa obcanom, dostat povolenie k zivnosti atd. bolo velmi drahe a tazke...

A.
Registrovaný uživatel
Ahoj Arsen,
velmi ma potesilo ze si sa viacej zakusol do toho stareho pisma!!! :) Tak najprv Adresant:
Alois v Keimer - „v“ je skratka: von (z Keimer)
- v starych dokumentoch alebo listoch su priezvyska prevzate (casto aj do dnes) s remesiel alebo oblasti (Miest). Tu je ten dodatok „von“ prevzaty od jeho predkov.
- Velke R a K sa velmi podobaju: K ma horny hacik do prava. Treba ale stale prejst aj Text, lebo kazdy pisal inac..

Eisenhändler, Keimer je obchodnik so zelezom.
A.
Registrovaný uživatel
Adri,
děkuji za opravu,to písmo je děs.
A dodatečně děkuji za upozornění na ten dopis z Lipníku,je to taková malá raritka.
Moderátor
Teda tady se to rozjelo...
Registrovaný uživatel
Ahoj Adri,

no, přiznám se, že co se týká překladu, mám na to člověka, co mi to přeloží, takže jakmile to budu mít přeložené, zavěsím zde, jak je to doopravdy.
Tvá myšlenka není úplně marná, může to taky tak být. To mě právě na těchto věcech baví, že je v tom nějaký příběh. Děkuji ti za přepis, doplním si to a opravím. :-)
Sám jsem zvědavý, co z toho vyleze.
Jelikož to překládám já slovo od slova, což je špatně, dává to takový divný obsah.
_______________
Ve filatelii nelze nikdy zoufat. Budoucnost nám může přinést nádherná překvapení. (Máte-li nějaký zajímavý dokument k historii Židů na našem území do roku 1848, nabídněte.)
Registrovaný uživatel
Ahoj
Arsen, to su take krasne nahody :D Vädsinou najdeme listy ktore su speciatkou skorsou ako datovanie v katalogoch, ale jeden ako tvoj...prejdeny postou pred postovym zakonom sa nenajde kazdy den...Uz si si zaobstaral trezor? Ktovie co este najdeme :P

regula_jan, ked mas v ruke jeden s tychto starych listov ktore boly vyrobene rucne drinou so strarych pouzitych handier, ked precitas kto ten list napisal a komu, popripade zistis kto ty ludia boli, ako obtialazne bolo tieto listy dorucit...ked to jedneho ocari tak sa tomu venuje cely zivot... ;)

nuckythompson, tesim sa na ten preklad. Ja sa s pismom zaoberam asi rok, nemecky kolegovia ma le vychvaluju (urcite len za to ze som zena :lol: ) tak dufam ze uz pride aj trosku kritiky...
S peknym pozdravom A.
Registrovaný uživatel
Adri,já myslím,že se jenom pošták spletl,vždyt on nevěděl,že skoro za dva měsíce bude nějaké nové nařízení a budou se měnit tarify.
Dopis byl poslán 3.4. 1849 a nové tarify byly až od 31.5.1849.
Registrovaný uživatel
Semily-poštovní úřad od 1.11.1842/Auscha-pošt. úřad od 4.2.1791
Soukromý dopis(1849) nese 1. razítko ,ze Semil do Úštěku adresovaný na Benjamína Zápotockého :P
Adresát platil celé porto 6 Kr za vzdálenost asi za 15 mil.
Ted si pěkně počtěte (zprava doleva). :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Arsen napsal
Adri,já myslím,že se jenom pošták spletl,vždyt on nevěděl,že skoro za dva měsíce bude nějaké nové nařízení a budou se měnit tarify.
Dopis byl poslán 3.4. 1849 a nové tarify byly až od 31.5.1849.


