Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Přemysl Otakar II. a Václav II.

Vykupminci.cz
Numisargo

Přemysl Otakar II. a Václav II.

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Trochu jsem nerozuměl těm úvahám o exportním charakteru mince (nápis+světec). To jako že by vybavili nějaké křižáky mincemi ze speciální ražby, určené jen pro tu konkrétní výpravu?
Registrovaný uživatel
Jo, ja to tak pochopil. Co jsem cetl, tak obcas nejaci bohaci se vyprav neucastnili, ale asi zaplatili cast nakladu par rytirum a tim si nakloni boha ci neco takoveho a kvuli tomu razili specialni mince pro to urcene. Mozna jsou to mince splnujici stejny ucel.
Registrovaný uživatel
Dokázal by někdo určit tento brakteát? Průměr 27 mm, váha 1,1g.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Určitě nepatří ani Přemyslu Otakaru II. ani Václavu II. ;) .
Registrovaný uživatel
V tom případě prosím o přesunutí do "Ocenění, určení a identifikace...". Díky.
Moderátor
Hm, to jsem si pěkně naběhl. Teď se projevím jako moderátor "na baterky", protože myslím, že jednotlivý příspěvek přesunout nejde, jen celé téma (aspoň jak čtu nápovědu). Te´d mě asi právem někdo sepsuje a možná opraví.
Do té doby zvolím ústup - ono ten příspěvek tady zase takovou škodu nenapáchá, jestli se k minci někdo vyjádří, tak nejspíš právě znalci této doby. Moc bouřlivou diskuzi ale nečekám.
K podobným lahůdkám obvyklá "rada" - hledat někde ve Slezsku nebo Německu.
Kopickým jste začal ?
Registrovaný uživatel
Já si také myslím že všichni kteří by to případně mohli určit už se určitě nakoukli ;)
Registrovaný uživatel
stejně vzhledem ke "kvalitě" se dá trvrdit, že je tam skoro cokoliv(tedy přesně určit asi nepůjde)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Kopického jsem porovnával a na nic jsme nepřišel. Spoléhal jsem na to, že má někdo brakteáty natolik "v oku", že by mu stačila i tahle "kvalita".
Přiznávám bez mučení, že já mám problém tam vypozorovat jakýkoliv určitější obrazec. Stačilo by mi alespoň přiřazení k určité zemi.
Registrovaný uživatel
Konzultoval jsem to s Poláky. Průměr 27 mm, odpovídá slezským širokým brakteátům, našla by se snad i nějaké podobnost s některými motivy, ale co je naprosto mimo, tak to je váha. Slezské brakteáty mají mezi 0,5 g až 0,6 g, nejtěžší 0,7 g. Takže 1,03 g (nové vážení na přesnější váze) je už prý hodně nad uvěřitelný rozptyl. Takže asi nějaké Německo.
Registrovaný uživatel
Dobrý den, může mi někdo prosím poradit podle čeho se dá určit tento brakteát?
Cach tento typ neuvádí a jinou literaturu zatím neznám.

Dle aurea: Střední brakteát moravský, Přemysl Otakar II

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Popis v aukci bez komentáře, to by možná stálo za dotaz na pořadatele, kde na to přišel.
Pár exemplářů už aukcemi prošlo, naposledy tuším tak před třemi lety v Šumperku, kde jej měli zařazený mezi Slezsko.
Brakteát byl podle mých vědomostí zastoupen ve třech nálezech, dva z toho publikované, a to Strmilov a Tasov.
Strmilov:
J.Smolík, Památky archeologické 18, 1898-9, brakteát je tam vyobrazený na tab.32, v nálezu byly 2ks a Smolík jej označil jako slezský, což převzal i Cach v Nejstarší mince III, s.73, č.430 a brakteát do svého katalogu vůbec nezahrnul.
Tasov:
V.Němeček, Moravské numismatické zprávy 6, 1959. V nálezu byly rovněž 2ks a Němeček se, podle mě správně, kloní k přidělení na Moravu.
Pozoruhodné je, že oba uvedené nálezy byly uloženy kolem roku 1230 a brakteát by tudíž byl daleko nejstarší brakteátovou mincí z Moravy.
Třetí nález popsaný není, ten byl čile zobchodován a rozprášen bez popisu někdy cca před 15lety, pocházel údajně od osady Rybníky na Moravskokrumlovsku, kromě řady denárů Vladislava Jindřicha tam byl nejméně jeden kus tohoto brakteátu též. Tak by to býval byl třetí nález, který by potvrdil dataci a koneckonců i moravský původ.
To je asi tak vše, co mě napadá, třeba někdo další přispěje názorem či informací.
Registrovaný uživatel
Moc děkuji za zajímavé informace.
Pro úplnost přidám metrologii 22,8mm, 0,619g.
Registrovaný uživatel
Zdravím vespolek, dnes skončila dražba tak už se můžu zeptat. Mince byla nabízena jako Václav II., ale buď špatně hledám nebo Cach ani Fiala nezná. Trochu podobné motivem (lev a půlená orlice vpravo) jsou C. 902 příp. 903 Přemysla O. II. jako markraběte a podobný motiv má i fen. denár Vladislava Jindřicha C. 875 (orlice vlevo).
Našel bych v literatuře uvedenou ražbu? nebo se nejedná o moravskou provenienci? díky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Myslím, že Branibory. Dokonce to snad jde na druhé straně přečíst.
Moderátor
https://www.sberatel.com/diskuse/profile/969

jacx napsal
... také jeden drobáček s českým lvem
i když vlastně to ještě není grošové období - ale doba krátce před
zvyklé určení: Václav II. pod poručnictvím Oty V. - Donebauer 797
- jinak jsem o těchto ražbách více nenašel

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
aaha díky ..teď už opis přečtu :oops: Vydavatelem mince byl tedy Václav a ražba probíhala ve Špandavě?
Moderátor
Vydavatel byl Ota Braniborský, jako poručník nad nezletilým Václavem. Po smrti Přemysla Otakara II. byl zemským správcem v Čechách, proto ten dvojocasý lev.
Registrovaný uživatel
děkuji, tohle období nedělám ale je načase přikoupit další literaturu
Registrovaný uživatel
Pokud toto období neděláš,mohu projevit zájem?
Registrovaný uživatel
zájem o co?
Registrovaný uživatel
O tu minci.Pochopil jsem to jako že jsi majitel.A že by mohla být k mání,když toto období neděláš.Pokud se mýlím,tak sorry. :lol:
Registrovaný uživatel
nic se nedeje, nedrazil sem ji pac se v tomhle nevyznam. Jen me zaujal ten divny lev ve spojeni s orlici tak sem chtel zjistit neco bliz. Jinak sla na ebay za 42$ a nejake drobne
Registrovaný uživatel
Tak jsem se špatně na ebay díval,škoda,cena je myslím akceptovatelná.Snad příště. :'(
Registrovaný uživatel
Ahoj, jak si ho mám ve sbírce popsat? díky za pomoc

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Denárové období » Přemysl Otakar II. a Václav II.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1