Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » Prosba o radu - fake, alebo?

Vykupminci.cz
Numisargo

Prosba o radu - fake, alebo?

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dopredu sa ospravedlňujem, že v tomto vlákne nemám žiadne fotografie, ide mi skôr o odbornú radu ako by ste postupovali.

Dostala sa mi do ruky minca ktorá má v prípade pravosti skutočne veľký význam, minimálne pre mňa. Nedokážem sa však pohnúť ďalej s určením či je minca pravá alebo nie. Obehal som všetkých známych, žiaľ spektrálna analýza neukázala nič nakoľko k minci neexistuje porovnávací materiál. Od viacerých odborníkov mám protichodné stanoviská.

Moja otázka znie? Existuje akákoľvek technická metóda kde by sme vedeli s istotou povedať či sa jedná o predmet starý tisíc rokov alebo 50? Jedná sa o striebro, na povrchu sú drobné usadeniny.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Jedna jedinná zázračná metoda neexistuje. K odhalení padělku vede celá řada drobných indýcijí.
Jednáli se o drahou minci a máš nějaké podezření, nekupuj ji. ;)
Registrovaný uživatel
Minca je moja nebola drahá, tu ide skôr o historickú hodnotu. Riešim to oficiálne s múzeom, viacerými odborníkmi a nevieme si rady. Riešil som to aj so špičkovými archeológmi z ČR, ale zhodli sme sa že jediné čo by nás posunulo ďalej sú technické metódy o ktorých nevedia
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Stejně si myslím že by jsi měl ukázat fotku. ;)
Registrovaný uživatel
Metóda určenia pravosti mince existuje , ale patrí ku kategórii "prísne tajne".
Dúfam logicka ti napovie prečo ... ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Dakujem za Vase postrehy, kazdopadne ak by ste mali akykolvek napad. Moze sa jednat aj o mierne destruktivnu metodu nakolko sa jedna o jednostrannu mincu, stacilo by aj pomerne velke rozpatie nakolko su len dve moznosti.

A - uplne novodoba vec max 50 rokov
B - vec stara viac ako 1000 rokov

Cize cokolvek co dokaze spolahlivo vylucit novodoby povod nas posuva dalej
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Když už nechceš dát fotky, napiš alespoň o jaké období a území ražby se jedná a také jména odborníků, na které ses obrátil. Třeba zná někdo někoho dalšího, kdo by Ti dokázal pomoci.
Registrovaný uživatel
Fotky zatial nedávam, lebo by som nerád ako sa hovorí robil vlny keď neviem či sa jedná o pravú vec. Vec som riesil s doc. ludkom galuskom, co je spickovy odbornik na velku moravu, takze obdobie 8-9 storocie lokalita CR/SK
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Předpokládám, že doc. Galuška nedělá numismatiku, je to archeolog, nemusí znát evropské ražby z tohoto období. Pokud naznačuješ, že by se mohlo jednat o velkomoravskou ražbu, tak to je celkem nepravděpodobné.
Registrovaný uživatel
Nie samozrejme nenaznacujem že by sa jednalo o velkomoravsku razbu.
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Moderátor
jisteho neni nikdy nic, stari predmetu se da urcit ruznymi metodami a ty se voli s ohledem na material (drevo neni kamen a kamen neni kov). v pripade kovu to zcela trivialni neni, obvykle je to bud velmi ocividne (takze pokud na to koukali odbornici, asi by to uz poznali) a nebo je to dost tezke rozseknout (asi tento pripad). nejhorsi je, kdyz si nekdo mysli, ze metoda resi problem. metoda neresi nic. v rukou neznaleho cloveka je sebelepsi metoda k nicemu.

kazdopadne varuju pred bridily, kteri minci (pokud to mince vubec je) rozvrtaji a stejne nic nezjisti.

chapu, ze tazatel chce lecos udrzet z nejakeho duvodu v tajnosti, musi tim ale pochopit, ze v cim obecnejsi rovine poklada dotaz, tim mene se muze dozvedet. v pripade, ze nezname stav mince a kov, nelze ani rici, zda nadeje existuje ci nikoliv.