Ahoj,
skusim to vysvetlit:
Postovy zakon bol napriklad podpisany 1.1.XY a jeho platnost bola od 1.2.XY. Listy na ktorych najdeme nove Tarify este pred platnostou zakona su tie ktore zapadaju do vädsich historickych zmien. Napriklad kratko po vojne, alebo po novom rozdeleni hranic. Nie je ich vela.. ;)
Postar chybu neurobil.
A.
Registrovaný uživatel
#147 Obsah


Mily priatel! ;)
Das ein Schreiben von dir zu empfangen hätte ich wirklich nicht gehofft, indem ich selben ? Nicht mit meinem ? Mitgenomen habe aber diese eile mache ich Znaue(?) habe verlassen wenigsten war ahe Ursache jenes nicht Abführen hier bei uns gelassenen Mantels, welchen ich dir der ersten Gelegenheit entweder durch einen Fuhrmann oder sonst eine andere Gelegenheit abschicke, wen du dich gar nicht sorgen weist das selber lange ausbleiben wird. Mir ist es sehr unangenehmem das ich selben nicht gleich von Ilau an dich abgeschickt habe. Indessen glaube ich das du wegen so einen nicht ganz in besten Stand befindlichen Mantel dir falsche Gedanken aus mir machen wirst. Ich wende trachten selben bald an dich abzuschicken. Ich küsse dich als dein Freund.
Registrovaný uživatel
#158
hmm... :shock: vzdavam sa :P
A
Registrovaný uživatel
No jo,chápu ,ale nevím proč se to týká větších změn.To mohl pošták udělat i když se měnily tarify třeba kvůli rentabilitě poštovního provozu.
Ale jo,stačí tak ,jak jsi to vysvětlila.
Každopádně jsem za takový kousek rád.
Registrovaný uživatel
Ak sa jednalo len o zmenu tarify, mohlo sa stat ze posta ktora tento list prijala bud vratila alebo ziadala doplatne...
Zalezi samozrejme z akeho obdobia (ako prisne boli taketo preciny trestane atd)a akeho uzemia list pochadza.
Postou preklzlo vselico...ale to nema s tvojim nic spolocne. Postarovi a aj jemu nadradenim, tak isto poste ktora list ako konecna prijala bola zmena - historicka uz znama.
A.
Registrovaný uživatel
m1234 napsal
Neviem či v tom liste nie je spomenute 286zlatych/Gulden/.Potom je to 143 Toliarov


Ahoj m1234,
nedalo mi to pokoj...najprv som si myslela co mi ty chlapy vypravaju o zlatkach! :D
Ved Gulden bola strieborna minza! Vdaka textu ktory mi Arsen poslal:
v nemcine 286 Gulden = 286 Zlatych v cestine
Takze ide len oto ako sa tato Minza v cestine volala.
A.
Moderátor
Dovolím si vstoupit do vaší diskuse. Jak již zmiňoval kolega m1234 tak 7.11.1750 byla v rámci Habsburské monarchie provedena měnová reforma. Na podzim roku 1753 přistoupilo k této reformě i Bavorsko a tak dle instrukce z 1.1.1754 hovoříme o tzv.konvenční měně. Součástí konvenční měny v r.1754 byly zejména tyto nominály (dukát Au, ostatní Ag):
- dukát (obchodní mince)
- tolar (dvouzlatník) = 120 krejcarů
- 1/2 tolar (zlatník) = 60 krejcarů
- 1/4 tolar = 30 krejcarů
- 30 krejcar
- 20 krejcar
- 17 (XVII) krejcar
- 10 krejcar
- 7 (VII) krejcar
- 3 krejcar (groš)
- krejcar
- 1/2 krejcar
- 1/4 krejcar (fenik)
V uherské části Habsburské monarchie byly v platnosti navíc ještě tyto nominály:
- denár = 3/5 krejcaru
- poltura = 1 1/2 krejcaru
Moderátor
Adri napsal
nedalo mi to pokoj...najprv som si myslela co mi ty chlapy vypravaju o zlatkach! :D
Ved Gulden bola strieborna minza! Vdaka textu ktory mi Arsen poslal:
v nemcine 286 Gulden = 286 Zlatych v cestine
Takze ide len oto ako sa tato Minza v cestine volala.
A.


