Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Prosba o identifikaci autorů

Vykupminci.cz
Numisargo

Prosba o identifikaci autorů

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, chtěl bych se zdejších znalců zeptat zda by uměli poradit s identifikací autorů uvedených obrazů a pokud by byl někdo ochotný sdělit orientační cenu.
U toho obrazu s květinami vím jenom, že pochází ze Zlatých hor. A to kubizující zátiší by snad měl být malíř Karel Zahrádka z Moravských budějovic. Na zadních stranách obrazů nejsou žádné štítky ani nápisy.


Děkuji. S pozdravem Zero

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Prihováram sa za "Zero" a prosím o identifikáciu autorov obrazov.
Hlavne toho tretieho akvarelu. :D ;)
-s-
Registrovaný uživatel
Ten Zahrádka to asi bude.
http://www.mbudejovice.cz/karel-zahradka/d-443727
O cene sa vyjadrovať nebudem,pretože ju netuším.
Ten prvý obraz neurčí asi nikto.
Na tretí sa pýtam znalcov aj ja,lebo si myslím,že mám kresbu tužkou s PODOBNÝM (rovnakým?) podpisom.Čítam ako Jamrich,Imrich,ale nič som nenašiel.
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Stani zklamu Tě, ale ty signatury nejsou stejné. U té mé spíše čtu něco jako Zemánek nebo tak něco.
Registrovaný uživatel
Nie som sklamaný. ;) Ja tam ale určitú podobnosť vidím.(fm?)
Otázka do éteru:
Kubizujúci a kubistický je to isté? ASI ÁNO. Niečo ako bratranec a bratanec v slovenčine?Ja som sa so slovom kubizujúci premiérovo stretol 26.06.16 v príspevku od albion remus (týmto ho zdravím :) ) a včera od Zero.Aj toho zdravím.Všetkých vás zdravím. :D
elektrický=elektrizujúci ?? ASI NIE. :roll:
Germany-Italy 2:3
-s-
Registrovaný uživatel
mno, já cítím, že kubizující je něco, co kubismus napodobuje (podle vzoru: barokní x barokizující)... ale nechám se poučit od místních teoretických znalců...
Moderátor
Kolemjdouci napsal
mno, já cítím, že kubizující je něco, co kubismus napodobuje (podle vzoru: barokní x barokizující)... ale nechám se poučit od místních teoretických znalců...


Kubizující = mající určité kubistické prvky.
Registrovaný uživatel
Takže kubizujúci=nie celkom kubistický. ;)
Ale ako to rozoznám?Čo chýba tomu kubizujúcemu zátišiu aby sa mohlo nazvať kubistickým?Myslím si,že veľa ľudí to nerozlišuje.A asi to je aj jedno.

Pokud má každý nějaký druh tělesné poruchy, je to Picasso... :mrgreen: :mrgreen:
Ja budem v začiatkoch vychádzať z tohoto:
http://www.opilaopice.cz/234-jednoduchy-navod-jak-poznat-autora-slavneho-obrazu
To platí pre postavy,tváre.Ako je to s údenáčmi,hruškami,kartami,mandolínami a čajníkmi musím ešte naštudovať.. :P
-s-
Registrovaný uživatel
stani napsal
Takže kubizujúci=nie celkom kubistický. ;)
Ale ako to rozoznám?Čo chýba tomu kubizujúcemu zátišiu aby sa mohlo nazvať kubistickým?Myslím si,že veľa ľudí to nerozlišuje.A asi to je aj jedno.

Pokud má každý nějaký druh tělesné poruchy, je to Picasso... :mrgreen: :mrgreen:
Ja budem v začiatkoch vychádzať z tohoto:
http://www.opilaopice.cz/234-jednoduchy-navod-jak-poznat-autora-slavneho-obrazu
To platí pre postavy,tváre.Ako je to s údenáčmi,hruškami,kartami,mandolínami a čajníkmi musím ešte naštudovať.. :P
-s-


:lol: :lol: :lol:
Ano, jdete správnou cestou...
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
:lol: :lol: :lol:
Ano, jdete správnou cestou...