myslim, ze tohle vlakno vzniklo uplne zbytecne - kazdy z tech odborniku musi prece znat desitky odborniku jinych, s nimiz je vec mozne konzultovat.
Registrovaný uživatel
Stredo, ak chces zistit co to je a ci to je Ok, nevyhnes sa tomu, aby si to poskytol viacerym odbornikom, ktori poznaju dalsich znalych ludi, ktori sa tymto veciam venuju a mozno niekto z nich bude schopny rozpoznat nejake analogie a prispiet k zodpovedaniu tvojej otazky. Cim viac ludi sa k tomu vyjadri, tym skor si budes vediet urobit nazor.
Registrovaný uživatel
ziadna jednostranna minca z 8.-9. st. ma nenapada.
tipujem nejaky import/korist starych Madarov, z jednej strany obrusena za ucelom ziskania nejakeho striebra.
pripadne nejaka aplikacia na odev, konsky postroj, atd..
v tvare mince, ale s mincou to nemusi mat nic spolocne.

stredo:
osobne si myslim, ze vlny robis praveze takymto podivnym tajnostkarstvom.
daj nejake foto, a hotovo.
_______________
Registrovaný uživatel
mám dvoukorunu z roku 2011 je však o 0,6 mm tenčí není obrošená a má vše jako ostatní může jít o vadu ražby? díky za odezvu má i jyný zvuk o padělku neuvažuju :P
Moderátor
Koukám, že toto zajímavé téma mě v listopadu minulo :)
I v případě, že by šlo nějakou metodou bez pochybností zjistit, jestli je použitý kov starý víc než 1000 let nebo ne, chytřejší padělatel na úrovni může použít skutečně starý kov z té doby (například i zničenou minci, kterou přerazí), takže si nemyslím si, že někdo má metody (byť i destruktivní, což je v případě pravého předmětu docela na houby) a prostředky, aby šlo něco takového tvrdit s naprostou jistotou.
Pokud vím, konsens odborníků je takový, že v období Velkomoravské říše žádné mince ražené panovníky tohoto státu neexistovaly, ne snad proto, že by to nebylo v jejich technických možnostech, ale zkrátka to asi až tolik nepotřebovali (kvetl bartr a když už chtěli obchodovat s kovy, měli hřivny), takže pokud mi někdo začne tvrdit, že našel platidlo z té doby, notabene jednostranné, je nesrovnatelně vyšší pravděpodobnost, že kecá, případně někomu naletěl, než že má pravdu :)
« Poslední úpravu provedl(a) tenzor v 2. 1. 2017, 12:15. »
Moderátor
czjenda: A co to má společného s tématem ?
Moderátor
Stredo napsal
Nie samozrejme nenaznacujem že by sa jednalo o velkomoravsku razbu.

No pokud by to bylo deváté století v ČR a SR, tak jiný vyspělejší státní útvar, kromě Velké Moravy, případně knížectví z kterých vznikla, nepřichází v úvahu :) A pokud by šlo o minci zavlečenou sem obchodem odjinud, tak nechápu, proč se s tím potom dělají tajnosti a není tu fotka, to trochu nedává logiku ;)
Registrovaný uživatel
czjenda napsal
mám dvoukorunu z roku 2011 je však o 0,6 mm tenčí není obrošená a má vše jako ostatní může jít o vadu ražby? díky za odezvu má i jyný zvuk o padělku neuvažuju :P

Nevydržííím. :roll:
1-využíva názov témy,to by mohlo byť OK
2- to sa dá napísať Y aj po j?? To nie je OK. :D
-s-
Registrovaný uživatel
také mne toto téma minulo. Nevím jak to Stredo vyřešil, nebo jestli to stále řeší. Obecně lze k tomu co má, bez fotek říct asi toto: např. i v 10. století existují jednostranné brakteátové ražby, takže nic jednostranného není nemožné. Pokud by se ale mělo jednat o období Velké Moravy a nález z lokality, kde se Velká Morava předpokládá a mělo by jít o lokální ražbu, pak je třeba pamatovat na to, že by na tuto ražbu měl být vliv zejména byzantský a tedy by asi šlo o napodobeninu solidu nebo jeho dílu. To byl např. problém Hankova falza a jeho PEGNAZE, který vycházel z mincovnictví keltského.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pokec o mincích » Prosba o radu - fake, alebo?

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1