Označení zlatý nebo zlatník pro tolarové mince pochází z doby zaražení prvních tolarů. Například jáchymovský tolar zaražený poprvé v letech 1519/20 byl Ag ekvivalent zlatého rýnského (zlatá mince ražená od r.1386).
Registrovaný uživatel
Pan kolega .Len maličkost - podla mojich zdrojov Bavorsko a dalšie Juhonemecke štaty z tejto dohody už v roku 1754 vystupili.Bavorsky toliar bol o 20% drahši ako toliar Rakusky.
_______________
Registrovaný uživatel
Arsen napsal
Semily-poštovní úřad od 1.11.1842/Auscha-pošt. úřad od 4.2.1791
Soukromý dopis(1849) nese 1. razítko ,ze Semil do Úštěku adresovaný na Benjamína Zápotockého :P
Adresát platil celé porto 6 Kr za vzdálenost asi za 15 mil.
Ted si pěkně počtěte (zprava doleva). :mrgreen:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


Jo, pan Schwarz byl představeným žid. obce v Úštěku. :-)) Kdysi jsem měl taky dopis jemu adresovaný, ale ten jsem již pustil. :mrgreen: :mrgreen:
_______________
Ve filatelii nelze nikdy zoufat. Budoucnost nám může přinést nádherná překvapení. (Máte-li nějaký zajímavý dokument k historii Židů na našem území do roku 1848, nabídněte.)
« Poslední úpravu provedl(a) nuckythompson v 15. 7. 2015, 7:19. »
Registrovaný uživatel
Bavorsko sa balo znehodnotenia svojej meny a preto vystupilo z dohody .Ten prepočet si nie som uplne isty ,musel by som to niekde dohladat.
_______________
Registrovaný uživatel
:-))

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Ve filatelii nelze nikdy zoufat. Budoucnost nám může přinést nádherná překvapení. (Máte-li nějaký zajímavý dokument k historii Židů na našem území do roku 1848, nabídněte.)
Moderátor
m1234 napsal
Pan kolega .Len maličkost - podla mojich zdrojov Bavorsko a dalšie Juhonemecke štaty z tejto dohody už v roku 1754 vystupili.Bavorsky toliar bol o 20% drahši ako toliar Rakusky.

Mince konvenční měny se v Bavorsku razily až do r.1836.
Registrovaný uživatel
nuckythompson napsal
:-))

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

No jo,ale to S v příjmení se nějak nepovedlo :shock:
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
m1234 napsal
Pan kolega .Len maličkost - podla mojich zdrojov Bavorsko a dalšie Juhonemecke štaty z tejto dohody už v roku 1754 vystupili.Bavorsky toliar bol o 20% drahši ako toliar Rakusky.

Mince konvenční měny se v Bavorsku razily až do r.1836.


Bayern
1753 1Konventionstaler 2K.-Gulden 6Kopfstücke 40Groschen 120Kreuzer 32gute Groschen

1754 1Dukat 5 Gulden bayr. 250Kreuzer 300Kreuzerbayr. 1Konventionstaler 2rh.Gulden 6Kopfstücke 30Batzen 120Kreuzer 480Pfennig 150Kreuzer bayr.

1837 1rh. Gulden 60 Kreuzer 240Pfennig 480Heller
« Poslední úpravu provedl(a) Adri v 15. 7. 2015, 10:09. »
Registrovaný uživatel
Nieco vam k tejto teme ukazem, Ocenovacia Tabula Bavorskej Banky.
A.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jelikož je název RU ,tak jsem vyhrabal něco i z Uher.První z roku 1843,druhý 1844.
Bohužel bez úředních značek,soudruzi na to asi zapomněli :D
Razítka měli ale hezčí než na našem území.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... > »

Sběratel.com » Rakousko » Predznámkové obdobie -RU

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1