Ja som to vedel!!
Začínam sa cítiť vo výtvarnom umení zo všetkým čo k nemu patrí (maľba,kresba,techniky,reštaurovanie,určovanie,analýzy reprodukcií :lol: a iné) ako ryba vo vode.
-s-
Registrovaný uživatel
Ale asi ako táto. :roll:
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Kubizujúci/kubistický=kubi.
"Kubiryby"Georges Braque :mrgreen:
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tak Georges Braque byl čistokrevnej kubista, nikoliv kubizista ;)
Registrovaný uživatel
Áno,tam bis/biz netreba riešiť.
To asi ani nejde,keď to vlastne(z dlhej chvíle?) s Picassom vymysleli.. :D
-s-
Moderátor
Kolemjdouci napsal
Tak Georges Braque byl čistokrevnej kubista, nikoliv kubizista ;)


To ani náhodou. Braque je sice spoluzakladatel kubismu, ale čistě v tomto stylu tvořil v období cca 1908 až 1920. Předtím byl ovlivněn fauvismem a potom v podstatě také s tím, že některé práce jsou více či méně kubizující. Některé ale vůbec...
Registrovaný uživatel
Wjeme, nejsem si jistá, že spoluzakladatel kubismu vůbec může tvořit část své práce jako napodobeninu kubismu - tak totiž já chápu pojem "kubizující"... To, že tak nemaloval celý život, nepovažuju v tomto ohledu za důležité, naopak, je to úplně přirozené. Umělci, co si na tvorbu nehrajou, ale fakt tvoří, malují v různých etapách života různě, protože se vyvíjejí jako lidi i jako umělci. Ostatně vemte si třeba Picassa, taky maloval v různých etapách života různě a taky "kubizoval"?
Já osobně beru za "kubizující" obraz něco, co vzniklo třeba v roce 1970 a vypadá to tak trochu jako kubisticky. Zrovna tak budu posuzovat obraz, který bude vypadat jako barokní, ale vznikl před pár lety. Taky to nebude barokní obraz, ale barokizující .
Pro mě jsou prostě tyto pojmy lehce pejorativní, dávají optické nálepky na díla, která vznikla v určitém stylu, ale mimo tento styl (mimo myslím: časově, filozoficky... prostě jenom formálně)
Ale jasně, je to můj názor praktika, teorií umění se nezabývám, to je vaše parketa ;)
Registrovaný uživatel
Misky mojich odborných :) váh sa prikláňajú na stranu p.Kolemjdoucí (praktik).Kubistom sa človek nenarodí.Dospeje k tomu. Veď ako by dopadli Braque s Picassom,keby takto šantili už na základke.Ak by tému-nakresli svoju mamičku a otecka-vyjadrili kubisticky,bol by veľký průser doma aj v škole.
To si predsa mohli dovoliť až keď sa osamostatnili. :P
Myslím,že Picasso dokonca "letel" z domu,keď ho to chytilo.Jeho otec si prial niečo iné.

"Pokud má každý nějaký druh tělesné poruchy, je to Picasso" :mrgreen:

Teší ma,že moja otázka na kubistický-kubizujúci nebola až taká.....hlúpa.
A čo tie podpisy?Nie je tam určitá podobnosť?
-s-
Moderátor
Kolemjdoucí:
máte základní chybný předpoklad v tom, že výraz "kubizující" považujete za cosi pejorativního, méněcenného či napodobujícího. Jak jsem již uvedl, tento výraz znamená, že nějaké dílo má jen určité kubistické prvky, neboli autor využil pro svou tvorbu pouze některý z typických rysů kubismu. A je v podstatě jedno, jestli se tak stalo v období rozkvětu kubismu či někdy jindy.
Takových tvůrců (a velmi uznávaných) je celá řada, kteří se prostě v některých svých dílech nechali více či méně ovlivnit kubismem - např. Jan Zrzavý,
Karel Černý(š), Ota Janeček, aj.
Přijde mi, že si to plete s tzv. "neokubismem", což je skutečně většinou napodobování původních mistrovských kubistických prací v době nedávné či současné.
Moderátor
Stani:
Na misku vašich odborných váh bych si neodvážil vsadit ani zlámanou grešli...
Až třeba někdy náhodně narazíte na podobný obrázek, nedejte se zmýlit signaturou, páč to určitě nemůže být Picasso...
Holt to nemá nějaký druh tělesné poruchy, že? :-)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jasné ružové obdobie. :D
Na moju odbornosť skutočne nevsádzajte.(ryba vo vode?) Je to väčší risk ako stávka na štvrťfinalistov ME.Aj tej deravej grešle by bola škoda.
Telesná porucha nie je môj výmysel.To má na svedomí "opilá opice".
Záverom(berte to prosím ako srandu) k tomu obrázku.Je tam problém.Ten chlapec nemá v poriadku nohy.Ani tá stolička. :mrgreen:
Ale je krásny.
-s-
Registrovaný uživatel
Tak děkuji za krásně zaspamované téma. A na svoji otázku jsem se nedozvěděl nic.
Moderátor
Zero napsal
Tak děkuji za krásně zaspamované téma. A na svoji otázku jsem se nedozvěděl nic.


První obraz - relativně slušná technika, autor však dle signatury zcela neznámý.
Druhý obraz - kubizující zátiší, vliv Filly a spol. Autor neurčitelný...
Třetí obraz - standardní dobový akvarel...

Stačí? Zřejmě nezbohatnete...
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Kolemjdoucí:
máte základní chybný předpoklad v tom, že výraz "kubizující" považujete za cosi pejorativního, méněcenného či napodobujícího. Jak jsem již uvedl, tento výraz znamená, že nějaké dílo má jen určité kubistické prvky, neboli autor využil pro svou tvorbu pouze některý z typických rysů kubismu. A je v podstatě jedno, jestli se tak stalo v období rozkvětu kubismu či někdy jindy.
Takových tvůrců (a velmi uznávaných) je celá řada, kteří se prostě v některých svých dílech nechali více či méně ovlivnit kubismem - např. Jan Zrzavý,
Karel Černý(š), Ota Janeček, aj.
Přijde mi, že si to plete s tzv. "neokubismem", což je skutečně většinou napodobování původních mistrovských kubistických prací v době nedávné či současné.


Ano, přiznám se, že v tom nemám úplně jasno. Teorie umění mě nikdy nebavila, je to pro mě příliš mnoho slov a málo činů. Ale asi slovo "kubizující" neberu pejorativně přímo ve vztahu k samotnému obrazu, spíš mi připadá , že je to pomocná berlička pro teoretiky, kteří výtvarné dílo musí popsat, něčemu přiblížit, někam zařadit (a co s tím, když to není kubistické, ale přitom v tom ten kubismus vidím.)
Když o tom tak přemýšlím, zdá se mi, že poměrně snadno lze zaměnit neo-kubistický obraz (který, jak píšete, kubismus jen "využívá" bez hlubšího pochopení směru) s obrazem, který lze popsat jako "kubizující". Kdo rozhodne, co je co? Jak prostupná hranice je mezi těmi pojmy?

A je tedy nahoře uvedený obraz z roku 1970 kubizující nebo neo-kubistický?
------------------
Pro zadavatele: omlouváme se, ale to víte, tohle je fórum s názvem Sběratel; nejmenuje se to tady Bazar obrazů. Takže se někdy diskuze zvrtne, zvláště, když samotné obrazy nejsou nijak výjimečné.
Moderátor
Kolemjdoucí:
Je to naprosto individuální a nedá se to šablonovat. Záleží na celkovém pojetí, originalitě využití kubistických prvků, době vzniku a samozřejmě i na jménu autora. Kdyby výše uvedené kubizující dílko vzniklo kolem r. 1915, tak to rozhodně nebude levná záležitost a autor bude zřejmě všeobecně uznáván. Jenže, pokud to vzniklo v r. 1970, tak už v podstatě o žádnou originalitu nejde, ten Filla je tam "cítit" a cena nebude rozhodně závratná.

Naopak, když vezmu třeba některé obrazy Oty Janečka z doby těsně po 2. světové válce či z 80tých let, kdy se nechal kubismem silně inspirovat, tak tam ta určitá originalita pojetí i barevnosti jsou jasně vidět a dotyčné kousky jsou dnes vysoce ceněny.
Registrovaný uživatel
Pani Kolemjdoucí,ak ste sa ospravedlnili aj za mňa,tak vám ďakujem.Naozaj to trocha vybočilo.Nie však celkom.Na druhej strane ale je tu za tri dni viac ako 400 zobrazení a to znamená,že sa tu pozrelo dosť ľudí na to,aby autorov spoznali,napísali to sem,ale nestalo sa. :roll: Je to lepší prípad ako keď o príspevok nikto ani nezakopne... ;)
-s-

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » Prosba o identifikaci autorů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1